اپلیکیشن آیفونی که به تشخیص و درمان پارکینسون کمک می‌کند!

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۱۹ بهمن ۱۳۸۹
  • ۰

باور کنید که واقعا نمی‌خواهم اینقدر از آیفون و اپ‌هایش بنویسم. اما حجم اخبار جالب پیرامون این گوشی هوشمند، آنقدر زیاد است که آدم نمی‌تواند از بازتاب دادن اخبار جالب صرف نظر کند.

در جامعه، خیلی‌ها هر لرزش مزمن دستی را معادل پارکینسون می‌دانند. خوب واقعا این طور نیست و تشخیص این بیماری معیارهایی دارد. اگر مایل هستید اطلاعاتی داشته باشید، اینجا را ببینید.


آگهی متنی میان‌متنی:
قاتل رؤیاهای تو کیست؟ (کتاب الکترونیک رایگان)


به تازگی پژوهشگران دانشگاه UCLA ، نتایج یک تحقیق جالب را در همایش مهندسی در پزشکی و زیست‌شناسی ارائه کرده‌اند.

آنها به این فکر افتادند که با استفاده از شتاب‌سنج آیفون و یک اپلیکیشن، امکان پایش ۲۴ ساعته لرزش دست بیماران را فراهم آورند.

آنها برای این کار از آیفون ۳G استفاده کردند. آیفون با دستکش مخصوصی به دست بسته می‌شود و طرح و فرکانس لرزش را برای تفسیر به محققان ایمیل می‌کند.

پژوهشگران با تفسیر این اطلاعات می‌توانند حدس بزنند که شخص پارکینسون دارد یا نه. به علاوه پزشکان به این وسیله می‌توانند متوجه شوند که دوز داروی «ال دوپا» کافی بوده یا نه و آیا اینکه وسایلی که در مغز این بیماران برای کاهش لرزش‌ها کاشته شده‌اند، تنظیم درستی دارند یا خیر.

خوب! این یک شیوه جالب پزشکی از راه دور است.

فرکانس لرزش در پارکینسون ۴ تا ۶ لرزه در دقیقه است. پارکینسون، البته به جز لرزش علایم مشخص‌کننده دیگری هم دارد:

بیماران پارکینسونی در هنگام حرکت، مشکل دارند، مثل این می‌ماند که اندامشان به یک چرخ‌دنده متصل باشد. حرکات آنها کند است و به علاوه شیوه خاصی در گام برداشتن دارند و به سرو تنه‌شان، موقعیت خاصی می‌دهند.

پیش ازاین هم تلاش‌هایی مشابهی انجام شده بود، اما همه آنها آزمایشات نیاز به نشستن بیمار در کنار یک کامپیوتر داشتند و عملا نمی‌توانستند امکان پایش ۲۴ ساعته را بدهند.

البته جای تعجب است که چرا محققان از آیفون ۴ و ژیروسکوپ آن استفاده نکرده‌اند.

منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنرهای تبلیغاتی