آخرین هدیه استیو جابز

18

توانایی بارز استیو جابز، توانایی تخیل آینده و قدرت او در سازمان دادن زیردستانش برای تحقق این تخیل، بود. ما معمولا نبوغ او را در عرصه گجت‌ها و رسانه‌ها شاهد بودیم، اما در سال 2009 و 2010، جابز از توانایی‌ها در جهت نجات دادن زندگی‌های مردم استفاده کرد.

داستان از این قرار است:

در دسامبر سال 2008، جابز اعلام کرد که در همایش بعدی اپل که قرار بود در سال 2009 برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. دو هفته مانده به سال نو، رئیس اپل مدتی از ریاست اپل کناره گرفت و دلیل آن را مشکلات هورمونی اعلام کرد.

در واقع مشکل جابز نارسایی کبد بود، بیماری‌ای که تنها با پیوند کبد می‌توانست درمان شود و در غیر این صورت بیمار، مسیری جز مرگ نداشت.

جابز در این زمان به دنبال پیوند کبد می‌گشت، او تنها کسی نبود که در ایالت محل اقامتش یعنی کالیفرنیا، به کبد پیوندی احتیاج مبرم داشت، 3400 نفر دیگر هم در سال 2009 در فهرست انتظار بودند، از این جمع تنها 671 نفر توانستند پیوند انجام بدهند و 400 نفر به خاطر نبود کبد پیوندی، درگذشتند.

کاری که جابز برای رسیدن به کبد کرد، کاری بود که هر آمریکایی ثروتمند دیگری در این موارد انجام می‌دهد، او در سراسر ایالت متحد آمریکا چرخید تا پزشکان متعددی در بیمارستان‌های مختلف او را معاینه کنند، تا بتواند در فهرست‌های پیوند کبد در ایالات دیگر هم قرار بگیرد، هر بار جایز مجبور بود مورد معاینه، اقدامات تشخیصی تهاجمی قرار بگیرد.

در نیمه ماه مارچ معجزه‌ای رخ داد، یکی از بیمارستان‌ها یعنی بیمارستان متُدیست ممفیس در تنسی اعلام کرد که کبد پیوندی برای او پیدا شده است.

در دسامبر سال 2009، بعد از پیوند، جابز خوب شده بود و او همان جابز سابق شده بود. یک بار دیگر تمرکز رسانه‌ها روی اخبار گجت‌های اپل و نه وضعیت سلامت رهبر اپل قرار گرفت.

اما در این میان چیزی جابز رو می‌آزرد، او از اینکه به خاطر ثروتش امکان دسترسی به پیوند را یافته است و اینکه دیگران به اندازه او خوش‌شانس نیستند، ناراحت بود. او می‌دانست که در کالیفرنیا در همان سال 400 نفر که وضعیتی مشابه او را داشتند، مرده‌اند.

Arnold Schwarzenegger, Steve Jobs

پس جابز تصمیم گرفت که کاری در این مورد انجام بدهد، او با «ماریا شریور»، همسر آرنولد شوراتزنگر -فرماندار وقت کالیفرنیا- شد، ملاقات کرد و داستان را برای او تعریف کرد، او شکایت کرد که مقامات مسئول در کالیفرنیا برای تشویف مردم به اهدای عضو کاری نمی‌کنند. او شریور را تشویق کرد که همسرش را تشویق به کاری عملی در این زمینه کند، پیشنهاد جابز ساده بود: قانونی تصویب شود که بر اساس آن کسانی که متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی هستند، ملزم شوند که مشخص کنند آیا مایل به اهدای عضو هستند یا نه.

همسر آرنولد قضیه را برای او تعریف کرد و فرماندار با جابز دیدار کرد، همین ملاقات باعث شد که لایحه‌ای که بیشتر از دو سال معلق مانده بود و قانونی نشده بود، تبدیل به یک قانون مصوب شود.

در اکتبر سال 2010 این قانون توسط آرنولد شوارتزنگر امضا شد و کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا شد که یک بانک اطلاعات از اهداکننده‌های زنده را ایجاد می‌کرد، بر اساس همین قانون متقاضیان گواهینامه رانندگی ملزم به مشخص کردن تمایل در مورد اهدای عضو شدند. همین کار، تعداد پیوندهای انجام شده در کالیفرنیا را دو برابر کرد.

تصویب این قانون به صورت رسمی و عمومی توسط جابز و فرماندار در بیمارتان اطفال لوسیل پاکارد اعلام شد.

steve-jobs-at-lucile-packards-children-hospital

در همان روز بعد از پایان مراسم، یکی از کارکنان اپل پیشنهاد کرد که مسئولان فرمانداری و کارکنان اپل در بیمارستان چرخی بزنند و از قسمت‌های مختلف آن بازدید کنند. در این میان خبری از جابز نبود، در پایان تور، همه متوجه شدند که جابز به تنهایی در بخش کودکان پیوندی مانده است و در حال خوش و بش با کودکان است.

منبع


دیروز در «یک پزشک» پستی در مورد بیماری آن..جلینا جولی منتشر کردم، این هنرپیشه مشهور هالیوود بعد از عمل جراحی، ترجیح داد که برای آگاه کردن سایر زنان از سرطان «بستان»، قضیه را عمومی کند و تجربه خود را با آنها به اشتراک بگذارد.

همان گونه که مسئولان و قانونگذاران در ارتقای سلامت و بهداشت مردم نقش دارند، به گمان من بیمارانی بهبود یافته هم باید نقشی ایفا کنند، به خصوص آنهایی که مشهورتر و توانگرتر هستند.

متأسفانه در بسیاری اوقات بیماران و اعضای خانواده آنها تنها در حین بیماری، متوجه رنج و مشکلات بیماران هستند و بعد از آن همه چیز را فراموش می‌کنند و یادشان می‌رود که افراد دیگری هم در حال تجربه کردن شرایطی مثل آنها هستند.

کمک مالی تنها یکی از راه‌های کمک به بیمارن دیگر است، شاید اشتراک تجربه، کمک به تصویب قوانین و رسانه‌ای کردن تنگناها و نقاط ضعف سیستم بهداشتی درمانی مهم‌تر از کمک مالی صرف باشد.

در یکی از پست‌های بعدی یک پزشک در مورد یک بیمار مشهور دیگر خواهم نوشت که در دنیا فناوری همه او را می‌شناسند. منتظر باشید!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چگونه با بدشانسی کنار بیاییم + گالری عکس از انواع بدشانسی‌ها!

کنار آمدن با بدشانسی یا شرایط ناگوار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به ما برای کنار آمدن با این شرایط کمک کند:احساسات بعد رخداد را بپذیرید: طبیعی است که هنگام مواجهه با بدشانسی احساس ناامیدی،…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار، نقاشی‌های خود را ارتقا می‌دهد

در حالی که بسیاری از هنرمندان از هوش مصنوعی فرار می‌کنند، هنرمند دیجیتالی به نام Cy Teh از امکانات خلاقانه آن استقبال کرده . او با آمیختن نقاشی‌های دیجیتال خود با هوش مصنوعی، آثار هنری ترکیبی بی نظیری خلق می‌کند که هنر او را به سطح جدیدی…

عکس‌هایی از حوادث ناگوار که با کمی «احتیاط» و عقل قابل پیشگیری‌اند

گاهی ما در کارهایمان به اصطلاح از خلاقیت استفاده می‌کنیم یا سعی می‌کنیم کاری را بدون اینکه وسایل لازمش را داشته باشیم با چیزهای بی‌ربط، در زمان کم، تمام کنیم. خب راستش گاهی شانس می‌آوریم و پز می‌دهیم که خلاقیت داشته‌ایم، اما خیلی وقت‌ها…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

کودکی که از کتابخانه عمومی شهر می‌خواستند بیرون بیندازندش، اما فضانورد شد!

دو برادر به نام‌ها رونالد (چپ) و کارل مک نیر (راست) با 10 ماه اختلاف در جنوب جدا شده به دنیا آمدند. این دو در دوران کودکی تا بزرگسالی جدایی‌ناپذیر بودند.در سال 1959، رونالد مک نیر 9 ساله به یک کتابخانه عمومی در لیک سیتی در کارولینای…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
18 نظرات
 1. محمد می گوید

  اینم یه ویدیو که هنرمندای ایرانی گلشیفته ، بهرام رادان و غیره درست کردن برای تشویق مردم برای عضو شدن توی بانک دی ان ای.
  نمیدونم جدیده یا نه .من تازه دیدمش
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=618076721555687&id=395666997147412&refid=17

  1. فرزاد می گوید

   دوست عزیز این آگهی برای پیوند مغز استخوان هست نه اهدای عضو

 2. رضا می گوید

  فکر کنم بدونم کی رو میگید، حتما این کارو بکنید، چون ایشون یکی از اشخاصی هست که سلامتیشون برام خیلی مهمه، تشکر از مطالب همیشه خواندنی تون.

 3. جلال می گوید

  وقتی متن را خواندم بلافاصله فکر کردم اشتباهی در آن وجود دارد. بسیاری از ایالتها پیش از 2010 چنین بندی در فرم درخواست گواهینامه داشتند، پس کالیفرنیا نمی توانست اولین ایالتی باشد که این پرسش را در فرم گذاشته باشد.
  در رفرنس اصلی هم چنین موضوعی وجود ندارد. لطفا بخش زیر را اصلاح کنید:
  “در اکتبر سال ۲۰۱۰ این قانون توسط آرنولد شوارتزنگر امضا شد، کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا بود که چنین قانونی رو تصویب و اجرایی می‌کرد. “

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   قانون دو بخش بوده، یک بخش ایجاد رجیستری از اهداکنندگان زنده و یک بخش مشخص کردن تمایل به اهدای عضو در هنگام گرفتن گواهینامه. ظاهرا همین بخش اول در آمریکا بی سابقه بوده. در مورد سابقه بخش دوم در آمریکا من شخصا چیزی نمی‌دونم. در هر حال متن رو طوری ادیت کردم که چیز نادرستی القا نکنه. ممنونم.

   1. جلال می گوید

    دزست است. سایتی که تمایل به اهدای عضو را می توان در آن به صورت آنلاین انجام داد برای اولین بار در کالیفرنیا راه اندازی شده. ممنون از این مطلب خوب شما.

 4. امیر مسکنی می گوید

  توی ایران هم نمونه مشابهش همین اواخر بود که بعد از اهدای اعضای خانم بدیعی میزان عضویت در بانک اطلاعات افزایش شدیدی داشت.
  بازم ممنون

  1. محمد می گوید

   از کجا می‌دونید افزایش داشته اونم شدید؟! مگه می‌دونید چند نفر قبل مرگش عضو بودن، بعد مرگش چند نفر عضو بودن؟ عدد دارید یا همینجوری کیلویی یه چیزی می‌گید؟

  2. محسن می گوید

   از کجا گفتی اینو !؟

 5. فرشاد می گوید

  روحش شاد، کار فوق‌العاده ای کرد. کاش هممون یاد بگیریم.

 6. پى براه می گوید

  من گواهینامه ام را جولاى ٢٠١٠ تو نیویورک تمدید کردم همون موقع یک فرمى را امضا کردم که اگه مرگ مغزى شدم میتونن از اجزا بدنم استفاده کنن واسه همین را گواهینامه ام عکس یک قلب کشیدن که مشخص باشه واسه همین فکر نکنم کالیفرنیا اولین ایالت باشه

 7. بهار می گوید

  چی میشه گفت مثل همیشه همه مطالبتون به جا و مفید هستند ممنون وخسته نباشید

 8. سپهر می گوید

  کار خیلی بزرگی رو در حق خیلی ها انجام داده …

 9. رامین می گوید

  دمت گرم دکتر این پستای پزشکیت خیلی باحال هستند. یعنی هم علمی هستند هم در مورد افراد مهم جهانه. که ما رو بابیماری ها آشنا میکنه وراهنماییم میکنه

 10. Daria Pirnia می گوید

  دحتر من ۲۰۰۷ گواهینامه گرفتم تو مریلند این قانون بود الان عکس قلب رو گواهینامه هست که نشوندهنده ی موافقت برای اهدای عضوه! مطلبتون عالی بود آمّا!

 11. buffalo می گوید

  همین پنجشنبه روحش شاد

 12. صادق R می گوید

  مطلب جالبی بود

 13. پوریا می گوید

  متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.