به حقیقت پیوستن کابوس‌ استیو بالمر در ۱۰ پرده

4

بعضی از کارشناسان از یک سال پیش، سناریوی فاجعه‌آمیزی را برای مایکروسافت پیشبینی می‌کردند، سناریویی توأم با وخامت شدید وضع مالی و میزان سودآوری این شرکت.

گرچه در یک بازه زمانی، ویندوز ۸ و نوآوری‌های این شرکت، همه را متقاعد کرد که این پیشبینی رخ ندهند، اما گویا مطابق شواهدی که در ماه‌های اخیر مشاهده می‌شود، همه آن کابوس‌ها، یک به یک در حال رخ دادن هستند:

۱- آی‌پد، بازار پی‌سی را بلعیده است: مشاهده این وضعیت، همین الان هم ممکن است. در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۲، میزان فروش پی‌سی ۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال پیش، کاهش داشته است. در آمریکا وضع بدتر بوده و میزان فروش ۱۴ درصد کاهش داشته است.

قسمت زیادی از نقصان را می‌توان به آی‌پد نسبت داد. اپل در سه ماهه اخیر ۱۴ میلیون آی‌پد فروخته است، که از میزان فروش سازنده برتر پی‌سی یعنی لنوو بیشتر بوده است. لنوو در این بازه زمانی، ۱۳٫۷ میلیون پی‌سی فروخته است.

تازه اگر به آی‌پد‌هایی که اپل فروخته است، عدد ۴٫۹ میلیون دستگاه «مک» ای که این شرکت فروخته است اضافه کنیم، می‌بینیم که این شرکت برتر از هر پی‌سی ساز دیگری عمل کرده است.

۲- شرکت‌ها و کارکنان آنها، به تدریج با وسایلی غیر از پی‌سی کارهای روزمره را انجام می‌دهند: مایکروسافت زمانی می‌توانست خیالش جمع باشد که بازار فروشش را در میان شرکت‌ها حقظ خواهد کرد و هیچ چیزی استفاده پی‌سی برای کارهای سازمانی و اداری را تهدید نخواهد کرد.

گرچه هنوز هم مایکروسافت بازار خوبی در میان شرکت‌ها دارد، اما رفته رفته شواهدی مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد، این بازار هم به مخاطره افتاده است. برای مثال بانک انگلیسی معروف Barclays، امسال ۸۵۰۰ دستگاه آی‌پد خرید. یک نظرسنجی که اخیرا انجام شده است، نشان می‌دهد برای مقاصد سازمانی و اداری، خیلی‌ها آی‌فون را به گوشی‌های دیگری مثل گوشی‌های RIM ترجیح می‌دهند.

اینها نشان می‌دهند که بازار پی‌سی در شرکت‌ها و ادارات دولتی، ممکن است شدیدا توسط آی‌دیوایس‌ها یا مک تهدید شوند.

۳- ویندوز ۸ هم از پس آی‌پد برنیامد: اوضاع برای مایکروسافت خوب نیست، نه تبلت سرفیس و نه ویندوز ۸، هیچ کدام نتوانسته‌اند خللی در بازار آی‌پد ایجاد کنند.

بر اساس تحقیقات مؤسسه پژوهشی NPD، علیرغم عرضه سیستم عامل ویندوز ۸ در ۲۲ اکتبر امسال، میزان فروش پی‌سی‌ها یک ماه بعد از این زمان، نسبت به زمان مشابه سال پیش ۲۱ درصد کاهش داشته است. در مورد تبلت‌های ویندوزی، سهم آنها در بازار تنها و تننها یک درصد است!

در «جمعه سیاه» امسال، یکی از تحلیل‌گران به فروشگاه مایکروسافت رفته بود و در دو ساعتی که در فروشگاه بود، دیده بود که حتی یک دستگاه سرفیس هم به فروش نرسیده است.

حتی خود بالمر هم با محافظه‌کاری میزان فروش سرفیس را «متعادل» ارزیابی می‌کند.

البته در مقام دفاع از مایکروسافت می‌توان به فروش ۴۰ میلیون حق استفاده از ویندوز ۸ اشاره کرد که نسبت به میزان فروش ویندوز ۷ در زمان آغاز فروشش، هم بیشتر است.

۴- توسعه‌دهندگانی که پلتفرم مایکروسافت را ترک می‌کنند: شاید آن طوری هم که می‌گویند اوضاع بد نباشد، هر چه باشد ویندوز ۸، تنها یک ماه عمر دارد و با این وجود ۲۰ هزار اپ در فروشگاه مایکروسافت وجود دارد.

اما خب، باید در کیفیت و میزان کارآمدی این اپلیکیشن‌ها شک کرد، مثلا هنوز هیج اپلیکیشنی برای فیس‌بوک که با سرفیس سازگار باشد، در این فروشگاه وجود ندارد.

ویندوز فون ۱۰۰ هزار اپلیکیشن دارد، ولی iOS هفتصد هزار اپلکیشن دارد که ۲۷۵ هزار از آنها مخصوص آی‌پد هستند.

۵- با وجود سقوط RIM و همکاری مایکروسافت با نوکیا، هنوز ویندوز فون محبوبیتی کسب نکرده است: مایکروسافت در زمینه گوشی موبایل در دو سال اخیر هر چه زده، به در بسته زده است. مشتریان علاقه‌ای به خرید گوشی‌های ویندوزی ندارند. بر اساس آخرین ارزیابی‌ها، ویندوز فون تنها ۲ درصد بازار موبایل گوشی‌های هوشمند را دارد.

آخرین گوشی‌ای که نوکیا بیرون دارد، در مقایسه با آی‌فون یا گوشی‌های سامسونگ، قطور و سنگین بود. (گرچه نوآوری‌هایی هم داشت.)

۶- افول آفیس: مایکروسافت از هر چیزی بتواند صرف‌نظر کند، از بازار فروش بسته آفیس نمی‌تواند چشم‌پوشی کند. در سال مالی ۲۰۱۲، این شرکت ۲۴ میلیارد دلار بسته آفیس فروخت.

اما این موقعیت در حال تهدید شدن است، چرا که مشتری‌ها رفته رفته علاقه پیدا می‌کنند که همه کارهایشان را در محیط غیرویندوزی آی‌فون و آی‌پد انجام دهند.

آفیس هنوز زنده است، تلاش گوگل برای ایجاد سیستم آلترناتیو اسناد هنوز موقعیت اکسل را به خطر نیانداخته است، اما ممکن است میزان فروش آفیس در سال‌های آینده کاهش یابد.

۷- فرسایش بقیه تجارت‌های مایکروسافت: اساس تجارت مایکروسافت ویندوز و آفیس است و موفقیت بقیه بسته‌های نرم‌افزاری این شرکت هم به موفقیت این دو، گره خورده است.

در دنیایی که موقعیت ویندوز و آفیس به خطر بیفتد، احتمال دارد که کسی برای ایمیل از Exchange Server، برای مشارکت از SharePoint Server، برای ویدئوکنفرانس از Lync و برای مشارکت بی‌درنگ از Dynamics استفاده نکند.

این نرم‌افزارها هر سال برای مایکروسافت یک میلیارد دلار سودآوری دارند، آیا با افول ویندوز، مایکروسافت این بازارهای جانبی را هم از دست خواهد داد؟

۸- سقوط پلتفرم تجارتی: در یک دهه گذشت، قسمت سرور و ابزارهای آن، دارای بیشترین میزان رشد در میان محصولات این شرکت بودند، سال پیش مجموعه سرور و ابزارها، ۷٫۴ میلیارد دلار فروش داشت.

فروش این محصولات وابسته به فروش Exchange، SharePoint، Dynamics است، اگر این برنامه‌ها فروش نروند، کسی منطقا محصولاتی را که نیازمند اجرای آنها هستند هم نمی‌خرد.

۹- با یک گل ایکس باکس، بهار نمی‌شود! ایکس باکس محصول بسیار موفقی است، کینکت کیفیت عالی دارد و مورد علاقه خوره‌های فناوری است. از طریق این محصول، مایکروسافت به اتاق‌های نشیمن بسیاری از مردم راه پیدا کرده است.

ولی تجارت ایکس باکس برای دگرگون کردن وضعیت مایکروسافت کافی نیست. سال پیش ویندوز ۲۱ میلیارد دلار فروش داشت، در حالی که میزان فروش ایکس باکس تنها ۳۶۴ میلیون دلار بود.

۱۰- کاهش سود خالص مایکروسافت در سه ماه آخر سال «مالی» ۲۰۱۲: برای نخستین بار ظرف ۲۶ سال گذشته، سود خالص مایکروسافت در سه ماه چهارم سال مالی ۲۰۱۲، کاهش داشت که حدود ۴۹۲ میلیون دلار برآورد شد. دلیل این امر را خرید ۶٫۲ میلیارد دلاری aQuantive می‌دانند، شرکتی خدمات آگهی آنلاینی که اکنون مشخص شده است، ارزش این همه سرمایه‌گذاری را نداشته است و به آن میزان که تصور می‌رفت، رشد نکرده است.

مدت‌هاست که خیلی‌ها تصور می‌کنند که مایکروسافت می‌تواند به سرعت عقب‌افتادگی‌ها خود را جبران کند و به اپل یا گوگل برسد، اما شواهدی نشان می‌دهند که این تصور هذیانی است.

در دنیای اینترنت ما ۱۷ سال است که منتظر هستیم، مایکروسافت کاری جدی‌ای بکند، اما هنوز مایل‌ها پشت سر گوگل است. در زمینه موبایل هم مایکروسافت دونده شماره چهار است، آی‌فون تنها ۶ سال پیش وارد دنیای موبایل شد، اما الان ارزش بازار آی‌فون بیشتر از کل امپراتوری مایکروسافت است.

بله! مایکروسافت هنوز به بازار خوب فروش محصولاتش به شرکت‌ها و ادارات بزرگ امید دارد، اما دنیا در حال تغییر است، الان خیلی از شرکت‌ها بزرگ سیاست جدیدی اتخاذ کرده‌اند که طبق آن به کارکنان خود اجازه می‌دهند که به وسیله مورد علاقه خود کارهای محوله را انجام بدهند و به همین دلیل میزان استفاده از آی‌فون و آی‌پد بالا رفته است. اپلیکیشن‌های ابری و رایانش موبایلی هم وضعیت را برای مایکروسافت دشوارتر کرده‌اند.

در دهه ۱۹۹۰ پی‌سی در مرکز دنیا بود و همه وسایل دیگر در پیرامون آن بودند. اما در دنیای امروز، این ابرها هستند که بر همه چیز اشراف دارند.


طرفداران مایکروسافت چه می‌گویند؟

هنوز ۹۰ درصد کاربران دنیا از ویندوز استفاده می‌کنند. شما اپل را موفق می‌دانید، اما جالب است بدانید که ۷۰ درصد تجارت اپل مبتنی بر آی‌فون است، به عبارت دیگر همان طور که استارباکس متکی به فروش قوه است، اپل هم به آی‌فون متکی است. این راهبرد خطرناکی است که شرکتی به این میزان به یک محصول وابسته باشد.

باید بدانید که تبلت‌ها ابزارهای تولید محتوا نیستند، شما نمی‌توانید با آنها یک مقاله طولانی تاپ کنید.

حباب دات کام را به خاطر بیاورید، آفتاب اپل هم مثل AOL ممکن است روزی غروب کند. محصولات اپل، محصولاتی هستند که سه برابر هزینه بیشتر به کاربر تحمیل می‌کنند و کاربر باید هر آنچه را که اپل دیکته می‌کند بپذیرد، هیچ کنترلی برای مشتریات اپل، باقی نمی‌ماند.

باید ایمان بیاورید که سخت‌افزار در دنیای امروز در حال مردن است، این «محتوا» است که آینده را می‌سازد، بیشتر موفقیت اپل به توافق این شرکت به شرکت‌های خدمات ارتباطی برمی‌گردد که بر اساس آن قیمت خرید آی‌فون برای مشتری‌ها به ۴۰۰ دلار کاهش می‌یاد، اگر مثل آی‌فون یک، مشتری‌های مجبور بودند ۶۰۰ دلار برای گوشی بپردازند، اپل اینقدر موفق نمی‌شد، شرکتی که چیزهای ساده‌ای مثل پورت‌های USB یا HDMI یا توانایی اتصال به ۴G را از مشتری‌هایش دریغ می‌کند تا حاشیه سوددهی خود را حفظ کند.

منبع: businessinsider ( + و + )

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

وقتی هم عاشق کارت باشی و هم خلاق، نتیجه‌اش می‌شود این عکس‌هایی که می‌بینید

تا حالا عاشق شده‌اید؟ همه چیز دنیا را زیبا می‌بینید، احساس گرما و سرمای زیاد در تابستان یا زمستان نمی‌کنید و مشتقل از زمان، در زمان سیر می‌کنید. حالا اگر این عشق به کارتان باشد و از خلاقیت بهره خوبی برده باشید، نتایج کارتان زیبا می‌شود.…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست. به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم. به تصاویر زیر بنگرید: آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…

ایده‌های خوب و خلاقانه برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضای بیرونی خانه‌های و مجتمع‌های مسکونی و اداری

آیا تا به حال به دنبال الهام گرفتن برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضاهای بیرونی منزل خود بوده‌اید. آیا دوست داشته‌اید بتوانید به نوعی طبیعت را در فضاهای کوچک حیاط آپارتمان یا خانه ییلاقی خود ادغام کنید. در این صورت مجموعه این پست می‌تواند…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…

21 مهارتی که ای کاش در مدرسه یا جای دیگر مقدمات آنها را به ما می‌آموختند!

درس و دانشگاه بسیارند، اما وقتی وارد کار واقعی و زندگی می‌شوید می‌بینید که مهارت‌های زیادی لازم دارید تا تبدیل به یک آدم موفق شوید یا به آرامش و خوشبختی بیشتری در زندگی برسید. گاهی دوره‌های آموزشی خوبی برای آنها وجود دارد و گاهی هم باید…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

4 نظرات
 1. sheldon coper می گوید

  استار باکس به فروش قهوه متکی است ! ( اصلاح کنید)

 2. تهمورث می گوید

  اکثر بندها اما و اگر بود و احتمالا به این سادگی ها اتفاق نخواهند افتاد مثلا از دست دادن بازار آفیس.

 3. تهمورث می گوید

  همچنین در برخی بندها خیلی زود قضاوت شده است مثلا «ویندوز ۸ هم از پس آی‌پد برنیامد»!!! مقایسه محصولی که چند سال است که فروخته می شود با محصولی که به زحمت یک ماه است که عرضه شده منطقی نیست.

  اکثر بندها اما و اگر بود و احتمالا به این سادگی ها اتفاق نخواهند افتاد مثلا از دست دادن بازار آفیس.

  حالا چرا عنوان مطلب «به حقیقت پیوستن» انتخاب شده چای پرسش دارد!

 4. محمد می گوید

  متن یک طرفه‌ای بود و شما بعید! با اینکه برخی از سیاست‌های مایکروسافت مثل دید انحصاری‌اش رو نمی‌پسندم اما میخوام تأکید کنم که این متن را مجدداً ۵ سال دیگه بخوانید تا به نفوذ ویندوز ۸ و Surface پی ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5