مسئله دشوار آی‌فون پنج: 16 به 9 بودن ابعاد آی‌فون جدید

19

دیگر برای همه مسلم شده است که آی‌فون 5، صفحه نمایش 4 اینچی یا نزدیک به 4 اینچ خواهد داشت. اما نسبت طول به عرض آی‌فون 5 چگونه خواهد بود؟ در حال حاضر بیشتر گمانه‌زنی‌ها این است که نسبت طول به عرض آی‌فون 5، 16 به 9 خواهد بود، به عبارتی اپل عرض صفحه نمایش را تغییر نخواهد داد و قدری بر طول آی‌فون خواهد افزود، به این ترتیب وضوح صفحه نمایش 1136 در 640 خواهد شد.

البته نمی‌شود مطمئن بود که خود اپل تا به حال در این مورد تصمیم نهایی را گرفته باشد، تا زمان به بازار آمدن آی‌فون پنج در مهرماه زمان زیادی باقی مانده است و اپل هم شرکتی است که سابقه تغییر ناگهانی در محصولات خود را دارد، مثلا در یک مورد اپل تصمیم گرفت که صفحه پلاستیکی آی‌فون را به صفحه شیشه‌ای تبدیل کند و این کار تنها در چند هفته عملی کرد که فرصت بسیار کمی برای محصولی با آن اهمیت بود.

اما آی‌فونی با نسبت 16 به 9، چطور بر این محصول راهبردی و میزان فروش آن تأثیر خواهد گذاشت؟

شما ممکن است به عنوان یک خواننده که زیاد مشتاق دنبال کردن خبرهای اپل نباشید، بگویید که ای بابا! بگذارید آی‌فون جدید بیاید و چرا این همه وقت و انرژی برای تخیل و حدس بر پایه شایعات باید صرف شود.

اما من از شما دعوت می‌کنم که طور دیگری به داستان افزایش اندازه صفحه نمایش آی‌فون پنج و نسبت 16 به 9 آن نگاه کنید.

مطلبی که در زیر می‌خوانید نشان می‌دهد که تا چه حد روند طراحی و ارتقای یک محصول پرفروش دشوار است.


سه قانون اپل برای تولید محصولاتش

1- اپل تنها دست به کارها و تغییراتی می‌زند که سوددهی محصولاتش را بیشتر کند یا منجر به ایجاد فرصت‌هایی برای سود بردن بیشتر در آینده شود.
2- اپل دوست دارد که تجربه کاربری جادویی برای کاربرانش به ارمغان بیاورد مگر اینکه این کار با قانون اول همراستا نباشد.
3- اپل به توسعه‌دهندگان اختیار کامل برای نوشتن اپلیکیشن‌ می‌دهد، مگر اینکه کار این توسعه‌دهندگان خلاف قانون اول یا دوم باشد.


در اهمیت طراحی محصولات
جانی آیو، رئیس بخش طراحی اپل، زمانی در یک مصاحبه گفته بود:
«بیشتر رقبای اپل علاقه دارند که کارهای متفاوتی انجام بدهند یا دست‌کم طوری وانمود کنند که تمایل به انجام دادن کارهای تازه دارند. فکر می‌کنم که این مطلب، هدف درستی برای آنها نباشد. یک محصول باید اصالتا بهتر باشد. این کار در گرو رعایت نظم و انضباط خاصی است، همان چیزی که اشتیاق اصیل و صادقانه ما را برای تولید کردن چیزهای بهتر برمی‌انگیزاند.»

اینها جملاتی هستند که در قالب آنها جانی آیو روی این مسئله تأکید کرده است که فلسفه حاکم در اپل این نیست که «برای رقابت با رقبا» چیز متفاوتی درست کند، بلکه اپل دوست دارد که به طور مداوم محصولاتش را بدون تظاهر، بهتر کند.

پس در این راستا روی آوردن اپل به نسبت 16 به 9، را نباید کاری تحت تأثیر گوشی‌های اندرویدی با صفحه نمایش بزرگ دانست.

جانی آیو به تازگی به روزنامه تلگراف گفته است:
ما دوست داریم محصولاتی تولید کنیم که اجتناب کردن از آنها، ناممکن باشد. طوری که شما در این حس و حال قرار بگیرید که آنها تنها راه حل ممکن برای نیاز شما هستند. محصولات ما «ابزار» هستند و ما آنها را برای قرار گرفتن در مسیر رقابت تولید نمی‌کنیم. ما تلاش می‌کنیم که سادگی و شفافیت را در محصولاتمان رعایت کنیم.

از همه این حرف‌ها می‌خواهم نتیجه بگیرم که تغییر از نسبت 3 به 2 و روی آوردن به نسبت 16 به 9، فرایندی طبیعی و نه تحمیلی در روند تکامل آی‌فون است.


فضای اضافی به چه دردی می‌خورد:
اما این پیکسل‌های اضافی که در طول آی‌فون تازه ایجاد خواهد شد، به چه دردی خواهد خورد؟ آیا اپل قصد دارد که ویژگی‌های در نسخه تازه iOS بگنجاند که نیاز به این پیکسل‌های اضافی دارد؟

آیا هنوز هم فضای اصلی برای اپلکیشن‌ها همان 960 در 640 پیکسل خواهد بود و 176 پیکسل اضافی در بالا یا پایین یا در میانه صفحه، صرف نمایش عناصر تازه‌ای خواهد شد؟

بیایید با هم مرور کنیم که اپل در این 176 پیکسل اضافی می تواند چه چیزهایی بگنجاند:

1- داک ایستا، فضایی برای دسترسی سریع به اپلیکیشن‌ها: در حال حاضر وقتی اپلیکیشنی را اجرا می‌کنید، داک ناپدید می‌شود و فقط وقتی داک را می‌بینید که روی دکمه خانه فشار بدهید. در 176 پیکسل اضافی می‌شود اپلیکیشن‌ها داک را قرار داد و کاری کرد که همیشه در دسترس باشند.

البته باید در نظر گرفت که موقع کار کردن با اپلیکیشن‌ها ممکن است دستمان تصادفی به اپلیکیشن‌ها داک برخورد کند و به علاوه در حالت لنداسکیپ، این قسمت نمای زشتی ایجاد می‌کند.

2– فضایی برای ویجت‌های ایستا: شاید جالب باشد که موقع کار با یک اپلیکیشن اطلاعات اپلکیشن‌ها ضروری دیگر را هم ببینیم، مثلا چه اشکالی دارد که موقع کار با یک اپلیکیشن توییتر، ویجت یک سایت خبری یا یک ویجت هواشناسی هم آن بالا دیده شوند.

این احتمال از احتمال قبلی سودمندتر به نظر می‌رسد، اما باز هم در حالت لنداسکیپ، نمای خوبی نخواهد داشت.

3- فضایی برای نمایش نوتیفیکیشن‌ها: در حال حاضر اگر هنگام کار کردن با یک اپ باشید، نوتیفیکیشن‌ها به صورت موقتی در بالای اپ باز می‌شوند و بعد ناپدید می‌شوند، اما می‌شود در فضای 176 پیکسلی کاری کرد که این نوتیفیکیشن‌ها به صورت دائم نمایش داده شوند و بشود با آنها تعامل کرد. به این ترتیب مثلا وقتی در حال تماشای عکس‌های اینستاگرام هستید، می‌توانید یک پیام کوتاه را ببیند و بدون نیاز به بستن اینستاگرام، به پیام پاسخ بدهید.

4- فضایی برای کنترل و سوایپ کردن: اما می‌شود از فضای اضافی برای سوایپ کردن روی اپلیکیشن بدون نیاز به وارد کردن انگشت روی فضای خود اپ استفاده کرد، چیزی شبیه یک ترک‌پد.

اما خب! بعید است که اپل پیکسل‌های اضافی را تبدیل به فضای مرده‌ای فقط برای این کار بکند.

5- فضایی برای آگهی‌های هوشمند: تصور کنید که اپل از این فضا برای نمایش آگهی‌های هوشمند استفاده کند و بعد به همین خاطر با تکیه بر درآمد حاصله، آی‌فون را با بهایی پایین‌تر به بازار بفرستد.

اما این احتمال در تناقض آشکار با سیاست‌ها اپل است و بعید است اپلی که گوگل را به خاطر نمایش آگهی در جی‌میل مسخره می‌کرد، دست به این کار بزند.

6- ترکیبی از احتمالا بالا: یعنی اپل به تناسب امکان دسترسی به داک، مشاهده نوتیفیکیشن‌ها را در فضای 176 پیکسلی بدهد یا اجازه سوایپ کردن در موقع انجام بعضی از گیم‌ها را در این قسمت بدهد.

در بالا 6 احتمال را بررسی کردم و شاید شما هم موافق باشید که هیچ کدام از این احتمالا با فلسفه مینیمال بودن اپل تناسب ندارند، تا به حال فلسفه اپل این نبوده است که عناصر غیرکاربردی را به زور در رابط کاربری به کاربران تحمیل کند.

پس بالاخره چطور می‌توان پیشبینی کرد که اپل با این فضا چه کاری می‌خواهد بکند؟!


تیغ اوکام:
تیغ اوکام، یک اصل منطقی است که منسوب به ویلیام اوکام، منطق‌دان و فیلسوف انگلیسی است.

ترجمهٔ آزاد آن در فارسی به این صورت است: در توضیح و توصیف، اجزای غیر ضروری را بتراش (حذف کن).

ولی صورت متداول‌ترش چنین است:  میان دو نظریه که توان توصیف و پیش‌بینی یکسان دارند، ساده‌ترین را برگزین. در این‌جا منظور از «ساده‌ترین» نظریه، نظریه‌ای است که کم‌ترین فرضیه‌های تازه در آن به کار رفته باشد.

این اصل در ابداع نظریه‌های علمی کاربرد دارد و بیان می‌دارد اگر دو نظریه مشابه دارید که به نتیجه‌ای یکسان می‌رسند، آن که ساده تر است ارزش بیشتری دارد.

یکی از کاربردهای این اصل در برنامه‌نویسی رایانه این است که برنامه‌های نوشته شده باید بهینه باشند.

توجه به این جمله از اینشتین نیز در کنار اصل فوق توصیه می‌شود: «هرچیز را باید تا آن‌جا که ممکن است ساده کرد، اما نه ساده‌تر از آن.»  این اصل همچنین در گزارش‌های پزشکی کاربرد بسیار یافته ‌است.

حالا ببینیم آیا با تکیه بر این اصل می‌توانیم راهی پیدا کنیم که پیکسل‌های اضافی یک صفحه 4 اینچی با نسبت طول به عرض 16 به 9، با بهینه شدن سیستم نرم‌افزاری در ضمن آزادی عمل دادن به توسعه‌دهندگان، کاربردی مناسب پیدا کنند؟


اگر اپل هیچ کدام از 6 کار بالا را انجام ندهد، در این صورت این فضای خالی چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

اصولا اپلیکیشن‌هایی که حالت جدولی دارند، مشکل چندانی با نسبت جدید آی‌فون ندارند، اپلیکیشن‌های مثل  اپلیکیشن ایمیل یا پیام کوتاه، می‌توانند با نشان دادن یک ردیف اطلاعات بیشتر، قضای خالی را پر کنند.
البته در حالت لنداسکیپ باز هم مشکلی که وجود دارد، افزایش فضای خالی به صورت عرضی خواهد بود.

اما در مورد اپلیکیشن‌های دیگر، مثلا اپلیکیشن‌های گیم، مسئله به این سادگی نیست. در این صورت شاید توسعه‌دهندگان مجبور شوند، نسخه‌های سازگار با نسبت جدید آی‌فون درست کنند. در غیر این صورت در بالا یا پایین اپ یک فضای خالی زشت باقی می‌ماند.

اما درست کردن نسخه‌های مناسب برای آی‌فون 5، باعث نوعی آشفتگی در آی‌تونز می‌شود، چون در این صورت برای بسیاری از اپلکیشن‌های 3 نسخه آی‌پد، آی‌فون 4s به پایین و آی‌فون 5 خواهیم داشت، چیزی که منطقا اپل دوست ندارد. این کار باعث می‌شود که اپلی که تا به حال مثل اندروید مسئله fragmentation نداشت، با این مشکل مواجه شود.

مسئله کیبورد را باید در دو نمای پرتره و لنداسکیپ بررسی کنیم، در نمای پرتره،  اپل ممکن است تصمیم بگیرد یک ردیف دکمه بیشتر اضافه کند، مثلا خیلی راحت یک ردیف عدد اضافه کند، چیز بدی نیست و عددنویسی را سریع می‌کند.

اما مسئله در حالت لنداسکیپ پیچیده می‌شود، آیا اپل باید دکمه‌ها را از عرض بکشد تا با ابعاد جدید سازگاری پیدا کنند، یا آنها را از هم جدا کند یا اصلا در دو طرف فضای خالی بیشتری بگذارد؟

اما در مورد اپلیکیشن وبی مبتنی بر HTML5 و سایت‌هایی که طراحی ریسپانسیو دارند، مشکلات کمتری وجود دارد، چرا که آنها خود را با اندازه جدید وفق می‌دهند. در حالت پرتره، از آنجا که عرض تفاوتی نکرده است و طول اضافه شده، فضای بیشتر با حجم بیشتری از اطلاعات پر می‌شود، اما در حالت لنداسکیپ، از آنجا به خاطر افزایش عرض و عدم افزایش طول، مقدار محتوای نمایش‌داده شده یکسان است، اما متن‌ها قدری درشت‌تر دیده می‌شود.


آی‌فون در آمریکا فروش بیشتری نسبت به تمام گوشی‌ها اندرویدی باصفحات بزرگ، دارد. به عبارت دیگر اپل «نیازی» به تولید یک گوشی با صفحه نمایش بزرگ‌‌تر ندارد، اما به این معنی نیست که اپل طمعکار نیست و نمی‌خواهد باز هم سهم بیشتر از بازار داشته باشد و ترجیح مردم برای خرید آی‌فون‌های 3.5 اینچی هم به معنی دوست داشتن گوشی‌های 3.5 اینچی نیست، آنها ویژگی‌های آی‌فون را به صورت کلی و در قالب یک بسته، بر گوشی‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

تا ماه اکتبر یعنی زمانی که به احتمال زیاد گوشی جدید اپل رونمایی خواهد شد، فاصله زیادی داریم، هیچ بعید نیست که به ناگهان با گوشی مواجه شویم که همه گمانه‌زنی‌های ما را نقش بر آب کند، چه از نظر اندازه صفحه نمایش و چه نسبت طول به عرض.

اگر اپل واقعا تصمیم به ساختن گوشی‌ای با نسبت 16 به 9 داشته باشد، بی‌گمان این کار را با دقت و بدون تحمیل رنج بر توسعه‌دهندگان انجام خواهد داد.

و فراموش نکنیم که سیاست کلی اپل تولید محصولات بهتر با میزان فروش بالاتر است.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

اگر در زمان این شخصیت‌های معروف مجله تایم وجود داشت و قرار بود روجلد شماره شخصیت سال شوند!

مجله تایم یک نشریه خبری هفتگی معروف است که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله سیاست، رویداد‌های جهانی، علم، فناوری، سرگرمی و غیره را پوشش می‌دهد. اولین بار در سال 1923 منتشر شد و از آن زمان به یکی از تأثیرگذارترین و شناخته شده‌ترین مجلات در…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
19 نظرات
 1. حمید می گوید

  از نظر فنی هرگز چنین تغییری رخ نخواهد داد.
  سیستم عامل ای او اس به صورت pixel independent
  نیست.
  دو راه پیش روی اپل هست:
  1-حفظ اندازه کنونی
  2-دوبرابر کردن تراکم
  دومی هم با تکنولوژی موجود ناممکنه چون تراکم پیکسل به حدود 600 میرسه که تا 2015 در دسترس نخواهد بود.

 2. محسن حائری می گوید

  سلام
  تغییر رزولوشن اینقدرها هم که میفرمایید باعث دردسر نیست!
  تمامی سیستم عامل‌های دنیا (چه در رایانه چه تبلت و چه گوشی) با رزولوشن‌های مختلف سر و کار دارند و نحوه‌ی برخورد با رزولوشن‌های مختلف برای توسعه‌دهندگان کاملا حل شده است!

 3. سعید می گوید

  هیاهو برای هیچ ….!

  1. piano می گوید

   گل گفتی…

  2. سعید شعبانی می گوید

   این هم یک روش جذب مشتری و بازاریابی هست قبل از ورود محصول جدید به بازار شایعاتی را خود سران شرکت پخش می کنند تا محصولی که وارد بازار می شود بر سر زبان ها افتاده و فروش بیشتری از آن محصول داشته باشند.

 4. کیان می گوید

  تمام شش مورد احتمالی که در این پست اومده “botch job” هستن و یه جورایی سمبل کاری شدن. فکر نمی کنم اپل همچیم کاری بکنه زیبایی محصولش رو اینطوری خراب کنه.

  – کشیدگی تصویر به هیچ وجه جالب نیست.
  – استفاده از یه ردیف ثابت اصلا ایده ی جالبی نیست و در واقع هدر دادن فضاست. بعیده اپل به خودش زحمت بده برای هدر دادن فضا.
  – استفاده از فضا برای تبلیغات؟!! آخه چرا باید یه نفر پول به محصولی بده که برای تبلیغ کردن فضای ویژه اختصاص داده؟ احمقانه ست.

  یک مزیت اندروید در مقایسه با iOS همین رابط گرافیکی انعطاف پذیرشه.

  ممکنه اپل تغییرات جدی در iOS در پس زمینه iOS ایجاد کنه تا این مشکل برطرف بشه (البته اگر قرار باشه نسبت صفحه نمایش آیفون رو 16-9 کنه)

 5. دوستدار تکنولوژی می گوید

  ببخشید من راستش نمی دونم که galaxy s 3 که اومد بگیرم یا the new ipad

  به نظر شما آیا پردازنده ۴ هسته ای s3 ارزش این را دارد که به جای the new ipad گلکسی s3 بگیرم؟

  راستی من تعداد برنامه کرک شده واسم خیلی مهم هست و این که راحت و با کیفیت به موسیقی گوش بدهم و کتاب خواندن و مرور وب را هم در طول روز بسیار انجام می دهم.

  پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   گجت‌ها را بر مبنای توان پردازشی اونها نخرید. حتی بدون خرید اپ هم آی‌پد می‌تونه خیلی از نیازها را با اپ‌های رایگان برطرف کنه و چیزی تا جیل بریک شدنش هم نمونده.

   1. علیرضا می گوید

    جیلبرک شده.
    فکر کنم نارنجی گذاشته خبرش رو.

 6. احسان ترک می گوید

  مطلب بر اساس پیش نیاز غلط هست. می‌شود برنامه‌ای ساخت که هم برای 16:9 بهینه باشد هم برای 3:2! مثلا با یک شرط ساده! مثلا بگه اگر 16:9 بود 4 ستون اگر نبود 3 سطون یا … . مخصوصا بازی ها ی OpenGL که خودشون رو با پیکشل وفق می‌دن و کلا چی نی!
  همانطور که برخی سایتها را برای IE بهینه میکنند.
  البته برنامه‌های HTML5 بر گوشی مانند بادا و Tizen چنین مشکلی نخواهند داشت.
  اصن شاید بزرگ هم نشه! و همون 3.5 بمونه. اما به نظرم شاید بشه بین 3.7 و 4.

 7. behnam می گوید

  به نظر من که اپل ابعاد ۳.۵ اینچ رو حداقل تا ۳-۴ سال دیگه حفظ میکنه (البته اگه تا اون موقع هنوز آیفون تولید کنه) . اپل همیشه به سورپرایز کردن مشتریاش اهمیت میداده. حالا که همه صحبت از صفحه ۴ اینچی میکنن من فکر میکنم اپل توی یه زمینه ی دیگه داره سخت فعالیت میکنه که یکدفعه با صفحه ۳.۵ اینچی و چند قابلیت فوق العاده دیگه مشتریانش را به سمت خودش بکشه.

 8. ali می گوید

  آیا اپل فکری به حال بلوتوث و افکتهای گرافیکی در ایفون جدید کرده یا نه؟

 9. Tox می گوید

  قدیم خبرهای IT با معنی تر بود الان سایتهای خبری تا حدی زرد شدن. پشت شرکتهائی مثل اپل، سامسونگ یا نوکیا اقیانوس عظیمی از تکنولوژی ها متفاوت خوابیده این شرکتها بیشتر کار سرهم بندی و مارکتینگ انجام میدن. سایتهای گجتی خارجی خوب برای پوشش بیشتر به مطالب سطحی تر پول در میارن، وبلاگستان فارسی هم دنباله رو اوناست، طبیعی هم هست. ولی کاش کمی به لایه های زیرین تکنولوژی بیشتر توجه میشد. کاش مردم رو بشه بیشتر و بهتر با تکنولوژی آشنا کرد. الان اخبار IT خیلی شبیه اخبار پرسپولیس/استقلال شده همینطور اصحاب IT نویس. 1 پزشک وبلاگ خوبی بود و هست و هنوز هم مقالات جالب داره ولی من به عنوان یه خواننده IT از این روند که یکی از سردمداران و مبتکرینش هم همین اپل بود راضی نیستم. ما بیشتر داریم زومبی شرکتها میشیم چون کمتر راجع به اون لایه های زیرین اطلاع داریم و فقط و فقط کمبودهای دیگه رو جبران میکنیم.

 10. پونیشا می گوید

  مطلب جالبی بود متشکرم

 11. MMS می گوید

  یک راه حل ساده تر: اپل نسبت ها را ثابت نگه دارد و رزولوشن را تغییر دهد! به این شکل، نه iOS و نه اپ ها هیچ کدام نیازى به تغییر اساى نخواهند داشت.

 12. milad1986 می گوید

  دقیقا یاد زمانی افتادم که برای آیفون صفحه کلید کامل طراحی میکردند !!!
  از اول اپل میتونست نسبت معمول ۱۶ به۹ را بزنه
  ار اول اپل به جای صفحه ۱۶ به۹ و قطر صفحه۴ اینچ این نسبت را ابداع کرد و قبل از اپل نسبت ۳ به۲ برای ګوشی هوشمند نبوده
  پس اپل چرا باید عقبګرد کند به۵ سال قبل؟
  فلسفه آیفون بر این مبنا است که
  بزرګترین صفحه نمایش که راحتترین استفاده (خوشدست)را با یک دست داشته باشد ساخته شد
  بر همین مبنا اګر ابعاد آیفون را بزرګترکنیم پس فضای قابل استفاده شصت دست کم میشود !
  یعنی اګر ابعاد آیفون بیشتر میشد پس صفحه نمایش کوچکتر میشد !
  پس ابعاد تغییر نخواهد کرد هیچوقت
  در ضمن عرض صفحه نمایش فعلی آیفون اندازه عرض یک صفحه نمایش ۴ اینچی و مساحت 3.7 اینچی است
  یعنی در بهترین حالت صفحه نمایش آیفون هم قیمت یک صفحه رتینای 3.7 اینچی است
  در اون زمان به خاطر جدید بودن این نسبت هزینه یک صفحه۴ اینچی به اپل تحمیلمیشد
  این به خاطر ظاهر بین نبودن اپل است که اسما 3.5 است و مساحت دقیقا یک 3.7 اینچی با نسبت معمول سینمایی و عرض معادل یک صفحه۴ اینچ معمول با نسبت ۱۶ به۹ است
  و عرض مهمتر از طول بدون کاربرد است
  یک خط کش را ببینید قطرش ۱۰ اینچ باشه اصلا! وقتی عرض ۱ اینچ هم نباشه فایده نداره
  جالبه که آیفون۴ با اون ضخامت کم در قاب تا صفحه نمایش باعث میشود بعضیها این صفحه نمایش را در حد۴ اینچ ندونند چون مغز اول ابعاد ګوشی را میبیند در ضمن محصولات اپل از دور کوچکتر و ضریفتر از ابعاد اصلیبه نظر میرسند و این به نظرم جادوی طراحی اپل است
  فلسفه ابعاد آیپد :
  بزرګترین ابعاد تبلت برای استفاده دربهترین حالت استفاده از دو دست است

 13. milad1986 می گوید

  من موندم وقتی همه فهمیدن آیفون بر مبنای قانون شصت دست اومده چطور میشود بزرګترش کرد
  البته تا 3.7 اینچ با همون نسبت ۳ به۲ آیفون تا حد زیادی قابل درکتر از تغییر نسبت است
  البته عرض ګوشی نباید بیشتر شود
  از اول اپل بزرګترین صفحه نمایش را با کوچکترین ابعاد ګوشی ساخت
  حالا اون موقع فناوری مثل الان اینقدر قاب را کم ضخامت نکرده بود حالا ممکن است قطر حداکثر به 3.7 اینچ برسد
  البته اګرردلیل کم عرض شدن آیفون۴ را ندونیم
  دلیلش این است که وقتی تعداد پیکسلهای مورد استفاده در رتینا۴ برابر شد در اونصورت تماس شصت دست در جایی قرار میګرفت که کمتر از ابعاد استاندارد میشد
  بنابراین عرض ګوشی کم شد تا فضای استاندارد کم نشود
  و از اونجا که بیشتر از یکسال و شش ماه طرح آیفون بعدی زیر نظر استیو جابز بوده بعید است حتی به 3.7 اینچ برسد

 14. لیلا می گوید

  همه اینهایی که نوشتین تابلو که خیال پردازیه افرادیه که شناختی از اپل ندارن این عکسا واقعا خنده داره اپل همچین کاری نمیکنه

 15. خشایار می گوید

  16 به 9 بودن ایفون 5 یک فاجعه است. همون سایز 3.5 اینچ بهترین سایز است. اگر بخوان کلفت ترش کنند که تو کف دست جا نمیشه و اگر بخوان بلند تر اش کنن تو جیب جا نمیشه ….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5