گوگل و کار دشوار بودن به‌روز بودن برای یک شهروند ایرانی

57

امشب در فرندفید، یکی از دوستان گفت که دیگر حتی چنان که افتد و دانی با «میانبر زدن» هم نمی‌شود به برخی از نرم‌افزارهای گوگل، افزونه‌های مرورگر کروم، گوگل کد و حتی اندروید مارکت دسترسی داشت!

بله! شما حتی اگر برای گریز از تحریم‌های نابخردانه تا به حال میانبر می‌زدید و راحت با شما مثل یک کاربر آمریکایی، انگلیسی، کانادایی و .. برخورد می‌شد، از این به بعد دیگر نمی‌توانید از این ترفند استفاده کنید، چون گوگل متوجه میانبر زدن شما می‌شود و می‌داند که با یک ایرانی روبروست.

به دلایل مختلف وارد ریز قضیه نمی‌شوم، از جمله اینکه صحبت در میانبرها در ایران حساسیت‌هایی در بر دارد و مهم‌تر از آن به خاطر اینکه خودم اصلا وارد نیستم. اما آنچه مسلم است این است که دسترسی یه بسیاری از خدمات گوگل بسیار دشوارتر از سابق شده است و دیگر درصد معدودی از کاربران می‌توانند با ترفندهایی به صورت مستقیم به این خدمات دسترسی پیدا کنند.

چنانکه می‌دانید گوگل مدتی قبل در نیمه ماه ژانویه در پستی در وبلاگ رسمی خود که سر و صدای زیادی به پا کرد، ادعا کرد که دانلود گوگل ارث، پیکاسا و کروم را برای کاربران ایرانی ممکن کرده است، گرچه همچنان آی‌پی دستگاه‌های دولتی را بلاک کرده است.

از لحاظ حقوقی نمی‌توان به گوگل ایرادی گرفت، گوگل حق دارد دسترسی به خدمات خود را طبق مقررات کشور خود و حتی نظر خود، محروم کند. اما مگر نه اینکه، گوگل شعار معروف Don’t be evil را دنبال می‌کند؟ آیا نباید به کاربرانی عادی‌ای که تضمین موفقیت و خوش‌نامی هر استارت‌آپ یا غول اینترنتی‌ای هستند، احترام گذاشت و بی‌جهت تبعیضی قائل نشد؟

راستش ایرانی‌ها استاد استفاده از شیوه‌های آلترناتیو هستند، مثلا من ممکن است اپ‌های اندروید را با فرمت apk‌ و بدون رفتن به مارکت دانلود کنم و وارد تبلتم کنم. اما پیداست که این شیوه باب طبع ما نیست.

نهایتا آدم به نقطه‌ای می‌رسد که از تونل و میانبر زدن که به باور بعضی از شما شاید راهزنی باشد و گمان برخی دیگر، دسترسی به حق یک کاربر، خسته می‌شود.

بله! شما ممکن به شیوه روتین، خیال اعتراض و کامنت‌گذاری در وبلاگ گوگل یا پتیشن به سرتان بزند، شیوه‌ای که شاید برخی، از تکرار آن خسته شده باشند. شما ممکن است ترفندی را به من پیشنهاد کنید، اما دیگر بس است بالا رفتن از دیوار باغ میوه گوگل و پنهانی برداشتن شکلات از سوپرمارکت!


اما از گوگل که بگذریم، مسئله مهم‌تر به اعتقاد من،‌ دشواری به روز بودن برای یک شهروند ایرانی است.

مادامی که آدم شوقی برای به‌روز بودن در عرصه‌های مختلف نداشته باشد، زندگی‌اش بسیار ساده می‌گذرد، اما وای به حال کسی که سودای برابری با یک شهروند عادی غربی در سر بپروراند!


بگذارید چیزی برایتان تعریف کنم که برایتان روشن می‌کند از کی اعتیاد به روز بودن به سرم افتاد!

دو سال از خدمت نظام وظیفه خود را در روستایی دورافتاده در استان مرکزی سپری کردم. روستایی با مردمانی خوب و البته بسیار محروم. به عنوان تنها پزشک یه مرکز بهداشتی-درمانی روستایی کارم چندان ساده نبود. چیزی که بیشتر آزارم می‌داد تنهایی و دوری‌ام از زندگی‌ای بود که دوستش داشتم، زندگی سرخوشانه دانشجویی که در آن اصلا به خودم سخت نمی‌گرفتم.

با مستقر شدن در روستا، چیزی که آزارم می‌داد دوری از خانواده و زندگی شهری و مهم‌تر از آن اطلاعات بود! بله! من بدون آنکه بدانم معتاد تمام‌عیار دیتا بودم. سابق بر آن روزی را بدون خرید چند روزنامه یا وب‌گردی شب نمی‌کردم، اما ناگهان همه چیز قطع شد. در جایی بودم که حی خط تلفنی در خانه پزشک نداشتم و موبایل خط نمی‌داد، حتی فروشگاهی هم برای خرید اجناس ضروری نداشت! بگذریم از اینکه بعضی از اوقات آب هم به مدت چند روز قطع می‌شد!

در همین ایام بود که رفته رفته هراس از فرم افتادن ذهن، در سرم شکل گرفت. می‌ترسیدم بعد از دو سال آدمی بشوم، به کلی بی‌خبر از تغییر و تحولات روز.

اینجا بود که خرید گاه افراطی کتاب و روزنامه برای تأمین آذوقه هفتگی و گاه ماهانه توسط من شروع شد. اصرار داشتم که هر چه کتاب روز است بخرم و به روستا ببرم. هر هفته سرایدار مرکز، با کپه‌ای روزنامه و مجله که مشترکشان بودم، برمی‌گشت و آذوقه من را تأمین می‌کرد.

اما اینترنت را باید چه کار می‌کردم؟! هفته‌ای یک بار به مدت دو ساعت برای رفتن به کافی‌نتی در اراک وقت داشتم، با یک بسته فلپی به آنجا می‌رفتم و تا جایی که می‌توانستم صفحه سیو می‌کردم برای مطالعه آفلاین آتی. صدای ناله فلپی‌ها به هنگام ذخیره و باز کردن صفحات، هنوز در گوشم است!

وبلاگ‌های مشهور آن زمان را که می‌دیدم همواره حسرت نداشتن اینترنت را می‌خوردم و در انتظار فرصتی برای بیرون ریختن علایقم بودم.

با همه دشواری‌ها من از آن دوسال، به عنوان سال‌های خوب زندگی‌ام، یاد خواهم کرد، دو سالی که در آنها، بسیار خواندم و فکر کردم. اما عادت به دیتا اندوزی همچنان در ذهنم باقی ماند!


اما اعتیاد به مصرف دیتا چیزی نیست که منحصر به من بشود، به شیوه مشابهی شاید دسته قابل توجهی از مردم ایران هم معتاد دسترسی به اطلاعات‌اند. آنها دوست دارند که از این حیث با یک شهروند عادی غیرایرانی هماوردی کنند.

آنها دوست دارند با فاصله‌ای کوتاه گجت‌ها و اپ‌ها را تست کنند، اخبار را به صورت روزانه مطالعه کنند و فیلم‌های روز را ببینید. شاید یکی از علل محبوبیت سریال‌های غربی در ایران همین تمایل به هماوردی باشد. یعنی شاید ما در درون خود لذتی شاید کودکانه از این مطلب ببریم که با فاصله چند ساعت آخرین اپیزود سریال مورد علاقه‌مان را دیده‌ایم.

دنیا، دنیای اطلاعات و اشتراک است، اما در همین دنیا، به روز بودن برای یک شهروند ایرانی دشوار است. شهروند ایرانی که باید به زبانی بیگانه رویدادها را دنبال کند، وضعیت اقتصادی خوبی برای خرید گجت‌ها ندارد، گجت‌هایی که با واسطه با دستش می‌رسند و دست آخر نمی‌تواند از کسری از امکاناتشان استفاده کند. او نمی‌تواند به راحتی ای بوک بخرد، حتی خرید  و اطلاع از نشر کتاب‌هایی که با دشواری در بازار بی‌رونق کتاب در ایران ترجمه می‌شوند، برایش آسان نیست.

و البته شهروندی که دچار بیماری اعتیاد به دیتا و به‌روز بودن است، گاه باید نگاه عجیب و غریب شهروندانی بی‌دغدغه را تحمل کند که با زبان بی‌زبانی علایق‌اش را زیر سؤال می‌برند.

ناگفته پیداست که به روز بودن تنها منحصر به مواردی که مثال زدم نمی‌شود، شهروندی که با مشهورترین رمان‌های کلاسیک فارسی یا نام‌آورترین شخصیت‌های تاریخی کشورش آشنا نباشد یا از تاریخ  معاصر کشور خود بی‌اطلاع باشد، به طریق گذشته‌نگر به‌روز نیست! اما مشخص است که بدون دسترسی به مظاهر و جلوه‌های زندگی روتین این روزها هم نمی‌توان ادعای به‌روز بودن را داشت.

شهروند ایرانی، استعداد دارد که خود محتواساز باشد و فرهنگ‌اش را معرفی کند و مدل زندگی ایرانی را در قالب و جلوه‌های مدرن، رأسا ارائه دهد، در عالم وب 2.0 و اینترنت گیگابیتی و انتشار بی‌درنگ محتواهای چندرسانه‌ای جایگاه ما کجاست؟ در شرایطی که انبوهی از مشکلات در راه رسیدن به چنین هدفی وجود دارد، دست کم چگونه می‌توان به گوگل و امثال آن شعله عشق درونی ایرانی‌ها به اطلاعات را نشان داد و به آنها تفهیم کرد دست از این بازی موش و گربه بردارند و یا لااقل اینقدر کاسه داغ‌تر از آش نباشند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چگونه با بدشانسی کنار بیاییم + گالری عکس از انواع بدشانسی‌ها!

کنار آمدن با بدشانسی یا شرایط ناگوار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به ما برای کنار آمدن با این شرایط کمک کند:احساسات بعد رخداد را بپذیرید: طبیعی است که هنگام مواجهه با بدشانسی احساس ناامیدی،…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…

عکس‌هایی از حوادث ناگوار که با کمی «احتیاط» و عقل قابل پیشگیری‌اند

گاهی ما در کارهایمان به اصطلاح از خلاقیت استفاده می‌کنیم یا سعی می‌کنیم کاری را بدون اینکه وسایل لازمش را داشته باشیم با چیزهای بی‌ربط، در زمان کم، تمام کنیم. خب راستش گاهی شانس می‌آوریم و پز می‌دهیم که خلاقیت داشته‌ایم، اما خیلی وقت‌ها…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
57 نظرات
 1. Salmooni می گوید

  اشکمو درآوردی دکی
  کلمه به کلمش حرف دل ما بود

 2. احمدک می گوید

  {و البته شهروندی که دچار بیماری اعتیاد به دیتا و به‌روز بودن است، گاه باید نگاه عجیب و غریب شهروندانی بی‌دغدغه را تحمل کند که با زبان بی‌زبانی علایق‌اش را زیر سؤال می‌برند} دکتر عزیز همین حرف هات منو کشته. سوای گوگل از این دسته هم من شاکی ام .تازه فیلترینگ هم قاط زده مثلا” سایت شاهوار همش مطلب اموزشیه و من خیلی ها رو به اونجا ارجاع میدم که دیگه دوساعت در باره جی میل حرف نزنم ….بگذریم اما این عکس خیلی جالب بود.

 3. سامان می گوید

  واقعا دیگه چی میتونم بگم!!!
  تمام حرف هایی رو که از قبل در ذهنم بود یا حال هست و یا در آینده قرار بود زده بشه همه رو شما زدید
  ممنونم

 4. علی-قدسی می گوید

  اینقد واسم جالب بود که شد جزو معدود صفحات وبی که تا آخر خوندم دکتر. راست میگی واقعا جای ما تو دنیای دیتا کجاست ؟ آیا ما باید قربانی بعضی مشکلات کشورها با هم باشیم ؟ ؟ ؟
  امیدوارم به زودی دیگه نیازی به تونل زدن و میانبر نداشته باشیم با اینترنت های گیکا بایتی !!!( هرچند خیلی بعید به نظر میرسه )

 5. webneshin می گوید

  آی گفتی دکتر
  گوگل اپ قطع شده. به دلم مونده همه اپ هام رو آپدیت کنم.
  از این بگزریم که اپ مارکت روی گوشی های گارانتی دار نبود و مجبور شدم برای اضافه کردن اپ مارکت رام گوشی رو عوض کنم که خود این تغییر رام به آپدیت نشدن هسته اصلی منجر شده
  آآآی گفتی دکتر 🙁
  اگر این اپلانت نبود که دیگه خود کشی می کردم.
  خدا پدر مادر صاحب اپلانت و فایل هیپو رو بیامرزه
  آمین

 6. رضا می گوید

  من باب زیبایی این مطلب سخن بسیار است…
  دست شما درد نکنه جناب دکتر

  من در ایران نیستم اما تا مدتی پیش ایران بودم و با پوست و استخون این مسائل رو درک میکنم.
  شاید بشه در این مورد فکر کرد که هموطنان خارج از کشور به هر نحو ممکن به بهبود شرایط دسترسی به اطلاعات برای هموطنان داخل کمک کنند.
  اگر پیشنهادی به ذهنتون رسید من در خدمتم.

  یا علی

 7. Amin می گوید

  تلخ بود ولی متاسفانه واقعیت داشت
  دکتر چاره چیه؟

 8. محسن می گوید

  دکتر حرف دل ما را زدی ولی….
  به روز بودن با تکنولوژی و گجت ها برایمان شاید تبدیل به یک رویا شود
  مثالش اپ استور که به وقت دانلود Application ها ارور 1009 میدهد که شاید همه دوستان بهتر بدانند چه معنی میدهد!!!

 9. omid می گوید

  جانا سخن از زبان ما میگویی … هنوز روشهایی هست 😉 و خود google هم تلویحا یه جا اشاره کرده بود. گوگل در حال حاضر میزبانهای بزرگ و معروف رو که انتقال دهنده های اصلی IP بودن رو تشخیص میده. این رو تشخیص هویت واقعی رو اولین بار paypal به کار گرفت و در حال حاضر قویترین سرویس تشخیص هویت جعلی رو داره. اگه میشه از سد paypal گذشت که میگذریم! 🙂 گوگل دیگه جای خود دارد ! email هم که جواب نمیدی شما هر چی میفرستیم؟!؟

 10. A می گوید

  خیلی واضح است که مقصر خود ما هستیم! ما اگر همیشه نه، اکثراً مصرف کننده‌ایم. چند نفر مثل شما اینفدر برای وبلاگشان ارزش قائلند که حداقل از استانداردهای CSS3 در طراحی آن استفاده کنند؟

  یا چند توسعه‌دهنده نرم‌افزار در ایران هست که فکر بکر خود را عملی کنند؟

  اگر ما (مردم عادی) از فکر مصرف کننده بودن بیرون بیاییم خود به خود خیلی از محدودیت‌ها از بین خواهد رفتند و برای مثال دولت نیز نمی‌تواند تصور کند که برای هر مشترک عادی یک اینترنت 128K کافیست. این بحث سیاسی نیست! واقعیت است.

  موفق باشید. (به نظرم تا وقتی مصرف کننده صرف نباشیم موفق هستیم)

 11. جوانه می گوید

  سلام بر شما؛ جناب آقای مجیدی
  کاش که کاسه داغتر از آش نباشند این گوگلیهای عزیز.
  راستی یک راهنمایی میخواستم از شما، چطور میشه rss در page فیسبوک قرار داد که هر وقت وبلاگم رو آپ کنم، اونجا هم بطور خودکار نمایش داده شه؟
  پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم
  با احترام

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سلام، یه اپ داره، خاص این کار. به اینجا برید.

 12. دندانپزشک فهیم می گوید

  سلام دکتر
  اون دو سال خوب تونستین خودتون رو سرگرم کنید.
  من بودم زیاد دوام نمیاوردم

 13. مهدي می گوید

  سلام دکتر جان
  من همین الان تست کردم (البته با روش دور زدن عادی) هم اکستنشن گوگل باز شد هم گوگل کد
  مثلا اینکه فعلا زورش زیاد نیست

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خدا کنه ولی ممکنه به رنج آی پی میانبر شما حساس نباشه!

 14. عبدالماجد می گوید

  من نزدیک به یک و نیم ساعت یا بیشتر هست که میخوم کانکت شم ولی یا اصلا کانکت نمیشه یا سریع قطع میشه یا اصلا هیچی نمیاره ! توی این وضع اسفبار و فلاکت بار کاربر ایرانی چطور میتونه به فکر اینترنت گیگابایتی که نه همون کیلوبایتی و آزاد باشه .
  واقعا برای خودمون متاسفم .

 15. مجید می گوید

  این عکس نشون می ده که یا دکتر آیپدش رو از آخر خریده و یا اینکه هنوز تو کف یک دونه آی پد می باشد !
  موفق باشی دکتر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   حدس اول درست است! خوب چیزی است!!

 16. احسان می گوید

  دکتر من تا آخر متن دنبال راه حل بودم. حالا به نظر شما راه حل این مشل چی هست?
  چرا باید من با کلی هزینه گوشی آندرویدی بخرم که گوگلی هیچ حمایتی از اون نمیکنه. چرا باید همون هزینه کاربر غربی را پرداخت کنیم اما هیچ پشتیبانی نداشته باشیم.

 17. مريم می گوید

  من همین الان برای تست صحبتهای شمایک افزونه کروم رو از سایتش دانلود کردم با استفاده از “میانبر” … و بدون هیچ مشکلی!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خوب با این چیزی که شما گفتید تست می‌کنیم ولی نمی‌شه باهاش اپ اندروید نصب کرد.

 18. jimiweber می گوید

  واقعاً مطلب قشنگی بود. البته میزان عقب موندگی ایران به همین جا هم ختم نمیشه. شما اجازه بدید چند سال دیگه که پردازش ابری کاملاً توی آمریکا جا بیفته، اون وقت عقب موندگی جهشی به 10 سال عقب تر از بقیه دنیا رو می تونید ببینید.
  واقعاً مطلب جالب بود. ممنون

 19. محمد می گوید

  درسته واقعا حرف حق رو زدین. من یکی که اینترنت بدون اینجور محدودیت ها برام بی معنیه چون از همون اول که با اینترنت آشنا شدم با موانع متعددی برخورد داشتم.
  ما اینطرف بر اساس تجربه خیلی از این موانع رو از راه برداشتیم اما متاسفانه شرکت های خارجی به دلیل اینکه دید درستی از ایران و کاربرانش ندارند کارهایی انجام میدند و حرف هایی می زنند که نه تنها فایده ای برای ما نداره بلکه باعث میشه از داخل کشور هم محدودیت ها تشدید بشه، مثلا واقعا من موندم گوگل پیش خودش چی فکر کرده که با اون همه سر و صدا اومده میگه از این به بعد دو محصول فلان و بیصار را آزاد نمودم مخصوصا با اون مقدمه ای که نوشته کار رو خرابتر کرده! همین چند روز پیش می خواستم یه اکانت جیمیل باز کنم،بیخودی گیر میداد که پسورد غلطه، کد اشتباهه و… آخرش هم با کلی زحمت تونستم کد فعال سازی رو از طریق تلفن بگیرم.
  خیلی طولانی شد اما همین فیس بوک رو ببینید تا همین یکی دو سال پیش کسی فیس بوک نمی رفت اما الآن اکانت فیس بوک بین مردم اپیدمی شده. داشتم فکر می کردم این سایته واقعا چی داره؟
  مثلا روی اسم یک دانشگاه کلیک کردم دیدم 2000 نفر لایکش کردن! کل ملت میرن عضو میشن و معروفش می کنیم بعد وقتی می خوایم یوزر رو عوض کنیم میگه باید کد فعال سازی به موبایل فرستاده بشه،کشور ایران هم تو لیستش هست اما نمی فرسته!
  این همه جوون با ایده های ناب تو این مملکت داریم چرا نباید بستر رو فراهم کنیم، اگر فراهم نمی کنیم حداقل فیلپیششون! نکنیم نمونش همین وبلاگینا.
  ختم کلام

 20. saeid rad می گوید

  متاسفانه ما فقط به دنبال اضافه کردن معلوماتمون هستیم .در حالیکه در عصر جدید چیزی که ارزش داره خوندن کتاب های مختلف و مدرک دانشگاهی عالی و …. نیست.بلکه تجزیه و تحلیل اطلاعات است و تولید آگاهی جدید.انسانی که معلومات زیادی داره فقط خودش رو سنگین تر کرده.دقیقا همونطور که گفتید باید سعی کنیم اطلاعاتی بیاندیشیم.

 21. علي می گوید

  با تشکر از شما
  من خیلی منتظر بودم که یکی از وبلاگ ها بالاخره این موضوع رو اعلام کنه که شما هم اولین شون بودید.
  واقعا چطوری گوگل تشخیص میده که ما از v$p$n استفاده میکنیم؟ خیلی عجیبه!
  فعلا تنها راهی که من برای دور زدن تحریم گوگل به کار میبرم استفاده از یک چیز پی ان با ip سویس هست. بقیه کشورها رو تشخیص میده

 22. مهدی می گوید

  من اعتقاد دارم که گوگل کار خوبی میکنه! درسته خود من هم تو دردسر می افتم. اما ما ایرانی ها باید بدونیم هرچیزی بهایی داره! انقدر مفت استفاده کردیم و مفت خوردیم که دیگه تمام مردم حتی از خود من بعنوان یک کارشناس ناچیز IT هم انتظار بی جای ارائه خدمات مجانی دارند!
  به جایی رسیدیم که دکتر جان مبالغ ناچیزی رو که در حد ویزیت یک پزشک عمومی هم نیست حاضر به پرداخت نیستند! و جمله معروف مگه تو اینترنت نیست میریم از اونجا می گیریم رو به زبان میارن! بنده در چنین جامعه ای چگونه باید زندگی بکنم به چه امیدی می تونم اپلیکیشنی رو طراحی و ایجاد کنم؟! تو اینترنت که هست! ها چرا پول بدیم از این مهندسه بخریم اونم به این گرونی (15000 تومن)؟! راحت از اینترنت دانلود می کنیم چه کاریه! کپی رایت هم که…. چی بگم!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بسیاری از اپ‌های رایگان کار ما راه می‌اندازن، عدم اجازه دسترسی به اینها برای مردم ایران، به نظرم توجیه نداره. این طوری که هم که شما می‌گید نیست و اگر مردم در جو فرایند روتین شهروندان جهانی قرار بگیرم، فرهنگ‌سازی هم می‌شه، مثلا من حاضرم بسیاری از اپ‌ها را برای آی‌پدم که تازه تهیه کردم، بخرم. چون امکانش برای من هست، از طریق خرید کارت‌های هدیه اپل، این کار را خواهم کرد.

  2. احسان می گوید

   خب البته رایگان یا قابل دسترس بودن چیزی که برای بقیه ی آدمهای دنیا در کشورهای دیگه رایگان یا قابل دسترسه، انتظار نامعقولی نیست. پس هر چند اگر ما قفل شکنیم کار خوبی نمیکنیم، گوگل هم کار خوبی نمیکنه…

  3. مینا می گوید

   مرسی آقا مهدی که حرف دل منو گفتی.

 23. senaps می گوید

  جالبه که جدیدا میزان اعتراضات به این «فیل» کردن ها و این سرعت پایین،داره به شدت بالا میره…مخصوصا که به اعتقاد من،نقش اصلی رو در این احساس نیاز کردن بیشتر در افراد،از سوی اسمارت فون ها و تبلت ها اومده!!
  همیشه فکر میکردم که خیلی خوب میشه که وبلاگ ها و سایت های بزرگ،این مسئله رو بهش اشاره بکنن،ولی الان،هر چی بیشتر این جور مطالب رو میبینم،در کنارش،با اینترنت ملی یا همون شبکه ی ملی بیشتر هم میشنوم و همش ترس ورم میداره که نکنه یه دفعه مثل همیشه از خواب بیدار بشن و بگن خیلی خوب،بیاین اینم اینترنت گیگابایتی که میخواستین…تر و تمیز در خدمت شماست…حالا بیاین سایت همیشه قطع دانشگاهتون (…) رو چک کنین!!
  راستش،به اونجاش که فکر میکنم،تنم مور مور میشه!!
  اونوقت،به تبلت و اسمارت فونم نگاه میکنم که رو دستم مونده بدون اینکه بشه مثل بچه ی ادم روش اپ نصب کرد!!
  مگه من چه چیزی کمتر از یه شهروند معمولی مثلا امریکایی یا انگلیسی یا هر کشور دیگه ای،مثلا اماراتی دارم که اون باید تو خیابون با اینترنت عالی،لحظه به لحظه از گوشی و تبلتش استاده کنه،و من روزی 6 بار محتویات تبلتم رو برای … باز کنم و به سوال دوستان در مورد تو اینترنت چیکار میکنی که ماهانه اینقد پول بالاش میدی؟! و مشکل بزرگتر،نیاز به استفاده از ده تا واسطه واسه وصل شدن به مارکت اندروید و نصب چار تا اپ!!

 24. مانی می گوید

  این نوشته نسبتا غمناک رو می خوانم از اونور هم موسیقی غمناک رو گوش می دهم و زندگی هم که پر از غم هست ولی عمرا بگذارم این همه غم بر من مسلط شود و آن را با شادی پر خواهم کرد.

 25. محمّد مقدّس می گوید

  با عرض سلام.
  با اجازه قسمتی از مطلبتون رو بدون تغییر و با ذکر کامل منبع و نویسنده در وبلاگم منتشر کردم:
  http://blog.moghaddas.com/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%90-%d8%a8%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86/

 26. اردلان می گوید

  ما ایرانی‌‌ها خیلی‌ خوب شنا بلدیم ولی‌ کو آب!؟
  وقتی‌ که همهٔ اینترنت شده سایت پیوند‌ها چه انتظاری می‌شه داشت تا کسی‌ بیادو محتوا ایجاد کنه!
  ویو پ*ی ان هم که دست خودشونه هروقت بخوان میندازنش تو حلقه و از کار می‌‌افته!
  در مورد گوگل هم که بنظرم حق دارن! مال خودش دوست داره ببنده!
  این مائیم(منظورم از ما چیز دیگست) که نباید بذاریم همچین شرکتایی به خودشون این اجازرو بدن!

 27. علیرضا عطاران می گوید

  درد دل همه ما همینه ممنون از مطلب خوبتون

 28. آزیتا می گوید

  ما که با … حضرت گوگل رو هم دور زدیم
  سزاوار این همه فشار نیستیم اما جناب دکتر

 29. علی می گوید

  یادمه چند ماه پیش بود که نیما اکبر پور در برنامه کلیک بی بی سی گیر داده بود به گوگل که چرا اجازه دانلود به ما نمی ده
  فکر کنم رسانه ای شدن این مطلب باعث شد همین سه تا برنامه برای ایران آزاد بشه
  نیما اکبر پور به نظرم اگر باز هم این مشکل ایرانیان را رسانه ای کند مشکل ما کمتر می شود

 30. Nasir می گوید

  دکتر جان حالا که یک آیپد هم خریدی امیدوارم یک review خوب مثل گالاکسی تب براش بنویسی و هر دو رو با هم مقایسه کنی
  منتظریم!

 31. hamed می گوید

  سلام هیچ وقت هیچ مطلب بلندیو تا آخرش نمیخوندم ولی نمیدونم چرا اینو خوندم حرف ذل منم بود .معمولا نظر نمیزارم ولی همیشه دنبالت میکنم
  موفق باشی

 32. امیر می گوید

  دکتر جان اگه راه حلی برای این موضوع پیدا کردید، ممنون میشم با سایر دوستان هم به اشتراک بگذارید
  راستی اپلانت هم چند وقتیه کار نمی کنه !!

 33. منصور می گوید

  بهترین کار اینه که بریم …

 34. حسین می گوید

  راه دور زدن!: سلام دوستان. من هم از چند روز پیش همین مشکل برام پیش اومد و با اینکه آی پی رو تغییر می دادم به همون صفحه به اصطلاح “تحریم” گوگل بر می خوردم. راستیتش خیلی تعجب کردم! خلاصه من ول کن این چیزا نیستم!

  سرتون رو درد نیارم تنها چیزی که به ذهنم رسید که گوگل می تونه از اون طریق اطلاعات ما رو برداره و حتی با تغییر آی پی بفهمه که از کجا کانکت شدیم، محل یا کشوری است که در تنظیمات سیستم ذخیره کردیم. در صورتی که وارد تنظیمات Language and Region بشید و Current Location رو به کشوری دیگر (مثلا United States) تغییر بدید، مشکلتون حل میشه. الان من به راحتی به اینجور صفحات دسترسی دارم.

  ممنون.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من انجام دادم، نشد. ظاهرا مکانیسمش طور دیگری است.

   1. حسین می گوید

    سلام جناب مجیدی. حالا من بازم پیگیری می کنم اما آخه قاعدتا مرورگر نمی تونه به اطلاعات دیگری بجز اینها دسترسی داشته باشه که مکان رو بفهمه.

    راستی یه نکته: دکتر جان جسارتا شما پس از انجام این تغییر سیستم عامل رو راه اندازی مجدد کردید؟ (از ویندوز استفاده می کنید؟ چه نسخه ای؟)

    1. علیرضا مجیدی می گوید

     نه راه‌اندازی مجدد نکردم. ویندوز هفت.

     1. حسین می گوید

      سلام مجدد خدمت شما. بله حق با شما بود. تنظیم کشور تاثیری نداشت. ظاهرا برخی ip ها اینجوری شده. (نمی دونم به چه شکل اما ظاهرا این سرورها یه جورایی شناسایی شدند.)

      شما ip رو اگه تغییر بدید امکانش هست که بتونید دست پیدا کنید. مثلا من با ip آمریکا و آلمان نتونستم دست پیدا کنم اما با ip های هلند و چین و فرانسه و انگلیس بدون هیچ مشکلی به تمام این صفحات دسترسی دارم و باز می شوند.
      موفق باشید.

     2. احمد ک می گوید

      بنظرم موقع نصب ویندوز اصلا”زبان فارسی را نصب نکنید.در کل منظورم اینه دوسه ویندوز نصب کنید.و یکیش روبزارید برای نبردی دیگر الحق

 35. شاهینیسم می گوید

  دکتر مجیدی عزیز‌، ضمن عرض سلام خدمت شما باید عرض کنم که در این پست‌تان قسمتی از وجودتان را به رخ کشیده بودید که تا کنون شاهد نبودیم‌! همیشه فکر می‌کردم دکتر مجیدی احتمالا از فضا آمده که اصولا مشکلی در زیر‌ساخت وب ایران نمی‌بیند‌.
  این را هم اضافه کنم که هنوز هم این خود‌سانسوری در پست‌تان دارد خود‌نمایی می‌کند‌. شما از تحریم آن‌وری حرف زدید‌، ولی از داخلی‌اش چیزی نگفتید‌. نه نه‌! اشتباه نکنید که می‌خواهم بحث را سیاسی کنم -گرچه انگار مد شده که به اینترنت به عنوان سلاح نگاه کنند نه یک تکنولوژی‌-‌. این بحث را به این خاطر اضافه می‌کنم که از دید‌گاه تخصصی بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد‌. امروز دنیا دغدغه‌ی این را دارد که فیلمی از تفکری که دنیا را به تسخیر در آورده اسکار می‌گیرد یا نه‌؟ پدیده‌ای که من باید با هزار و یک تکنیک و با کلی درد‌سر به آن دسترسی داشته باشم‌!
  شما از گجت‌های خارجی گفتید و من کاربر می‌خواهم از یک توضیع رایگان لینوکس استفاده کنم که اتفاقا وطنی هم هست‌. راستش را بخواهید تنها نمونه‌ی وطنی است که حرفی برای گفتن دارد‌، ولی سایتش را نمی‌توانم مستقیما ببینم‌!
  ببخشید که می‌خواهم این یخ خود‌سانسوری‌تان را بشکنم‌. ولی با کمال احترام باید عرض کنم که شما و وبلاگتان بلند‌گوی بزرگتری در سطح وب هستید‌. اگر شما این‌ها را سانسور کنید‌، یعنی یک شانس برای شنوا کردن گوش مسئولین را از هم‌وطنانت که خودت می‌گویی می‌توانند بهتر باشند گرفته‌ای‌.

  1. شاهینیسم می گوید

   توزیع البته‌!

 36. هانی می گوید

  ایول دکتر

  یکی نیست بگه گناه من چیه که می خوام با gwt (google web toolkit) برنامه نویسی کنم !!!

  باید اول با وی پی چیز کانکت شم بعد با یه وب چیز برم داکیومنتاشووووو بخونم :((

  http://code.google.com/webtoolkit/

 37. پرهام می گوید

  زنده باد . . . .

 38. امیر می گوید

  خیلی واضحه.. شما وقتی وارد گوگل میشید، گوگل متوجه می شه که شما از ایران هستید و احتمالاً یک کوکی برای شما ذخیره می کنه، دفعه بعد با ویپی** وصل میشید و وقتی گوگل به اطلاعات همون کوکی دست پیدا می کنه متوجه این میشه که شما همون ایرانیه هستید پس قطعاً شما با یک ویپی** کانکت شدید به همین راحتی ip ویپی** شما وارد بلک لیست گوگل میشه…

 39. فرشاد می گوید

  چقدر کامنت… جالبه، می خواستم بگم که حرف دل منو زدی ولی مثل اینکه فقط من نیستم که این احساسو دارم…

  ای کاش می شد اینقدر سر چیزهایی که تو اکثر کشورها به یک روزمرگی ساده تبدیل شدن دقدقه نداشت… ای کاش برای این ها نمی گفتیم ای کاش…

 40. امیر می گوید

  همین الان تست کردم، مشکل حل شد!!!!

 41. حسام می گوید

  ما بازار آندروید ایرانی راه انداختیم که امکان آپدیت برنامه‌ها هم ایجاد می‌کنه. البته هنوز نسخه آزمایشی هست و هفته دیگه نسخه یک منتشر میشه. خیلی هم براش زحمت کشیده شده. یک نگاهی بهش بندازین و اگر دوستش داشتید ازش حمایت کنید که رشد کنه!

 42. حسام می گوید

  یادم رفت آدرسش رو بدم:
  http://www.getbazaar.com

 43. محمد می گوید

  سلام
  مطلب زیبایی بود و حرف دل بسیاری از ایرانی ها. اون قسمتش که گفته بودی “گوگل حق دارد دسترسی به خدمات خود را طبق مقررات کشور خود و حتی نظر خود، محروم کند” ولی چیزی که نباید فراموش کنیم اینه که ما هم حق داریم انتخاب کنیم. من تقریبا دو سالی میشه که خیلی از سرویس های گوگل را با سرویسهای شرکتهای دیگه که هیچ حساسیتی روی کشورها ندارند عوض کردم. بذارید گوگل کاربرهای ایرانیش را که تعدادشون کم هم نیستند، از دست بده. شاید اینطوری بفهمه. من به زودی می خوام یه مقاله در مورد سرویسهای جایگزین گوگل بنویسم مطمئنا خبرتون می کنم وقتی نوشتم.

 44. نرم افزار حسابداری می گوید

  حرف دل مارو زدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.