دسته‌بندی نشده

بحران در ایستگاه فضایی بین‌المللی

msnbc.com، دیروز در خبری اعلام کرد که سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی با بحرانی جدی روبرو شده‌اند. بحران واقعا جدی است: از کار افتادن سرویس بهداشتی این ایستگاه!

در فضا که جاذبه‌ای وجود ندارد، مواد دفعی فضانوردان باید به کمک ابزارهایی که مکش هوا ایجاد می‌کنند، از بدن دور شوند و وارد محفظه‌ دفع شوند. مشکل در دستگاه مکش یا واکیوم، از روی پنجشنبه هفته قبل شروع شده است و تا زمانی که قسمت‌های دچار خرابی شناسایی بشوند و برای ایستگاه فرستاده شوند، سرنشینان ایستگاه با مشکلات بهداشتی و دشواری‌های زیادی روبرو خواهند بود.

کشورهای زیادی در ساخت ایستگاه فضای بین‌المللی مشارکت دارند و همانطور که هر کس می‌تواند حدس بزند، مشکل در سرویسی به وجود آمد که به دست روس‌ها ساخته شده بود! دو فضانورد روسی و یک فضانورد ناسا، برای رفع مشکل، قطعه یدکی را جایگزین قطعه خراب کردند، ولی این قطعه هم نتوانست، مکش لازم را ایجاد کند.

080527-nasa-toilet3.widec.jpg

عکسی از سرویس بهداشتی ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضانوردها، فعلا مجبور شده‌اند، در دستشویی روسی ایستگاه اصلی را تخته کنند و از دستشویی فضاپیمای سایوز که به ایستگاه متصل است، استفاده کنند. اما دستشویی این فضاپیما که کارش فقط نقل و انتقل تجهیزات و فضانورد بین زمین و ایستگاه است، فقط چند روز می‌تواند جوابگو باشد.

گرچه مقامات ناسا خبر از حل مشکل داده‌اند، اما گفته می‌شود، مشکل کماکان باقی است.

سخت‌افزارهای روسی دیگر ایستگاه فضایی بین‌المللی هم که مسئول تولید اکسیژن و دفع مونوکسید کربن بوده‌اند، سال‌ها است که دچار خرابی‌ می‌شوند و هر از چند گاهی باید تعمیر شوند و قطعات معیوبشان، جایگزین شود!

نتیجه اخلاقی اینکه کالای روسی نخرید، مخصوصا اگر جنسی باشد که برایتان ارزش حیاتی داشته باشد!

۲۷ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری