معرفی کتاب: زندگی‌نامه خودنوشت نلسون ماندلا

13

نلسون ماندلا این روزها سخت بیمار است و در بیمارستان بستری است، روز جمعه خبری ناگوار در مورد او منتشر شد، که البته خوشبختانه تکذیب شد، مطابق آخرین اخبار، او فعلا از نظر سلامتی شرایط پایداری دارد و رو به بهبودی است.

ما در یک پزشک دست‌کم دو بار در مورد ماندلا نوشته بودیم، 3 سال پیش کتاب خواندنی «راه دشوار آزادی» را به شما معرفی کردم، خواهرم هم در اینجا در پستی در مورد ماندلا نوشته بود.

اما امروز در یک پست معرفی کتاب، دوست دارم اندکی در مورد کتابی بنویسم که به تازگی در مورد ماندلا منتشر شده است.

نشر قطره کتاب Conversations with Myself را که در اکتبر سال 2010 منتشر شده بود، به تازگی با ترجمه علیرضا جباری، 551 صفحه و به قیمت 18 هزار تومان منتشر کرده است. عنوان ترجمه این کتاب این است: زندگی‌نامه خودنوشت نلسون ماندلا.

06-16-2013 11-24-13 AM

برخلاف کتاب «راه دشوار آزادی»، این کتاب یک زندگی‌نامه به سبک مرسوم نیست که به صورت منظم از تولد ماندلا شروع شده باشد و به سال‌های مبارزه، محاکمه، زندان و ریاست جمهوری او رسیده باشد، کتاب در واقع مجموعه‌ای از بریده‌های مصاحبه‌ها، نامه‌ها، اسناد و عکس‌های ماندلا است که با سلیقه خوبی مرتب شده‌اند.

این کتاب هم جزو آن دسته از کتاب‌هایی است که تقریبا بی سر و صدا و بدون تبلیغی که شایسته محتوای ارزشمند باشد، تنها در 500 نسخه چاپ شده است. باور می‌کنید، 500 نسخه برای کتاب پرفروشی از ماندلا!

هدف این کتاب فراهم کردن امکان دسترسی به ماندلا،  از ورای چهره همگانی او و از طریق آرشیو خصوصی اوست. ماندلا در بیشتر دوران زندگی بزرگ‌سالی‌اش، یادداشت‌برداری کوشا و یادداشت‌نگه‌داری دقیق بود، با اینکه آرشیو زندگی او در سال‌های مبارزه زیرزمینی و زندان‌اش، بارها مورد دستبرد و دولت آپارتاید پاره‌ای از یادداشت‌های او را ضبط کرد و از بین برد، با این همه حجم قابل توجهی از این اسناد و نامه‌ها و یادداشت‌ها باقی مانده است.

از سال 2005، گروهی از پژوهشگران و متخصصان بایگانی، کار طاقت‌فرسای گردآوری و تنظیم و سر و سامان داده به این مجموعه عظیم را برعهده گرفتند، «ورن هارس» رهبری این اشخاص را به عهده داشته است.

بریده‌هایی از کتاب:

– آواز خواندن ممنوع بود؟

–  بله، بله، بله، اوایل این طور بود. آواز خواندن در زندان به ویژه هنگام کار، ممنوع بود، آنها به خاطر این کار ما را برای استخراج آهک به معادن سنگ آهک می‌بردند. این کار بسیار سخت است، چون باید در آن کلنگ به کار برد. آهک در میان لایه‌های سنگ قرار گرفته است. آدم لایه‌ای از سنگ را پیدا می‌کند و برای دستیابی به آهک ناچار می‌شود آن را بشکند، آنها ما را به آنجا می‌فرستاندند، زندان گلگشت نیست، و آدم نباید دوباره به زندان بیاید. آنها می‌خواستند روانمان را بشکنند، این بود که کار ما فقط خواندن سرودهای آزادی هنگام انجام کار بود و همه‌مان از آن الهام می‌گرفتیم. می‌دانی، ما با رویحه قوی سر کار می‌رفتیم و البته در آنجا هنگام کار هماره با موسیقی می‌رقصیدیم.

می‌دانی، آنگاه مقامات از این موضوع بردند، این جوان‌ها، همان طور که می‌دانی، خیلی رزم‌جوی‌اند، آنها روحیه‌ای قوی دارند. مقامات گفتند که هنگان کار نباید سرود بخوانید.

این بود که ما به راستی سختی کار را احساس می‌کردیم، و البته در آیین‌نامه انضباطی آنها مقرراتی وجود داشت که بر پایه آن سرود خواندن ممنوع بود، و آنها این مقررات را اعمال می‌کردند. هرچند وقتی که به سلول‌هایمان برمی‌گشتیم، به ویژه شب‌های کریسمس و ژانویه، به سرودها گوش می‌دادیم، کنسرت‌های سرودخوانی برگزار می‌کردیم و این بود که آنها سرانجام به سرود خواندنمان عادت کردند.

d4dc0f12e8a4c2ee49b1df4aad20c9f5


دشمن را حقیر و نادیده نمی‌شماریم و در برخوردهای پیشینمان با وجود برتری‌های غریب‌اش، دلیرانه با او جنگیده‌ایم و مایه تحسین همگان شده‌ایم، اما از آن پس دشمن بهانه‌ای برای دفاع از خود داشته است، و آن نیز استقلالش بوده است.

اکنون او جایگاهش را به سان اقلیتی ستمگر که در اینجا، در میهنمان، شماری بسیار اندک‌تر از ما دارد و در سراسر جهان نیز به انزوا کشیده شده است، حفظ می‌کند، و این نبرد به یقین نتیجه‌ای متفاوت دارد. چرخ زندگی می‌چرخد و قهرمانان ملی سراسر تاریخ ما از آتشومایو تا رئیس آلبرت لوتولی، و به واقع همه مردم کشور ما، بیش از سه قرن برای چرخانیدن آن تلاش کرده‌اند. این چرخ به سبب آغشته شدن به موم خشک و گرد و خاک، از حرکت بازمانده است، اما ما از عهده راه انداختن آن با سرو صدا و با جلو عقب کردنش برآمده‌ایم و با این امید و اعتماد زندگی می‌کنیم که روزی بتوانیم آن را به طور کامل به چرخش درآوریم، آن چنان که سرفرازان خوار و فروماندگان سرفراز شوند و -همه انسان‌ها -سرفرازان و فروماندگان زمین بتوانند در شرایط برابر زندگی کنند.

978-600-119-383-5_-_zendeginamehye_khodneveshte_nelson_mandela

کتاب را می‌توانید به صورت آنلاین از اینجا بخرید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

نقاشی‌هایی که به بالاترین رقم‌ها قیمت‌گذاری و فروخته شده‌اند

در اینجا می خواهیم لیستی از گران‌ترین نقاشی هایی که در بازار حراجی‌ها به فروش رسیده اند را با هم مرور کنیم. البته هر لحظه امکان تغییر این لیست و جایگزینی نقاشی های دیگری وجود دارد ولی در آن صورت هم می توان نقاشی های زیر را جزء گرانترین های…

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
13 نظرات
 1. asghar می گوید

  سلام دکتر من یکی از خوانندگان هستم که از افغانستان مطالب شما رو پیگیری میکنم کتان هایی رو که معرفی می کنید رو خیلی می پسندم اما متاسفانه دوتا مشکل سر راه من وجود داره اول اینکه بیشتر این کتاب ها چاپی هستند و نسخه پی دی اف ندارند و دوم اینکه با وجود اینکه من ویزاکارت دارم اما به دلیل عدم پشتیبانی سایت های کتاب فروشی ایرانی از مستر کارت و ویزا کارت نمی تونم اونا رو بخرم میشه راهنمایی کنید که آیا راهی هست که یکی از خارج از ایران این کتابای فارسی رو بخره یا نه بازم ممنون دکتر

  1. نیما می گوید

   سلام.سایت “آدینه” از سایت های فعال در فروش کتابه که پی پال رو قبول میکنه برای خرید : http://www.adinehbook.com/gp/help/customer/display.html/396-1781189-9484400?nodeId=127639

  2. asghar می گوید

   مرسی از جوابتون اما متاسفانه سایت پی پال از افغانستان عضو قبول نمیکنه

   1. نیما می گوید

    چه بد!بازم میگردم اگر خبری شد همینجا کامنت میزارم 🙂

  3. احمد می گوید

   سلام دوست گرامی
   شما می توانید از طریق انتشارات صبح امید (آقای حسینی یا آقای بلخی) که در میدان شهید مزاری در کابل قرار دارد این کتاب ها را درخواست بدهید، این انتشارات کتاب ها را برای شما تهیه می نماید.
   بنده نیز از خوانندگان همیشگی سایت فوق العاده یک پزشک و اهل افغانستان هستم که در ایران مشغول به تحصیل هستم.
   در پناه حق

   1. asghar می گوید

    تشکر از شما اما منظور من نسخه پی دی اف کتابهاست که هر زمان قابل دانلوده در حالی که سفارش یک کتاب و انتقالش به افغانستان زمان زیادی میبره

 2. بهزاد می گوید

  من هم کتاب رو با آی پد می خونم، اگر PDF نداشته باشه، تقریبا می تونم بگم نمی خوانم
  البته 18 هزار تومان رقم بالایی هست، اما اگر بشود PDF اش را خرید، این رقم هم کمتر می شود، هم خواندن کتاب آسانتر می شود

 3. otomatik Kapilari می گوید

  من بخشی از کتاب رو که گذاشته بودید رو خوندم.اینکه تو معدن از خوندن اواز منعشون میکردن و قصدشون شکستن روان زندانیان بود…زیبا بود.
  کتاب رو هم دانلود کردم
  ممنون

  1. حصارى می گوید

   از کجا دانلود کردید؟میشه در اختیار ما هم بگذارید؟

 4. دانشگاههای ترکیه می گوید

  شک هایت را باور نکن و هیچ گاه به باورهایت شک نکن .
  نلسون ماندلا

 5. sasan sarchali می گوید

  سلام ممنونم از شما بابت مطالب اموزندتون ولی شما اگه کتاب نلسون ماندلا رو رایگان بزارید فکر کنم بهتر باشه بنده خودم تازه دارم با این بزرگ مرد اشنا میشم ولی اگه رایگان بزارید فکر کنم برای همه بهتر باشه ممنون از سایت و مطالب خوبتون .

 6. خرید گل اینترنتی می گوید

  سلام.مرسی کتاب بسیار خوبی بود.از اینه بوک هم کمال تشکر را دارم

 7. کاغذ دیواری می گوید

  این افراد واسه خودشون اسطوره هستند و هرکسی هم نمیتونه اونها رو درک کنه چه برسه که جای اونها باشن
  ممنون از سایت عالیتون(یکی از طرف داران شما از زمان وبلاگتون 🙂 )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.