• صفحه اصلی
 • >
 • فناوری
 • >
 • دور و برتان را به گوگل بشناسانید: راهنمای تصویری ویجت Rate Places و اضافه کردن اماکن به نقشه گوگل
 • صفحه اصلی
 • >
 • فناوری
 • >
 • دور و برتان را به گوگل بشناسانید: راهنمای تصویری ویجت Rate Places و اضافه کردن اماکن به نقشه گوگل

دور و برتان را به گوگل بشناسانید: راهنمای تصویری ویجت Rate Places و اضافه کردن اماکن به نقشه گوگل

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۲۲ خرداد ۱۳۹۰
 • ۱۵

نمی‌دانم چقدر به GPS‌ و نقشه‌های آنلاین و سرویس‌هایی مثل google maps علاقه دارید. مدتی پیش یکی از دوستان در فرندفید، نکته جالب و کاربردی‌ای را به من اطلاع داد که خیلی پسندیدم و با خودم فکر کردم که با شما هم مطرح کنم. بگذارید اول مقدمه‌ای برای شما بنویسم:

کمتر کسی است که با google maps آشنا نباشد، این نقشه را بالا و پایین نکرده باشد، با کمک آن سیر و سیاحتی در شهرهای بزرگ جهان نکرده باشد و سعی نکرده باشد خانه خود را روی نقشه پیدا کند.


آگهی متنی میان‌متنی:
قاتل رؤیاهای تو کیست؟ (کتاب الکترونیک رایگان)


اما فکر می‌کنم، خیلی‌ها با سرویس google places کار نکرده باشند، با کمک این سرویس شما و دوستانتان می‌توانید جاها و اماکنی که را که دوست دارید به اشتراک بگذارید، به آنها نمره بدهید، در موردشان بنویسید و عکس‌هایی از آن آپلود کنید.

مثلا تصور کنید که به رستورانی رفته‌اید و از فضا و غذاهایش خوشتان آمده یا به سفری رفته‌اید و از منظره طبیعت در شهری لذت برده‌اید، می‌توانید نمره خوبی به این اماکن بدهید و محل را نقد کنید و عکس‌هایی از آن را به دوستانتان نشان بدهید.

google places، همچنین جایی برای جستجو و کشف است، شما می‌توانید مثلا بیمارستان‌های ایران را جستجو کنید و ببینید که نظر دیگران در مورد آنها چه بوده است.


اگر صاحب یک گوشی هوشمند مثلا آی‌فون یا یک گوشی اندرویدی یا یک تبلت باشید، می‌توانید اپلیکیشن google maps را نصب کنید. بعد از نصب این اپ، می‌توانید به کمک GPS روی نقشه گوگل، موقعیت خودتان را ببینید.

اگر گوشی‌تان اندرویدی باشد، این امکان را دارید که یک ویجت جالب را هم همیشه روی صفحه نمایش خود داشته باشد، ویجت جالب و کاربردی‌ای به نام Rate Places. (داخل پرانتز عرض کنم که خبرهایی می‌رسد مبنی بر اینکه در iOS 5 هم کاربران می‌توانند به نحوی از ویجت‌ها لذت ببرند!)

وقتی نخستین بار این ویجت را نصب کردم، واقعا تعجب کردم، چون بسیاری از محل‌ها و اماکن دور و برم را ویجت نشان می‌داد، مثلا مسجد، بیمارستان، بانک، اداره دولتی و مجتمع پزشکی نزدیک خانه‌مان را می‌توانستم به صورت یک فهرست متنی ببینم.

با اینکه می‌دانستم که نقشه گوگل، جزئیات زیادی را نشان می‌دهد، اما تصور نمی‌کردم که به این راحتی، در قالب یک ویجت، همیشه بتوان روی صفحه نمایش گوشی، فهرستی از اماکن پیرامون را دید.

داشتن  و استفاده از این ویجت خیلی از کاربردی‌تر از این است که روی نقشه گوگل، اماکن پیرامون را ببینیم، چون همیشه حس و حال اجرای اپ وجود ندارد و مهم‌تر از آن، اینترنت موبایلی ایران آنچنان سریع نیست که بشود در هر آن، نقشه را بارگزاری کرد، اما بارگزاری متنی اماکن دور و بر خیلی سریع‌تر قابل انجام است.

حالا اگر یکی از این محل‌ها را انتخاب کنیم:

– می‌توانیم ببینیم که چقدر با آنجا فاصله داریم و در چه جهتی باید برویم.
– حتی در مواردی می‌توانیم شماره تلفن آنجا را ببینیم و در صورتی که نیاز داشتیم، زنگ بزنیم!
– می‌توانیم محل روی روی نقشه ببنیم.
– می‌توانیم در قالب یک SMS یا ایمیل، وجود آن محل را به اطلاع دوستمان برسانیم.

و البته می‌توانیم به محل نمره بدهیم، نظرمان را در موردش بنویسیم و حتی این نظر را به توییتر هم بفرستیم:

یکی از امکانات دیگر، جستجو در اماکن است. یعنی شما می‌توانید به دنبال اداره، رستوران، اورژانس، پمپ بنزین، کتابفروشی دور و برتان بگردید.

حالا اگر با مرورگرتان به اینجا بروید، می‌توانید همه جاهایی را که نمره داده‌اید ببینید و به علاوه اگر خواستید عکس محل را هم آپلود کنید. متأسفانه از داخل خود اپ نمی‌شود، عکس محل را آپلود کرد.


اما اگر مدتی با google places یا اپ و ویجت مربوط به آن کار کنید، کم‌کم متوجه یک مشکل عمده می‌شوید:

گرچه نقشه گوگل جزئیات زیادی دارد و گاهی حتی اماکن و جاهای کوچکی در آن مشخص هستند که تصورش را هم نمی‌کنید، اما خیلی از جاها هم روی آن مشخص نشده‌اند، ولی نقشه مسلما کامل کامل نیست و خیلی از جاها هم روی آن مشخص نیستند.

تصورش را بکنید که:
– وارد شهر غریبی بشوید و بتوانید در حال قدم زدن در یک خیابان ببینید که چند پیتزایی یا کافی شاپ و رستوران در آن نزدیکی هستند و بتوانید با توجه به نظر دیگران بهترین آنها را انتخاب کنید.
– شرکتی دارید و بتوانید آن را روی نقشه گوگل بیاورید، در مورد آن نویسید و عکسی از آن آپلود کنید.
– به عنوان یک شهروند یا عضو شورای شهر، بخواهید فهرستی از اماکن دیدنی شهر روی نقشه گوگل بیاورید تا هر مسافری بتواند به آنجاها برود.

بنابراین حتما با من موافق هستید که تکمیل کردن نقشه گوگل ضرورت دارد.

اما آیا این کار ممکن است؟! چطور می‌شود این کار را کرد؟


اضافه کردن یک محل به نقشه گوگل، کار زیاد سختی نیست. اما حتما و حتما توصیه می‌کنم که در اضافه کردن امکان به نقشه گوگل تعهد داشته باشید، هیچ وقت یک چیز غیرواقعی در مورد محلی ننویسید، از نقشه گوگل برای اغراض دیگر استفاده نکنید، چرا که گوگلی‌ها سیستم تأیید اطلاعات کاربران دارند و در صورتی که ببینیند، اطلاعات کذب وارد سیستمشان می‌شود، اصلا آنها را تأیید نمی‌کنند.

مراحل کار ساده است:

۱- نخست باید با گوگل مپ به جای مورد نظر بروید. برای این کار می‌توانید آنقدر روی نقشه یک شهر، زوم کنید تا به جای مورد نظر برسید.

نکته کنکوری! و راه میانبر: وقتی در محل مورد نظر هستید با گوشی یا تبلت خود، یکی از اماکن نزدیک محل مورد نظر را نمره‌گذاری کنید. این طوری با رفتن به اینجا می‌توانید خیلی ساده محل مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن روی نقشه ببیند و اصلا نیازی نیست که با زوم کردن‌های متعدد و دشواری به محل مورد نظر برسید.

حالا روی ویرایش یا Edit کلیک کنید تا وارد google map maker‌ شوید.

۲- روی افزودن کلیک کنید و مشخص کنید که جایی که قصد اضافه کردنش را دارید، چه طور محلی است، آیا یک اغذیه‌فروشی است یا مثلا یک ISP.

۳- با دقت آیکون نشان‌دهنده موقعیت محل روی نقشه بر روی محل مورد نظرتان قرار بدهید و بعد اطلاعات مورد نظر را وارد کنید، شما حتی می‌توانید وب‌سایت مربوط به محل و شماره تلفن را هم وارد کنید.

۴- و در آخر توجه کنید که مدت زمان اعمال تغییرات در شرایط گوناگون متفاوت است، مثلاً برای کاربرانی که سابقه خوبی داشته باشند و در آن محل، ویرایش‌های مشابهی انجام داده باشند، ویرایش بلافاصله اعمال می‌شود و نیازی به تأئید دیگری نیست.
فقط برای دفعات اول، با ایمیل، تأیید ویرایش به شما اطلاع داده می‌شود، اما در دفعات بعدی صرفاً در صورتی که مشکلی در ویرایش وجود داشته باشد یه کاربر ایمیل زده می‌شود.


خوب! با خواندن این پست متوجه شدید که چطور می‌توانید به صورت کاملا کاربردی از نقشه گوگل در گوشی و تبلت خودتان استفاده کنید، چطور می‌شود به صورت جمعی یک محل را مرور و نقد کرد و چطور می‌شود، یک محل را به نقشه گوگل اضافه کرد.

امیدوارم کاربران ایرانی با تعهد و مسئولیت، نقشه گوگل را کامل کنند، طوری که همه بتوانند از این فناوری به صورت روزمره استفاده کنند.

با تشکر از مسعود عزیز به خاطر اطلاع دادن مسئله، راهنمایی‌ها و اسکرین‌شات‌های ارسال شده

قبلی «
بعدی »

۱۵ دیدگاه‌ها

 1. امیدوارم این مطلب شما باعث تشویق بیشتر کاربران ایرانی به مشارکت بیشتر در تکمیل نقشه گوگل شود. فقط این مورد را اصلاح کنید :
  “معمولا چند روزی طول می‌کشد تا محل رسما به نقشه گوگل اضافه شود و در این صورت در قالب یک ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.”
  مدت زمان اعمال تغییرات در شرایط گوناگون متفاوت است مثلاً برای کاربرانی که سابقه خوبی داشته باشند و در آن محل، ویرایش های مشابهی انجام داده باشند ویرایش بلافاصله اعمال میشود و نیازی به تأئید دیگری نیست.
  فقط برای دفعات اول، با ایمیل، تأئید ویرایش را به شما اطلاع میدهد اما در دفعات بعدی صرفاً در صورتیکه مشکلی در ویرایش وجود داشته باشد یه کاربر ایمیل میزند (اصل مدیریت بر مبنای استثناء).

 2. سلام.بسیار عالی. خیلی ممنون از مطلب کاملتون من می رم که شروع به استفاده کنم.

 3. سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتون، لینک نرم اقزار google places برای آیفون:
  http://itunes.apple.com/us/app/google-places/id406513617?mt=8#

 4. ممنون از مطلبتون.

  من خیلی با این جور همکاری های اجتماعی حال میکنم. ولی ترسم از روزیه که صاحبان این شرکت ها تصمیم بگیرند دسترسی به این امکانات رو پولی یا محدود (مثلا برای ایرانی ها) بکنند و زحمت هممون هدر بشه.

  نظر شما چیه؟

 5. این پروژه زمانی کامل می شود که عموم مردم تبلت یا گوشی هوشمند داشته باشند و یک اینترنت با سرعت بالا هم در دسترس باشد.
  تصور می کنم در حال حاضر کامل کردن این پازل سالیان سال زمان ببرد!
  شاد و موفق باشید!

 6. با سلام خدمت دکتر عزیز
  سوالی داشتم راجع به گوگل ارت
  من هر وقت که از نرم افزار گوگل ارت استفاده می کنم نقشه های به روز شده ارائه نمی دهد. یعنی آخرین تصاویر مربوط به ۶-۷ سال پیش است. حتی از جدیدترین ورژن نرم افزار هم استفاده می کنم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 7. ممنون از پست جالبتون یک سئوال داشتم چطور میشه به گوگل اطلاع داد که مکانی که در نقشه اسم گذاری و عکس گذاری شده است غلط هستش ؟ و آیا میشه عکس هم گذاشت؟

 8. اشتراک‌ها گزاره‌ها » لینک‌های هفته (۴2)
 9. سلام
  اینترفیس من map maker به زبان فارسی هست. هر کاری میکنم نمیتونم به زبان انگلیسی تغییرش بدم. جیمیل و سایر امکانات گوگل هم به زبان انگلیسی هست، فقط این یکی همه اش شده فارسی. شما این مشکل رو ندارید؟

 10. ببخشید این آدرسه سایت منه که توو گوگل مپ ست نمیشه .کسی میتونه منو راهنمایی کنه در این زمینه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنرهای تبلیغاتی