پرچم فنلاند را نمی‌بینید! این لوگوی ویندوز 8 است!

35

امروز بالاخره مایکروسافت لوگوی ویندوز 8 را رونمایی کرد، ویندوز 8 بازنگری کاملی بر سیستم عامل ویندوز است، برای این که این بازنگری کامل باشد، لوگوی ویندوز هم باید طراحی مجدد می‌شد، در طراحی تازه مایکروسافت تصمیم گرفت که جلوه‌ای از رابط کاربری «مترو» که در ویندوز 8 از آن استفاده می‌شود، در لوگو به نمایش بگذارد.

قرار شد که شرکت Pentagram این کار مهم را انجام بدهد، مایکروسافت شیفته طراحی‌های گرافیکی کلاسیک این شرکت شده بود که با اصول طراحی مترو کاملا جور بود.

در نشستی مشترک، تعدادی از اعضای شرکت پنتاگرام مثل پائولا شر، مایکل بیروت و دانیل ویل به همراه تعدادی از طراحان و رؤسای بازاریابی مایکروسفات گرد هم آمدند، آنها یک روز تمام به مرور فلسفه طراحی «مترو» پرداختند و تاریخچه برند ویندوز و ارزش آن را با هم مورد بررسی قرار دادند و به ترجیحات این روزهای دنیا در زمینه  طراحی گرافیکی و فناوری هم توجه کردند، چرا که به قول جورج اورول، «برای دیدن آنچه درست در پیش روی ماست، نیاز به تقلایی مداوم داریم.»

در اینجا بود که پائولا شر، زمانی که قرار بود طراحی اولیه انجام شود این سؤال اساسی را مطرح کرد که با وجود اینکه اسم محصول ویندوز است، چرا لوگوهای قبلی ویندوز آدم را به یاد پرچم می‌اندازد؟

پائولا شر، شخصیت بزرگ و قابل احترامی در طراحی است، کافی است نگاهی به صفحه ویکی‌پدیا بیندازید یا یگ جستجوی تصویری در گوگل کنید و طراحی‌های او را مرور کنید.

اگر با هم سیر تکامل لوگوهای ویندوز را مرور کنیم، می‌توانیم پیشرفت‌های فناوری را در لوگوهای طراحی‌شده هم ببینیم. لوگوی وندوز 1.0 ساده بود و تنها از دو رنگ در آن استفاده شده بود، در حالی که لوگوی ویندوز ویستا و ویندوز 7، پیچیده و دارای جزئیات زیاد بود. به موازات افزایش قدرت کامپیوترها، لوگوهای ویندوز از تعداد رنگ‌ بیشتر، فونت‌های بهتر و جزئیات بیشتر بهره بردند و از جلوه سه‌بعدی هم در آنها استفاده شد که به لوگوها عمق، سایه و جنبه مادی می‌داد.

به این ترتیب در سیر تکامل لوگوهای ویندوز، مایکروسافت از یک لوگوی ساده به یک پرچم مواج رسید، در حالی که واقعا منظور و مراد اصلی مایکروسافت، القای گرافیکی پنجره در لوگویش بود.

اما لوگوی ویندوز 8، می‌خواهد که واقعا حس پنجره را  به بیننده القا کند. مایکروسافت و ویندوز که می‌خواهند فناوری را در دستان مردم بگذارند، ترجیح دادند در طراحی جدید به ریشه‌ها رجعت کنند و به جای طراحی کاملا تازه، لوگوی ویندوز 8 ما را به یاد لوگوی قدیمی ویندوز 1.0 می‌اندازد، لوگویی که از خطوط ساده در آن استفاده شده بود و به خوبی حس پنجره را تداعی می‌کرد.

در ویندوز 3.1، برای اینکه حس پویایی و حرکت در بینننده ایجاد شود، جلوه موجی به لوگو اضافه شد.

در ویندوز ایکس پی، طراحی جزئیات بیشتری پیدا کرد و لوگو جلوه سه‌بعدی‌ای با گرادیان‌ها و سایه‌های زیبا پیدا کرد.

در ویندوز ویستا، که تأکید بر رابط کاربری AERO می‌شد، طبیعی بود که از جلوه AERO glass در طراحی لوگو استفاده شود و پرچم هم صاف شد. در ویندوز 7 هم تقریبا از همین نمای کلای استفاده شد.

اما در لوگوی ویندوز 8، اهدافی که مد نظر مایکروسافت بود، اینها بودند:

1- مایکروسافت می‌خواست که لوگو در عین مدرن بودن، کلاسیک باشد و بازتابی از سبک تایپوگرافی بین‌المللی باشد که تأثیر زیادی روی طراحی متروی این ویندوز داشته اشت. به همین خاطر قرار شد که از فونت بولد، مسطح با حاشیه‌های و شکل صاف استفاده شود. فونت استفاده شده در این لوگو ما را یاد فونت‌های تابلوها فردوگاه‌ها و راه‌های زیرزمینی می‌اندازد.

2- برای مایکروسافت بسیار مهم بود که لوگوی جدید اصول رابط کاربری مترو را یادآوری کند و به جای القای حس مادی، حرکت را تداعی کند.

3- هدف آخر مایکروسافت هم این بود که لوگوی جدید در عین سادگی، حس اطمینان را در بینندگان برانگیزد. پرسپکتیو ساده‌ای داشته باشد و به موازات تغییر رنگ پشت‌زمینه کامپیوتر، لوگو واکنش نشان دهد و تغییر رنگ پیدا کند تا بر «شخصی» بودن کامپیوترها هم تأکید داشته باشد.


خب! نتیجه این همه فکر، سرانجام لوگویی شد که ملاحظه کردید، دیگر لوگوهای چهاررنگه قدیمی شده بودند و مایکروسافت باید فکری به حالی لوگوی ویندوز می‌کرد.

اما در همین ساعات کوتاهی که از رونمایی لوگوی جدید گذشته است، انتقادها هم کم نبوده است.

لوگوی جدید بعضی‌ها را یاد پرچم بعضی از کشورها و شهرها می‌اندازد: پرچم استان Shetland اسکاتلند، شهر Calais فرانسه، شهر Pärnu استونی، پرچم سابق ایسلند و پرچمی که نیروی دریایی یونان از آن استفاده می‌کند! این لوگو شبیه پرچم فنلاند هم هست.

در عین حال، تغییر نظر مایکروسافت در عدم استفاده از پرچم در طراحی لوگوی هم بسیار مهم است، چرا که شخصی که نخستین بار پیشنهاد کرد که لوگوی نشاندهنده پرچمی باشد که همه رنگ‌ها را نمایش بدهد، کسی نبود جز بیل گیتس! و جالب است که حالا مایکروسافت نظر یک طراح که عضو مایکروسافت نیست، بر نظر بیل گیتس ترجیح می‌دهد.

ویندوز 8، بی‌شک یک به‌روزرسانی عمده است و ویندوز را قادر می‌کند که نقش یک پل رابط بین ابزارهای موبایل و دسکتاپ را بازی کند. کاربران می‌توانند از تجربه لمسی در ویندوز 8 لذت ببرند و در آن واحد از نرم‌افزارهای روتین و نرم‌افزارهای لمسی مترو استفاده کنند، در لوگوی جدید مایکروسافت کوشیده است در یک طراحی منیمیال و ساده، دنیایی از مفاهیم را هم بگنجاند، اما گاهی سادگی به جای تداعی راحتی، می‌تواند ابتدایی بودن را القا کند! چرا که برخی‌ از منتقدان گفته‌اند که وقتی بار اول لوگو را دیدند، تصور کردند که لوگو با MS Paint درست شده است!

یک طراح به نام «آرمین ویت» در مورد لوگوتایپ ویندوز 8 گفته است که فونت استفاده شده زیبا نیست و چیزی شبیه فونت sans serif از آب درآمده است.

بعید هم نیست که به زودی کسانی پیدا شوند که بگویند که لوگوی جدید، نشاندهنده صلیب است و اختلافات مذهبی را هم وارد ماجرا کنند!

انتقادات دیگری را هم به لوگو می‌توان وارد کرد: مثلا طول لوگو، استفاده از آن را دشوار می‌کند، حتی در پست‌های وبلاگی! شما نمی‌توانید عکس بندانگشتی خوبی از آن بسازید.
این لوگو آمیزه‌ای از گرافیک، عدد و حرف است، در حالی که در قسمت گرافیکی طراحی دو بعدی انجام شده است، در قسمت‌های دیگر پرسپکتیو یک‌بعدی لحاظ شده است.
لبه‌ها هم وضعیت متناقضی دارند، در قسمت گرافیکی لبه‌ها تیز هستند، در حالی که در قسمت عددی، لبه‌ها گرد هستند.
نقطه حرف i به نظر خوب طراحی نشده است.
طراحی دوبعدی قسمت گرافیکی هم به نظر چندان منطقی نیست، می‌دانید به جای اینکه این قسمت نشاندهنده رابط کاربری مترو باشد، در بار اول چه چیزی را یاد من می‌اندازد؟ کودک خردسالی که را سعی دارد یک پرسپکتیو سه‌بعدی از یک خانه یا جسم را با  بزرگ کشیدن قسمت‌های جلویی و کوچک کشیدن غلوآمیز قسمت پشتی، روی صفحه نقاشی بکشد! به علاوه این قسمت شکل پنجره را هم القا نمی‌کند، من با دیدن آن در بارو اول به یاد دیوار آجری افتادم، نه پنجره!

به نظر می‌رسد که سه جزء لوگو با هم ارتباط درست و حسابی برقرار نمی‌کنند و هر کدام ساز خود را می‌زنند!

نظر شخصی من در مورد لوگوی ویندوز 8، بسیار منفی است، اما جالب است که افرادی پیدا شده‌اند که در فرصتی کوتاه، طراحی‌های بهتری انجام داده‌اند:

در طراحی پیشنهادی اول، من حس متروی بسیار بهتری دارم، دیگر لوگو شبیه دیوار خشتی نیست! و من حتی حرکت و حس باز شدن پنجره را هم در لوگو می‌بینم.

طراحی دوم رنگی‌شده طراحی لوگوی اول است. در شرایطی که دنیا رنگی است و لوگوهای قبلی ویندوز هم رنگی بودند، ما چرا طرفدار استمرار نباشیم؟

در این میان بعضی‌ها برای مختصر و مفید شدن و کاستن از طول لوگو، این لوگو را پیشنهاد کرده‌اند:

خیلی‌ها هم تقارن را دوست دارند:

این طراحی هم بد نیست:

حتی این طراحی ابتدایی هم بهتر حس مترو را ایجاد می‌کند!

با این حجم از انتقادات و پیشنهادات سازنده، بعید نیست که مایکروسفات در لوگو تجدید نظر کند.

راستی، نظر شما در مورد لوگوی ویندوز 8 چیست؟

منابع: + و + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه.فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم.اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
35 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  خیلی داغونه !

 2. فرشاد می گوید

  بسیار جالب بود 🙂
  به نظر من لوگوی یکی مونده به آخر جالب تره:
  http://1pezeshk.com/wp-content/pics/2012/02/02-18-2012-06-46-29-PM.jpg

 3. کیاوشک می گوید

  چه‌قدر زود واقعیت‌ها عوض میشن، تا یه مدت پیش همه از گوگل به خاطر تقلید لوگوی مرورگر کروم از ویندوز انتقاد میکردند و حالا واقعیت وارونه میشه!!!!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اصلاح شد.

 4. امیر منصوری می گوید

  کامل و عالی

 5. علرضا می گوید

  چیزی که لوگو مایکروسافت القا میکنه نحوه سوئیچ از حالت دسکتاپ به مترو هست. چیزی مثل در حرکت بودن روان بودن. اگه از ویندوز 8 استفاده کرده باشین نحوه مولتی تسکینگ هم دقیقاً به همین شکل هست

 6. علیرضا می گوید

  در ضمن این کپی علامت ویندوز ویستا از مرورگر کروم گوگل طنز بود! آخه مرورگر کروم بعد از ویستا اومد

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   حق با شماست. کامنت‌های یکی از سایت‌ها را خواندم و اشتباه کردم در این مورد.

 7. اشکان افشار می گوید

  به نظرم اگه مسئولینِ کمپانی یکی از همین طرح‌های پیشنهادی رو بپذیرند قشنگ‌تره تا طرح پیشنهادی خودشون.

 8. نیما می گوید

  مطلب جالبی بود دکتر

 9. حامد می گوید

  ممنون جالب بود

 10. jimmyheller می گوید

  خیلی لازم نبود که لوگوی جدید اینقدر تغییر کنه ما سالهاست که با همون لوگوها و شکل ها کنار اومدیم و دوستشون داریم به نظرم خیلی بی سلیقگی کردن در انتخابش و حالا در آستانه این موضوع که ویندوز 8 می خواد انقلابی انجام بده (که این موضوع مطمئنا به مایکروسافت ضربه خواهد زد!) خیلی سخت بشه تغییراتی رو ایجاد کرد هر چند شک دارم کسایی که انتخابش کردن به نظر دیگران هم اهمیتی بدن!

 11. Trio می گوید

  مرسی از مطلب مفیدتون.این لوگوها رو چه کسی طراحی کرده؟ خیلی زیباتر از لوگوی اصلی هستند.کاش یکی از همین ها رو انتخاب کنه.مخصوصاً اولی

 12. مهدی خدادادی می گوید

  به نظر من ماکروسافت در زمینه معرفی این لوگو ، بسیار نیکو و کامل عمل کرده است . سادگی در ارتباط و کمینه نگاه کردن به عناصر بصری به پرهیز از پیچیدگی در ارتباط منجر می شود .
  بنده به عنوان کسی که سالیانی است در زمینه برندینگ و طراحی هویت سازمانی فعالیت می کنم ، این لوگو را پسندیده و آن را در دراز مدت برای کاربران خوشایند می بینم .

 13. رادیو باران - RadioBaran.com می گوید

  خیلی ساده و قشنگه …. یه حس خوب بهت دست می ده ….
  بنظر شما عمر این سیستم عامل ها یه روزی تموم می شه و یه چیزه نو جاش معرفی شه 🙂

 14. مصطفی می گوید

  باور کنید اگه یه آدم معمولی طراحی می کرد هیچ فرقی نمی کرد. من نمیدونم چرا بعضی از طراحا رو همیشه بزرگ می کنن . یک نفر همیشه کارش عالی نیست. به نظرم طراحی اولیه به شدت افتضاحه !! باز آخریه با این که سادست ولی خیلییییی بهتره! در کل همشون در حد ویندوز ! نیستن!

 15. مهدی می گوید

  مایکروسفات ???

 16. صاءب می گوید

  از نظر من همون طرح اصلی بهترین جمع بین فاکتورهای مختلفه

 17. صاءب می گوید

  از نظر من همون طرح اصلی بهترین جمع بین فاکتورهای مختلفه

 18. محسن می گوید

  چه عجب دکتر در مورد مایکروسافت هم مطلب نوشتی. هنوز هم از نظر نرم افزاری قدرتمند ترین شرکته. بگذریم؛ اون جا که گفته شده مایکروسافت نظر یک طراح رو به بیل گیتس ترجیح میده البته به نظرم کمی شوخی اومد ولی بیل گیتس رئیس هیئت مدیره مایکروسافته و اون هم به احتمال خیلی زیاد با طراحی جدید موافقه.
  به نظر من هم طرح پیشنهادی اول شما از همه قشنگ تر اومد و واقعا از لوگوی فعلی قشنگ تره. البته لوگوی فعلی هم خوبه و بد نیست.

 19. ugd tv[d می گوید

  به نظر شخصی من لوگوی خیلی زیباییه، هر چند بعضی از طرح هایی که افراد متفرقه هم پیشنهاد کردن جالبه ولی به نظر من هنوز هم همون طرح مایکروسافت کامل تره و بهتر می تونه اینتر فیس مترو رو تداعی کنه.

 20. لینا می گوید

  به نظر من که این لوگو خیلی باکلاس به نظر میاد. هم سادست و هم شاید به خاطر ترکیب رنگهای آبی و سفیدش پیشرفته به نظر میاد.

 21. سیامک می گوید

  اصلاً جالب نیست و وااقعا شبیه پرچم فنلاند می مونه.به نظر من طرح دوم پیشنهادی قشنگ تره.

 22. ATR می گوید

  ما باید کلی محاسبات انجام بدیم و کلی با کارفرما تو سرو کله هم بزنیم تا محاسباتمون رو قبول کنه بعد میگن طرف چقدر زیاد میگیره ؟!!
  بعد این طراحان محترم طرحی رو که در عرض یک دقیقه کشیده رو ارائه کرده و کلی پول به جیب زده من در کمتر از یک ساعت می تونم طرحی رو ارائه کنم که از دیمانسیون های مختلف معرف قابلیت های نرم افزار باشه.
  حتی طراح به خودش زحمت نداده به متن افکت بده و از دارک لایت برای لوگو استفاده کنه، ویندوز از نظر لوگو هم از مک و توزیع های مختلف لینوکس عقب تره چه برسه به کارکرد.

 23. حاتم می گوید

  برادر زاده من 5 سالشه با پینت نقاشی میکشه ، طرح های فوق العاده شیک تری میکشه …مسخره ها ببین چی رو گذاشنم واسه لوگو

 24. امین می گوید

  من که دوسش دارم به نظرم قشنگه

 25. ali9070 می گوید

  ممنون جالب بود

 26. علی می گوید

  سلام دوستان
  چیزی که فکر منو مشغول کرده اینه که به موازات پرسپکتیو قسمت گرافیکی باید صلیب وسط پنجره هم به موازات شیشه ها حالت سه بعدی بگیره. ولی تو لوگو اینجور نیست…
  آیا کسی دلیل این رو میدونه؟

 27. Cina می گوید

  ممنون بابت مطلب مفیدتون!

  اشتباه های تایپی:
  مایکروسفات = مایکروسافت
  لوگوی وندوز = لوگوی ویندوز
  کودک خردسالی که را سعی دارد = کودک خردسالی را که سعی دارد

 28. sabermr می گوید

  واقعا متاسفم.مطلب به این خوبی بعد شما به ریزترین نقاط توجه می کنید.اینجا مطلب مهمه که آقای دکتر زحمت کشیدن،نه غلط املایی های سهوی

 29. هادی می گوید

  به نظر من طرح خود مایکروسافت بیشتر با گرافیک مترو هماهنگی داره تا طرح های دیگر.

 30. A می گوید

  طراحی دوم رنگی شده از همش قشنگ تره
  http://1pezeshk.com/wp-content/pics/2012/02/02-18-2012-06-39-04-PM.jpg

 31. احمد می گوید

  در طراحی لوگو ، معمولا نام طراح مهمتر از خود طرح است.
  و اینکه لوگوی طراحی شده شبیه ، لوگو و یا طرح دیگری شود در طراحی حرفه ای طبیعی است .

 32. حمید می گوید

  نسبت طول به عرضش زیاده. هم تو ذوق می زنه و هم نمی شه ازش تصویر بند انگشتی ساخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5