خاطره یک روزنامه‌نگار از سفر به شهر کانزاس و تجربه اینترنت یک گیگابیتی گوگل

8

ما در مورد اینترنت فوق سریع گوگل Google Fiber شنیده‌ بودیم، اما مثل خیلی از اعداد و ارقام بزرگ، هضم کردن این میزان سرعت، به خصوص برای ما، دشوار است. به راستی تجربه کار به اینترنت گیگابینی گوگل، چگونه می‌تواند باشد؟!

arstechnica در مقاله جالبی به قلم سیروس فریور، روزنامه‌نگار فناوری ایرانی- آمریکایی در مورد سرویس اینترنت فوق سریع گوگل نوشته است.

او اخیرا به شهر کانزاس رفته بود، تا عملا از دهکده استارت‌آپ‌ها در حاشیه شهر کانزاس بازدید کند، یکی از موهیت‌هایی که استارت‌آپ‌های این دهکده فناوری دارند، استفاده از اینترنت فوق سریع گوگل است.

یکی از نکات جالب این هنگام استفاده از این سرویس اینترنت، این است که کاربر متوجه می‌شود که عملا بقیه ساختار اینترنت برای کار با اینترنتی با این سرعت، هماهنگ نشده است. بنابراین روترها، سوییچ‌ها، باکس‌ها، فایروال‌ها و ترافیک سرویس‌های اینترنتی، باعث می‌شوند کاربر نتواند از همه پنهای باندش استفاده کند. بنابراین فکر نکنید که با این اینترنت هم مثلا می‌شود یک فیلم بلو ری را در یک چشم بر هم زدن دانلود کرد!

ولی به جز این دیگر چه چیز می‌شود در مورد این اینترنت دیوانه‌وار سریع و در عین حال ارزان گفت؟

«اندی کَلِنبَک»، به تازگی متوجه تحولی شده است که این سرویس، در زمینه آپلود در حیطه کارش‌اش ایجاد کرده است، او می‌گوید سرعت آنقدر بالاست که درست مثل این می‌ماند که شما به صورت فیزیکی به یک دیتاسنتر بروید و کار کنید، تنها محدویتی که وجود دارد، سرعت درایوهای سرور است!

حالا تصور کنید که برای کاربری که قبلا نمی‌توانسته از همه ظرفیت آپلود اینترنت 100 مگابیتی کار کند، یک اینترنت گیگابیتی چقدر می‌تواند جالب باشد، هیچ تأخیری در کار نیست و آپلود فایل‌ها، مانع دانلود سریع فایل‌ها هم نمی‌شوند.

اولین کاری که فریور بعد از ورود به دهکده استارت‌آپ کانزاس انجام داد، این بود که واقعا مطمئن شود که اینترنت گوگل گیگابیتی است، به همین خاطر از صفحه تست سرعت خود گوگل استفاده کرد و در اولین تست، سرعت اینترنت 460 مگابیت نشان داده شد. دو فردی که در کنار فریور بودند، به او گفتند که این سرعت پایین است! فریور به آزمایش ادامه داد: از بیت‌تورنت دانلود کرد، چند ویدئوی Hulu و یوتیوب را در کنار هم باز کرد، از سایت تست سرعت مشهور speedtest.net استفاده کرد، اما عملا سرعت آنقدر بالا بود که ارزیابی و سنجش آن برای فریور غیرممکن بود.

چند نفر به او سفارش کردند که یک سرور راه بیندازد، اما قوانین گوگل این کار را ممنوع کرده بودند. محدود بودن پروتکل Tor هم باعث شد که فریور از این طریق هم نتواند یک تست عینی از سرعت اینترنت گوگل به عمل آورد. در نهایت او با استفاده از یک اسکریپت، فایل ISO اوبونتو را از چند سرور داخل آمریکا دانلود کرد و متوجه سرعت بالای دانلود شد: 50 مگ در ثانیه! که البته از حد انتظار اینترنت گیگابیتی پایین‌تر بود.

سرعت اینترنت وای فای که با بهره‌گیری از فیبرهای گوگل در دهکده داده می‌شد، البته به میزان قابل توجهی پایین‌تر بود: حدود 100 مگابیت.

فریور به این فکر کرد که این اینترنت سرعت بالا را از طریق دیگر تحت فشار بگذارد و با استفاده از یک سرویس تلویزیون اینترنتی و کار همزمان با سرویس‌هایی مثل اسکایپ، عملا آزمایش کند که شبکه زیر فشار، چگونه واکنش نشان می‌دهد. قیمت سرویس گیگابیتی گوگل 70 دلار است و با درخواست سرویس تلویزیون اینترنتی هزینه به 120 دلار می‌رسد. متأسفانه دوست فریور، تلویزیونی در منزل نداشت و انجام این آزمایش میسر نشد. البته نیمی از 300 خانه‌ای که در کانزاس از اینترنت گوگل بهره می‌برند، این سرویس تلویزیون اینترنتی را دارند.

در اینجا پلن‌های خدمات «گوگل فایبر» را می‌بینید:

همان طور که در این نمودار می‌بینید، برای یک اینترنت 5 مگابیتی اصلا مردمی که در مناطق تحت پوشش هستند، نیازی به پرداخت وجه ندارند و همه چیز رایگان است، اگر آنها 120 دلار بپردازند می‌توانند علاوه بر سرویس یک گیگابیتی از سرویس تلویزیون اینترنتی هم استفاده کنند، دراین صورت به آنها یک فضای ابری دو ترابایتی داده خواهد شد که با آن می‌تواند 8 برنامه تلویزیونی را به صورت همزمان ضبط کنند! همچنین به آنها تبلت نکسوس 7، باکس تلویزیون اینترنتی، یک دستگاه DVR و در صورت تمایل به لپ‌تاپ کروم‌بوک هم داده خواهد شد! هزینه سرویس پایه اینترنت یک گیگابیتی (بدون تلویزیون اینترنتی)، 70 دلار است.

خود گوگل برای آشنایی عامه مردم با ظرفیت‌های اینترنت گیگابیتی‌اش در سایت خود توضیحاتی داده است:

اینترنت گیگابیتی هر کاری را که قبلا شما در اینترنت انجام می‌دادید، 100 برابر سریع‌تر می‌کند. دیگر هیچ نیازی به بافر شدن ویدئوها یا انتظار برای آپلود عکس‌ها نیست. اما اینترنتی گیگابیتی می‌تواند وب را با شیوه‌های تازه‌ای متحول کند. تصور کنید که بتوانید با پزشک یا معلمتان از طریق یک کنفرانس ویدئویی با کیفیت HD، چت کنید یا با همکارانتان در سراسر دنیا، بی‌درنگ مشارکت کنید. تصورکنید که بتوانید فایل‌های پروژه‌تان را در چشم بر هم زدنی به سرویس‌های ابری آپلود کنید و نگران «کرش» کردن کامپیوتر خود نباشید. اینترنت گیگابیتی، تجربه اینترنت آینده است و این کار از شهر کانزاس شروع می‌شود.

فریور سپس به خانه‌ای موسوم به Hacker Home رفت، دراین خانه سه مسئول گوگل به او نشان دادند که یک اتاق نشمین با فناوری گوگل، چگونه می‌تواند باشد. در این خانه از تبلت نکسوس 7، به عنوان یک کنترل از راه دور استفاده می‌شد.

این خانه چهار اتاقه خوابه است و به تازگی با قیمت 48 هزار دلار از سوی یک توسعه‌دهنده محلی وب خریداری شده است. این خانه فعلا دو مقیم دارد که مشغول کار روی استارت‌آپ‌هایشان در آن هستند. Hacker Home و چند خانه که در اطراف آن مبدل به دفتر شده‌اند، مکان‌هایی هستند که در آن توسعه‌دهندگان هم کار و هم زندگی می‌کنند.

از میان ساکنان این خانه‌های می‌شود به جوان بیست ساله‌ای به نام دیماریاس اشاره کرد که روی ساخت APIها کار می‌کند و اخیرا از بوستون به کانزاس آمده است، نفر دیگر ایوانس است که مرد ریشویی است که بعد از اینکه کارش را در یک پلتفرم گیم اجتماعی در سانفرانسیسکو از دست داد، یک ماهی به کوستاریکا رفته بود و حالا به کانزاس آمده است. ایوانس می‌گوید که در کوستاریکا مجبور بود همه کارهایش را با استفاده دانگل‌های 3G انجام بدهد، در آنجا همه کافه‌ها و بارها و رستوران‌ها از این دانگل‌ها داشتند و 10 نفر از طریق یک دانگل به اینترنت متصل می‌شدند. بنابراین ایوانس مجبور بود 4 مایل طی کند تا به جایی برود که اینترنت DSL داشت. حالا او به جایی آمده است که ارزان‌ترین و سریع‌ترین اتصال اینترنت را دارد.


شادمان از وصل شدن خانه به اینترنت پرسرعت گوگل!

البته باید توجه کنید که هنوز بیشتر شهر کانزاس به این اینترنت پرسرعت متصل نشده است، حتی بعضی از ساکنان شهر فقط از طریق اینترنت متوجه وچود این سرویس در شهرشان، شده‌اند و تا وقتی که اینترنت در کانزاس همه‌گیر شود، عملا یک شکاف فناوری بین کاربران فعلی و محرومان از آن ایجاد می‌شود.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید: وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

همکاران سمی چه بلایی می‌توانند سرتان بیاورند + گالری عکس

همکاران شما ممکن است زیاد آدم‌های بدی به نظر نرسند و جلوه خارجی‌شان خیلی محبوب و موجه هم باشد. اما باید کسی مدتی نزدیک آنها کار کرده باشد تا بداند که چه بلایی سر زندگی و آسایش شما می‌توانند بیاورند. هیچ وسیله‌ای را نباید به آنها قرض داد و…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند. کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است: دروازه…

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

8 نظرات
 1. جواد می گوید

  واقعا جالب بود مرسی

 2. میرتوحید می گوید

  در بخش “تصور کنید‌ها”، تصور کردم و فهمیدم که چقدر آدم‌ها تنها‌تر خواهند شد. ولی عجب چیزیه لامصب…، تصور کن…! 🙂

 3. behrooz می گوید

  چقدر ارزووون…. فقط در امریکا این همه شغل ها و شرکت های خدماتی قرار داره….بقیه کشور ها اصلا سرعت و زمان براشون اهمیت نداره… من الان تقریبا ۱۰۵ دلار برای اینترنت ۲۴ مگابابت میدم که فقط ۱ مگ آپلود داره… خب با کمتر از این پول میشه از verizon اینترنت ۱۰۰ مگ گرفت و از گوگل ۱ گیگ…. اینترنت در اروپا و خاورمیانه در الویت پایین تر از درجه ۲ یا ۳ قرار داره متاسفانه…

 4. سوماپا می گوید

  ولکام بک…

 5. عامری می گوید

  سلام آقای مجیدی
  واقعا عالی بود
  ممنونم

 6. سامی می گوید

  این جاهم خدمات خیلی خوبه،به سرعت سایت ها رو فیلتر می کنن،به سرعت قیمت های ADSL را سه برابر می کنن

 7. شششش می گوید

  اونجا سرعت چند برابر میشه ایران پولش
  اون سایته تست سرعت واسه منم ارور داد نکشید سرعت پایین بگه اصلا سایتش قشنگ لود نشد

 8. محمد می گوید

  من از درایوC لپتاپم میخوام یه فایلو کپی کنم رو درایوD سرعتش کمتر از 50 مگابایت در ثانیه س، اینا اینترنتشون این سرعتو داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5