خلق یک باکتری با ژنوم صد در صد مصنوعی

حدودا بیست سال پیش، داستان علمی تخیلی‌ای خواندم با عنوان «خدایگان جهان خُرد»، در این داستان محققی موفق می‌شود در آزمایشگاه باکتری‌های درست کند که با سرعتی باورنکردنی تقسیم می‌شوند و همزمان تکامل می‌یابند، او در عرض چند سال موفق می‌شود موجوداتی هوشمند خلق کند … ظاهرا خواب نویسنده این داستان در حال تعبیر شدن است:

خبر داغی که دیروز سر و صدای زیادی به پا کرد، این بود که دانشمندان برای نخستین بار موفق به ایجاد شکل مصنوعی حیات شده‌اند. آنها موفق شده‌اند یک باکتری مصنوعی بسازند.ارگانیسم جدید بر اساس باکتری‌ای ساخته شده است که در بزها منجر به التهاب پستان می‌شود، اما ژنوم این ارگانیسم جدید، کاملا صناعی تهیه شده است، محققان این ژنوم را با استفاده از مواد شیمیایی در آزمایشگاه ساخته‌اند. DNA از چهار باز آلی به نام‌های آدنین، گوانین، سیتوزین و تیمین ساخته شده است، این بازها به اختصار A، G، C و T نامیده می‌شوند، محققان با استفاده از این ۴ باز، روی DNA باکتری خود، ایمیل گروه را درج کرده‌اند تا نشانی بر صناعی بودن این باکتری باشد و در باکتری‌های حاصله از تقسیم این باکتری هم بتوان نشانی از آفرینندگانش یافت.

بیست دانشمند، با صرف ده سال وقت و ۴۰ میلیون دلار بودجه موفق به این کار شده‌اند که لحظه تعیین‌کننده در زیست‌شناسی محسوب می‌شود. کریگ ونتر که یکی از پیشگامان تحقیق در زمینه ژنتیک در آمریکاست و رهبری تیم خالق این باکتری را بر عهده داشت، امیدوار است که این کار آنها در آینده منجر به ایجاد باکتری‌هایی شود که بتوانند سوخت‌های زیستی بسازند یا دی اکسید کربن جو را جذب کنند و یا به ساخته شدن واکسن‌ها کمک کنند.

کریگ ونتر ۶۶ ساله، بیش از هر چیز به خاطر نقشش در پروژه ژنوم انسان، مشهور است، وی در سال ۲۰۰۸ از سوی مجله تایم به عنوان یکی از افراد تأثیرگذار جهان برگزیده شد.

البته این کار منتقدانی دارد، بعضی از گروه‌های مذهبی این اقدام را محکوم کرده‌اند، آنها نگران هستند که شکل مصنوعی حیات، از کنترل خارج شود و منجر به فاجعه زیست‌محیطی شود و یا از آن در ساخت سلاح‌های بیولوژیک سوء استفاده شود، بعضی‌ها هم از اینکه ونتز به خود اجازه داده است کاری خداگونه انجام دهد، ناخشنود هستند.

نتایج این تحقیق برای ایولین بار در مجله ساینس به چاپ رسیده است. دکتر ونتر عقیده دارد که کار آنها هم از نظر علمی و هم از نظر فلسفی، گام مهمی به شمار می‌رود و دیدگاهش را در زمینه تعریف حیات و چگونگی عملکرد آن تغییر داده است.

قبلی «
بعدی »

نظرات

 1. خدا آدمای خلاق رو از این سیاره نگیره

 2. صرف نظر از کاربردهای مهم علمی که دارد، جالبه که گروه‌های مذهبی مخالف این پیشرفت باشند. چرا که صدها و حتی هزاران سال چیزی به اسم «خدا» جان و زندگی رو بوجود آورد و اگر انسان به این آخری هم دست پیدا کند پس چه تفاوتی بین این دو است؟ البته همچنان توجیح وجود خواهد داشت. ولی یک قدم دیگر به سمت آگاهی بیشتر و از دست دادن طرف‌داران می‌باشد.

 3. پس ایمیل سازندگانش کو
  ما که هرچی گشتیم پیدا نکردیم

 4. پاسخ: کمانگیر » Blog Archive » روزی که آدم خودش را هک کرد
 5. از امروز صبح که این خبر رو خوندم بنیانهای فکریم دچار لرزه شده همیشه فکر میکردم حتی اگر انسان بتونه جزء به جزء اجزاء یک سلول رو درست کنه و اونها رو کنار هم بذاره باز هم این اجزاء برا اینکه بتون مثل یک ساعت کار کنن و وظایف خودشونو انجام بدن نیاز به یک چیز دیگه هم دارن چیزی فراتر از کنار هم چیده شدن اجزاء یک سلول در یک حصار به اسم غشاء سلولی چیزی مثل دمیده شدن روح در کالبد سلول امروز سوالات زیادی برام پیش اومد!

 6. سلام

  ژنوم رو ساختن، اسیدهای نوکلئیک رو که نساختن، آدم خودش ساخته شده دست خداست.

  لا اله الا الله

 7. محققان با استفاده از این ۴ باز، روی DNA باکتری خود، ایمیل گروه را درج کرده‌اند .

  در مورد این جمله میشه توضیح بفرمایید. یعنی چی درج کرده اند؟؟

  در ضمن جناب مجیدی چون این مطلب در حوزه تخصص اصلی شماست، من خودم بیشتر دوست داشتم به عنوان خبر بهش نگاه نکنید و بیشتر در مورد اصل کار یکم برامون توضیح بدید.

  تا اونجا که من فهمیدم اینا حیاتی خلق نکردند و اون باکتری فقط ساختار ژنتیکیش مصنوعی هست درسته؟

 8. انسان یک قدم دیگر به تحقق عملی خود خدایی نزدیک تر شد. با هر قدمی که علم به جلو بر می دارد ۱۰۰ قدم مذهب به عقب می رود هرچند همیشه احمق برای شنیدن داستان دین از ملایان وجود دارد.

 9. عزیزم ایمیل سازندگان رو توی دی ان ای او باکتری درج کردند.. به اطلاع عموم نرسوندن که شما بهشون ایمیل بزنید

 10. نقشه این ژنوم از کجا اومده؟

  از روی ژنومهای دیگه کپی برداری شده و اشتباهات احتمالی تصحیح شده و داخل یه سلول تعبیه شده ..٬ !

  خب که چی؟ بازم کپی کاری..!!

 11. یعنی میشه گفت علم امروز، مسئله‌ی خلقت انسان به دست خدا رو به شدت به چالش کشیده!

 12. پاسخ: یک گام به پیش به سوی آشکار شدن منشاء حیات در کره‌ی زمین « بامدادی
 13. انسان خلیفه‌ی خدا بر روی زمینه. انسان وجود خدایی داره و مثله اون آفرینندست.
  بهترین راه جدا کردنه خرافه از دین پیشرفت علمیه. البته چیزی که درین بین نباید زیر پا گذاشته بشه اخلاقیاته.

 14. پاسخ: یک گام به پیش به سوی آشکار شدن منشاء حیات در کره‌ی زمین « آینه‌ی بامدادی
 15. هم جالب و هیجان انگیزه، هم ترسناک! گمان نکنم دانشمندان شکافتن هسته یا خلق دینامیت رو برای کشتن انسانها خلق کرده باشند. اما سیاسیها و نظامیها همیشه مسیر کار رو به سمت های وحشتناکی سوق می دن!

 16. مثل همیشه جالب…حیف که تو کنگره ژنتیک امسال کم راجبش صحبت شد…
  امیدوارم ژنتیک در رسیدن به اهداف خوبش همیشه موفق باشه…..من عاشق ژنتیک ام.

 17. واقعا تعجب بر انگیزه! من فقط اون قسمت ایمیل گروه رو متوجه نشدم.چطور میشه با اسم یه ایمیل و ترتیب حروف اون با اسیدهای نوکلیک یک ژنوم ساخت؟ مگه اینطور نیست که این ترتیب ها و پیوندهایی که بین این اسیدهای نوکلیک وجود داره نوع ژنوم و عملکردشو مشخص میکنه؟

 18. متاسفانه از این پیشرفت بزرگ استنباطات غیرمنطقی کردن :
  استفاده های بیولوژیک کجا و تقلید کار خدا کجا؟!

 19. سلام
  چه جالب
  اول تبریک میگم برای این کشف بزرگ و رشد علم بشری و آرزوی موفقیتهای بیشتر
  دوم یه استدلال کوچک (چون به هوش مصنوعی خیلی علاقه دارم) اگر انسان بتواند انسانی کامل از هر جهت را بسازد باز از چیزهایی استفاده کرده است که قبلا آماده بوده و او فقط یاد گرفته که که از قوانین طبیعی استفاده کند
  و فرق آفرینش انسان با الله در این است که او همه چیز را از هیچ آفرید و لی انسان قطعات را سر هم می کند و با علم و هوش خود چیزی میسازد
  این فرق دو آفرینش است و انسان هرچه که به جلو میرود خالق مطالق را بیشتر احساس میکند و نگرانی گروههای مذهبی مربوط به اخلاق است نه تصرف جایگاه الله تو سط انسان

  موفق باشید‎

 20. یه مکانیسم دفاع روانی وجود داره به نام انکار، که مختصر و مفیدش اینه که در مراحل اولیه شوک روانی فرد اصل اون اتفاق رو نفی می کنه ، مثل اینکه به یکی میگن عفونت هیو گرفتی ، بعد اون فرد خودش رو قانع میکنه که نه من که چیزی احساس نمی کنم پس سالمم، در نظرات تعدادی از دوستان به وضوح مشاهده میشه!!!

 21. این کارا که منافاتی با بشر بودن نداره
  نمی دونم کی گفته این کار خداگونه س
  گروه های مختلف مذهبی هم که بعضی وقتا یه چیزایی میگن. هر کاری که بشر می تونه انجام بده مال بشره. البته اگه منظور از خداگونه ، همون شباهت باشه که خیلی از کارای ما خداگونه س. خیلی از صفات ما خداگونه س.
  خدایا دوستت دارم

 22. پاسخ: انسان حیات می دهد! « بــــــــی ســـــــــو
 23. داستان “خدایگان جهان خرد” رو من هم خوندم. توی یه نسخه از مجله دانشمند، و بعدش که توی درس هوش مصنوعی درباره الگوریتم ژنتیک خوندم فهمیدم که بابا این بنده های خدایی که تو دانشگاه شریف دارن رو پروژه “زمین” کار میکنن خیلی کارشون درسته!
  الان خودم هوش مصنوعی درس میدم و اون داستان انگیزه ی خیلی خوبیه برای دانشجوها. اگه کسی داستان رو داره حتی بدم نمیاد خودم هم دوباره یه نگاهی بهش بندازم. همینجا کامنت بزنین لطفا. راستی بیست نسخه از این مطلب رو اینترنت هست، همه هم ادعا میکنن که مطلب مال خودشونه! من دنبال اون داستان به اولین نتیجه جستجوی گوگل آمدم. لطفا اگه داستان رو، یا اون مجله دانشمند رو دارید کامنت بذارین.

 24. پاسخ: زیست مهندسی: جولانگاه هکرهای آینده « ذرات دیجیتال زندگی
 25. پاسخ: زیست مهندسی: جولانگاه هکرهای آینده « ذرات دیجیتال زندگی
 26. پاسخ: زیست مهندسی: جولانگاه هکرهای آینده | ذرات دیجیتال زندگی
 27. ممنون .. من رو به چه دنیایی بردید .. ۲۰ سال پیش…… و خدایگان جهان خرد. داستانی که تمام نگاه و ایدئولوژی من رو تغییر داد و نگاهی تازه به دنیا به من داد. نگاه و اعتقادی که همچنان به من است و خط به خط آن داستان که هفته ای چندبار در ذهنم مرور و تکرار میشود.
  مجله دانشمند……
  ممنون.

 28. این داستان خدایگان جهان خرد رو نسخه انگلیسی یا نویسنده شو میتونی برام پیدا کنی؟؟
  یادمه تو ویژه نامه دانشمند بود . دنبال کارای دیگه شم.

  اقا راستی چرا ویدیو نمیدی بیرون ؟؟؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.