۱۰ اختلال عجیب و غریب خواب

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۳۱ تیر ۱۳۸۷
 • ۱۰۱

خواب، کاری است که ما در هر شبانه‌روز انجام می‌دهیم. اما همین کار معمول ما، پر از اسرار و نکات ناشناخته است. مثل هر ارگان یا عملکرد دیگر بدن، خواب هم می‌تواند تحت تأثیر بیماری‌ها و اختلالاتی، قرار بگیرد. در اینجا ۱۰ عدد از این اختلالات را فهرست می‌کنم. شاید خودتان یا یکی از اطرافیانتان مبتلا به یکی از این اختلالات باشید!:

۱- اختلال رفتاری در طی مرحله حرکات سریع چشم: یکی از مراحل خواب موسوم به مرحله «حرکات سریع چشم» Rapid eye movement یا خواب REM است. خواب REM، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کل خواب را شامل می‌شود، به عبارت دیگر هر فرد در طی شبانه‌روز ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه در خواب REM است. با این همه بسته به سن هر شخص طول مدت خواب REM، متغیر است، برای مثال شیرخواران، ۸۰ درصد طول خوابشان را در مرحله REM سپری می‌کنند. در طی خواب REM فعالیت سلول‌های مغزی یا «نورون‌ها» مشابه بیداری است.


آگهی متنی میان‌متنی:

16358.jpg

در اختلال رفتاری مرحله حرکات سریع چشم، عضلات بدن از حالت بی‌حرکتی و فقدان تونی که باید به صورت طبیعی داشته باشند در می‌آیند، بنابراین فرد به موازات دیدن رؤیاها شبانه در بستر حرکت می‌کند و ممکن است به خودش یا اطرافیان صدمه بزند. این اختلال قابل درمان است و غالبا به داروهای ضدتشنجی مثل کلونازپام پاسخ درمانی می‌دهد.

۲- هراس شبانه یا Night Terrors: هراس شبانه عبارت است از هراس شدید و ناتوانی موقت در به دست آوردن هوشیاری. در این اختلال فرد به صورت ناگهانی از مرحله خواب امواج آهسته، بیدار می‌شود، این بیدار شدن معمولا همراه نفس نفس زدن، ناله و فریاد زدن است. معمولا وقتی فردی دچار این حالت می‌شود، بیدار کردنش غیرممکن است و غالیا شخص بدون اینکه بیدار شود، مجددا به خواب می‌رود. به علاوه «هراس‌های شبانه» به ندرت توسط شخص به یاد آورده می‌شوند.

nightmare-tm.jpg

توجه داشته باشید که «هراس‌های شبانه» با کابوس‌ تفاوت دارند. اولین تفاوت این دو این است که شخص دچار هراس شبانه کاملا بیدار نمی‌شود و تلاش برای بیدار کردنش هم به جایی نمی‌رسد. به علاوه هراس شبانه می‌تواند برای بیمار، خطرناک هم باشد، چرا که ممکن در طی آن به خود یا اطرافیانش صدمه بزند.

۳- دندان قروچه یا Bruxism: دندان قروچه یک اختلال شایع خواب است، تقریبا ۴۰ میلیون آمریکایی این اختلال را دارند. در طی دندان قروچه شخص دندان‌هایش روی هم می‌فشارد. این اختلال می‌تواند موجب آسیب شدید به دندان‌ها شود و بنابراین باید درمان شود. علاوه بر این دندان قروچه می‌تواند موجب سردرد و التهاب مفصل گیجگاهی-فک فوقانی شود. بیشتر کسانی که دندان قروچه دارند، از بیماری خود آگاه نیستند و در ۵ تا ۱۰ درصد موارد، تنها با علایمی مثل سردرد و درد آرواره به پزشک مراجعه می‌کنند. معمولا پزشکان برای این بیماران «محافظ‌های دهانی» تجویز می‌کنند، در موارد شدید بیماری، حتی از تزریق بوتوکس در عضلات فک استفاده می‌شود.

bruxism-tm.jpg

۴- سندرم پاهای بی‌قرار: سندرم پاهای بی‌قرار در یک فرد بیدار هم می‌تواند، رخ دهد، اما در شکل شدید، می‌تواند در طی خواب یا زمانی بی‌حرکتی بیمار هم، واقع شود. در سندرم پاهای بی‌قرار، فرد مبتلا تمایل غیر قابل مقاومتی به حرکت دادن بدنش برای گریز از حس ناراحتی بدن دارد. در این سندرم غالبا پاها درگیر هستند، ولی دست‌ها و قسمت بالاتنه بدن هم می‌توانند درگیر شوند. در این اختلال وقتی شخص بدنش را حرکت می‌دهد، به طور موقت احساس ناراحتی‌اش، تعدیل می‌شود و تسکین موقت می‌یابد. پزشکان معمولا برای مبتلایان داروهای ضد تشنج یا شبه‌مخدرهایی مثل متادون و یا داروهای خانواده بنزودیازپین تجویز می‌کنند. البته بر سر درمان دارویی یک فرد مبتلا به این سندرم، تا حدی اختلاف نظر وجود دارد.

sidesleep-main-full-tm.jpg

۵- سندرم نبود بیداری- خواب ۲۴ ساعته: در این اختلال عجیب و نادر، بدن قادر به چرخه طبیعی خواب ۲۴ ساعته نیست. بنابراین فرد مبتلا مثل یک فرد عادی، یک چرخه خواب طبیعی شبانه‌روزی ندارد و چرخه خواب و بیداری بیمار، در هر ۲۴ ساعت تغییر می‌کند. این اختلال بیشتر در افراد نابینا رخ می‌دهد.

cantsleep-tm.jpg

۶- قطع تنفس در طی خواب Sleep Apnea: در طی این اختلال، تنفس شخص مبتلا در طی خواب دچار وقفه می‌شود، در طی هر وقفه یک یا دو تنفس، انجام نمی‌شود، چنین وقفه‌هایی می‌توانند به صورت مکرر در طی خواب شخص مبتلا رخ دهند. این اختلال وقتی از لحاظ پزشکی اهمیت پیدا می‌کند که تعداد این وقفه‌های تنفسی به ۵ بار در ساعت برسد. اشخاصی که دچار وقفه تنفسی در طی خواب می‌شوند، از بیماری خود آگاه نیستند، حتی اگر به خاطر همین وقفه‌ها مرتب از خواب بیدار شده باشند. بیشتر اطرافیان بیمار هستند که متوجه این اختلال می‌شوند. ممکن است سال‌ها حتی یا دهه‌ها، شخصی به این اختلال مبتلا باشد و متوجه نشود. مبتلایان به این اختلال غالبا در طی روز خواب‌آلوده و خسته هستند و مراحل خواب طبیعی‌شان به هم می‌خورد. معمول‌ترین درمان وقفه تنفسی در طی خواب استفاده از وسیله‌ای به نام PAP است که مجاری تنفسی را با به جریان انداختن هوای با فشار مثبت باز نگاه می‌دارد. از درمان دارویی و جراحی هم برای درمان این اختلال استفاده می‌شود.

ventilat-tm.jpg

۷- سندرک کلاین – لوین: در این سندرم، شخص مبتلا احتیاج به خواب زیاد دارد که گاهی به ۲۰ ساعت در شبانه‌روز می‌رسد. معمولا شخص مبتلا تمایل زیادی به غذا خوردن ( پرخوری جبری) و تمایل جنسی زیاد دارد. بعضی از محققان عقیده دارند که این بیماری زمینه ارثی دارد و بعضی دیگر اعتقاد دارند که این اختلال یک بیماری خودایمنی است. این اختلال درمان قطعی ندارد، اما غالبا داروهای محرکی مثل آمفتامین و متیل فنیدیت و همچنین ایمیپرامین و مودافینیل برای این دسته از بیماران تجویز می‌شود. به خاطر شباهتی که بین این بیماری و بعضی از اختلالات خلقی وجود دارد از لیتیوم و کاربامازپین هم در درمان بیماری استفاده می‌شود. اما غالبا پاسخ به درمان، محدود است.

ripvanwinkle72-tm.jpg

۸- حرف زدن در هنگام خواب: شخص مبتلا ممکن است تنها صداهای ساده در هنگام خواب ادا کند، اما ممکن است به صورت طولانی هم حرف بزند. ممکن است کسانی که صدای فرد مبتلا را می‌شنوند، بفهمند که او چه می‌گوید و ممکن است قادر به فهم حرف‌های او نباشند. حرف زدن هنگام خواب می‌تواند در مرحله خواب REM رخ دهد، در این حالت شخص حرف‌هایی را که در طی رؤیاهایش می‌زند، بر زبان می‌آورد، حرف در هنگام خواب می‌تواند در خواب غیر REM هم واقع شود. درمانی برای این اختلال وجود ندارد.

۹- حمله خواب: حمله خواب یا Narcolepsy، اختلالی است که در آن شخص مبتلا در زمان‌هایی به صورت تصادفی، به خواب می‌رود. فرد مبتلا غالبا در طی این خواب‌های به خواب REM‌ می‌رود و کمتر وارد مرحله خواب غیر REM‌ می‌شود. شخص مبتلا به کرات دچار خواب‌آلودگی شدید می‌شود و نمی‌تواند مدت زیادی خود را بیدار نگه دارد. علامت دیگر این بیماران کاتاپلکسی Cataplexy است. در طی کاتاپلکسی عضلات یک قسمت یا همه بدن سست می‌شود به این صورت که فقط عضلات صورت و آرواره‌ها و گردن درگیر شود و یا همه عضلات بدن درگیر شود. در طی حمله کاتاپلکسی توانایی گفتاری و بینایی شخص مختل می‌شود، اما شنوایی و هشیاریش باقی می‌مانند. علت این اختلال به درستی شناخته نشده است. درمان شامل داروهای ضدافسردگی، محرک‌ها و یا هیپنوتیزم است.

sleepymang1405-468x308-tm.jpg

۱۰ – فعالیت جنسی در حین خواب: این اختلال شکلی از «خواب‌گردی» محسوب می‌شود و در طی آن شخص مبتلا در هنگام خواب درگیر فعالیت جنسی با پارتنر خود می‌شود. به خاطر هراس از قضاوت دیگران و ناآگاهی از اینکه این حالت، یک مشکل پزشکی است، افراد مبتلا تا مدت‌ها برای درمان اختلال خود، اقدامی نمی‌کنند.

منبع

قبلی «
بعدی »

۱۰۱ دیدگاه‌ها

 1. جالب، خواندنی و برای بسیاری آموزنده. هر کس تا حدودی به این یا آن سیندروم مبتلاست.
  در بلاگ نیوز لینک شد

 2. سلام دکتر جان
  مطالب خیلی جالبی بود ممنون

 3. من فکر کنم به مورد شماره ۵ دچار هستم. خوابم اصلا نظم ندارد! البته به وضعیت کاری هم بستگی دارد.
  این هم نمودار خواب بنده! :

  http://blog.360.yahoo.com/blog-eyQctck0aaDShAbAcZM-?cq=1&p=196

 4. غیر از موارد ۱۰ و ۹ و ۷ و ۵ من دچار بقیه هستم!

 5. اون عکس آخری یعنی حمله خواب یه چند دقیقه اش منو همکارانم رو خندوند مرسی:)

 6. وای چه جالب من سندرم پاهای بی قرار دارم ! خصوصآ وقتی مریض

  می شم همش پاهام رو تکون می دم و یا این کار احساس خوبی

  پیدا می کنم . تو خواب هم یه بار ازم فیلم گرفتن که همش داشتم

  پاهام رو تکون می دادم.چیکار کنیم دیگه پاهامون هم بی قراری

  می کنن ؟!

 7. سلام
  دکتر می خواستم چند تا منبع فارسی خوب درباره اختلالات خواب به من معرفی کنین
  من قبلا از ۱۵ سالگی تا ۱۸ اختلال خواب از نوع تشنج داشتم طوریکه بعد ۲ ساعت خوابیدن به علت هجوم افکارعجیب غریب شکلی و خطی ذهنی که البته به صورت تصویر نبود و ذهنی بود که هیچ معنی هم نداشت از خواب با ترس بسیار زیاد بلند می شدم و نیم ساعت طول می کشید حالم خوب بشه و از حالت ویبره بیام بیرون
  البته الان خدا رو شکر سالمم و به ندرت برام پیش میاد ولی تاثیرات اون حمله ها بصورت اضطراب باقی مونده خیلی از دکترها رو رفتم ولی چیزی جز چند تا قرص اعصاب چیزی عایدم نشده هنوز برام سئواله که دلیل و اسم بیماریم چیه
  شاید باید می رفتم پیش روانشناس اما خوب اینجا تو تبریز روانشناس خوب نداریم یا حداقل خیلی کم هستن یا من نمی شناسمشون
  چند تا روانشناس توپ هم به من تو تهران معرفی کنی خیلی معرکه میشه

  در ضمن حق ویزیتتون محفوظه

 8. چه جالب ! چه علمی !

  بابا بی خیال …. منکه از این اختلال ها ندارم

  خواب رویای فراموشی هاست ….
  خواب را دریابیم که در آن دولت خاموشی هاست….

 9. سلام دکتر جون. من تو فرندفید عضو شدم. شمارو هم فرند کردم.
  می خواستم بدونم در مورد بختک چرا توضیح ندادین. همون حس که حین خواب به آدم دست میده. می خوای بیدار بشی ولی نمی تونی میترسی عرق می کنی هر چه قدر زور می زنی بیشتر غرق می شی . ولی وقتی خودتو ول می کنی آروم آروم بیدار می شی. تا حالا ۳ بار شدم. خطرناکه؟

 10. سلام!
  هر چند تجربه بهم ثابت کرده این جور کامنت ها روی شما آقای دکتر تاثیر نداره ولی به هر حال:
  میشه راجع به مورد ۷ بیشتر توضیح بدی یا حداقل به یه منبع لینک بدی بهم؟ چون فکر کنم این شایع ترین مورده! خود منم ۲۱ ساله بهش مبتلا هستم!D:
  البته فکر کنم بیش فعالی جنسی ندارم! بازم جزو همین دسته ام؟ البته فکر کنم ها! خودم این طور احساس میکنم! D:

 11. راستش داشتن این اختلالها یه درده ولی خوابیدن کنار این افراد یه درده دیگه

 12. آحه چرا در مورد “حرف زدن در هنگام خواب” درمانی نیست و چرا بیشتر در این مورد نمینویسید!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  لطفا اطلاعات بیشتری در این مورد به من بدهید.

 13. جالبه ولی اگه امکان داره یک راه کار عملی برای تغییر ساعت خواب بگین و یک سوال دیگه مشکل در ساعات خواب می تونه بیماری باشه؟

 14. سندرم بیماری نیست درسته؟
  حالا ممکن نیست خودش درست بشه؟ من بعضی وقت های بعضی از اینها را داشته ام ولی الان ندارم…..

 15. سلام
  ممنونم مطلب مفیدی بود.
  فقط من یک خواهش از شما داشتم،شاید به غیر از من افراد دیگری هم این تقاضا را از شما داشته اند،و آن اینکه قبل از بعضی مطالب پزشکی که احتمال میره حال افراد غیرپزشک مانند من را بد کنه تذکری بدهید که این مطلب حاوی چه مطالبی است تا از این موضوع پیشگیری بشود.
  مثلا در مورد مطلب خارش، من هنوز گاهی از تصور مغز بیرون زده اون خانم که روی صورتش به صورت مایع سبز رنگ جاری بود،نمی توانم غذا بخورم.شاید شما بگوئید که این حالت من هم یک نوع بیماری است! هر چند که خودم اینطور فکر نمی کنم و افراد زیادی مانند خودم می شناسم.
  به هر حال ممنونم.

 16. سلام و درود
  مطلب خیلی جالبی بود…..
  من که ظاهران هیچکدام از این مشکلات را نداشتم….
  متشکرم از مطالب جالبتون

 17. سلام. همسر من (۴۵ ساله) دارای اختلالات شماره ۱ – ۲- ۴ – ۶ -۷ و ۸ می باشد (بخصوص مورد ۸ و ۲). هرشب قرص آرام بخش استفاده می کنه. دیازپام ۱ تا ۲ – اگزازپام و کلونازپام. مواد مخدر (تریاک) هم مصرف می کند و دچار دیابت نوع ۲ نیز هست. برای من جای سواله که استفاده از این قرصها این اختلالات را تشدید کرده و یا اونها را تعدیل کرده؟ مصرف مخدر یا بیماری دیابت باعث بوجود اومدن این اختلالات نیست؟ آیا امکان به ارث رسیدن به فرزندم هست؟ یعنی این اختلالات مبنای ژنتیکی و ارثی دارند یا در اثر عوامل محیطی بوجود می آیند؟ سپاسگزارم.

 18. وااااای
  من همه این بیماریها رو داشتم و خودم خبر نداشتم؟
  از این آگاه رسانی شما بسی سپاسگزارم

 19. vaghean etelate khoobi bud mamnoon

 20. مطلب مهمی بود.تا حالا مطلبی در مورد مشکلات خواب به این صورت نخونده بودم.

 21. با تشکر – توضیحات جامع و خوبی بود . الهی شکر که ما به هیچ کدوم مبتلا نیستیم (تنها بیماریمون کم خوابیه !)

 22. خیلی خیلی جالب بود …

 23. سلام سایته جالبی بود
  مطلبشم خوندم خوب بود

 24. salam
  khaste nabashid
  besiar mofid bood
  man ehsas mikonam be chandta az in ekhtelalat mobtala hastam
  lotfan tozih bedid baraye darman bayad be che doctori moraje konim , hata agar doctore khoobi soragh dari moarefi kona

 25. با سلام

  خیلی وبلاگ جالبی دارید.
  اگر افتخار بدهید و سری به وبلاگ من هم بزنید خوشحال می شوم.
  وبلاگ دیگرم هم http://www.footballmanic.blogfa.com هست.

 26. خوشم اومد آقاش پزشک
  منم زیاد می خوابم یعنی مورد شماره ۷ اسم بیماریه منه؟
  چه جالب!
  اسم بیماریم قسنگه‌ها…
  سندرم کلاین – لوین

 27. من کسی رو می شناسم که به اختلال شماره ۱۰ مبتلاست، شما می دونید چه توصیه ای برای این آدم وجود داره؟

 28. سلام از وقتی که اسم وبلاگ شما رو توی وبلاگ برگزیده دیدم با آن آشنا شدم مطالب جالب ومفیدی توجه منو همیشه جلب میکنه و در مورد این پست فکرکنم عجیبه که من دو روزه
  انچنان دندان قروچه در خواب دارم که دچار سردرد شدم …..امروز که این مطلب رو خوندم فکر میکنم اصلا اتفاقی نبوده!!!!!!!!
  خدا یارتان

 29. دست شما درد نکنه مطالب خیلی جالبی بود
  نمی دونم سئوالی که دارم دقیقا به پزشکی مربوط می شه یا به روانپزشکی
  ولی می خواستم بدونم دیدن خوابهای آشفته و کابوس و یا حس خفگی و قفل شدن در خواب که در این حالت هر چه تلاش می کنی نمی تونی از خواب بیدار بشی یا حرکتی بکنی ، چه نوع بیماری محسوب میشه و آیا راه چاره و درمانی داره ؟

 30. ازگوگل ریدر پاشدم اومد یک پزشک تا بگم.دمت گرم اخر مطلب بود

 31. پاهای منم بی قرارن.البته از اونا که مدام پاشون تکون می دن نیستم، ولی قبل از خواب پای راستم از مچ به شدت حرکت می کنه.حتی گاهی با تکونه پام از خواب بیدار شدم.یعنی پای من از من دیرتر می خوابه و زودتر پا میشه.درمان داره؟ هلبته به جاش مچم قوی شده 🙂

 32. عالی بود دست شما درد نکند

 33. باعرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  دکتر جان ضمن تشکر از مطالب بسیار جالب و ارزشمند شما درخواستی از شما داشتم
  اگر امکانش برای شما وجود دارد چند کتاب و آدرس سایت در زمینه اختلالات رفتاری در حرکات سریع چشم در اختیار بنده قرار دهید.
  با تشکر از لطف شما

 34. باعرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  دکتر جان ضمن تشکر از مطالب بسیار جالب و ارزشمند شما درخواستی از شما داشتم
  اگر امکانش برای شما وجود دارد چند کتاب و آدرس سایت در زمینه اختلالات رفتاری در حرکات سریع چشم در اختیار بنده قرار دهید.
  با تشکر از لطف شما

 35. سلام آقای دکتر
  فکر می کنم در قسمت مربوط به Bruxism اسم مفصل مربوطه رو اشتباه ذکر کردید.
  اسم این مفصل TemproMandibular Joint (TMJ) یا مفصل گیجگاهی فکی است.
  با تشکر از مطلب مفید شما.

 36. سلام. جالب بود من مشکلاتی از قبیل حرف زدن در خواب و سندرم بی قراری در خواب دارم.و ۹۰%خواب هام در عرض یک هفته یا کمتر برام اتفاق می افتن.به خاطر همین قبل از خواب استرس دارم.لازمه به روانپزشک مراجعه کنم؟؟؟؟؟لطفا راهنمایم کنید…

 37. سلام
  من دچار مشکل های شماره ۷ و ۱۰ هستم و سیتالوپرام مصرف می کنم . می خواستم بپرسم به نظر شما من پیش چه دکتری بروم مخصوصا که شما مورد ۱۰ رو یک بیماری می دونید ؟
  قبلا از راهنمایی شما متشکرم .

 38. باسلام من هم در خواب گاهی اوقات حرف میزنم.وقتی استرس دارم بیشتر است.اگر میشه یک درمان قطعی معرفی کنید. با تشکر

 39. به نظر من خیلی ساده انگارانه است که دنیای خواب را فقط انعکاسی از بیداری بدانیم . دنیای خواب مشخصه های خاص خود را دارد و برای روشنتر شدن موضوع یک مثال میزنم. آیا هیچوقت به این موضوع توجه کرده اید که هیچکس نمیتواند در دنیای خواب تصویر خود را در آئینه ببیند.

 40. salam doktor jom man sobh ke az khab bidar shodam madaram behem goft ke to khab miragsidam va tarane mikhondam mikham bedonam dalilesh cheye akh man sabegeye ham chin karaye ro nadaram khaheshan mofasal javabamo bede kheili vasam moheme dar zemn 20 salame ba tashakor az shoma va modiran web saiteton

 41. سلام از مطالبه جالبتون کمال تشکرو دارم من از حرف زدن در خواب رنج میبرم مشکل اساسی اینه که من دانشجوی شهرستانمو تو خوابگاهم واقعا” هیچ راه حلی وجود نداره خواهش میکننم راهنماییم کنید

 42. سلام متاسفانه من الان ۲۴ سال سن ذارم و بیش از ۱۰ سالی میشه که در خواب حرف میزنم وهمان طور که شما نوشتید هیچ درمانی هم نداره خواهش میکنم اگه راه حلی توی مجلات پزشکی و…. پیدا کردید داخل وبلاگ بذاریدش.ممنون

 43. سلام آقای دکتر بسیار جالب بود من دچار مشکل شماره ۴ یعنی بی قراری پاهام هستم اما درمانش رو نگفتید

 44. سلام آقاى…مطلب شماراجع به حرف زدن درخواب وراه رفتن درخواب اصلابهم کمکىنکرده”لذا خواهشمندم بیشتروبیشترتوضیح بدید
  😉

 45. سلام.مدت یک سال است در خواب حالت توهم حضور چیزترسناکی را دارم.خوابم!ولی تمام محیط را واضح باحضورآن چیز ترسناک می بینم مثلا عنکبوت در رختخوابم یا کرم های زیاد یا سایه یه بچه که می دانم از ما نیست و…..و وقتی صبح بیدار می شوم همه چیز خیلی خوب یادم هست.وقت هایی هم که تنش زیادی ندارم هم به سراغم می آید حتی چند بار طی یک شب که با فریاد قصد فرار از آن محیط رادارم.و خیلی واقعی می ترسم با فریادو تپش قلب و لرزش از خواب بیدار می شوم…علت و درمان این نا ارامی چیست؟از کمک و راهنمایی شما نهایت سپاس را دارم.

 46. من مادرم ۵۴ سال سن دارند و در هنگام خواب گاهی اوقات فکهایشان و ماهیچهه های بدنشان قفل می شود و بعد از اینکه حال ایشان را هر طوری هست جا آوردیم به شدت احساس سر درد و گرفتگی عضلات می کنند دکتر که بردیم داروهای افراد مصروع را دادند در حالیکه من فکر نمی کنم ایشان دچار بیماری صرع باشند من خواهش می کنم من را در این رابطه رهنمایی فرمایید.

 47. با سلام.گاهی هنگام خواب همه جا تاریک میشه برام و احساس لرزش میکنم.انگار کسی شدید تکونم میده تا ازخواب بیدار بشم.میشه بگید این چه جوریه.و بیشتر وقتی خسته ام اتفاق می افته.با تشکر

 48. سلام دکتر عزیز خسته نباشید.من ۱۹ سال سن دارم و تقزیبا حدود ۳یا۴ سال که دچار اختلال شماره ی ۱ هستم یعنی اختلال رفتاری در طی remو هیچ چیز هم یادم نمی مونه و گاهی اوقات سلام.مدت یک سال است در خواب حالت توهم حضور چیزترسناکی را دارم.خوابم!ولی تمام محیط را واضح باحضورآن چیز ترسناک می بینم مثلا عنکبوت در رختخوابم یا کرم های زیاد یا سایه یه بچه که می دانم در اتق نیست.نگرانم که کاری در حین خواب انجام بدم که پشیمونی به بار بیاره.لطفا کمکم کنید و لطف کنید بفرمایید پیش چه دکتری باید برم.ممنون

 49. با سلام لطفا راجع به دندان قروچه بیشتر توضیح بدید و داروهای مناسب و اینکه به چه پزشکی باید مراجعه کرد حدود ۲ساله که دندان قروچه می کنم و خیلی نگران هستم

 50. سلام آقای دکتر .من ۳۰سال سن دارم ومتاهل هستم در ماه دو سه شب در خواب حرف میزنم وبعضی موقعها تو خواب راه میرم اما روز بعدش یادم هست که شب قبلش چیکار کردم وچه جوری بلند شدم از خواب .میخواستم دراین مورد برام توضیح بدید وراه حلی بهم نشون بدین.

 51. آخری خیلی خنده داره :))))

 52. سلام. من خیلی نگرانم. همسرم در خواب تمام بدنش متشنج تو خواب حرف میزنه شده شب قبل تا فردای غروب بخواب زورکی از خواب بیدارش میکنم تمام بدنش و دندونهاش قفل میشه زورکی نفس میکشه تو. خواب گاهی بهم لگد میزنه
  من سه ماه ازدواج کردم نگرانم که نکنه چیزی مصرف میکنه نمیدونم دلیلش چیه نا امیدم شوهرم ۳۰ سالشه. حتی تو روابط جنسی مشکل داره ناتوانه
  خواهش میکنم راهنماییم کنید افسرده شدم

 53. من در طول روز نمیتونم به طور عمیق بخوابم و واقعا اذیت میشم
  ولی فقط خواب عجیبی میرم
  ذهنم چیزی از اطراف نمیفهمه و حتی ممکنه خواب ببینم اما خواب نیستم
  رای مثال اگه پاهام خسته باشن بعد خوا هم خستن و فقط در واقع ذهنم به طور سطحی استراحت کرده
  این مشکله ۱۰ ساله واقعا اذیتم میکنه چون خیلی اوقات نیاز دارم در طول روز عمیقا بخوابم

 54. سلام آقای دکتر
  من یک عموی دارم ۴٨سالشه وقتی میخواد بخوابه دو یا سه دقیقه قبل از بخواب رفتن یک جیغ بلند میکشه نه اینکه از چیزی بترسه همینجوری جیغ میزنه بعد ازین کارش هم خیلی ناراحته چون بغیه رو اذیت میکنه چون موضوع شما در رابطه به خواب است خواستم بدونم این حالت عموی من پتالوژیک است راه درمانی داره یا خیر ممنون میشم اگر جواب منو به ایمیلم بفرستید

 55. سلام من ۱۷ سالمه و احساس می کنم دچار حمله ی خواب هستم چون هم زیاد می خوابم هم گاهی اوقات در موقع خواب بدنم رو نمی تونم تکون بدم یا حرف بزنم و با صدای خفیف فقط می تونم ناله کنم تا یکی از خواب بیدارم کنه یا خودم بیدار شم البته مدتیه خیلی کمتر سراغم میاد ولی خوابم خیلی زیاد و نامنظمه لطفا کمکم کنید و خیلی هم خواب می بینم لطفا راه درمان رو برام ایمیل کنید مرسی

 56. سلام دکتر.من به حالت های ۲ و ۶ و ۸ و ۹ دچارم.ولی حس میکنم اینا از ناراحتیه که دارم.میشه کمک کنین بدون دارو این مشکل و رفع کنم؟؟؟سوال دیگه ای که دارم اینه که چی باعث تشدیدش میشه که جلوگیری کنم؟؟دکتر میشه جوابمو تو وبلاگم بدین؟؟؟؟؟چون سایتتون و گم میکنم.دستتون درد نکنه.مچکرم از سایت خوبتون.
  http://www.vantom.blogfa.com

 57. البته دکتر بگم که من تو خواب حرف نمیزنم.فقط صدا میکنم.شاید مربوط به خوابای اشفتمه.ولی لطفا کمک کنین.چون حس میکنم اطرافیانم دارن رنج میبرن.ممنون.

 58. Kheili khob bond. Khodabe hamrahet doctorjoon. . Shohare man bimari night terror ro dare. Mahi 3 ta6 bar. Mondam Chikar konam . Aslan nemitonm rahat bekhabam. Dastesh bihava mikhore to soratam . Ya ba dad lagadmizane. Toro khoda Komak konid.

 59. سلام و خسته نباشید .من مدام از بچگی در خواب حرف میزدم و بعضی وقتها راه میرفتم در خواب ، الان که ۲۸ ساله هستم متاهلم و این مشکلم ادامه داره حرف میزنم تو خواب و مدام استرس دارم همش احساس میکنم اتفاقای بد میوفته مثلا دارم سقوط میکنم یا چیزایی داره پرت میشه سمتم و از خواب میپرم یا جیغ میکشم . بعدش به راحتی خوابم میبره گاهی یادم هم نمیمونه خواهش میکنم منو راهنمایی کنید آیا درمان داره ؟اصلا چی کار کنم .ممنون از شما

 60. سلام من مدت ۷ ساله که کابوس شبانه دارم( بدون حتی یک شب خواب معمولی) و فلج خواب که هر دو ماه یکبار تقریبا اتفاق می افته برام . مدیتیشن و ریلکسیشن و ارام بخش برام فایده ای نداشته و الان مدت یک ساله روزا خوابم شبا بیدارم چون روزها احساس امنیت بیشتری دارم وقتی می خوابم . چیکار کنم ؟؟؟

 61. کابوس های من مرحله ای هستند و گاهی تا ۵ مرحله بیدار نمی شم با اینکه خوابم سبکه اما وقتی بیدار می شم چون کل طول خوابم رو درگیر کابوس بودم خسته هستم و حداقل یک ساعت زمان می بره تا بتونم بفهمم کجا هستم.

 62. سلام جوابا رو کجا باید خوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 63. سلام خسته نباشید.من هم مثل عموی فیروز ک پیام گذاشتن در خواب جیغ میزنه الان یک سال شده و تمام دکترا هم رفتم تمام آزمایشها رو انجام دادم تست خواب گرفتم. پیش تمام دکترا رفتم mri دادم. گفتن اصلا مشکلی نداری.و مرخص شدم.این موضوع داره روانیم میکنه چون کارم داره به طلاق کشیده میشه.۱سالی هست عقد کردم خیلی هم عاشق خانومم هستم.تو رو خدا یکی کمکم کنه. زیاد هم به اینترنت دسترسی ندارم شمارمو میزارم ۰۹۳۰۰۲۷۸۵۰۶

 64. با سلام .من چند روزی است که بعد از مصرف قرص الپرزولام ظهر ها خوابم نیمه هوشیار میشه .دلیلش چیه متشکرم

 65. ایا این حالت موندگار هستش؟؟؟

 66. سلام خسته نباشید
  ممنون از مطالب خوبتون
  آیا خواب با چشمان نیمه باز اختلال محسوب میشه؟؟؟

 67. سلام و خسته نباشید
  من مدتی است به محضی که خوابم میبرد غیر ارادی چشمانم باز میشه و یهو یک عنکبوت، حشره ای چیزی میبینم که داره به سمت من میاد. وقتی به خودم میام میبینم هیچ چیزی اطرافم نیست. ولی سرد درد شدید، طپش قلب و بدنم شروع به لرزیدن میکنه. به نظرتون مشکل من چیه؟ و به چه دکتری باید مراجعه کنم؟ خیلی اذیت میشم.

  • سلام دوست عزیز. من هم مدت دوساله که همین مشکل رو دارم . حشراتی مثل عنکبوت، سنجاقک و مورچه و حتی شاخه گلهای زیبایی رو در فضا معلق می بینم. نمی دونم به کی باید مراجعه کنم و علتش چیه؟ البته قبل از خواب هر شب فیلمهای اکشن و ترسناک می بینم. با این که دیدن این جور فیلما برام عادی شده حس می کنم به خاطر همینه. اگه شما تونستی علتشو پیدا کنی به من از طریق ایمیلم اطلاع بده. ممنونم

 68. سلام در مورد خوابهای اشفته ای ک ادم میبینه اطلاعاتی دارین؟؟؟من بعضی وقتا خوابایی میبینم ک توی خواب شخصیت خودمو یادم میره یعنی هیچ حافظه و ذهنیتی در مورد خودم ک یه پسر ۲۸ ساله هستم و اسمم امین هست و خونواده دارم یادم نمیاد یعنی به طور کامل یه شخص دیگه ای میشم و حتی بعضی وقتا اون شخصیتی ک در خواب هستم حتی مونث هم بوده وقتی از خواب نصف شب بلند میشم تمام صورتم عرق میشه و تعجب میکنم ک توی خواب با یه شخصیت دیگه داشتم زندگی میکردم و این خیلی برام ترسناکه.
  شاید نتونسته باشم منظورمو بفهمونم اخه واسه خودمم قابل درک نیست اگه میتونین کمکم کنین

 69. سلام من خانم ۳۹ ساله هستم داروی ضد افسردگی لاموتریژین و سرترالین مصرف میکنم به تازگی دچار بیقراری در دقایق اولیه خواب میشم به طوریکه باید زود بلند شم و راه برم یا کلونازپام بخورم چکار کنم

 70. من دیشب تو خواب نفسم قطع شد و از حال رفتم نزدیک بود بمیرم که نجاتم دادن

 71. من مدتهاست دچار اختلالی شده ام که هیچ سایتی راجع ب ان ننوشته من چهار ماه میشود که ازدواج کردم و شوهرم صبح زود ب سرکار میرود و من تنها در خانه میمانم و وبعد از او دوباره میخوابم چند هفته اول همه چیز خوب بود تا اینکه من وقتی ب خواب میرفتم در خواب میدیدم که کسی در خانه ام هست و من با خود در خواب میگفتم بیدار شو و ب زور یک چشمم باز میشد ولی نمیتوانستم کامل بیدار شوم تا ببینم که این فقط یک خواب است و کسی نیست و من تنهایم اما دوبار چشمانم سنگین میشد و دوباره خواب های مشابه تا اینکه با ترس از خواب بیدار میشد و خودم را ب زور بیدار نگه میداشتم خلاصه چند مدت بعد همسرم کمی دیر تر رفت تا من راحتت نر بخوابم و حتی دیگر در اتاق خواب نخوابیدیم و ب پذیرایی امدیم و روی زمین خوابیدیم خلاصه من حالم خوب شد و تا امروز که من دوباره گرفتار همان بلاشدم که همین که میخوابیدم در خواب میدیدم ار هرگوشه خانه صدایی می اید البته من ان شخص را اصلا نمیبینم و فقط در خواب حضورش را احساس میکنم و من با ترس از خواب بیدار میشوم.حتی در خواب گاهی ب خود میگویم خواب میبینم کسی در خانه ام نیست اما بیدار میشوم گویب مرا از عالم خواب بیرون میرانند ان هم ب زور…

 72. سلام .بعضی وقتا از خواب میپرم و یه عنکبوت بزرگ بالا سرم میبینم که تار میزنه میاد سمتم .نزدیک که میشه محو میشه.اولین بار نیس این حالت.نزدیک ۱۰بار تا الان تو این حالت بودم.میتونین کمک یا راهنمایی کنین؟ممنون

 73. سلام.ممنون.من هم‌ با سه دسته از مسایل گفته شده درگیرم.ده و شش و هفت.ولی متاسفانه از شرم ساری نمیتونم به پزشک مراجعه کنم،اونقدر خسته هستم که کار روزانم رو تعطیل میکنم،اونقدر بغض و خستگی زیادی دارم که نمیتونم بگم،پاهام انگار آویزون و سرم رو تنم وزن اضافه داره گویی،و اخلاقم افتضاحه،تحمل کسی رو‌ندارم و دائما در حال بهانه گیری هستم،شبها بخاطر خفگی و نشسته میخابم،رفتم سراغ شنا شاید از استرسم کم بشه و حالم بهتر شه،ولی حتی دم نوش های خواب آور هم تاثیری نکرد،من تو زندگیم هیچ مشکلی ندارم،ولی دارم نابود میشم دیگه،گلوم و دهنم انقدر خشک میشه وحتی دستام از آرنج به پایین بی حس یا بهتر بگم خواب میره و اونقدر گرمم میشه که تو اتاقی با پنجره نیم باز میخابم اونم الان که زمستونه، نمیدونم چی کار کنم ولی مراجعه به پزشک برام سخته برام .دائما با همسرم سر هیچ دعوا میکنم.😢😢 وااای خیلی داغونم.فقط نوشتم میدونم از دست کسی به غیر خودم کاری بر نمیاد.ممنون مطلبتون چشممو باز کرد،خیلی دارم تحقیق میکنم شاید به نتیجه رسیدم.ممنون

 74. سلام
  پدر من ۷۴ ساله است دویال پیش بعلت اینکه احساس می گرد بجز عصا خانواده کسان دیگری هم در حانه هستد و باآنها صحبت می کرد و حتی تحت تاثیر انها کارهای خطرناک انجام می داد رفیتم روانپزشک ام ار ای کردیم
  دارو دادند خوب شد تا چند یکسال بعر رفیتم دکتر دیگر به دو تا قرص دادسیتالوپرام و ترانکوپین با دوز پایین شروع شد تا حدودی پدرم خوب شد تا ابنکه دوهفته پیش در اثر بک بی احتیاطی فمور پاش شکست و با توجه به عمل جراحی تمام حالتهای قبلش برگشت الان دوهفته هست که شبها خواب نداریم پدرم همش در توهم ایت و هرچه را خواب میبینه فکر مب کنه واقعب وا جرا می کنه ابن کار برای عملس خطرناک است دکتر هم رفتبم گفته سیتالپرام را کم کنید ترانکو پین را میتواند تا چهار تا بهش بدهید . لورازپام یک هم بهش داده در صمن ممانتین هم تجویز کرده لطف راهنمایی کنید مشکل خواب پدرم را چیکار کنم ایا این اثرات عمل است به مرور کم خواهد شد ؟

 75. سلام
  ۱۸ سالمه و از دو هفته قبل عید شبا خیلی دیربه سختی خوابم می بیره و تا ۱۲ ساعت میخوابم… شده تاحالا اصلا ۴۸ ساعت هم نخوابیده باشم…یعضی وقتا قبل از خواب، تپش قلب و حالت تهوع و عرق سرد میکنم…واقعا نمیدونم چیکار کنم… سرکار هم میرم و مسئله ی خواب خیلی اذیتم میکنه….

 76. سلام بعضی از شب ها بدنم حالت بی حسی به خودش میگیره و احساس می کنم یکی سخت منو فشار میده و به سمت این ور اونور می بره .شش سالی هست که اینطوری شدم.در این حالت هرچی زور می زنم از خواب بیدار نمیشم و فقط تو دلم ایه الکرسی و بسم الله میگم .روشی سراغ ندارین..

 77. سلام
  دختری هستم ۲۱ساله
  من مشکلی در خواب هایم دارم
  بعضی وقت ها در خواب هایم پسر هستم و این قضیه در خواب برایم عادی است.
  حتی چند روز پیش در یک بعد از ظهر دو خواب دیدم در اولی پسر بودم و در دومی دختر.
  خیلی سردرگمم علت این خواب ها چیست؟؟؟

 78. سلام
  مطالب خوبی بود ، راستش من یه اختلالی داشتم که میخواستم بدونم ریشه علمی یا روانشناسی داره یا نه
  من برای اینکه با ارامش بخوابم حتما باید تخت یا رختخوابم کنار یک دیوار باشه در واقع اصلا نمیتونم در وسط اتاق یا وسط هر فضایی بخوابم حتما باید یک گوشه از اتاق تختم را قرار بدم علت این مشکل من چیه ؟!!!!

 79. سلام
  مطالب خوبی بود ، راستش من یه اختلالی داشتم که میخواستم بدونم ریشه علمی یا روانشناسی داره یا نه
  من برای اینکه با ارامش بخوابم حتما باید تخت یا رختخوابم کنار یک دیوار باشه در واقع اصلا نمیتونم در وسط اتاق یا وسط هر فضایی بخوابم حتما باید یک گوشه از اتاق تختم را قرار بدم علت این مشکل من چیه ؟!!!!

 80. من به یه حالت نادر دچارم که هیج کدوم از این موارد نیست خیلی دلم میخواد بدونم دلیلش چیه من هرچند وقت یه بار در خواب یه لرزش شدید رو درقسمت سرم احساس میکنم که غیر قابل تحمله و بدن و زبانم قفل میشه وخیلی وحشت زده میشم.خواهش میکنم اگه کسی میدونه دلیلش رو بهم بگه

 81. با سلام،من ١٠ سال بیشتر که ناگهانی از خواب بیدار میشم و یشی نورانی میبینم،١٠ سال پیش که شروع شد ازآدم سفیدی بود که من رو به خودش میخون یا نور سفید سبزی که من به دنبالش میرفتم البته در حد قدم که میفهمیدم دیگه نیست و من بیدارم تا گاهی عنکبوت ترسناک الان که اشیایی نورانی قشنگ اما کوچیک میبینم،الان طرفم میان چند ثانیه طول میکشه که محو بشن پا میشم میشینم همسرم رو صدا میزنم اون میگه چیزی نیست بخواب،بس که خنگه نگرانم نمیشه، دیشب با گوشه پتو بهش ضربه زدم ناپدید شد،نخندید یعنی مشکلم چیه که هر شب اینطوریم😔خیلی وقتا میپرم همسرم رو نمیشناسم ازش میپرسم آقا شما کی هستی اونم میگه شوهرتم مهدی بعد دوباره میخوابم😂

 82. من هم همین حالت توخواب بهم دست میده یه لرزش شدید تو سرم میفته تمام عضای بدنم قفل میشه تو خواب هوشیاری دارم ولی ولم نمیکنه تو دلم بسم للهنام خدا مبم تا رها میشم وقتی بیدا ر میشم حالم خوبه وقت استرس میگرم دوازده ساله این حالت بهم دست میده خواهش میکنم جوابم بدین خیلی دکتر رفتم خوب نشدم خیلی میترسم بعضیها میگن جنی شدی ممنون میشم پاسخ بدین

  • باسلام من هم همین حلت تو خواب بهم دست میده یه لرزشی خیلی شدیدتو سرم میفته تمام اعضای بدنم قفل میشه تو خواب هوشیاری دارم ولی ولم نمیکنه تو دلم بسم لله نام خدا میبرم تا بعد از چند سانیه ولم میکنه وقتی رهام میکنه حالم خوبه وقت استرس میگیرم دوازده ساله که این حالت دارم خیلی دکتر رفتم ولی خوب نشدم بعضی میکن جنی شدی خواهش میکنم بگین مشکلم از چیه ممنون میشم

 83. سلام.من هم همین توری میشم . ببینید دوستان بدن تون رو شول کنید نترسید بسم الله بگید .

 84. سلام.
  منم یه مشکلی تو خواب دارم که دیگه واسم عادی شده وقتی میخوابم یه حالتی بین خواب بیداری هستش که یهو انگاری یه صدایی تو سرم میفده که هی زیاد میشه هی زیاد میشه تا وقتی که هی میکنم داره سرم منفجر میشه داد میزنم ولی انگاری کسی صدامو نمیشنوه دست پاهام هم تکون نمیخوره وقتی تموم میشه اگه تکون نخورم بازم اتفاق دوباره میوفده یه دفع برای امتحان سه بار تکون نخوردم هی اتفاق میوفتاد حالا موندم که این چی …!!!بعضی ها میگن این موقعی میشه که روح از بدن داره خارج میشه و موقعی که به بدن وارد میشه این اتفاق میوفده خواهش میکنم اگه کسی چیزی میدوننه به منم بگه
  با تشکر

 85. سلام مادر من دچار یه مشگلی شده که اول به خاطر مشکلات اعصاب زیاد نمیتونه بخوابه و وقتی هم که میخوابه ناگهانی بیدار میشه و مث اینکه میترسه فریاد میزنه و کمک میخواد خودش میگه مث این هست که یه جریان برق بهم وصل کردن و کل بدنم درد میگیره توی خواب چند باری اینجوری میشه لطفا یا اینجا جواب بدید یا به ایمیلم مرسی ممنون میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنرهای تبلیغاتی