فناوری

سامانه هشداردهی زلزله و سونامی ژاپن چطور عمل می‌کند؟

بامداد دیروز، زلزله‌ای ژاپن را به لرزه درآورد که در سیصد سال اخیر در این کشور از حیث شدت (۸٫۹ ریشتر) سابقه نداشت. صدها نفر تا به حال کشته و زخمی شده‌اند.

اما به راستی اگر این زلزله در جایی به غیر از ژاپن رخ می‌داد، چقدر تلفات می‌داد؟ بی‌شک مقاوم‌سازی سازه‌ها و آمادگی‌ معمول ژاپنی‌ها در کاهش تلفات مؤثر بوده است. اما در این میان سامانه هشداردهی زلزله و سامانه هشداردهی سونامی (آبلرزه) واقع در اقیانوس‌ها در کاهش کشته‌‌ها و زخمی‌ها مؤثر بوده است.

سامانه هشداردهی زلزله، که پیش از این سابقه نداشت فعال شود، زمانی که نخستین امواج شوک تشخیص داده شدند، به فاصله کوتاهی مردم را از طریق تلویزیون و گوشی‌های موبایل مطلع کرد تا برای حوادث آتی آماده باشند. همچنین باز هم به صورت خودکار کار بسیاری از صنایع و مراکز تولید انرژی و سرویس‌های حمل و نقل، متوقف شدند.

زنجیره‌ای از حسگرهای شناور روی اقیانوس آرام، سونامی ناشی از زلزله را حس کردند و به ژاپنی‌ها هشدار لازم را دادند.

در تصویر بالا، نمایی از سامانه هشدار زلزله را می‌توانید ببینید.

در این تصویر هم شدت زلزله در مناطق مختلف ژاپن نمودار است. توجه داشته باشید که ژاپن از مقیاس جداگانه‌ای برای سنجش بزرگی زلزله استفاده می‌کند.

در تصویر بالا می‌توانید ببیند که سامانه هشدار سونامی چطور کار می‌کند

در اینجا هم مناطق نصب ابزارهای شناور هشدار سونامی مشخص است. حتی می‌شود اطلاعات زنده این سامانه را با مراجعه به اینجا مشاهده کرد!

در تصویر بالا هم مدل پیشبینی امواج ورودی سونامی مشاهده می‌شود. سامانه پیشبینی کرده است که سونامی ورودی به سواحل مختلف، چقدر شدت و ارتفاع خواهد داشت. بیشترین ارتفاع سونامی همان طور که در شکل پیداست ۲٫۴ متر است!

منبع

۱۲ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • به منبع مقاله مراجعه کنید. احتمالا از روی میزان خسارات و اسناد تاریخی گفتن در سیصد سال اخیر سابقه نداشته.

 • انداره زلزله بم ۶٫۶ ریشتر بود، تلفات چقدر بود؟
  اندازه زلزه چند روز پیش ژاپن ۸٫۹ ریشتر بود و سونامی رو هم به معادله اضافه کنید. با یک قیاس متوجه میشید تلفات ژاپن ناچیزه!!!

 • اگه این زلزله تو تهران میومد دیگه سکینه دای گزون نای نای !!! کلا ایران تموم میشد ! خدا اون روز رو نیاره. الان تو اکثر مناطق دارن خونه ها رو بازسازی میکنن اما هنوز تعداد زیادی از خونه ها مقاوم نیستن به خصوص مناطق ۹، ۱۸ ۲۰ و ۱۹ و… ! من جدا از زلزله تهران وحشت دارم . فقط یک معجزه می تونه مردم رو نجات بده ! حالا جالب اینجاست که قیمت مسکن در اکثر مناطقی که روی کمربند زلزله هستن (مثه قیطریه) از مناطق امن تر گرون تره !!! خدایا منو با زلزله و تصادف و یا برق گرفتگی نکش !

 • باسلام – با توجه به افزایش شدید زلزله ها در کشور ما و دنیا (ژاپن)، در خصوص همین طرح مشهور اتاق امن ، سوالی که مطرح است این است که چرا علیرغم اینکه بالاترین مقامات و سازمان های کشور برای مقابله با زلزله ، بارها مؤکدا” و صراحتا” بر اهمیت و کارآیی طرح اتاق امن اشاره داشته اند از جمله مقام محترم رهبری (فرمایشات۲۶/۲/۸۴)و بویژه شخص آقای احمدی نژا د(مصاحبه های مکرر)، ولی چرا این طرح حیاتی همچنان درجا زده و اقدام جدی ای برای انبوه سازی یا فراگیری احداث آن در سطح کشور نمی شود ، خصوصا” اینکه ایران کشوری زلزله خیز است و در ماههای اخیر وقوع زلزله های مکرری را در کشور و منطقه شاهد هسنیم بطوریکه از ابتدای سال تاکنون ، ۹ هزار زلزله در کشور واقع شده و هزاران نفر نیز مجروح شده اند ! ؟
  آیا کسانی که اجرا شدن این طرح را مسکوت گذاشته اند و موجب مرگ هزاران نفر از هموطنان مان در سالهای اخیر و آینده شده و میشوند مسئول نیستند !؟

 • من مطالب جالبی در رابطه با مدیریت بحران و مدل های ژاپنی خوندم.
  مخصوصا روی زلزله خیلی کار کردند.
  حتی طرحی برای تهران هم برای مدیریت بحران زلزله ارایه کردند.
  اگه فرصت شد میذارم براتون.
  من یه ویدئو دیدم که از احتمال هارپ HAARP که یک اسلحه الکترومغناطیس EMF Weapon هست صحبت میکنه که روسیه بر علیه ژاپن بکار بسته.
  تصاویری هم هست که آسمان رو ۱۰ دقیقه قبل از زلزله نشون میده که ناشی از برخورد امواج EMF به جو زمین هست.

 • چه اینجا زلزله بیاد چه ژاپن!مهم اینه که ادم بدونه مثل خونه ساختن رو این دنیا مثل خونه ساختن عنکبوته! حالا چه اهمیتی داره که ۱ ساعت قبلش خبردار شی که هر چی ساختی قراره از بین بره! به نظر من علم جز دلخوشی کاذب نیست

تبلیغات بنری