معرفی وبلاگ‌های پزشکی – قسمت اول: دکتر جاشوآ شوییمر

7

در پست قبلی، راه‌هایی را برای تقویت وبلاگستان پیشنهاد کردم. یکی از راه‌های که پیشنهاد کرده بودم، معرفی وبلاگ‌های خوب بود.

برای عمل به پیشنهادی که خودم مطرح کرده بودم، تصمیم گرفته‌ام، در سلسله پست‌هایی تعدادی از وبلاگ‌های پزشکان خارجی را معرفی کنم یا تعدادی از پست‌های خوبی که در وبلاگستان پزشکی خارجی پیدا می‌شود، در اینجا، بازتاب بدهم.

اهدافی که از این سلسله پست‌ها دنبال می‌کنم، اینها هستند:

– نشان دادن اینکه وبلاگ‌نویسی مغایرتی با کار یا تحصیل یا درجه بالای علمی ندارد.

– نشان دادن حال و هوای وبلاگ‌های خارجی: شاید تا صحبت از وبلاگ خارجی شود، دسته‌ای از ما به فکر تک‌کرانچ، لایف‌هکر و مشیبل بیفتند، اینها در واقع اَبَروبلاگ‌هایی هستند که روی یک موضوع خاص متمرکز هستند، اما به نظر من برای اینکه به درستی زندگی شهروندان مناطق مختلف دنیا را درک کنیم، باید به سراغ وبلاگ‌ها شخصی‌تر و کوچک‌تر برویم، وبلاگ‌های که شباهت بیشتری به وبلاگ‌های خودمان دارند.
در قالب این پست‌ها با دغدغه‌ها، تفریح‌ها،‌ سلایق و ایده‌آل‌های این پزشکان آشنا خواهید شد.

– نشان دادن نحوه استفاده فناوری‌های رایج توسط وبلاگ‌نویس‌های پزشک خارجی

– استفاده از پست‌های خوبی که آنها در زمینه پزشکی و غیرپزشکی می‌نویسند در «یک پزشک»


در قسمت اول، به سراغ وبلاگ دکتر «جاشوآ شوییمر» می‌رویم. دکتر جاشوآ شوییمر یک متخصص بیماری‌های کلیه (نفرولوژیست) در منهتن نیویورک است، او هم‌اکنون با همسر و دخترش در نیویورک اقامت دارد و در مرکز پزشکی Mount Sinai کار می‌کند.

حدودا شش سال پیش، وبلاگ دکتر شوییمر را به همراه تعدادی وبلاگ پزشکی خوب دیگر به صورت تصادفی پیدا کردم. راستش مطالعه همین وبلاگ‌ها، انگیزه‌ای شد برای وبلاگ‌نویسی من.

دکتر جاشوآ شوییمر

وبلاگ دکتر شوییمر، kidney notes نام دارد، با دیدن نام وبلاگ، شاید تصور کنیم که با یک وبلاگ خشک با موضوعات تحصصی در مورد بیماری‌های کلیه روبرو خواهیم شد، اما در وبلاگ kidney notes، تقریبا شبیه «یک پزشک» می‌شود در مورد هر چیزی مطلب پیدا کرد. شاید دکتر شوییمر برای رفع همین سوء تفاهم بود که دومین دیگری هم تهیه کرد، تا مطالب وبلاگش را در آنجا هم منتشر کند.

با نگاه مختصری به وبلاگ kidney notes، در درجه اول، علاقه دکتر شوییمر به عکاسی مشخص می‌شود. شما در این وبلاگ عکس‌های خوبی را که عمدتا بر مناظر نیویورک متمرکز هستند، می‌توانید ببینید.

دکتر جاشوآ شوییمر

در وبلاگ kidney notes مطالب پزشکی خوبی پیدا می‌شود (برای نمونه درمان هایپرکالمی، فیبروز سیستمیک نفروژنیک)، اما در کنار آن، مطالب جالب دیگر هم  می‌توان خواند.

یکی از دغدغه‌های دکتر شوییمر، نحوه استفاده از فناوری‌های جدید در کار حرفه‌ای خودش است، مثلا «سیری» اپل، ممکن است برای بیشتر ما یک وسیله وقت‌گذرانی باشد، اما دکتر شوییمر، وقتی در مورد «سیری» شنید با خودش فکر کرد که چطور از سیری در عالم پزشکی استفاده کند. راه حل پیشنهادی او این بود که به جای اینکه از سیری خواسته شود که رأسا چیزی را جستجو کند، از او شفاهی بخواهیم که دنبال آن چیز در ولفرام آلفا بگردد، مثلا وقتی دکتر شوییمر می‌خواهد با سیری، چیزی در مورد آمیلوئیدوز پیدا کند، خطاب به سیری می‌گوید: در ولفرام آلفا دنبال آمیلوئیدوز بگرد. این ترفند بسیار خوبی بود که من از دکتر شوییمر یاد گرفتم!

جستجو در سیری

اما گستره مطالب وبلاگ دکتر شوییمر فراتر از اینها هستند، مثلا همین امروز صبح وقتی وبلاگ ایشان را می‌دیدم، این عکس جالب را دیدم:

دکتر شوییمر

فکر می‌کنید، این عکس چه چیزی را نشان می‌دهد؟

این عکس از سطح سیاره مریخ گرفته شده و چیزی که می‌بینید یک هیولای غباری یا Dust devil است که ما را شاید یاد «دود سیاه» سریال لاست هم بیندازد! این هیولاهای غباری بر سطح زمین هم ایجاد می‌شوند و در واقع جریان بادی هستند که لبه‌های مشخص دارد و در شرایط آب و هوایی گرم ایجاد می‌شوند. نخستین بار فضایمای وایکینگ هیولای غباری را روی سطح مریخ تشخیص داد، اما در عکسی که در وبلاگ دکتر شوییمر بانشر شده، به تازگی توسط  مدارگرد مریخ گرفته شده است.

دکتر شوییمر، زمانی علایق و چیزهای جالبی را که می‌دید، از طریق ایمیل‌های به دوستانش منتقل می‌کرد، اما بعد از مدتی متوجه شد که با وبلاگ بهتر می‌تواند این کار را بکند.

تعامل با وبلاگ‌های پزشکی دیگر، در قالب لینک به آخرین پست‌های آنها در ستون کناری وبلاگ kidney notes نمودار است.

دکتر شوییمر در شبکه‌های اجتماعی مثل گوگل پلاس و فیس‌بوک هم فعالیت دارد.

در این ویدئوی کوتاه می‌توانید نظر ایشان را در مورد استفاده از سرویس جستجوی کتاب گوگل در پزشکی را ببینید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌…

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا،…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

اگر این سلبریتی‌ها به همان سبک و سیاق و بزرگسالی کوچک می‌شدند

البته سلبریتی‌ها مسلما عکس‌های اصلی دوران کودکی دارند. هر چند در مورد برخی ممکن است این عکس‌های کودکی اندک یا کم‌کیفیت باشند.اما تصور کنید برای بازتاب دادن وجود همان عوالم بزرگسالانه در دنیای کودکی یا همان اجزای مهم چهره، چهره بزرگسالان…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
7 نظرات
 1. احسان می گوید

  من به شخصه یک پزشک روترجیح میدهم
  امیدوارم وبلاگ های متنوع تری راهم معرفی کنید دکترجان
  ممنون

 2. Iman vaidee می گوید

  بسیار لذت بردم اما نمی توانم عکسها را ببینم چه کنم

  1. 24 می گوید

   باید از ف.یلتر شکن استفاده کنید چون سایت هایی که عکس ها اپلود شدن بسته هستن.

 3. aliehsan33 می گوید

  خسته نباشید دکتر ، کار خوبی است با حال و هوای وبلاگ های این چنینی بیشتر آشنا شدن امیدوارم فقط وبلاگ های پزشکی را معرفی نکنید و طیف وسیع تری از علایق را پوشش دهید…با تشکر

 4. آسان نشر می گوید

  با سلام و تشکر از وب سایت شما
  متاسفانه نمی توانم برای ارتباط با شما از ایمیلی که ارائه داده اید استفاده نمایم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   alirezamajidi در جی‌میل

 5. متین می گوید

  ممنون دکتر جان !!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.