مرگ، کار و کسب من است!: خودکشی پس از گم کردن آی‌فون!

2

ما همواره از دیدن محصولات الکترونیک جدید هیجان‌زده می‌شویم، اگر وسعمان برسد، اصلا بدمان نمی‌آید، که هر سال، یک بار، موبایلمان را عوض کنیم و خودمان را مجهز به آخرین مدل گوشی کنیم و دوستانمان را با به رخ کشیدن زیبایی یا وضوح عکس‌های آن، شگفت‌زده کنیم. ما اصلا بدمان نمی‌آید که یک تلویزیون LCD ‌با صفحه هر چه عریض‌تر به منزل بیاوریم. ما دوست داریم که لپ‌تاپی سبک با عملکرد خوب را با خودمان به این طرف و آن طرف ببریم.

حتی، بعضی از ماها که با اینترنت میانه بهتری دارند، از ماه‌ها قبل از به بازار آمدن یک گجت، به وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف سر می‌زنند، تا بخوانند که محصول بعدی یک برند مشهور، چه خصوصیاتی دارد و احتمالا کی به دستشان خواهد رسید. مثلا خیلی‌ها از همین حالا می‌خواهند بدانند که Apple tablet، محصول سری اپل، چه ابعادی خواهد داشت، آیا می‌تواند رقیبی برای کیندل باشد، آیا مجهز به وایرلس خواهد بود یا نه …

خوب! این میل و اشتیاق برای نو شدن و به‌روز بودن، در ذات خود چیز بدی نیست. اما اصلا تصور نمی‌کنم که من و شما، گاهی خودمان را جای کارگران و کارشناسانی بگذاریم که این محصولات را می‌سازند و طراحی می‌کنند.

در وانفسای رکود جهانی اقتصاد، برندهای مشهور رقابت بی‌رحمانه‌ای با هم دارند، آنها برای بقا و دستیابی به سود بیشتر، خیلی چیزها را مجاز می‌دانند. آنها هیچ مقاومتی در برابر خرده‌فرمایش‌های دولت‌های کشورهایی که محصولاتشان را در آنها به فروش می‌رسانند، نمی‌کنند. آنها هر وقت لازم باشد، اپلیکیشن‌های گوشی‌هاشان را برای وقف با قوانین محدودکننده محلی دست‌کاری می‌کنند. آنها اصلا برایشان مهم نیست که کارخانه‌هایی که با اتکا به کارگران ارزان‌قیمت آسیایی، قطعات الکترونیک را برایشان به کسری از قیمت تمام‌شده در اروپا و آمریکا فراهم می‌کنند، چگونه با این کارگران برخورد می‌کنند.

خبری که نیویورک تایمز منتشر کرده است، هشداری است برای ما و دیگر شهروندانی که هزاران کیلومتر دورتر، از این محصولات استفاده می‌کنند:

Foxconn، یک شرکت تابعه گروه اقتصادی تایوانی «هون های» است و برای برندهای بسیار مشهوری همچون سونی و HP و اپل، انواع و اقسام قطعات الکترونیک را می‌سازد. این شرکت در جنوب چین یکی سری کارخانه زنجیره‌ای دارد و فقط در منطقه «شنژن»، 300 هزار کارگر دارد.

دو هفته پیش، در یکی از کارخانه‌های Foxconn، یکی از نمونه‌های ابتدایی و تحقیقاتی آی‌فون شرکت اپل، گم شد. تحقیقات داخلی، انگشت اتهام را متوجه یک کارمند 25 ساله به نام «سان دانیونگ» شد. 16 نمونه اولیه آی‌فون به او تحویل داده شده بود تا او آنها را به واحد پژوهشی کارخانه تحویل دهد، در این میان یکی از این گوشی‌ها گم شد و آقای سان تا 3 روز بعد، گم شدن این گوشی را گزارش نکرد.

آقای سان دانشجوی فارغ‌التحصیلی بود که در قسمت پشتیبانی شرکت کار می‌کرد، با اینکه او دزدیدن آی‌فون را تکذیب کرد، اما مورد ضرب و شتم و اهانت تیم حفاظتی کارخانه قرار گرفته است.

مأموران سخت‌گیر فشار زیادی بر او وارد آوردند، طوری که در ساعت‌های اولیه صبح 16 جولای، آقای سان از طبقه دوزادهم شرکت Foxconn به پایین پرید. گفته می‌شود که او خودکشی کرده است.

در شب قبل از مرگ، او پیامکی به دوست‌دخترش ارسال کرد که در آن نوشته بود: «متأسفم. فردا به خانه برگرد. من به دردسر افتاده‌ام. به خانواده‌ام چیزی نگو. با من تماس نگیر. برای اولین بار از تو خواهش می‌کنم. لطفا این کارها را بکن. من متأسفم.»

سان در یک دهکده کوچک و فقیر بزرگ شده بود و وقتی که در دبیرستان شاگرد اول شد، وارد یکی از بهترین دانشکده‌های فناوری چین شد و یک سال قبل بعد از فارغ التحصیلی وارد شرکت Foxconn شد.

به دنبال این حادثه، اپل و Foxconn هفته پیش از مرگ آقای سان ابراز تأسف کردند، Foxconn یک مأمور حفاظتی را از کار معلق کرد و مقاماتش گفته‌اند که می‌خواهند از این به بعد سرویس‌های مشاوره‌ای برای کارمندانش ایجاد کنند. اپل ابراز امیدواری کرده است که همه شرکت‌های تغذیه‌کننده‌اش، با کارکنان خود با احترام برخورد کنند.

مرگ آقای سان، باعث انتقادهای بسیار از نحوه رفتار Foxconn با کارکنانش و همچنین فشار غیرمنطقی اپل بر کارخانه‌های تغذیه‌کننده‌اش برای درز پیدا نکردن اطلاعات در مورد محصولات جدیدش شده است، محصولاتی که همواره، همه، مشتاق دانشتن اطلاعاتی در مورد آنها، قبل از به بازار آمدنشان هستند.

با اینکه سفارش قطعات به کارخانه‌های آسیایی، از لحاظ اقتصادی برای شرکت‌های بزرگ بسیار به صرفه است، اما در عین حال چالش عمده این است که همواره خطر دزدیده شدن طرح‌ها و فناوری و کپی شدن آنها مخصوصا از سوی صنایع چین که به این کار شهره هستند، وجود دارد. اما خیلی‌ها عقیده دارند که مرگ این کارمند، باید مقامات اپل را متقاعد کند که نظارت بیشتری بر شرایط کاری و کارخانه‌های طرف قرارداد خود اعمال کنند.

«سازمان نظارت بر کار چین» که مقر آن در نیویورک است، Foxconn را در این مورد مقصر دانسته و از سیستم نظامی و غیرانسانی حاکم در این کارخانه‌ها که مغایر اصول اولیه احترام به حقوق بشر است، انتقاد کرده است.

پنج‌شنبه پیش، خبرنگار نیویورک تایمز، پدر آقای سان را وقتی ملاقات کرد که که جعبه خاکستر پسرش را در دست داشت. گرچه او به خبرنگار گفت که که شرکت Foxconn به نیکویی با خانواده آنها برخورد کرده است، ‌اما اضافه کرد هنوز از مرگ پسرش شوک‌زده است. کمی بعد ازاین ملاقات، یک مقام امنیتی، مترجمی را که مشغول ترجمه این گفتگو بود تهدید کرد که اگر به کار خود ادامه بدهد، تنبیه خواهد شد. اما بعد از این ماجرا شرکت Foxconn گفت که این مامور از جانب کارخانه فرستاده نشده است و شاید او، یک مامور پلیس محلی بوده باشد.

به عنوان غرامت به خانواده آقای سان 44 هزار دلار داده شده است و برای ساکت کردن دوست‌دختر سان، یک لپ تاپ اپل به او تحویل داده شد!

منابع: نیویورک تایمز، gizmodo، هافیتگتون پست، نیویورکر


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند.اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست.به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم.به تصاویر زیر بنگرید:آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. mazdak می گوید

    سوسیالیسم به پا خیز..برای رفع تبعیض.چقدر زمان خواهد برد تا انسان به این حد از شعور برسد که انسان دیگری را به خاطر سود بیشتر استثمار نکند؟

  2. Hamid می گوید

    یاد فیلم عصر جدید چارلی چاپلین افتادم. مخصوصا اون سکانسی که چارلی رو مجبور میکنن که جلوی یه ماشین بشینه و اون ماشین بهش غذا بده … همه چیز داره قربانی تکنولوژی و رقابت های عجیب و غریب تو این عرصه میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.