آناتومی یک «کنجکاوی»

3

در لحظه انتشار این پست، 8 ساعت و 40 دقیقه تا فرود مریخ‌نورد کنجکاوی باقی مانده است، در این پست قدری ساختمان کنجکاوی را بررسی می‌کنیم. در پست بعدی که صبح فردا در فاصله دو ساعت از فرود، منتشر خواهد شد، ابزارهای علمی کنجکاوی را بررسی خواهیم کرد و خواهیم دانست که مأموریت‌های محول شده به این مریخ‌نورد چیست.

حامد همائی راد: در ادامه‌ مباحث مربوط به آشنایی با مریخ‌نورد «کنجکاوی» قصد داریم نگاهی بیندازیم به آناتومی و اجزای تشکیل دهنده‌ این غول 900 کیلویی که 2.5 میلیارد دلار برای طراحی، ساخت و نشاندنش روی مریخ هزینه صرف شده است.

مریخ ,دشت مریخ,کوه‌های مریخ

منبع نیرو:
نیروی لازم برای مریخ‌نورد توسط یک مولد گرما-الکتریکیِ ایزوتروپی (RTG) تامین می‌شود که در آن گرمای بدست آمده از واپاشی هسته‌ای پلوتونیم تبدیل به نیروی الکتریکی و جریان برق می‌گردد. انتظار می‌رود این باتری اتمی -که دارای 4.8 کیلوگرم پلوتونیم ‌238 است- بتواند انرژی لازم برای فعالیت حداقل 687 روز زمینی را برای مریخ‌نورد فراهم آورد.

ارتباطات مخابراتی:
مریخ‌نورد کنجکاوی دارای سه آنتن ارتباطی با قابلیت ارسال و دریافت سیگنال‌های رادیویی با فرکانس بسیار بالا (UHF) است (حدود 400 مگاهرتز). این آنتن‌ها می‌توانند مستقیما با زمین در ارتباط باشند ولی ترجیح داده می‌شود در بیشتر موارد این ارتباط به واسطه‌ی مدارپیماهای مریخ (Odyssey و Reconnaissance) صورت بپذیرد. آنتن‌ها خود دارای قابلیت چرخش هستند تا در صورت نیاز در مسیر مناسب جهت ایجاد ارتباط قرار بگیرند؛ این امکان از آن‌ جهت اهمیت دارد که انرژی اضافی جهت حرکت دادن خودِ مریخ‌نورد برای ایجاد ارتباط رادیویی مصرف نمی‌شود.

دوربین‌ها:
مجموعا 17 «چشم» در بدنه‌ کنجکاوی جاسازی شده‌اند. 6 دوربین در حرکت و مسیریابی به کار گرفته می‌شوند و 4 تا برای اکتشافات این مریخ‌نورد. هر یک از دوربین‌ها بنا به کاربرد خاص خود دارای مجموعه لنزهایی ویژه است.

مریخ نورد,مریخ

چهار جُفت دوربین بنام Hazcams در قسمت پایینی جلو و عقب بدنه‌ مریخ‌نورد وجود دارند و با نرم‌افزار مخصوصی کنترل می‌شوند که بصورت اتوماتیک از برخورد مریخ‌نورد با موانع احتمالی جلوگیری به عمل می‌آورد. زاویه‌ دید هر یک از این دوربین‌های 3-بُعدیِ سیاه و سفید حدود 120 درجه است.

دو جُفت دوربین Navcams که در قسمت سر و گردن مریخ‌نورد قرار گرفته‌اند، وظیفه‌ی تهیه‌ی تصاویر پانوراما و 3-بُعدیِ سیاه و سفید از محیط را دارند. هر یک از این دوربین‌ها 45 درجه را تحت پوشش قرار می‌دهد تا مهندسان بتوانند با کمک تصاویر تهیه شده توسط آن‌ها‌ مسیر حرکت مریخ‌نورد را تعیین کنند.

چهار دوربین اکتشافی به نام‌های MastCam (یک جُفت)، ChemCam و MAHLI مریخ‌نورد را در اکتشافات سطح مریخ یاری خواهند کرد.

جُفت دوربینِ MastCam که دارای لنزی نسبتا قوی با قدرت زوم بالاست، قادر است تصاویری با رزولوشن 1200 در1600 و ویدیوهایی رنگی با کیفیت 720p و 10 فریم در ثانیه از سطح مریخ تهیه نماید. این جُفت دوربین کنار هم عملکردی مانند دو چشم انسان دارند.

دوربین دیگری به نام ChemCam با ایجاد وتاباندن پرتویی لیزری، ناحیه‌ای کوچکتر از 1 میلی‌متر از سنگ یا خاک مورد بررسی را بخار کرده و به حالت پلاسما (یونی) درمی‌آورد و عناصر تشکیل دهنده‌ی پلاسما توسط طیف‌سنج موجود در مجموعه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دوربین MAHLI نیز که روی بازویی روباتیکی قرار دارد با تهیه‌ی تصاویر میکروسکوپیک اجازه می‌دهد مطالعات زمین‌شناسی روی سطوح کانی‌ها و سنگ‌های مریخ با دقتی بیشتر از یک تار موی انسان انجام پذیرد!

دوربین آخر موجود در مریخ‌نورد MARDI است که با بافر داخلی 8 گیگابایتی خود تصاویر و ویدیوهایی با کیفت بسیار بالا و رنگ‌بندی RGB (مانند آنچه که چشم انسان در سطح مریخ می‌تواند ببیند) تهیه می‌کند. داده‌های تهیه شده توسط این دوربین است که کمک خواهند کرد مشخص شود مریخ‌نورد کنجکاوی دقیقا در چه محلی فرود آمده است.

دوربین کنجکاوی ,دشت مریخ,کوه‌های مریخ,کنجکاوی

سخت‌افزار و نرم‌افزار کنترلی:
سیستم کامپیوتری مریخ‌نورد توسط سیستم‌عاملی بنام VxWorks کنترل می‌شود که از نوع سیستم‌‌عامل‌های بی‌درنگ است (در این سیستم‌ها زمان پاسخ باید سریع و تضمین شده باشد و ضروریست سیستم در زمانی مشخص حتما پاسخ مورد نظر را بدهد).

برخلاف انسان‌ها و حیوانات، مغز کنترلی مریخ‌نورد کنجکاوی در بدنه‌ آن تعبیه شده است و حسگرها، موتورهای کنترلی و دیگر اجزای مریخ‌نورد از طریق خطوط ارتباطی (Bus) با آن در تماس‌اند و فرامین را دریافت و اجرا می‌کنند.

حافظه‌ای 256 مگابایتی از نوع DRAM به همراه یک حافظه‌ی فلش 2 گیگابایتی -که هر دو قابلیت شناسایی و تصحیح خطا دارند- و همچنین یک حافظه‌ EEPROM 256 کیلوبایتی در سیستم کامپیوتری مریخ‌نورد جاسازی شده‌اند که دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر محیط‌هایی با تشعشعات بالا هستند و در صورت بروز مشکلی ناخواسته و یا خاموش شدن سیستم، اطلاعات روی آن‌ها از بین نمی‌رود.

وضعیت سلامت مریخ‌نورد دائما توسط سیستم کامپیوتری بررسی شده و هرگونه وضعیت غیرعادی که در اثر تغییرات دما و یا عوامل خارجی یا داخلی رخ داده باشد گزارش می‌شود. این مانیتورینگ دائم در واقع همان چیزی است که مریخ‌نورد را در طول ماموریت زنده و سرپا نگه می‌دارد.

فعالیت‌هایی همچون عکس‌برداری، حرکت در جهتی خاص و… در مریخ‌نورد از طریق رشته دستورهایی انجام می‌پذیرد که توسط سیگنال‌های رادیویی از زمین برای آن فرستاده می‌شوند. جالب است بدانید که مریخ‌نورد دارای دو سیستم کنترل کامپیوتری است که تنها یکی فعال بوده و در صورت بروز مشکل برای آن، سیستم دیگر به کار افتاده و ماموریت را ادامه خواهد داد.

بازو و دست:
طبیعتا مریخ‌نورد باید به بازویی رباتیک مجهز باشد که اجازه می‌دهد برای نمونه‌برداری به نمونه‌ها نزدیک شده و آن‌ها را توسط دست رباتیک بردارد. بازوی رباتیک تعبیه شده در کنجکاوی، شباهت زیادی به ساختار بازوی انسان دارد و متشکل از 3 مفصل به مانند شانه، آرنج و مچ است.

بازوی کنجکاوی,مریخ نورد

چرخ‌ها:
مریخ‌نورد کنجکاوی دارای 6 چرخ است که هریک موتوری مجزا دارند. همچنین دو چرخ جلویی و دو چرخ عقبی در آن مجهز به موتور چرخشی نیز شده‌اند که اجازه می‌دهد مریخ‌نورد درجا 360 درجه دور بزند و به راحتی مسیرهای منحنی‌وار را طی نماید.

چرخ کنجکاوی,مریخ نورد

سرعت نهایی مریخ‌نورد کنجکاوی در یک زمین سخت و هموار حدود 4 سانتی‌متر در ثانیه است. همان‌طور که در تصویر پیداست، چرخ‌های کنجکاوی بسیار بزرگتر از مریخ‌نوردهای پیشین طراحی شده‌اند.

منابع: + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

وقتی ژاپنی‌ها زنان کره جنوبی را برده جنسی می‌کردند

سال ۲۰۱۷ کره جنوبی اعلام کرده است که پژهشگران این کشور برای اولین بار فیلمی از زنانی را منتشر کرده‌اند که در طول جنگ جهانی دوم مجبور بودند به عنوان برده جنسی برای سربازان ژاپنی کار کنند.این تصاویر توسط سربازان آمریکایی که در چین خدمت…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم.البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند.سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

داستان واقعی اسکینر: روانشناس مشهور دهه ۱۹۴۰- آیا او واقعا دخترش را در داخل یک جعبه برای آزمایشاتش…

بوروس فردریک اسکینر معروف به بی‌اف اسکینر یک روانشناس، رفتارشناس، نویسنده، مخترع و فیلسوف اجتماعی آمریکایی بود. او در ۲۰ مارس ۱۹۰۴ در Susquehanna در پنسیلوانیا به دنیا آمد و در ۱۸ اوت ۱۹۹۰ در کمبریج، ماساچوست درگذشت.اسکینر بیشتر به خاطر…

خانه کوچک هم می‌تواند محل زندگی شادی باشد، اگر چیدمان هوشمند و به‌روز در آن استفاده شده باشد

کسانی که در کودکی در خانه‌های بزرگ زندگی کرده‌اند، چندان میانه‌ای با خانه‌های آپارتمانی ۵۰ - ۶۰ متری که این روزها آنها را هم به سختی می‌شود خرید، ندارند. اما تصور کنید که ساخت و سازها متفاوت بودند و کسی به فکر مصرف‌کننده جوان کم‌درآمد بود و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
3 نظرات
 1. میلاد ریحانی می گوید

  فوق العاده بود دکتر مجیدی.

 2. شهین می گوید

  یک ساعت پیش فرود مریخ نورد کنجکاوی رو دیدم . چه لحظه لذت بخشی بود به خصوص برای سازمان فضایی. و خدایا سپاس به خاطر این همه توانایی و نیرویی که به بشر دادی . واقعا عجب لحظه ای بود.

 3. سروش سپهر می گوید

  نکته جالب در مورد چرخ ها، اثریه که روی خاک مریخ می ذارن که هم به درد تخمین مسافت طی شده می خوره و هم کد مورس jpl رو نقش می کنه روی خاک مریخ.
  یکی از هیجان انگیز ترین فکر ها برای من اون موقعیه که مریخ مسکونی بشه و باقی مونده این ماموریت ها به عنوان اثر تاریخی در بیاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.