دسته‌بندی نشده

چرا باید فایرفاکس ۳٫۵ را هر چه زودتر دانلود کنیم؟!

انتظارها به پایان رسید و بعد از یک سال بار دیگر نسخه متحول‌شده‌ای از فایرفاکس دیروز منتشر شد: فایرفاکس ۳٫۵٫

اما این نسخه مرورگر فایرفاکس چه امکاناتی دارد و برای چه باید هر چه زودتر این نسخه را دانلود کنیم و از آن استفاده کنیم؟ در اینجا ۵ ویژگی برتر نسخه جدید فایرفاکس را فهرست می کنم:

۱- سرعت بالای بارگزاری جاوا اسکریپت: این روزها صفحات وب پر شده‌اند از کدهای جاوا اسکریپت، در میدان رقابت بین مرورگرها چند وقتی بود که فایرفاکس بازی را به کروم و سفری Safari باخته بود.  اما نسخه جدید فایرفاکس با بهره‌گیری از موتور جاوا اسکریپت جدید به نام TraceMonkey این عقب‌افتادگی را جبران کرده است.

۲- اشتراک موقعیت کاربر، هنگام وب‌گردی: تصور کنید که سایتی که در حال بازدید آن هستید، بتواند بفهمد شما در کدام منطقه جغرافیایی هستید. این موضوع می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. مثلا سایت فلیکر می‌تواند عکس‌ها را بر اساس محل آپلود آنها مرتب کند و به راحتی بشود همه عکس‌هایی را که مثلا در ۲۴ ساعت گذشته از ایران در فلیکر آپلود شده‌اند دید. یا یک شرکت عرضه غذاهای آماده می‌تواند به کاربر، اطلاعات نزدیک‌ترین شعبه خود را به صورت خودکار نشان دهد.

با این وجود شما ممکن است، از این ویژگی اصلا خوشتان نیاید و دوست نداشته باشید که وب‌سایت‌ها با استفاده از این ویژگی موقعیت شما را حدس بزنند. اصلا نگران نباشید، تا شما رضایت ندهید، این ویژگی فعال نمی‌شود.

در واقع هنگام بازدید از سایت‌هایی که از این ویژگی استفاده می‌کنند، نوار باز می‌شود که از شما می‌پرسد، دوست دارید موقعیت خود را به اشتراک بگذارید یا نه.

۳- پشتیبانی از HTML 5 و فونت‌های آنلاین: به یاری HTML 5 می‌توان به صورت مستقیم ویدئو و صوت را در صفحات وب قرار داد و دیگر خبری از دردسرهای فعلی نخواهد بود و مثلا لازم نیست به صورت فلش ویدئو را در در صفحات قرار داد.

همچنین می‌شود در CSS سایت‌ها، به یک فونت آنلاین لینک داد. این کار دست طراحان وب را باز می‌گذارد و دیگر لازم نیست آنها به فونت‌های محدود پیش‌فرضی که در همه سیستم‌ها موجود باشند، اکتفا کنند.

فایرفاکس ۳٫۵ از canvas element پشتیبانی می‌کند که باز امکانات جدیدی را در دسترس طراحان وب می گذارد. وقتی فایرفاکس جدید را دانلود کردید، به این صفحه بروید و یک یک پازل‌ها و بازی‌ها و چیزهای دیگری که با این فناوری ساخته شده‌اند را امتحان کنید.

۴- امکانات جدید در کار با برگه‌ها و پنجره‌ها: یکی از مشکلات کاربران در هنگام وب‌گردی این است که با عجله برگه‌ای tab را می‌بندند و بعد نمی‌توانند دوباره همان صفحه را پیدا کنند. می‌دنید که در نسخه سوم فایرفاکس می توانستید با ctrl+shift+T آخرین برگه بسته شده را مجددا باز کنید. اما فایرفاکس ۳٫۵ در قسمت Recently Closed Tabs و Recently Closed Windows این ویژگی را شسته و رفته‌تر و پیشرفته‌تر در اختیار شما قرار می‌دهد.

یک ویژگی دیگر خوب فایرفاکس جدید این است که شما می توانید یک برگه را بگیرید و در محیطی خارج پنجره باز، رها کنید. برگه، در پنجره جدیدی باز خواهد شد. این ویژگی به درد کسانی می‌خورد که عادت دارند، برگه‌های زیادی باز کنند و بعد موقع کار با یک برگه به خصوص،شلوغی برگه‌های زیاد، امکان نمی دهد، راحت کار کنند.

۵- وب‌گردی خصوصی: این ویژگی پیش از فایرفاکس در کروم، سفری و اینترنت اکسپلورر فعال شده و در این نسخه فایرفاکس، سرانجام اضافه شده است.

شما می‌توانید هر زمان که صلاح دیدید، قابلیت وب‌گردی خصوصی را فعال کنید، در این صورت سابقه وب‌گردی، جستجو، دانلودها، کوکی‌ها و فایل‌های موقت اینترنتی، ذخیره نمی‌شود. البته وب‌گردی خصوصی یا private  را نباید به هیچ عنوان با وب‌گردی محرمانه یا anonymous  اشتباه بگیرید.  چون ISP همچنان سوابق وب‌گردی و لاگ‌های شما را خواهد داشت. این ویژگی فقط سوابق وب‌گردی شما را از اشخاص دیگری که از رایانه شما استفاده می کنند، پنهان می‌کند.

توجه داشته باشید که وقتی، قابلیت وب‌گردی خصوصی را فعال می‌کنید، همه برگه‌های شما ناپدید می‌شوند! نترسید! چیزی را از دست نمی‌دهید و وقتی از حالت وب‌گردی خصوصی درآمدید، مجددا آنها را خواهید داشت! البته این برگه‌ها دوباره باید بارگزاری شوند. پس وقتی که برگه‌های زیادی باز کرده‌اید، با توجه به سرعت اینترنت ایران، زیاد صلاح نیست که به این حالت بروید، بهتر است، اول برگه‌ها را ذخیره کنید، بعد به حالت وب‌گردی خصوصی بروید.

برای رفتن به حالت وب‌گردی خصوصی، از منوی tools باید Start Private Browsing را انتخاب کنید.

تنها مشکلی که هنگام که ارتقا به فایرفاکس ۳٫۵ ممکن است، پیش بیاید، غیرفعال شدن تعدادی از افزونه‌ها است. برای مثال من افزونه خوب scapbook را هنگام ارتقا از دست دادم.

تا لحظه نگارش این سطور شش و نیم میلیون نفر در سراسر دنیا، نسخه سه و نیم فایرفاکس را دانلود کرده‌اند. شما هم به آنها بپیوندید.

دانلود فایرفاکس ۳٫۵

۴۳ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری