لایحه جنجالی SOPA و پیامدهای آن

29

نمی‌دانم با قانون جنجالی SOPA و داستانش آشنا هستید یا نه، در این پست ابتدا با قضیه این قانون جنجالی آشنا می‌شویم و در انتهای به بعضی از اقدامات جالب فعالان وب و مردم برای مقابله با آن اشاره خواهیم کرد.

قانون SOPA یا قانون توقف دزدی‌های اینترنتی لایحه‌ای است که در مجلس نمایندگان آمریکا توسط Lamar Smith در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۱ مطرح شد و با حمایت یک گروه حزبی متشکل از ۱۲ نفر روبرو شد. این قانون در واقع برای حمایت از حق مادی و معنوی محصولات اینترنتی و آنلاین است و در حال حاضر در دستگاه قضایی آمریکا و مجلس سنای در حال بررسی است.

SOPA مخفف عبارت Stop Online Piracy Act است. بر طبق این قانون، دادستان‌های آمریکا اختیار خواهند داشت که سایت‌هایی را که قانون کپی‌رایت را به هر نحوی رعایت نکرده‌اند مسدود کنند، حساب‌های بانکی آنها را ببندند و حتی دستور دهند که این سایت‌ها از دامنه جستجوی موتورهای جستجوگر خارج کنند .

بخش دوم این قانون جهت مقابله با فروش داروهای تقلبی، اسلحه، محصولات تصویری، موزیک‌ها ، بازی‌های رایانه‌ای و کالاهای مصرفی است که طبق این لایحه با متخلفین به صورت یک جنایتکار حرفه‌ای برخورد خواهد شد .

تصویب این قانون باعث باز نویسی در مورد حفاظت معنوی IP‌های مصرف‌کننده‌ها می‌شود. در واقع همین حفاظت از IP مصرف‌کننده‌ها باعث شده است که تا الان این قانون اجرا نشود.

نکات مثبت این قانون:
1-
حفاظت از درآمد سازندگان محتواهای اینترنتی
2- کمک به اقتصاد آمریکا: چرا که سایت‌هایی که قانون کپی رایت را رعایت نمی‌کنند، تعطیل خواهند شد و فروش بیشتر محصولات می‌تواند بازار کار و رقابت سالم‌تری را ایجاد کند.  از این لحاظ  صنعت فیلم و سینما، در برابر عدم رعایت کپی‌رایت محافظت خواهد شد.
3- محافظت در برابر دارو‌های تقلبی و مواد مخدر

نکات منفی این قانون:

1- به مخاطره افتادن آزادی بیان در اینترنت: اجرای این قانون باعث می‌شود که سایت‌ها و روزنامه‌هایی که مخالف دولت و یا کار‌های آنها هستند نه‌تنها مسدود شوند، بلکه به صورت کامل از گستره اینترنت محو شوند. در فرانسه و امریکا سایت‌هایی هستند که در لیست سیاه دولت قرار دارند، اما با توجه به قانون آزادی بیان، می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، اجرای این قانون در واقع نقض قانون آزادی بیان است .

2- تاثیر منفی بر روی سایت‌هایی که محتوای کاربران را منتشر می‌کنند: برخی معتقدند که این قانون باعث برچیده شدن سایت‌هایی مثل یوتیوب خواهد شد ، در واقع این کار مثل کشیدن یک دیوار به بزرگی دیوار چین، دورتا دور محدوده اینترنت است ، که باعث سانسور آن خواهد شد. این قانون می‌تواند صدمات زیادی را به سایت‌های جستجوگر و یا حتی سایت‌هایی مثل توییتر وارد کند.
ارائه‌دهندگان فضای وب در امریکا حتما با این قانون مخالفت می‌کنند چرا که این قانون باعث می‌شود که اکثر سایت‌هایی که سرورهای آنها در آمریکا است به کشورهای آسیایی منتقل شوند و همین مطلب، خسارات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد امریکا وارد خواهد آورد.

3- تهدید  کسب و کار‌های اینترنتی : مجله eWeek در گزارشی اعلام کرد که این قانون باعث نابودی تجارت الکترونیک می‌شود، چرا که یک سری سایت‌های فروشگاهی با اجرای این قانون بسته می‌شوند واین باعث می شود که تقریبا نیمی از تبلیغات، فروش‌ها و درآمدهای حاصل از گرداندن این سایت‌ها از بین برود .

4- تهدید عمومی برای کاربران سایت های آپلودی : کاربرانی که در سایت‌های آپلود مشغول فعالیت هستند و در سایت‌هایی مثل یوتیوب عضو هستند، قربانیان اصلی این قانون خواهند بود چرا که خطرناک‌ترین بخش این قانون تعریف این جرم‌ها با عنوان جرم جنایی است که به پلیس آمریکا توانایی انجام هر گونه تحقیق و عملی را می‌دهد .از تحقیق و بررسی سایت‌های آپلود گرفته تا زیر نظر گرفتن کاربران آنها و حتی بازداشت آنها و …

5- خطر برای شبکه‌های داخلی : ممکن است سایت‌های کوچک، حتی شبکه‌های زیر شاخه با اجرای این قانون صدمه ببینند، شبکه‌های مجازی ، دفاتر کوچک ، شبکه‌های خانگی ، نیز در این قانون مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
این قانون به بررسی تمام دامنه‌های ثبت شده در اینترنت می پردازد و حتی زیر دامنه‌ها را نیز بررسی می‌کند و امکان دارد درصورت پیدا کردن یک تخلف به جای بستن همان زیر دامنه کل دامنه اصلی را مسدود کند که باعث مسدود شدن کامل یک سایت می‌شود ، برای این قانون مهم نیست که این سایت کوچک است یا وابسته به یک سایت عظیم خبری است.

6- خطر برای دنیای نرم افزارهای متن باز: نرم افزارهایی مثل مرورگر فایرفاکس، نیز ممکن است به خاطر این قانون آسیب ببینند. این مرورگر و همچنین کروم افزونه‌ای به نام MAFIAAFire Redirector دارد که در صورت بلوک بودن دومین‌های سایت‌ها توسط دولت‌ها، می‌تواند کاربران را روانه دومین‌های بلوک نشده کند.

7- نقض خود قانون حمایت از کپی‌رایت : در واقع سایت‌های اینترنتی جزء قانون حمایت از کپی‌رایت محسوب می‌شوند و بستن و یا بلوکه کردن آنها به هر طریقی که جزء تخلفات مندرج در توافق‌نامه با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات وب نباشند ، نقض قانون کپی رایت است. با استناد به قانون کپی رایت دارندگان این سایت‌ها می‌توانند ادعای خسارت کنند.

8- به خطر افتادن حریم خصوصی: این قانون این اجازه را به پلیس آمریکا می دهد که سایت‌های خصوصی و آپلود سنترها را بازرسی کند، این عمل ممکن است باعث فاش شدن اسرار کاربران و شکسته شدن حریم خصوصی آنها شود. شیوه‌هایی مانند Deep-packet inspection که کل داده‌های ورودی و خروجی کاربران را پایش می‌کند، حریم خصوصی کاربران را تهدید خواهد کرد.

9- تاثیر منفی بر روی DNS ها و امنیت اینترنت

10- مشکل در امنیت اینترنت : با این قانون دیگر نمی توان فرقی بین هکر‌های کلاه سفید و هکرهای تخریب کننده قائل شد و طبق این قانون و این سیستم همه به یک صورت مشاهده می شوند و این باعث می‌شود که امنیت وب کمتر از حال حاضر شود .
اصل ماهیت هک غیر قابل تشخیص است و یک هکر کلاه سفید که یک سایت را هک می‌کند باید در ابتدا به آن سایت حمله کند و این باعث می‌شود که در ذره بین این سیستم و قانون قرار بگیرد، اگر هم این عمل آزاد گذاشته شود، ممکن است نتیجه معکوس بدهد .

11- ناکارآمدی این قانون در برابر سایت‌هایی که نقض‌کننده واقعی کپی‌رایت هستند: سایت‌های بلوک شده می‌توانند در عرض چند ساعت با نام و دامنه‌ای دیگر برگردند. به علاوه صاحبان این سایت ممکن است با عمومی نکردن آدرس سایت به صورت محدود و هدفدار محتوای ناقض کپی‌رایت را منتشر کنند.

تعدادی از شرکت‌های حامی این قانون:
Motion Picture Association of America
the Recording Industry Association of America
Macmillan Publishers
Viacom
NBCUniversal
Pfizer
Ford Motor Company
Revlon
NBA
Macmillan

لیست کاملی از حامیان این قانون

تعدادی از شرکت‌های مخالف این قانون:
Google
Yahoo!
Facebook
Twitter
DynDNS
AOL
LinkedIn
eBay
Mozilla Corporation
بنیاد Wikimedia
Electronic Frontier Foundation
ACLU
سازمان دیدبان حقوق بشر ( Human Rights Watch )


اما روزی نیست که مردم و فعالان اجتماعی اقدامی علیه این قانون نکنند.

یک مورد مشهور مبارزه مردمی، مورد شرکت GoDaddy است، این شرکت، یک شرکت بزرگ ثبت دامنه اینترنتی است. مدیر این شرکت صریحا از این قانون حمایت کرده بود، این شرکت حتی پیشنهاد کرد که DNS (سیستم نام‌های دامنه) سایت‌هایی که مشمول این قانون قرار می‌گیرند، مسدود شوند. این شرکت استراتژی بستن DNS را استراتژی مناسبی علیه سایت‌های نقض کننده کپی رایت و… عنوان کرد، این پیشنهاد GoDaddy کاملا مخالف قوانین آیکان (سازمان ثبت و مدیریت دامنه‌های اینترنتی) بود که سیاست‌های آن همواره بر دور نگه داشتن خدمات‌دهندگان دامنه‌های اینترنتی از ورود به مباحث مجادله آمیز محتوا روی اینترنت است.

مردم و صاحبان سایت‌ها علیه GoDaddy موضع گرفتند، کمتر از یک هفته تبلیغ علیه GoDaddy کافی بود تا این شرکت تسلیم شود و طی بیانه‌ای اعلام کند که از SOPA حمایت نمی‌کند و در مخالفت آن هم کاری انجام نمی‌دهد. با این حال جنبشی که علیه GoDaddy (که حالا به‌عنوان نمادی از سانسور و مداخله در اینترنت محسوب می‌شود)، به راه افتاده تازه در حال بیدار شدن بود. سایت‌های متعددی از جمله godaddyboycott.org مردم را تشویق به خروج دامنه‌های اینترنتی‌شان از این سرویس‌دهنده دامنه می‌کردند و تنها طی یک هفته، ۷۰ هزار دامنه اینترنتی از GoDaddy بیرون کشیده شدند.

یکی از جنبه‌های مخالفت آنلاین مردم با این قانون به صورت حمایت از اخبار ضد SOPA در شبکه‌های لینک‌دهی اجتماعی و حمایت از فعالان حقوق دیجیتال نمود پیدا کرد.

اقدامات جالب دیگری را هم در دنیای اینترنت شاهد بودیم:

– مثلا یک افزونه کروم وجود دارد که بعد از نصب، در صورتی که کاربر در حال بازدید از سایت شرکت حامی SOPA  باشد، یک نوار هشدار قرمز در بالای سایت ظاهر می‌کند و در آن یادآوری می‌کند که شما با یک حامی SOPA روبرو هستید!

DeSopa، یک افزونه فایرفاکس است که کاربر را به آدرس آی‌پی سایت بلوک شده هدایت می‌کند.

– هکرها هم برای مبارزه با این قانون، پیشنهاد کرده‌اند که با استفاده از اینترنت ماهواره‌ای از سد قانون SOPA عبور کنند.

همه اینها در دنیای آنلاین رخ دادند، اما آیا در دنیای آفلاین هم مردم می‌توانستند کاری کنند؟!
دیروز خبر جالبی خواندم: یک اپلیکیشن اندروید به نام Boycott SOPA، نوشته شده است که هدف از آن این است که به کاربران خود به سرعت نشان بدهد که کدام شرکت حامی و کدام شرکت مخالف قانون SOPA است. به این ترتیب مردم با تحریم کالاها و خدمات شرکت حامی می‌توانند با قانون SOPA مبارزه کنند.

این اپلیکیشن می‌تواند بارکد محصولات را اسکن کند و با استفاده از دیتابیسی که در آن نام 800 شرکت حامی SOPA  قرار دارد به کاربر اخطار بدهد که در حال خرید محصول یک شرکت حامی SOPA  است!


SOPA هم جزو قوانین و اقداماتی است که در نگاه اول، قانونی متعالی به نظر می‌رسد که تضمین‌کننده حقوق پدیدآورندگان محتوا به نظر می‌رسد، اما همان طور که دیدید وقتی در آن متمرکز شدیم که دیدم که جنبه‌های منفی این قانون نقاط قوتش را تحت‌الشعاع قرار می‌داد.

اینترنت فضایی است برای تبادل آزاد اطلاعات، بی‌شک امکان سوء‌استفاده یا بهره‌گیری از اینترنت به عنوان ابزاری برای جرم و جنایت و کسب و کارهای غیرقانونی هم وجود دارد، اما آلرژی به کل پدیده اینترنت، راندن همه با یک چوپ و حتی تلاش برای قانونی کردن محدودیت، در نهایت باعث خسارت‌های اقتصادی زیاد، محدود شدن دسترسی به محتواهای سازنده و افق بینشی و فکری یک جامعه و سرخوردگی ایجادکنندگان بی‌ادعای محتوا خواهد شد. قانون SOPA، نمونه‌ای است از این قوانین.

منابع این مقاله و مطالبی برای مطالعه بیشتر شما:
– بد نیست به این اینفوگراف بسیار جالب در مورد SOPA توجه کنید.
کیبورد آزاد: سوپا را متوقف کنید
نگاهی به قانون sopa ، خوبی ها و بدی های این قانون (بخش عمده این پست، خلاصه این نوشته بود) – منبع این نوشته ظاهرا مدخل ویکی‌پدیا است.
دنیای اقتصاد: قانون جنجال برانگیز کنگره و اعتراض به سانسور اینترنت، جنگ هالیوود و سیلیکون ولی


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

مهندسان بامزه با اختراعات و ابداعات عجیب و غریب و کارا ! گالری عکس

بسیار پیش می‌آید که برای انجام کاری تنها دو راه داریم، یا خرید یک محصول گران و استفاده از آدم‌های کاربلد برای راه‌اندازییا اینکه خودمان با یک سری ابتکار و به صورت به اصطلاح زمخت ولی کارراه‌انداز، تقریبا بدون هزینه کار را انجام بدهیم.…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته به ویلایی لوکس در «بالی» تبدیل شد

یک بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته که بر روی صخره‌ای در بالی قرار گرفته، به ویلایی لوکس تبدیل شده است. شرکت Hanging Gardens قرار است در‌ آوریل این ویلا را افتتاح کند. ایده این کار زاییده فکر کارآفرینی به نام فلیکس دنیم است. دنیم در حال حاضر هتل‌های…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
29 نظرات
 1. پریسا می گوید

  اینکه یه قانون بخواد با دزدی های اینترنتی و فروش دارو های تقلبی مقابله کنه چه ربطی به “به خطر افتادن آزادی بیان” داره؟! خوب سایت ها همچنان می تونن مخالفت خودشون با دولت رو بدون اینکه متنشون رو از سایتی بردارن، منتشر کنن. اگه اشتباه می کنم بگید.

  1. جوجه می گوید

   یعنی هنوز نفهمیدی رستم زن بود یا مرد ؟؟؟؟؟پس حداقل شعر ای ادم ها رو بخون . بااجازه

  2. peji می گوید

   چه ربطی داره …. اول از فیلللتر شدن سایت های مبتذل به بهانه محتوای بد شروع شد … الان حتی ویندوز آپدیت و سایتهای قرآن هم فیتر اند !!!!

 2. امیرمسعود می گوید

  خیلی خوب نوشتید! دست شما درد نکند!

 3. آرش... می گوید

  عالی بود. از پستهایی بود که در بلاگستان پارسی جای خالیش کاملا احساس میشد. دست مریزاد. غنی سازی محتوای بلاگستان پارسی یعنی همین.
  کاش در ایران کپی رایت اجرا میشد تا میدیدم تولید محتوای دیجیتال چه رونقی داده. بسیاری از دوستانم علاقه خاصی به تولید محتوای آموزشی دارن ولی تحمل رنج پایمال شدن حقوقشون در روز روشن و در جلوی چشماشون رو ندارن.

 4. کیان می گوید

  خانم پریسا، خیلی خیلی ربط داره.
  این قانون به دولت آمریکا اجازه میده آزادانه به بهانه ی “حقوق تولیدگنندگان محتوا” هر کار دلش میخواد بکنه. اطلاعات خصوصی کاربرا رو بدست بیاره و خلاصه تا جایی که میتونه از این قدرت سوء استفاده کنه.

  چنین قدرتی هیچوقت نباید بدست هیچ کس بیفته، حتی اگر واقعا نیتش پاک باشه (که بعید میدونم) هیچ تضمینی نیست این نیت پاک بمونه!

  آین جوریه که اینترنتی که ما میشناسیم نابود میشه. اینجوریه که آزادی در محیط مجازی فدا میشه.

  1. پریسا می گوید

   ممنون از پاسخت کیان. و خیلی متاسف شدم برای کسایی مثل “جوجه” که پاسخ یه سوال منطقی رو اینجوری می دن. البته این نشون می ده که خودشون هم جوابش رو نمی دونن!

   1. علیرضا مجیدی می گوید

    بله! در کامنت‌گذاری، حتی اگر با نظر نویسنده یا یک کامنت‌گذار دیگر مخالف باشیم یا برداشتش را کاملا اشتباه بدانیم، باید رعایت حرمت و ادب بشه. در مورد سؤال شما باید بگم هدف قانون همونطور که در پست نوشتن چیزی متعالی و خوبی است، اما همیشه امکان سوء استفاده از قانون و تسری دادنش به حوزه‌های دیگه هست و بیم مردم آمریکا هم دقیقا همینه.

 5. فرزاد می گوید

  مطلبتون خیلی غلوآمیزه دکتر مجیدی. اولا آزادی بیان یک اصل قانون اساسی است و هیچ قانونی نمیتواند آن را نقض کند. شما آزادی بیان را با دزدی بیان اشتباه گرفتید.

  سایت های آپلود کننده و اشتراک مطلب هم میتوانند به فعالیت ادامه در صورتی که کپی رایت را حفظ کنند.

  سایت های فروش محصول از این نظر مشکل دارند که مثلا به عنوان مثال ای بی پر شده از جنس های تقلبی چینی و کسی نمیتونه جلوشو بگیره و دارند به اقتصاد ضرر میزنند. بقیه موارد دیگه جوگیری بیخودیه.

  به نظر من این قانون دیر یا زود باید تصویب میشد اما احتمالا لحن قانون رو کمی ملایمتر خواهند کرد.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این مطلب «من» نیست، بازتاب حدیث آگاهی و حساسیت شهروندان و کاربران اینترنت هست.

  2. علی می گوید

   بحث سر این نیست که قانون ایراد داره و قانون بدی هست ، بحث اصلی این هست که به مرور زمان از قانون سو استفاده میشه . …

 6. نوژن می گوید

  جالب بود . ممنون آقای دکتر .
  لیست مخالفان و موافقان هم بسیار جالب توجه و در عین حال خنده دار بود ! احتمالش کمه که SOPA تصویت بشه . ولی اگر همچین اتفاقی بیافته فقط و فقط اقتصاد کشورهایی مثل آلمان , سوییس , هلند و .. که قانون کپی رایت رو جدی نمی گیرند ( و در زمینه ی هاستینگ هم فعّال هستند) شکوفا می شه و همونطور که خودتون فرمودین به اقتصاد آمریکا هم صدمه ی جدی وارد می کنه .

 7. saeed می گوید

  اینم یه نوع قیلترینگ دیگه

 8. امیر حسین می گوید

  فکر کنم اینترنت دنیا هم داره ملی میشه!
  شرکت گوددی هم از لیست حامیان این قانون اومده بیرون!

 9. پرویز می گوید

  تو سایت شما هم نوار قرمز رو نشون میده

  شوخی

 10. علی می گوید

  اصولا در اینترنت سیاست گذاری باید غیرمستقیم باشه، هرگونه بگیر و ببند توی اینترنت و بلوک مستقیم یا حذف نه فقط سخته (خوشبختانه) بلکه نتیجه ی معکوس میده
  در مورد نرم افزارهای متن باز دقیقا نحوه تاثیر منفی این قانون رو متوجه نشدم؟ توضیحی هم نداده بودین و فقط یه مثال زدین

 11. هوتن می گوید

  مطلب بسیار عالی و کامل بود
  جدای از این بحث که شروع همچین طرحی میتونه بعدها منجر به استفاده ی ابزاری بشه و موجبات تعطیلی بسیار سایت های مختلف رو فراهم کنه
  بیاد توجه داشت فطعا شروع طرح SOPA پایانی وحشتناک خواهد داشت و دولت ها به بهانه ی اعمال آن دست به فیل .. ررینگ و نابودی مخالفان خود خواهند زد
  در ضمن برای من و شمای ایرانی که دسترسی به محتوای اصل و اورجینال نداریم همچین چیزی بسار دردناک خواهد بود
  چون تو ایران فیلم، موزیکریال گیم و حتی نرم افزار بصورت اصلی عرضه نمیشه و اگه بشه هم بدلیل قیمت بسیار بالا قابل تهیه نخواهد بود
  پس همگی از طرح های ضد این حرکت غیر اصولی و محدودیت گرا حمایت میکنم

 12. sadegh sadeghi می گوید

  توضیحات کامل و جالب بود. متشکر
  یعنی طبق معمول زهر را در بسته شکلات تحویل مردم خواهند داد!
  ولی اتفاق جالبتر برای من همبستگی و واکنش نشان دادن در دهکده جهانی‌است.

 13. مهرداد می گوید

  من بسیار ممنونم از شما بابت کامل بودن مطلب. راستش تا دیروز پریروز هر چی سایت های فارسی زبان رو گشتم فقط داشتن محکوم میکردن و دریغ از دو خط توضیح.
  واقعا دستتون درد نکنه

 14. کاکولوگیا می گوید

  9GAG هم تعطیل میشـــه )):

 15. Ardeshir می گوید

  من در حدود یک سال که عضو سایت تورنتی هستم ب نام BAKABT اونا هم از دیروز به خاطر مقابله با این قانون مسخره به جنگشون رفتن و به طور موقط سایت رو از کار انداختن. به قول شما اگه همچین قانونی راه بیفته دیگه چیزی به نام تمنیت اینرنتی و کاربری وجود نداره و هر کس و ناکسی میتونه به صفحه شخص یا شرکت یا سازمان یا هر جای دیگه ای سرک بکشه.

 16. رضا می گوید

  مطلب کاملی بود
  – دستتون درد نکنه.

 17. safilo می گوید

  ممنون بابت این اطلاع رسانیتون دکتر جان

 18. فراهانی می گوید

  مایکوسافت تغیر نظر داد و از حمایت این قانون خارج شد توجه داید که این شرکت بزرگترین و شاید پرفروش ترین شرکت نرم افزاری هست و قاعدا بیشترین ضرر رو بخاطر نقض کپی رایت متحمل میشه. چرا منصرف شد؟

 19. بردیا می گوید

  عالی بود . عالی .

  اینترنت محیط مجازی برای استفاده آزاد از ایده ها و نظراته . آزاد ، بدون ترس ، با سرعت بسیار بالا .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5