گوگل و آخرین قضیه فرما

37

گوگل امروز، لوگوی خود را به مناسبت سالگرد تولد پیر دو فرما به صورت زیر تغییر داده است:

بسیاری از شماها ممکن است، با دیدن این لوگو، اصلا رغبت نکنید با کلیک‌ها و جستجوهایی مسئله را دنبال کنید، آخر سر درآوردن از زندگینامه یک ریاضیدان فرانسوی که سال 1665 درگذشته، چه فایده‌ای دارد. اما شاید اگر پست زیر را بخوانید و با داستان فرما و آخرین قضیه‌اش آشنا شوید، نظرتان عوض شود و دریابید که گوگل، بی‌جهت، لوگوی اختصاصی در بزرگداشت کسی درج نمی‌کند!

به محض دیدن این لوگو ذهنم رفت به سال‌های دهه شصت و تابستان سال 65! تابستانی گرم، کتابخانه عمومی و دکه روزنامه فروشی.
آدم، وقتی کودک است مطالب خیلی محکم و پاک‌نشدنی در مغزش حک می‌شوند، به همین خاطر تا نام فرما را شنیدم، بلافاصله در ذهنم مقاله‌ای تداعی شد که آن زمان در مجله دانشمند خوانده بودم. مقاله را مرحوم احمد آرام نوشته بود. البته بدیهی است که یک پسربچه نه ساله چیز زیادی از مقاله نمی‌فهمید ولی خوب، دست کم از آن مقاله چهره فرما و اینکه قضیه‌ ریاضی‌ای دارد که سال‌های سال کسی نتوانسته آن را حل کند، کاملا ذهنم بود. سال‌ها بعد جایی خواندم که قضیه حل شده است ولی خوب هیچ وقت خبر کاملی در مورد آن نخوانده بودم و تا امروز هم اطمینان نداشتم که قضیه فرما حل شده است.

لوگوی امروز گوگل باعث شد که بعد از سال‌ها جستجویی کنم، ببینم چه بر سر آخرین قضیه فرما آمده است!

اما داستان آخرین قضیه فرما چیست؟
پی‌یر دو فِرما
(Pierre de Fermat) در سال ۱۶۰۱ در نزدیکی مونتابن (Montauban) فرانسه متولد شد. او فرزند یک تاجر چرم بود و تحصیلات اولیه خود را در منزل گذراند. سپس برای احراز پست قضاوت به تحصیل حقوق پرداخت و بعدها به‌عنوان مشاور در پارلمان محلی شهر تولوز انتخاب شد.

فِرما، اما علاقه زیادی به ریاضیات داشت و  پدر نظریه اعداد جدید به شمار می‌رود. وی همچون بسیاری از دانشمندان دیگر همزمان خود به مطالعه کتاب‌های علمی قدیمی اشتغال داشت.  او در نظریه اعداد از کتاب ریاضیدان یوناین، دیوفانتوس، به نام اریتمِتیکا یعنی علم حساب الهام می‌گرفت. این کتاب در قرن شانزدهم توسط اروپاییان بعد از گذشت سالیان زیاد کشف شده بود.

فرما، حواشی فراوانی بر نسخه ارتماتیکای خود نوشته بود و پس از مرگش در سال 1665، پسرش چاپ تازه‌ای از این کتاب را با این حواشی منتشر کرد. یکی از این حواشی به صورت یکی از گفته‌های مشهور در تاریخ ریاضیات درآمده است:

پس از بیان مسئله مربوط به یافتن اعداد مربعی که حاصل دو عدد مربع دیگر هستند (همچون 25 که حاصل جمع 9 و 16 است)، ترجمه حاشیه لاتینی نوشته‌شده به دست فرما بر کتاب چنین است:
«از سوی دیگر غیرممکن است که عدد مکعبی حاصل جمع دو عدد مکعب دیگر باشد و یک توان چهارم مجموع دو توان چهارم یا به صورت کلی هر عددی که به توانی بزرگ‌تر از دو رسیده است جاصل جمع دو عدد باشد که هر دو به آن توان رسیده‌اند. من راه‌حلی واقعا شگفت‌انگیز، برای این قضیه کشف کرده‌ام که این حاشیه برای نوشتن آن کفایبت نمی‌کند.»

این قضیه به نام آخرین قضیه فرما مشهور شد و با ان که ریاضیدانان سه قرن، برای اثبات آن کوشیده بوند، تا پانزده شانزده سال پیش، کسی نتوانسته بود، آن را اثبات کند.

سال‌های زیادی، قصیه فرما به صورت یکی از مسائل بزرگ حل‌ناشده ریاضیان نوین درآمد.

اما آیا فرما -ریاضیدانی فوق‌العاده‌ای که در تأسیس هندسه تحیلی (با دکارت) و حساب انتگرال و دیفرانسیل (با لاییبنیتس و نیوتون) و حساب احتمالات (با پاسکال) سهیم بوده- حقیقتا «راه حلی واقعا شگفت‌انگیز» برای این قضیه کشف کرده بود؟؟

در راه اثبات قضیه در طی سالیان دراز ریاضیدانانی مثل اویلر، سوفی ژرمن، لژاندر، لامه و دیریکله تلاش کردند، اما آنها فقط روی حالات خاض این قضیه کار کردند.

با وجود جوایزی که برای حل مساله فرما گذاشته شده بود، این قضیه، همچنان حل نشده باقی ماند و رکورددار بیشترین اثباتهای غلط شد. مثلاً بیش از ۱۰۰۰ اثبات غلط در بین سالهای ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۲ منتشر گردید.

داستان اثبات آخرین قضیه فرما
فصل پایانی داستان قضیه آخر فرما در سال ۱۹۵۵ آغاز گردید. یوتاکا تانیاما آغازگر این حرکت اساسی بود. وی حدسی را بوجود آورد که به حدس شیمورا-تانیاما-ویل مشهور گردید. این حدس حاکی است که هر خم بیضوی را که بر اعداد گویا تعریف می‌شود، می‌توان به وسیلهٔ توابع پیمانه‌ای بیضوی، پارامتری کرد. در سال ۱۹۸۶، ارتباطی بین حدس شیمورا-تانیاما-ویل و قضیهٔ آخر فرما توسط فری و سر ایجاد شد. در همین دهه کن ریبت، بر اساس کارهای انجام شده توسط سر، نشان داد که قضیه آخر فرما از حدس شیمورا-تاناما-ویل نتیجه می‌شود.

کنجکاوی دوران کودکی، انگیزه‌ای برای حل قضیه فرما در بزرگسالی
اندرو جان وایلز
(Andrew John Wiles) در ۱۱ آوریل ۱۹۵۳ در کمبریج انگلستان به دنیا آمد. علاقهٔ او به قضیهٔ فرما زمانی که او کودکی ده ساله بود شدت گرفت. او در این باره می‌گوید:
«من ده ساله بودم که روزی در کتابخانه‌ای عمومی یک کتاب ریاضی پیدا کردم. در این کتاب مطالب تاریخی بسیاری دربارهٔ مساله‌ای آمده بود. من در حالی که فقط ده سالم بود، صورت آن مسأله را فهمیدم و سعی کردم آن را ثابت کنم. مسالهٔ جالبی بود. این مساله همان قضیهٔ آخر فرما بود!»

اندرو وایلز در دهه ۱۹۸۰ به دانشگاه پرینستون رفت. وی پس از شروع کار روی قضیه فرما تقریباً تحقیقات دیگرش را کنار گذاشت. تنها کسی که از کار کردن وایلز روی قضیه آخر فرما اطلاع داشت، همسرش بود.

سرانجام در سال 1993، وایلز در تنهایی اتاق خودش به به اثبات حالت خاصی از حدس شیمورا-تانیاما-ویل و قضیه آخر فرما موفق شد و در حالی که از اشتیاق نزدیک شدن به حل مساله فراموش کرده بود که از اتاق بیرون بیاید و ناهار بخورد، در عصر یک روز بهاری مساله را حل کرد.

وایلز در این باره می‌گوید:
« … این مهم‌ترین لحظهٔ زندگی کاری من بود. چیزی که ممکن است هرگز دوباره تکرار  نشود!… پس از اتمام کار، حدود بیست دقیقه گیج بودم. سپس در طول روز در دانشکده قدم می‌زدم. وقتی به پشت میزم برگشتم، آنرا همانجا دیدم! هنوز همانجا بود !!…»

وایلز ترتیبی داد که اعلام کنند او در سه جلسه می خواهد حل مساله  تانیاما-شیمورا رو ارائه دهد. هیچ کس در آن موقع اطلاع نداشت که این مساله ربطی به قضیه فرما دارد. در انتهای جلسه سوم، حضار به آهستگی متوجه ارتباط این دو مسإله و کشف عظیم وایلز شدند. بعد از اثبات مساله اول، وایلز فقط صورت مساله قضیه ی فرما رو روی تخته نوشت و گفت:‌ «فکر می‌کنم تا همین جا بس باشه!»

وایلز با حل این مساله سریعا به عنوان یکی از معروف‌ترین ریاضیدان‌های زمان خود شناخته شد. گرچه ایرادهایی در حل مسأله بود و وایلز نیاز به دو سال دیگه برای تکمیل اثبات قضیه داشت، ولی نهایتا در سال 1995، یعنی بعد از گذر بیش از 350 سال از مطرح شدن قضیه، با مقاله‌ای تحت عنوان «خمهای بیضوی و پیمانه‌ای و قضیه آخر فرما»، قضیه را رسما اثبات کرد.

سیل تبریک‌ها و جوایز مختلف از سال ۱۹۹۵ به بعد به سوی او جاری شد، در حالی که در طول سال‌ها تلاشش برای اثبات قضیه فرما، به خاطر ترک تحقیقات دیگر و کمرنگ شدن کارش مورد سرزنش و مؤاخذه قرار گرفته بود!

واضح است که حلی که فرما در ابتدا ادعا کرده بود بزرگ‌تر از آن است که در حاشیه ی کتاب جا شود، این حل نبوده است. چرا که روش‌های استفاده شده توسط وایلز در زمان فرما هنوز وجود نداشتند. معمای تاریخی همچنان باقی است! هرگز معلوم نخواهد شد که حل فرما چه بوده است؛ آیا راهی ساده‌تر برای حل این مساله وجود دارد که صدها سال به ذهن کسی نرسیده است؟ و یا آن که فرما هم مانند بسیاری از ریاضیدان‌های پس از خودش، راه حلی ناصحیح از مساله داشته است!

متن کامل حل قضیه فرما را در 109 صفحه می‌توانید از این لینک دانلود کنید.

منابع: شماره 274 مجله دانشمند و ویکی‌پدیا

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است. اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه. واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند. قسمت اول این پست را در اینجا ببینید. شیلی بلژیک:…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است. با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود. شروع جنگ جهانی…

لوگو‌های جالب و دیدنی بر اساس ابرقهرمانان و تبهکاران محبوب که این طراح ایجاد کرده

طراح گرافیک، سرگئی کرمانوف، طرح‌های لوگوی برخی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان، تبهکاران و دیگر شخصیت‌ها را ایجاد کرده که تایپوگرافی را به طرز شگفت‌آوری در خود جای داده‌اند. «برای من جالب بود که تصاویر شخصیت‌ها را با متن نوشته‌هایشان ترکیب…

مجموعه باور نکردنی از عکس‌های تاریخی که توسط عکاسان آنها امضا و حاشیه‌نویسی شده

عکس بالا عکس اتاق موقعیت اضطراری است که توسط جو بایدن امضا شده است . لحظات پرتنش عملیات نپتون نیزه را نشان می‌دهد که نیرو‌های دریایی ایالات متحده به محوطه اسامه بن لادن یورش بردند. امضا کرد: ایمان را حفظ کن! مجموعه‌ای از عکس‌هایی که…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

37 نظرات
 1. Ahwaztaxi می گوید

  ﻣﻦ ﺍﻭﻥ ﻣﺠﻠﻪ ﺩﺍﻧﺸﻤﻨﺪ ﺭﻭ ﻫﻨﻮﺯ ﺩﺍﺭﻡ. ﯾﺎﺩﺵ ﺑﺨﯿﺮ ﭼﻪ ﻣﺠﻠﻪ ﺍﯼ ﺑﻮﺩ. ﻫﻤﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺷﺘﻢ

 2. پدرام می گوید

  فوق العاده بود…
  بخصوص قسمت: « … این مهم‌ترین لحظهٔ زندگی کاری من بود. چیزی که ممکن است هرگز دوباره تکرار نشود!… …وقتی به پشت میزم برگشتم، آنرا همانجا دیدم! هنوز همانجا بود !!…»

  دکتر ممنون که سن اتان را هم فرمودید 😉 من هم اون موقع 10 ساله بودم 🙂

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   منظور پاسخ و راه حلی بود که روی میزش بود.

   1. پدرام می گوید

    بله متوجه شدم… آخه احساسش بسیار برام جالب بود… این حسی که توانسته بعد از این همه مدت این معما را حل کنه.. انگار حتی خودش هم باورش نمی شده… لذت این کار در کلامش پیداست

 3. ابوالفضل می گوید

  فیلم مستندی درباره اندرو وایلز و قضیه آخر فرما هست که می تونید اینجا ببینید: http://video.google.com/videoplay?docid=8269328330690408516

 4. دکتر شهرام می گوید

  جالب بود . مرسی

 5. اشکان افشار می گوید

  این یعنی یه پست کامل و خوب…

 6. پریسا می گوید

  سلام. لوگوی امروز گوگل که مثل همیشه هست!

 7. وب بازار می گوید

  مقاله رو دانلود کردم یک نگاهی انداختم. سرم سوت کشید. واقعاً نشون می ده که چقدر برای حلش زحمت کشیده. 100 صفحه برای حل یک مسئله.

 8. مرسده می گوید

  109 صفحه حل یک مساله !!!
  چه مغزی !
  باورکردنی نیست

  منکه همیشه از ریاضی بدم میومد

  مرسی
  پست جالبی بود

 9. مرسده می گوید

  این آقای پیر دو فرما ، شبیه آقای عزت الله انتظامیه
  خصوصا عکس سیاه سفیدش

 10. سینا می گوید

  فرما لابد داشته شوخی میکرده! اثبات این ریاضیدانه 109 صفحه بوده، اونوقت اون میخواسته تو حاشیه کتاب بنویشه؟!!

  یه نکته بی ربط : فکر کنم شما از وب-فونت استفاده کردید تو این وبلاگ. من تمام قسمت هایی که با وب-فونت نوشته شده رو دارم جداجدا میبینم! یعنی حروف به هم چسبیده نیستند! این مشکل ظاهراً تو فایرفاکس 6 هست! چون با 5 این مشکل نبود! اگر راه حلی پیدا کردید به منم بگید 🙂 تو سایت خودمم همین مشکل رو دارم 🙁

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من که چیزی به نظرم نمی‌رسه، شاید طراح محترم بعدا بتونه کمک کنه.

   1. محمد می گوید

    منم فایر فاکس 6 دارم ولی مشکلی نمیبینم

 11. رضا می گوید

  تیتر مطالب کاملا بهم ریخته است
  بعد از آپدیت دیشب فایرفکس

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون. بله، متأسفانه. سعی می‌کنم درستش کنم.

 12. امیر می گوید

  هیچ می دونید یکی از شاگردان با واسطه ی آقای وایز به ایران اومدن و اثبات این قضیه رو به عنوان یک course در دانشکده ی ریاضی دانشگاه صنعتی شریف ارائه دادن!
  دکتر جمالی ،رئیس باشگاه دانش پژوهان یکی از کسانی بود که اون درس رو اون ترم برداشته بود . بعدها تعریف می کرد که نه تنها هیچ یک از دانشجویانی که اون درس رو برداشته بودن اون اثبات رو نفهمیدن بلکه خود مدرس اون اثبات هم می گفت بعضی از جاهاشو نفهمیده!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   :))

 13. حميد می گوید

  خیلی جالبه
  نه اینکه این بابا در قرن بیستم این موضوع را حل کرده
  بلکه اینکه کسانی مثل فرما در آن دوران اینجور فکر میکردن
  اگر تاریخ اجتماعی آن دوران را مطالعه کنید می بینید از نظر سطح فکر در حد چند قرن جلوتر بوده اند.
  از همه جالبتر در دوران آنها دسترسی به منابع تحقیق خیلی سخت و حتی ناممکن بوده و واقعاً تصورش واقعاً سخته
  در مجموع بین این افراد فکر اویلر و لایبنیتز واقعاً یک چیز دیگه است.
  به خصوص اویلر واقعاً به جای پا فکر کنم روی مغزش راه میرفته چون به شدت مخ فعالی داشته

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من هم خیلی اوقات به چیزی که شما نوشتین، فکر می‌کنم.

 14. سمیه می گوید

  چقدر جذاب!
  خیلی جالب بود ولی همیشه احتمال این وجود دارد که خود ریاضیدان هم اشتباه کنه !

 15. حميد می گوید

  دکتر جان فقط کافیه داخل قالب فایل style.css را باز کنی و فونتی که برای عنوانها انتخاب شده را عوض کنی
  مثلاً بذار Tahoma
  این فونتها ایرانی معمولاً تو موتورهای غیر از ترایدنت که مال اکسپلورر هست مشکل ساز میشن
  اگه طراح قالب را هم دسترسی دارید که خودش خوب میدونه چیکار کنه 🙂

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون

 16. هادی می گوید

  یکی از پستهای خیلی خوب بود.
  من اول که خوندم اون پی دی اف انتها رو ندیدم و فکر کردم که پست به این خوبی یک چیزی کم داشت. ولی بعدا که دیدمش فهمیدم چی کم داشت.
  متشکرم.

  109 صفحه؟!!!

 17. atila می گوید

  پست زیبائی بود ریاضیات عجیبترین علم بشر می باشد
  تقویت ریاضیات در هر جامعه ای در آموزش و پرورش و دانشگاه باعث نگاه منطقی تر به حل مسائل روزمره در جامعه میگردد اخیرا مطلبی رو خوندم از استوارت هاگان که به لزوم بیشتر شدن آموزش ریاضیات در جوامع غربی پرداخته بود و شکست های اقتصادی جامعه غرب رو در ضعف ریاضیات مردم می دید البته نه همه مسائل بیشتر مسائل اقتصادی
  ریاضیات به انسان قدرت پیشبنی می دهد باور ندارید ؟ 🙂
  امیدوارم پست ها و مطالب در مورد ریاضیات در جامعه ما بیشتر گردد
  من در رشته مهندسی تحصیل کردم ولی به وضوح دیده ام دانشجوئی که در ریاضیات لنگ بزند در همه کارهایش در اینده هم لنگ خواهد زد

 18. atila می گوید

  افرادی مثل فرما – دکارت – طایفه برنولی ها – آبل – نیوتن – لایپ نیتز و…
  نه به دوران خود که به همه دروان ما بعد خود نیز تعلق دارند این بزرگان ابزار های برنده و قوی برای بشر ایجاد کردند پیشرفت علم در همه زمینه ها مدیون پشتکار و زحمت این انسان های شریف است
  یاد ونامشان گرامی باد

 19. مژگان می گوید

  حرف نداشت .ممنون

 20. کورش می گوید

  یادش به خیر 20 سال قبل که هنوز این قضیه اثبات نشده بود، این موضوع رو توی یه کتاب جالب از دکتر پرویز شهریاری به نام سرگرمی های ریاضی یا یه همچین چیزی خوندم. یه چند هفته ای فکر میکردم شاید بتونم اینو اثبات کنم و جایزه 10000 دلاریش رو بگیرم! این پستت کلی نوستالوژیک بود. ممنون

 21. یک دانشجوی ای تی می گوید

  من قبلنا نمی دونم کجا خونده بودم که حدود 20 نفر همزمان و با کمک هم روی قضیه فرما تو دانشگاه پرینستون کار می کردند !!! ولی چیزی که هست اینه که ریاضیات شیرین ترین علمه 🙂

 22. کیانا می گوید

  ببخشید می شه آدرس فیس بوک را به من بگید

 23. حسین رمضانی زاده می گوید

  اگر ترجمه فارسی اثبات آندره وایلز موجود است مرا مطلع نمایید ممنون

 24. حامد می گوید

  من اثبات ساده ای برای این قضیه پیدا کردم. این اثبات نیاز به تئوری اعداد پیشرفته ندارد بلکه با استفاده از اصول اولیه بخشپذیری و اعداد اول قابل حل است. این قضیه راه حل بسیار ساده ای دارد که رسیدن به آن بسیار دشوار است.

 25. محمد رضا می گوید

  سلام من هم یک راه حل کوتاه و ساده در حد یک صفحه دارم که 12 سال پیش برای چندین کشور خارجی فرستاده ام و توانستند ایرادی برای آن بگیرند اما هنوز جواب نهایی مبنی بر غلط بودن آن نداده اند

 26. محمد رضا می گوید

  همچنین راه حل من در شماره 409 (8) مجله دانشمند (آبان 76) چاپ شده و چندین قضیه دیگر اینجانب در شماره 411 (10) مجله دانشمند (دی 76) نیز آمده است

 27. م ک می گوید

  باسلام
  به نظر من این قضیه بک راه ساده برای اثبات داره ولی چون با ۲۰۹ صفحه اثبات شده کسی به اون وقعی نمینهد .به هر حال اکر امکانش هست این روش را ارائه دهیم قضاوت کنند نه قصاوت.

 28. Math می گوید

  ریاضیات ابدی است. ریاضیات یک نوع علم نیست. ریاضیات یک نوع منطق خالصه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5