5 کابوی برتر تاریخ سینما

12

نویسنده مهمان: مریم ز: شاید ژانر وسترن دوران طلایی خود را دهه‌ها پیش پشت سر گذاشته باشد، ولی سال‌ها پیش، زمانی که پدران ما جوان بودند، قهرمانان سینمای وسترن نمادی از رویای آمریکایی بودند و برای جوانان خیال‌پرداز همان محبوبیتی را داشتند که ابرقهرمانان سینمای امروز برای ما. در دورانی که هنوز قهرمانان سینمایی “قهرمان” بودند و جلوه‌ای فرابشری داشتند، کابوی‌های بی‌باک و ماجراجو قلب‌ها را نیز مانند دشت‌های باز غرب وحشی درمی‌نوردیدند و به تسخیر خود در‌می‌آوردند. ما هم فرزندان همان پدرانیم و در کودکی با این گاوچران‌های اسطوره‌ای و جاودانه همسفر شده‌ایم و در خیال به سوی آفتاب در حال غروب تاخته‌ایم.

این هم لیستی از 5 کابوی برتر تاریخ سینما، که البته شامل تمام گزینه‌های ممکن نیست:

کلینت ایستوود:

این “مرد بی‌نام” ساکت و مرموز، نه تنها از به یادماندنی‌ترین قهرمانان وسترن، که از محبوب‌ترین شخصیت‌های سینمایی تمام دوران نیز هست. سه‌گانه دلار سرجیو لئونه او را به نمادی جهانی بدل کرد. هر چند کلینت ایستوود در سال‌های پایانی اوج ژانر وسترن وارد گود شد، ولی با خلق و در حقیقت بازآفرینی زیبا و اثرگذار این کاراکتر نقطه پایان شایسته‌ای را بر دوران طلایی این ژانر رقم زد.

در سال‌های بعد ایستوود تلاش کرد که با خلق وسترن‌های دیگر این موفقیت را تکرار و این ژانر را زنده کند، و تا حدودی هم موفق شد (با وسترن موفق و محبوب نابخشوده)، ولی این تصویر او در نقش “بلوندی” با پانچویی بر دوش و سیگاری بر لب است که در ذهن ما نقش بسته و تا ابد جاودانه شده‌ است.

استیو مک‌کوئین:

استیو مک‌کوئین که به حق به King of Cool ملقب بوده، بی‌شک از ستارگان بزرگ تاریخ سینماست. او که در دهه 60 پردرآمدترین ستاره هالیوود بود، به همراه پل نیومن، مارلون براندو، و جیمز دین، پایه‌گذار نسل جدیدی در سینما هستند: نسل ضدقهرمانان عصیانگر که بر ضد کامل بودن می‌شورند و نسل قدیم و سنت‌ها را به چالش می‌کشند.
در نقش‌های وسترنش، با اینکه اثر آشکاری از این شورش و عصیان نمی‌بینیم، اما باز هم نشانه‌هایی هست؛ او قهرمانی متفاوت است: تکرو، ثابت‌قدم، و محکم؛ ولی انگار که همواره چیزی او را از درون می‌خورد و در درونش جدالی برپاست.
مک‌کوئین در چندین فیلم و سریال وسترن ایفای نقش کرده، ولی نقش‌آفرینی او در فیلم پرستاره و سامورائی‌وار هفت دلاور از به‌یادماندنی‌ترین هاست.
او در سال 2007 سرانجام به لیست نقش‌آفرینان برتر وسترن راه یافت.

چارلز برانسن:

روزی روزگاری در غرب وسترن محبوب من است. ترکیبی هنرمندانه و زیبا از تعلیق، قهرمانی، موسیقی، و رویارویی ستارگانی رو به افول اما همچنان درخشان.
چارلز برانسن، ستاره دوست‌داشتنی و زشت‌روی فیلم که از تبار اروپای شرقی است، دوران کودکی‌ بسیار سخت و فقیرانه‌ای را در شهری غربی به عنوان معدن‌کار سپری کرد و سرانجام به ارتش پیوست. دشواری دوران رد پایش را بر چهره آفتاب‌سوخته و شخصیت مقاوم و محکم و مستقلش بر جای گذاشت.
او با فیلم “هفت دلاور” خود را به جهان شناساند و در آثار برجسته دیگری نیز نقش‌آفرینی کرد که بسیاری از آنها در ژانر وسترن جای داشتند، ولی به اعتقاد من نقطه اوج کارنامه حرفه‌ای‌اش، بازی در نقش “هارمانیکا” در فیلم “روی روزگاری در غرب” است. او که با آن سازدهنی معروفش، به تنهایی در برابر هنری فوندا و مردانش می‌ایستد و برای هدفش می‌جنگد، نمادی از قهرمانان استوار و ثابت‌قدمی ‌است که حاضرند مردانه برای هدف جان سپارند ولی تن به ظلم ندهند.
خود لئونه یک بار از او به عنوان “بهترین بازیگری که تا حالا با او کار کرده” یاد کرده است. لئونه حتی می‌خواست از او در سه‌گانه دلار هم استفاده کند، ولی برانسن نقش را رد کرد و ایستوود را به یک بخت عالی مهمان کرد.

جان وین:

نمی‌شود از قهرمانان وسترن حرف زد و نامی از جان وین نبرد. او که از پرکارترین و محبوب‌ترین ستارگان این ژانر است، در بیش از 100 فیلم وسترن که بیشتر آنها فیلم‌های رده پایین و کم‌خرج بودند بازی کرده، ولی البته در کارنامه او آثار ماندگار هم دیده می‌شود، از آن جمله فیلم‌های بسیاری با کارگردانی جان فورد.
در فیلم‌های این کابوی پیر چندان خبری از خشونت نیست، ولی تا دلتان بخواهد ماجراجویی هست. او که سعی داشت چهره‌ای واقع‌گرایانه و متفاوت از قهرمانان وسترن ترسیم کند، در طول سالها کاراکتری اختصاصی برای خود ساخت که در بسیاری از نقش‌آفرینی‌های معروفش تکرار شد. شاید به همین دلیل بتوان گفت که او هنرپیشه چندان خوبی نبود و قادر نبود بیش از یک نقش را بازی کند، ولی نقش او به عنوان یک نماد فرهنگی تاثیرگذار آمریکایی را نمی‌توان نادیده گرفت. او در ایران هم با تکیه‌کلام‌های عجیب و مضحک و فارسی‌شده دوبلورها محبوبیتی چشمگیر داشت.
البته شهرت و محبوبیت جهانی وی با میهن‌پرستی‌های افراطی و گفته‌های نژادپرستانه‌اش درباره سرخ‌پوستان و سیاهپوستان خدشه‌دار شد، ولی بدون‌شک جایگاه او در مقام یکی از محبوب‌ترین کابوی‌های تاریخ سینما تزلزل‌ناپذیر است. او فیلم‌های تحسین‌شده بسیاری را در کارنامه دارد، مانند جویندگان، مردی که به لیبرتی والاس شلیک کرد، ریو براوو، و …؛ اما فیلم مورد علاقه من از او رودخانه سرخ است، اولین فیلمی که از او در دوران کودکی دیدم و نقشی جاودان در ذهنم به جای گذاشت.

پل نیومن:

این ستاره خندان چشم‌آبی و سخت‌کوش از زمینی‌ترین کابوی‌های تاریخ سینماست. کاراکتر او در بیشتر فیلم‌هایش تلاش می‌کند تا خود را با محیط و افراد پیرامونش تطبیق دهد، ولی فایده‌ای ندارد چرا که او یک غریبه است و اغلب در نهایت مجبور میشود این را بپذیرد. او نه سر به طغیان ‌آشکار برمی‌دارد و نه به جنگ سنت‌ها می‌رود، اما دنیای قدیم به هر حال او را نمی‌پذیرد، چرا که با وجود فروتنی و سکوتش، او در درون متفاوت است و نماینده‌ای از غلبه نهایی دنیای مدرن بر دنیای سنتی است.

هر چند که تمرکز حرفه‌ای نیومن بر ژانر وسترن نبوده، ولی چندین وسترن‌های ماندگار در کارنامه دارد، از آن جمله می‌توان به اومبره و کمدی ماجرایی بوچ کسیدی و ساندنس کید اشاره کرد. اما وسترن مورد علاقه من از او، هاد است


این نوشته‌ها را هم دوست خواهید داشت:

مروری بر بهترین فیلم‌های گریگوری پک

گریگوری پک در روز ۵ آوریل ۱۹۱۶ به دنیا آمد. نخستین تجربیات بازیگری را از سن ۱۷ سالگی روی صحنه تئاتر به دست آورد و در سال ۱۹۴۳ برای اولین بار جلوی دوربین فیلمبرداری ظاهر شد. او با درخشش در فیلم "روزهای افتخار" توانایی‌های هنرپیشگی خود را به…

این 12 فیلم خوب بر اساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند – یک فهرست خوب

1- فیلم فرار از آلکاتراز - Escape From Alcatraz سال تولید : ۱۹۷۹ کارگردان : سیگل فیلمنامه‌نویس : ریچارد تاگل، برمبنای کتابی نوشته ج. کامبل بروس هنرپیشگان : کلینت ایست‌وود، پاتریک مک‌گوهان، رابرتس بلاسم، جک تیبو، فرد وارد، پل بنجامین،…

بهترین فیلم های معمایی و مرموز تاریخ سینما | 58 عنوان برتر و تماشایی

باز با بخش معرفی فیلم دیگری در خدمت شما هستم و تصور می‌کنم که در این شرایط روزگار کرونایی می‌تواند نقشی برای تشویق شما در خانه ماندن و سرگرمی شما داشته باشد. فیلم‌های معمایی و مرموز، ژانر جالبی هستند، اما باز باید در نظر داشته باشید که این…

بهترین فیلم‌های استیو مک‌کوئین به مناسبت زادروز او – مناسب برای تماشا و مرور در روزهای نوروز

استیو مک‌کوئین یکی از محبوب ترین و موفق ترین بازیگران سینما در دهه های 1960 و 1970 بود. او در فیلم هایی از جمله “فرار بزرگ (The Great Escape)” ، “بولیت (Bullitt)” و “گریز (The Getaway)” بازی کرد.در اینجا فهرست بهترین فیلم‌ها او را با هم…

60 سریال محبوب تاریخ که بیشترین نمره IMDB را دارند

افرادی که سریال می‌بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می‌دانند که اعتیاد شدیدی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
12 نظرات
 1. اردوان می گوید

  بسیار جالب نوشتید، لازم شد که خیلی از این فیلم ها را که معرفی کردید ببینم.

 2. ع.د می گوید

  عالی بود

 3. mahan می گوید

  عاشق فیلم های وسترنم فکر کنم کمی ارثی هم باشه چون پدرم هم عاشق این فیلم هاست البته بیشتر مجذوب اون تقنگ های شکاری ساچمه ای “دولول” با مارک خارجی بیشتر امریکایی هستش!اخه خودشم اهل شکار هم هستش! فیلم وسترن کلاسیک یه چیز دیگست ببینم اقای تارانتینو چکار می کنه.
  همونطور که گفتید فیلم روزی روزگاری در غرب یه شاهکار در وسترن هستش.عاشق اون سکانسی هستم که فرانک به دیدن خانم مک بین می ره دیالوگ های این سکانس فوق العاده هستش در شرایطی که فکر می کنیم که هارمونیکا داره به خانم مک بین علاقه مند میشه .
  یه مطلب دیگه اینکه در این مطلب شما کابوی های برتر روکه نقش اول بودند رو اوردید ولی بعضی اوقات بازیگر های مکمل نیز نقش های جاودانه داشتند مثل شاین در روزی روزگاری غرب و توکو تو فیلم خوب بد زشت.
  یه فیلمی که تو دوران نوجوانی دیدم که نمی تونم اسمشو بخاطر بیارم .یه سکانسی که یادمه و خیلی برجسته هستش اینه که شروع فیلم قهرمان فیلم رو نشون میده به جای اینکه روی اسبش سوارباشه یهچیزی شبیه برانکراد ! به پشت اسبش وصله و توش خوابیده به سمت شهر می یاد اگه کسی اسمشو بلده لطفا بگه.
  در اخر ازپست جالبتون تشکر می کنم و منتظز پستهای بیشتری هستیم.

  1. امید می گوید

   اسم فیلم اینه
   به من میگن ترینیتی

 4. seen می گوید

  ممنون از مطلب عالی . واقعا که تصویری که تو بچگی از سیگار کشیدن کلینت ایستوود داشتم نقش داشت تو سیگار کشیدنم .. تو لیست البته جای یول برینر با اون جذابیت تکرار نشدنی اش بسی خالیه

 5. مهدی می گوید

  سلام ممنون
  بنظرم از گری کوپر هم یادی می کردی بهتر بود
  البته اینم بگم نمی دونم کابوی هست یا نه!

 6. علیرضا می گوید

  جای آلن لد با وسترن جاودانه شین هم تو لیستتون خالی بود…

 7. yosef می گوید

  سلام ببخشیدا شما اصلا شخصیتهای اصلی وسترن رو نمیشناسید چون یک آدم مهم جولیانو جما معروف به رینگوی سینما رو جاگذاشتین بعدشم فرانکونرو قهرمان تاریخی فیلمهای وسترن همچنین ترنسل هیل (همون که دوستمون گفت بابرانکاردی که بسته به اسبش وارد شهرمیشه)که میشه گفت فرزترین هفت تیرکش فیلمهای وسترنه البته نه اسپاگتی بلکه کمدی گونه به همراه باداسپنسر(پاگنده) یا لی وان کلیف که بهترین قهرمان خشن و منفی فیلمهای وسترنه بهرحال من نودونه درصد فیلمهای وسترنو تماشاکرده ام اما مک کوئین رو فققط در هفت دلاور دیده ام و بس…. بهرحال من عاشق وسترنم …متشکر ازتون

 8. سهراب می گوید

  استیو مک کویین بهترین و حرفه ایی ترین بازیگر وسترن است.

 9. عماد می گوید

  استیو مک کوئین خدای فیلم های ضد قهرمانی و وسترنی است و همیشه سیگار گوشه لبش بود.

 10. وحید می گوید

  استیو مک کویین وسترن و خلافکار معروفی بود ولی حیف که همجنس‌باز،معتاد و شراب خوار بود.

 11. علی اکبر صفاجو می گوید

  من نام هنرپیشه وسترن قدیمی که صورت بسیار خشنی نزدیک بهشت دارد ودر فیلمی با چارلزبرونسن که در نقش سرخپوست بازی می‌کرد و ایشان با لباس ژنرالی ضد سرخپوست بود را می‌خواهم بدانم لطفا پیداش کنید چون دارم آلزایمر میگیرم و در چند سال پی موقع اسکار با یکدست شنا میرفت ک گفت خیال کردی من پیرم حالابمن اسکار میدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5