راهنمای تصویری فیدخوانی در روزهای بی‌گودری!

145

چقدر شانزده مهر سال 84 خوشحال بودم، روزی که خبر افتتاح گوگل ریدر را در «یک پزشک» نوشتم، امروز دیگر آخرین روزی است که گوگل ریدر (یا گودر به تعبیر خودمان) سر پا است.

GOODER

امروز با دلتگی تمام چند دقیقه از فیدخوانی خودم با گودر را به صورت ویدئویی از روی صفحه نمایش، ضبط کردم تا نوستالژی و خاطره‌ای از شیوه غالب وب‌گردی خودم در این شش سال و نیم بسازم.

دیگر کار از کار گذشته و تأسف دردی را دوا نمی‌کند و ما باید به فکر فردای بدون گودر باشیم.

این روزها در اینترنت پست‌های متعددی در مورد معرفی جانشین‌های گودر منتشر شده است، اما هیچ کدام مرور «عملی» نقاط قوت و ضعف این سرویس‌ها نبوده‌اند. هیچ کدام از آنها هم از دید یک کاربران ایرانی مسئله را بررسی نکرده‌اند.

پس در این پست سعی می‌کنم راهنمای نسبتا کاملی در این مورد بنویسم.


اما نخست، پاسخ به یک سؤال:

آیا فید دیگر یک فناوری قدیمی است که تاریخ مصرفش سپری شده است؟

ابدا! این پاسخ کوتاه من به این مسئله است. در ادامه پاسخ مشروح من را بخوانید:

ببینید ما در اینترنت دو نوع متفاوت وب‌گردی و کاربری داریم. دسته‌ای هستند که خیلی تفننی و بی‌هدف وارد اینترنت می‌شوند، وارد فیس‌بوک می‌شوند، سایت‌های مختلف را به صورت تصادفی باز می‌کنند و از لینکی وارد لینک دیگر می‌شوند.

اما دسته‌ای هم هستند که می‌خواهند از وب‌گردی روزانه خود، دانشی کسب کنند، در مورد موضوعات مورد علاقه خود اخبار و مطالب را دنبال کنند، نظم در کارشان داشته باشند و مطالب سایت‌های مورد علاقه خود را از دست ندهند.

دسته اول نیاز به هیچ آیین‌نامه و راهنمایی ندارند، اما دسته دوم نیاز به ترفندها و برنامه‌ها و سرویس‌های اینترنتی دارند تا بتوانند به هدفشان برسند.

در سال‌های اخیر، فید رقبایی پیدا کرده است، رقبایی مثل اپلیکیشن‌های زایت یا فلیپ‌بورد. اما این اپلیکیشن‌ها کارایی محدودی دارند، مثلا:

– با آنها نمی‌شود مجموعه‌ای از وبلاگ‌های فارسی را به آسانی دنبال کرد.

– آنها مختص کاربران موبایل و تبلت هستند و یک سرویس وبی نیستند.

اما فید این محدودیت‌ها را ندارد، شما حتی اگر یک لپ‌تاپ و سیستم دسکتاپ قدیمی و یک اینترنت دیال آپ هم داشته باشید، می‌توانید با استفاده از فید به روز باشید.

از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی، مکان‌های بسیار آشفته‌ای برای مرور منظم اخبار هستند، مگر می‌شود در جاهایی که لحظه‌نگاشت‌های دوستان، اخبار سیاسی، تصاویر تفننی و گفتگوهای بی‌هدف غوغا می‌کند، تمرکز داشت و هدفدار لینک‌های خوب را دید، سر فرصت آنها را باز کرد و مطالب را به صورت کامل خواند؟


گفتید که فید خوب است، اما من هنوز از فید استفاده نمی‌کنم، این فید دقیقا چیست؟!

فناوری فید feed که آن را در فارسی «خوراک» یا «خبرمایه» هم ترجمه کرده‌اند، فناوری‌ای است که می‌تواند گشت و گذار شما را در اینترنت متحول کند. فید راهی برای دسترسی سریع و بدون دردسر به آخرین اخبار و نوشته‌های سایت و وبلاگهاست.

اگر تا به حال از فید استفاده نمی‌کردید، این نوشته را بخوانید و وقت وب‌گردی یک روزتان را صرف آشنایی با آن کنید، مطمئنا پشیمان نخواهید شد و در آینده از روزی که در آن با فید آشنا شدید به نیکی یاد خواهید کرد!

چرا باید فید بخوانیم؟!
تصور کنید که دوست دارید همیشه مطالب چند وبلاگ به خصوص را بخوانید و یا از آخرین اخبار روز دنیا مثلا در مورد سیاست و اخبار روز، پزشکی یا فناوری مطلع باشید. برای این کار مجبور هستید که هر روز از همه این وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری بازدید کنید. این کار چندان ساده نیست و وقت‌گیر است. شما باید هر روز زمان زیادی در انتظار باز شدن صفحات اینترنتی بنشینید و تازه اصلا هم معلوم نیست که وبلاگ مورد نظر شما به‌روز شده باشد!
فید دقیقا چیزی است که به کار شما می‌آید. به کمک فید، مرور مطالب تازه سایت‌ها و وبلاگ‌ها بسیار ساده می‌شود.

از فید نترسیم؟
خیلی‌ها تا اسم فید به گوششان می‌خورد، با خودشان فکر می‌کنند که کار کردن با فید، فقط به درد خوره‌های کامپیوتر می‌خورد و بس. آنها از تغییر واهمه دارند و تصور می‌کنند که خو کردن به فید و ترک عادات وب‌گردی قدیمی‌شان، چیز دشواری است و فواید استفاده از فید به تحمل زحمات آشنایی با آن، نمی‌ارزد! در صورتی که هر کس با هر میان تحصیلات و در هر رشته‌ای که باشد به تناسب نیاز خود می‌تواند از فناوری از فید بهره ببرد.

چطور از فید استفاده کنیم و فید بخوانیم؟
اگر لوگو و اضافات گرافیکی و تبلیغات هر سایت را حذف کنیم و فقط مطالب جدید هر سایت را باقی بگذاریم، چیزی که باقی می‌ماند، فید سایت است، به عبارت دیگر فید، نسخه فقط متن سایت‌ها و وبلاگ‌ها هست.


چطور در عصر بی‌گودری فید بخوانیم؟!

1- آدرس فید سایت یا وبلاگ مورد نظر را پیدا کنید: حالا به مرحله‌ای رسیدیم که باید آدرس فید سایت‌ها و وبلاگ‌ها مورد نظرتان را به یک فیدخوان بدهید. اما چگونه باید آدرس فید را پیدا کرد؟ برای پیدا کردن آدرس فید یک سایت باید به سایت یا وبلاگ مورد نظرتان بروید، در صفحه سایت آدرس خروجی فید سایت را پیدا خواهید کرد. در سایت مورد نظرتان، دقت کنید، ببینید که کلماتی مثل فید، RSS، خوراک یا تصاویری مثل این:

e7b07c40843c5f864c4398bb8d60f29f

4943c47ef30f49a1e0f17b1aca667fdf

در یک پزشک، آدرس فید در بالای سایدبار کاملا مشخص است:

06-30-2013 07-42-10 PM

آدرس فید «یک پزشک» این است: http://feeds.1pezeshk.com/pezeshk

2- حالا این آدرس را باید به فیدخوان‌ها بدهیم، من در ادامه فیدخوان‌های مختلف را به شما معرفی می‌کنم، البته بسیاری از فیدخوان‌ها می‌توانند با گرفتن آدرس یک سایت یا وبلاگ، خودشان آدرس فید وبلاگ را پیدا کنند.


فیدخوان‌های برتر این روزها:

فیدلی: فیدلی یک فیدخوان خوب است.

بعد از ورود این صحنه را می‌بینید:

06-30-2013 08-00-34 PM

روی Login کلیک کنید. فیدلی با استفاده از اکانت شما در گوگل، شما را وارد می‌کند.

06-30-2013 08-02-53 PM

Accept کنید.

فیدلی با همین کار، فیدهای شما را گوگل ریدر می‌گیرد (ایمپورت می‌کند) و از این به بعد می‌تواندی با فیدلی هم، فیدها قبلی خود را بخوانید.

برای وارد کردن یک فید جدید باید، روی +Add Content کلیک کنید.

06-30-2013 08-14-39 PM

با این کار کادری ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید آدرس فید مورد نظر را بگذارید و دکمه Enter کیبورد را بزنید. البته فیدلی خودش هم می‌تواند آدرس فید بعضی از سایت‌ها و وبلاگ‌ها را پیدا کند، مثلا اگر آدرس یک وبلاگ را در وردپرس دات کام بدهید، فیدلی می‌تواند آدرسش را پیدا کند.

06-30-2013 08-18-31 PM

حالا اگر روی + کلیک کنید، این صحنه را می‌بینید:

06-30-2013 08-20-03 PM

همین جا می‌توانید، پوشه و نام فید مورد را تغییر بدهید، مثلا اگر فید یک وبلاگ فناوری خارجی را اضافه کرده‌اید، پوشه خاصی برای این وبلاگ‌ها درست کنید و اگر یک وبلاگ فارسی را اضافه کرده‌اید، آن را در پوشه «وبلاگ‌ها فارسی» بکذارید.

نکته‌هایی برای کار با فیدلی:

1- خیلی از ماها عادت داریم که مقالات و نوشته‌ها را به صورت کامل ببینیم، پس روی full article کلیک کنید (در گوشه شمال شرقی صفحه!)

06-30-2013 08-31-26 PM

2- در ستون کناری در قسمت پایین، روی Preferences کلیک کنید تا یک سری تنظیمات انجام بدهید. مثلا:
– می‌توانید مشخص کنید که همواره بعد از ورود به فیدلی، مطالب به صورت کامل یا مجله‌ای دیده شوند.
– می‌توانید مشخص کنید که در صورت اسکرول مقالات در حالت کامل، مقالات به فهرست، مطالب خوانده شده اضافه شوند.

3- اما یک چیز آزاردهنده این است که متن بعضی از وبلاگ‌ها و سایت‌های فارسی به صورت راست به چپ در فیدلی دیده نمی‌شوند. اگر در بین کلمات فارسی از کلمات انگلیسی استفاده شده باشد، موضوع آزاردهنده‌تر می‌شود، برای رفع این مشکل باید یک استایل فارسی نصب کنید. نترسید! کار خیلی راحت است.

اگر از فایرفاکس استفاده می‌کنید به اینجا بروید و در صورتی که از کروم استفاده می‌کنید به اینجا بروید و افزونه استایلیش را نصب کنید.

حالا به اینجا بروید و این استایل را نصب کنید.

4- در بالا و پایین هر فید در فیدلی گزینه‌هایی برای ستاره‌دار کردن مقال، برچسب زدن آن (تگ کردن)، ایمیل کردن آن یا فرستادنش به پلاس، پاکت، توییتر، فیس‌بوک و … وجود دارد.

5- فیدلی فعلا یک فیدخوان اجتماعی نیست، یعنی نمی‌شود به سبک گودر قدیم، مطالب را به اشتراک گذاشت، کاربران دیگران را دنبال کرد و پای فیدها کامنت گذاشت.

با این همه فیدلی یک فیدخوان خیلی خوب است و احتمالا در آینده پیشرفت می‌کند، سرعت به‌روز شدن فیدلی قابل قبول است.

6- اپلیکیشن‌های اندروید و iOS فیدلی را می‌توانید از اینجا یا اینجا بگیرید.


فیدخوان بعدی Hive یا هایو ریدر است. استفاده از این یکی را به کسانی توصیه می‌کنم که دوست دارند، فیدخوانی با خصوصیات اجتماعی داشته باشند.

مشکل فعلی این فیدخوان این است که شرکت و مجموعه بزرگی پشتیبانی‌ای نمی‌کند و بنابراین ممکن است اصطلاحا گاهی کم بیاورد. فعلا هم استفاده از آن برای همه میسر نیست، باید در این سایت ثبت‌نام کنید، تا بعدا یک کلید برای ثبت‌نام به شما داده شود.

امکانات اجتماعی این سایت شبیه گودر قدیم است، اما مسلما تا زمانی که اشکالات سایت رفع نشده باشد، گزینه خوبی نیست. شاید در ماه‌های آینده این سایت اقلیتی از کاربران را جذب خود کند.


دیگی جوشان از فیدها با دیگ ریدر:

دیگ ریدر، فیدخوانی است که تیم پشتیبانی خوبی پشت سرش قرار دارد و از نظر تأمین بودجه چیزی کم ندارد و برنامه مدونی برای توسعه در ماه‌های آینده دارد، بنابراین پناه بردن به دیگ ریدر را توصیه می‌کنم.

در اینجا هم بعد ورود به سایت، فیدها شما از گوگل ریدر به سادگی ایمپورت می‌شوند.

07-01-2013 12-20-24 AM

برای اینکه یک فید را به دیگ ریدر اضافه کنید، باید در قسمت زیر ستون کناری روی +Add کلیک کنید.

07-01-2013 12-22-59 AM

همین طور که می‌بینید، گزینه‌های مختلفی دارید. در همین کادر می‌توانید آدرس سایت یا آدرس فید سایت مورد نظر را وارد کنید.

07-01-2013 12-25-13 AM

و بعد Enter کیبورد را بزنید.

و بعد روی Add کلیک کنید تا فید به دیگ ریدر شما اضافه شود.

07-01-2013 12-26-46 AM

نکاتی در مورد کاربری دیگر ریدر:

– با «کشیدن و رها کردن» یا اصطلاحا «درگ اند دراپ کردن» هر فید، می‌توانید آن را در یک پوشه دلخواه بیندازید، این طوری کار مرتب کردن فیدها خیلی راحت شده است.

– در گوشه شمال شرقی، اگر روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید، وارد قسمت تنظیمات می‌شوید. در قسمت تنظیمات می‌توانید اکانت دیگ ریدر خودتان را به فیس‌بوک، توییتر، پاکت، ریدیبیلیتی و اینستاپیپر وصل کنید.

07-01-2013 12-32-19 AM

– گزینه‌هایی در بالای هر فید وجود دارد که با آنها می‌توانید هر مطلب را ذخیره کنید، دیگ کنید (تقریبا معادل لایک زدن)، یا به توییتر، فیس‌بوک، پاکت و … بفرستید.

– سرعت بارگزاری دیگ ریدر خوب است، اما اگر در گوگل ریدر، فیدها را خیلی نامرتب دسته‌بندی کرده باشید، احتمال دارد که گاهی بارگزاری دیگ ریدر با وقفه مواجه شود، بنابراین توصیه می‌کنم، حتما فیدهای خود را سامان بدهید.


فیدخوان AOL:

این هم یک فیدخوان تازه دیگر است. به علت هجوم کاربران به این سایت، فعلا بعد از ثبت نام، با تأخیر اکانت شما فعال می‌شود.

07-01-2013 12-50-42 AM

فیدخوان AOL سرعت بارگزاری خوب و قابل قبولی دارد (ولی نه در حد گودر) و قالب‌اش هم زیباست.

روی Sign in کلیک کنید، اینجا می‌توانید با اکانت AOL خود وارد شوید، البته فکر کنم راحت‌تر هستید با اکانت توییتر، فیس‌بوک یا بهتر از همه اکانت گوگل خود وارد شوید و مراحل ساده ثبت‌نام را طی کنید.

07-01-2013 12-53-18 AM

بعد از مدتی ایمیلی برای شما می‌آید و در آن ایمیل آدرسی به شما داده می‌شود که با کلیک روی آن اکانت شما فعال می‌شود.

حالا می‌توانید، فیدهای گودر خودتان را ایمپورت کنید (دو عکس زیر را ببینید.)

07-01-2013 01-17-37 AM

07-01-2013 01-18-17 AM

یا اینکه فید دیگری به AOL ریدر اضافه کنید (ممکن است باگ‌هایی موقع اضافه کردن آدرس فید مشاهده کنید، در این صورت کافی است که آدرس سایت را بنویسید.)

07-01-2013 01-19-23 AM

– این هم گزینه‌هایی که در بالای هر فید برای ستاره‌دار کردن یا ارسالش به شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.

07-01-2013 01-15-06 AM

– این فیدخوان ممکن است بعضی از فیدها فارسی را به صورت راست به چپ نمایش ندهد، چاره کار فعلا پناه بردن به استایل است.


Old Reader

ممکن است از روی نام این فیدخوان بتوانید حدس بزنید که کاربری‌اش چطور است، این فیدخوان می‌خواهد همان حس و حال گودر قدیم را ایجاد کند. یعنی اینکه هر کاربر بتواند فیدهای مودر علاقه خود را لایک یا شیر کند و کاربران دیگر را دنبال کند.

 بعد از ورود در گوشه شمالی شرقی امکان ایمپورت فیدهای قدیمی را دارید. اینجا باید نخست خودتان از فایلهای گودر خودتان یک پشتیبان بگیرید که همان فایل OPML درخواستی است.

07-01-2013 01-57-39 AM

07-01-2013 01-58-56 AM

برای این کار ساده‌تر هست که به این آدرس بروید:

https://www.google.com/reader/subscriptions/export

و بعد صفحه‌ای را که باز می‌شود، ذخیره کنید.

صفحه ذخیره شده، همان فایلی است که باید انتخاب کنید تا ایمپورت شود.

با کلیک روی Add a subscription هم می‌توانید یک فید را به اُلد ریدر اضافه کنید.

07-01-2013 02-09-15 AM

اما چیزی که اُلد ریدر را برجسته می‌کند، همان طور که گفتم ویژگی‌های اجتماعی آن است، شما می‌توانید با جستجویی دوستان خود را پیدا کنید.

07-01-2013 02-12-09 AM

مثلا می‌توانید با جستجوی 1pezeshk، پروفایل من را پیدا کنید و دنبالم کنید.

طراحی اُلد ریدر کمی قدیمی است، بنابراین این سایت گرچه امکانات قابل قبولی دارد، اما از نظر ظاهری، ممکن است مخاطب را جذب نکند. اما این هم راه حل دارد و توصیه می‌کنم با نصب این استایل، محیط اُلد ریدر را زیباتر کنید!


 فیدخوان بعدی inoreader است، این فیدخوان هم مثل الد ریدر ویژگی‌های اجتماعی دارد، با این تفاوت که از نظر پوسته و قالب بسیار بهتر است.

تنظیمات inoreader هم در گوشه شمال شرقی قرار دارد. به صورتی که در عکس زیر می‌بینید، یکی از این تنظیمات همان ایمپورت از گوگل ریدر است.

07-01-2013 02-30-33 AM

در گوشه شمال غربی شما می‌توانید نام کاربری دیگران را جستجو کنید تا بتوانید آنها را به لیست دنبال‌شوندگان اضافه کنید، در اینجا نام کاربری من 1pezeshk است.

07-01-2013 02-32-25 AM

inoreader همین دیروز کلی از مشکلاتی را که قبلا داشت، رفع کرده است، در واقع inoreader در حال حاضر شبیه‌ترین فیدخوان به گودر قدیم است. بنابراین inoreader را جدا به کسانی که نوستالژی گودر قدیم دارند، توصیه می‌کنم.

یک برتری دیگر inoreader نسبت به سایر فیدخوان‌ها پشتیبانی از نمایش راست به چپ مطالب فارسی است.

در این تصویر می‌بینید که در inoreader در زیر هر فید، چه گزینه‌هایی وجود دارند:

07-01-2013 12-00-02 PM

همان طور که می‌بینید، می‌توانید یک مطلب را لایک کنید، بردوکست کنید که معادل به اشتراک گذاشتن در گودر است، همچنین می‌توانید برای هر مطلب کامنت هم بگذارید.

اینها بسیار عالی هستند، اگر inoreader بتواند، از نظر منابع سرور هم پاسخگو باشد، واقعا یک گزینه عالی برای همه فیدخوان‌هاست!

inoreader را جدی بگیرید و لطفا از اضافه کردن فید «یک پزشک» در آن و همچنین دنبال کردن من با نام کاربری 1pezeshk دریغ نکنید.


netvibes

تفاوت عمده netvibes با بقیه فیدخوان‌ها این است که یک فیدخوان قدیمی است و با عجله و شتاب بعد از اعلام خبر مرگ گودر درست نشده است، این فیدخوان تقلیدی از گودر نیست و به کلی یک فیدخوان با ظاهر و کارکرد متفاوت است.

بعد از ورد به سایت، از سه گزینه موجود برای ثبت‌نام روی گزینه راست کلیک کنید و بعد اکانت رایگان را فعال کنید.

07-01-2013 02-41-37 AM

در گوشه شمال غربی با کلیک با روی افزودن می‌توانید مجموعه فیدهای خود را در گوگل ریدر به صورت یک فایل OPML اضافه کنید یا یک فید را اضافه کنید.

07-01-2013 02-57-37 AM

– حالا اگر دیدن فیدها به صورتی شبیه گودر هستید، باید وضعیت مشاهده reader را انتخاب کنید.

07-01-2013 02-59-01 AM

این روزها در غوغای فیدخوان‌های جدید کمتر کسی است که صحبت از netvibes کند، غافل از اینکه netvibes علاوه بر اینکه فیدخوان خوبی باشد، امکانات دیگری هم دارد که باید شما به تدریج کشف کنید.


 در ادامه به صورت فهرست‌وار به برخی از فیدخوان‌های دیگر اشاره می‌کنم:

newsblur: فیدخوان خوبی است، البته اشتراک رایگان آن محدودیت‌هایی دارد.

commafeed

و پالس


فیدخوان‌های برتر به انتخاب یک پزشک:

– بهترین فیدخوان حال حاضر: فیدلی

– فیدخوان آینده‌دار که ممکن است بهترین فیدخوان چند ماه بعد شود: دیگ ریدر

– بهترین فیدخوان با خصوصیات گودر قدیم یعنی داشتن خصوصیات اجتماعی (لایک و شیر کردن و دنبال کردن کاربران دیگر): inoreader

– بهترین فیدخوان غیراقتباسی! netvibes

– بهترین فیدخوان پولی: newsblur

– بهترین اپلیکیشن فیدخوانی: reeder


مشکلاتی که فیدخوان‌های جایگزین دارند:

– مشکل عمومی راست به چپ نکردن فیدهاست.

– عموما برنامه‌‌ای برای فیدخوانی هوشمند ندارند، شاید دیگ ریدر در این بین استثنا باشد. منظور از هوشمند کردن فیدخوانی این است که سرویس فیدخوان بتواند بر مبنای علایق یک کاربر، فیدهای واجب را به او نشان بدهد یا اینکه سرویس بتواند با توجه به سلیقه عموم کاربران، خبرهای و پست‌های داغ هر روز را نمایش بدهد.

– بسیاری از آنها به صورت قابل توجهی کندتر از گودر هستند.

– آن دسته‌ای که خصوصیات اجتماعی بارز دارند، تیم پشتیبان قوی ندارند.


پی‌نوشت: بر اساس راهنمایی‌ها و کامنت‌های شما ممکن است این پست اصلاح یا تکمیل شود.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
145 نظرات
 1. مرتضی می گوید

  مطمئنید فیدلی بهترینه؟
  چون من وقتی فید شما رو میزنم Error 403 میده

  1. Marilyn می گوید

   دوست عزیز چه دلیل با حالی چون من وقتی فید شما رو میزنم Error 403 میده پس بهترین سرویس نبیست مرسی از وفاداری به سایت دکتر 😉
   من جراحی دندان داشتم برای همین دوستان رو چند وقتی از دست داده بودم
   1. دوستانی که بین قضیه اتنتیکشن ( شناسایی هویت ) گوگل و فیدلی دچار سر در گمی شدند فیدلی در واقع خودش رو از دردسر پروسه پیچده خلاص کرده و از امکان گوگل که برای تمام توسعه دهنده ها فراهم استفاده کرده مثل امکان لاگین با اکان فییس بوککدر بیشتر سایت ها
   2. تعطیل این بخش جددا کار پر بحثی بود چون سایت اورکات که تقریبا (تقریبا) یک سیستم مرده یا لااقل مرده تر از گوگل ریرد بود هنوز فعال اما از طرف دیگر عکس عمل کاربران چندان شدید نبود چون خیلی از سرویس ها که درشروف تعطیلی بودند به علت درخواست کاربران تمدید یا هرگز تعطیل نشده اند (البته نه در مورد گوگل و این سوریس هم فقط از طرف گوگل بسته شد ) اما شما پزیرش کاربران میبینید فقط با کمی تاسف، البته گوگل به علت رقابت شدید با ماکروسافت در عصره جستجو و… (برطبق گفته خود گوگل) احتیاج به استفاده از کارکنان خود در عرصه های رقابتی تر دارد و در مورد عکس عمل یا هو هم که با تاکیید های بسیار از دوستدارانش به این سمت نرفت نشان از کم رونق شدن این بخش دارد لا اقل در مورد کشورهای غربی (البته با وجود موجود بودن کدهای این بخش در گوگل دوستان ایرانی در صورت دارا بودن بسنر سخت افزاری میتوانند این در این بخش فعال باشد)
   3. اقای دکتر چه خوب بود که شما در تمام مطالبی که منتشر میکردید اینقدر علاقه به پاسخ داشتید

 2. مرتضی می گوید

  feedspot هم بدک نیست

  1. یک برنامه نویس می گوید

   موافقم. به نظر من که خیلی خوب اومد.

 3. Miladsob می گوید

  جناب مجیدی، خیلی ممنون بابت این پست بلند و پرزحمت!
  در این پست goo.gl/QViMl راه‌های رو برای استفاده بهینه از OldReader معرفی‌کرده‌ام، استایلی رو هم برای OldReader آماده کرده‌ام که مطالب رو راست به چپ و با فونت‌های فارسی قشنگتری نشون میده!
  لینک استایل : http://userstyles.org/styles/87544

 4. ali می گوید

  با سلام ممنون از نوشته کاملتان در کل وب فارسی
  یک نکته
  دیگ ریدر با این آدرس کاملا در دسترسه
  https://digg.com/reader

 5. محمد می گوید

  سلام
  چند روز دیگه یک فیدریدر که کار چند تا تیم برنامه نویسی ایرانی هست لانچ میشه ، اگر امکان داره برای حمایت از برنامه نویس های کشورمون این سرویس رو هم معرفی کنید.
  بعد افتتاح نسخه روی نسخه بتا امکانات خاصی به این فیدریدر اضافه میشه که واقعا این سرویس رو نسبت به بقیه متمایز میکنه!
  لطفا روی توئیتر و فیسبوک این سایت رو فالو کنید.
  https://twitter.com/recentfeed
  https://www.facebook.com/recentfeed

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ما هم منتظریم.

 6. ali می گوید

  گذشته ها یک وقتهایی که کل گوگل ریدر و جیمیل در دسترس نبود من از این سایت برای خواندن فید استفاده می کردم
  http://www.bloglines.com

  1. yoosef می گوید

   این همون netvibes هستش که آقای دکتر معرفی کردند. و به نظر من بهترینشونه

  2. علیرضا صدیقی می گوید

   معنی این منفی ها چیه ؟؟؟؟؟

   1. علیرضا مجیدی می گوید

    من هم مثل شما کنجکاوم. چه خوبه کاربرانی که منفی به همه کامنت‌های می‌دهند، به جای این کار به صورت سازنده در بحث‌ها شرکت کنند.

    1. ناشناس می گوید

     دکتر اگر ممکنه امکان لایک زدن برای هر مطلب رو اضافه کنین.خیلی از مواقع هست که برای مثال من از مطلبی خوشم میاد و میام اینجا برای شما می نویسم:مرسی خیلی خوب بود،که در واقع با لایک زدن یکیه با این تفاوت که هم من ِ خواننده باید مراحل کامنت گذاری رو طی کنم!و هم شما باید تعداد زیادی کامنت بخونین!تعداد لایک خیلی راحت نشون میده چند نفر دوست دارن مطلبو…

 7. فرشاد می گوید

  پست شما واقعاً کامل بود، فکر نکنم نیاز به تکمیل و اصلاح هم داشته باشه. ولی به نظر من دیگ‌ریدر حتی از فیدلی هم بهتره، ولی حیف که قربانی تصمیمات احمقانه شده! فیدلی هنوز هم کاملاً تحت وب خالص نیست و به زور افزونه کار میکنه.

  راستی من بیشتر از چهار بار سعی کردم از takeout بک‌آپ گودر رو دانلود کنم، اما بعد از طی مراحل، در نهایت پروسه دانلود شروع نمیشه! فقط من این مشکل رو دارم یا نه؟ آیا فایل OPML هم از همین طریق و با اکسترکت کردن فایل zip دانلود شده از تیک‌اوت قابل دسترس هست؟

  پ.ن: یکی از فواید فیدها –که به نظرم نیاز به ذکر در پستتون داشت– این بود که سایت‌های تحت تاثیر تفکرات ابلحانه (!) رو هم میشه به خوبی (حداقل از نظر تکست) با اون ها دنبال کرد.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   از همان آدرسی و شیوه‌ای که در پست بهش اشاره کردم استفاده کنین، چون عملا بک آپ گرفتن با takeout کار بسیار دشواری است. چرا: 1- کلی طول می‌کشه پک آپ درست بشه. 2- دانلودش خیلی سخته، مخصوصا با آی پی ایران.
   پس برین به به آدرس:
   https://www.google.com/reader/subscriptions/export
   صفحه‌ای که باز می‌شه رو با مرورگر ذخیره کنین.
   بعد وقتی از شما فایل opml خواسته می‌شه، همین فایل ذخیره شده رو آپلود کنین.

   1. فرشاد می گوید

    بسیار ممنون از جوابتون، مشکلم حل شد :‌)

 8. Aydin می گوید

  این پست فوق العاده بود – ممنون

 9. ... می گوید

  دمتون گرم والا! خصوصا اون «غیر اقتباسی» شاهکار بود :))

 10. علی می گوید

  خدا بگم چی کارت نکنه گوگل با این کارت !

  من از فیدلی استفاده میکنم ، که داره ازش متنفر میشم 😐

  بقیه رو امتحان میکنم ببینم چی هستش ! 😀

  آقای مجیدی واقعا پست عالی بود ، فرض رو این طور میگید ما فید
  خوان های بی خانمان ، با کمک شما داریم خونه دار میشم !

  اصلا این دفعه آقای مجیدی مچکریم 😀

  1. Tyran می گوید

   Inoreader سرویس خوبی هست و به نظر من در کنار Diggreader که البته فیلترههه بهترین اینها هست. من هم زیاد با فیدلی کنار نیومدم.

   در ضمن الان ۱۱ تیر و ۲ جولای هست و گوگل هنوز ریدر رو شات‌داون نکرده….

 11. پیامک و اس ام اس نوند می گوید

  کامل
  دیگ ریدر باز میشه، مشکلی نداره

 12. delzadeh می گوید

  فوق العاده بود. واقعا سپاسگزارم.

 13. ایرانی می گوید

  سلام
  جالب بودش
  AOL سایت خوبیه ولی دیر به دیر آپدیت میکنه و مخصوصا در مورد سایتهای ایرانی مثل انتخاب مشکل داره
  Feedly رو خوشم میاد ولی نمیتونه سایتهای فیلتر مثل ب.ی ب.ی س.ی رو نشون بده
  Digg رو هم امروز برای اولین بار دارم استفاده میکنم. امیدوارم مشکل اونا رو نداشته باشه
  ولی خداییش Reader یه چیز دیگه بود

 14. عباس ملكشاه می گوید

  ممنون از بررسی جامع و کاملی که از خبرخوان ها ارائه نمودید جناب دکتر مجیدی

 15. علیرضا می گوید

  بررسی خوب و کاملی بود. من تقریبا با اکثرشون کار کردم

  فیدلی بین این فیدخوان‌ها فعلا از بقیه بهتر به نظر میرسه. سرعت لود شدنش بهتر از بقیه اس و امکانات بیشتری میده. از جمله ابزارهای به اشتراک گذاری. یا برای خواندن مطالب در آینده وابسته به سرویس دیگه ای نیست
  oldreader به شدت کنده و کار کردن با اون کمی عذاب آوره
  netvibes از نظر سرعت خوب بود ولی بخش ریدر اون صرفا یه ریدر بود از امکاناتی برای خواندن در اینده و اشتراک گذاری و … خبری نبود
  newsblur هم بد به نظر نمیرسه. حتی همون اکانت رایگانش هم از خیلی های دیگه بهتره
  aol رو هنوز نتونستم وارد بشم از شدت ترافیک.
  دیگ ریدر بر خلاف تبلیغاتش تقریبا چیز خاصی نداشت به نظرم . خیلی از امکانات بسیار ساده که بقیه فیدخوانها داشتند رو نداشت. گرچه دیگ فیلتره ولی با https باز میشه
  inoreader رو هنوز تست نکردم

 16. محمد می گوید

  Feedly وبلاگ های فیل..ر شده رو فید نمیکنه! خطای 403! راهی براش هست؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خیلی ساده، اون وبلاگ‌ها را در یک پوشه قرار بدین و برای خواندن آنها به جای کلیک روی یک وبلاگ، روی پوشه حاوی آنها کلیک کنید.

   1. jimiweber می گوید

    آقای مجیدی ما انقدر از راه حل شما خوشحال شدیم که اشتباهی به جای لایک! روی آیکون دیسلایک کلیک کردیم…
    اما دمتون گرم. خیلی راه حل با حالی بود. یه بار دیگه فیدلی شد فیدخوان من.

   2. محمد می گوید

    خیلی ممنون، جواب داد

 17. حسین می گوید

  سلام من از این لینک نمیتونم استفاده نکم
  http://userstyles.org/styles/89738/persian-farsi-feedly
  میگه که:
  app,.. can not be added from this website

  1. حسین می گوید

   آقا مشکل حل شد D:
   باید کرومو ری استارت میکردم

 18. رضا تسلیمی می گوید

  سلام ممنون بخاطر مطلب بسیار مفید تون . واقعا این چند روز درگیر یافتن یه جایگزین مطمئن بودم.

 19. میثم می گوید

  سلام آقای دکتر
  دست شما درد نکنه واقعا مفید بود.
  فقط یه مشکلی که من دارم اینه که فید اکثر وبلاگهایی که میخونم تحت لینک فیدبرنر منتشر شده که اون هم متاسفانه فیل.تر هست و باعث میشه اپلیکیشن فیدخوان خطا بده. برای حل این مشکل راهی سراغ دارید؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این فیدها را در یک پوشه بگذارید و موقع مطالعه روی پوشه کلیک کنید و نه یک فید تکی.

   1. بهرام می گوید

    از Aol reader استفاده کنین. مشکل فیل.. رو نداره

   2. ebadi می گوید

    باسلام در فیدلی چگونه فولدر درست کنم؟

  2. jimiweber می گوید

   برای بیشتر این فیدها من با یه بار رفرش کردن آدرس فید مشکلم حل شد. الان فقط مشکل با وبلاگ و سایت هایی هست که خودشون به قول جادی توسط کسی دیگه ای برای سلیقه ما مناسب نیستن!!!
   که اونها رو هم با همین روش آقای مجیدی درست میشه.

   مثلاً از روزی که فیدلی ابری شد، نارنجی رو هم پیدا نمی کرد. اما با یه بار رفرش کردن لینکش درست شد.

 20. احمد می گوید

  سلام
  من از اپ reader استفاده می کنم خیلی خوبه.

 21. احسان می گوید

  سلام آقای دکتر
  من قبلا هم ایمیلی مزاحم شما شدم . اپلیکیشنی که پیشنهاد دادید مخصوص iOS هست و نسخه اندروید نداره . لطفا اپلیکیشن اندروید که آفلاین ساپورت هم داشته باشه معرفی کنید . البته تو سایت فیدلی دیدم که اپ جی ریدر که برای گوگل ریدر طراحی شده بود با فیدلی هم کار می کنه . مشکل من اینه که الان فیدلی برای خودش یوزر پسورد نداره و در واقع از اکانت گوگل استفاده می کنه

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در مورد اپ فیدلی اگر یک بار بتوانید به «نحوی» وارد اکانت بشوید، مشکل حل است.

 22. زهرا می گوید

  سلام
  ممنون از مقاله مفیدتون
  میتونم بپرسم ریدر گوگل کلن دیگه قراره کار نکنه؟ رو موبایل هم؟ و این فیدلی خیلی بی شمایله.حیف گوگل ریدر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   متأسفانه، دیگر خبری از گوگل ریدر نخواهد بود.

 23. delzadeh می گوید

  به نظر من این فیدخونها اگه همه با هم یه ائتلاف می‌کردن، خیلی خوب می شه.! هرکدومشون یه امکانات دارن که اون یکی یا نداره یا ضعیف تره. من الان مثل مغازه لباس‌فروشی هر 8 تا رو روی تب‌های مختلف باز کردم و موندم کدومش به عنوان انتخاب نهایی باشه. در عین حال دارم آخرین نفس‌کشیدن‌های گودر رو رصد می‌کنم.

 24. علی می گوید

  سلام
  ممنون از مطالبی که تا به حال در خصوص گوگل ریدر و جایگزینانش نوشتید
  من هم با اکثرشون کار کردم اما هیچ کدومشون در حد گوگل ریدر نیستن
  نمی دونم چی به گوگل و مسئولانش بگم
  هرچند بابت این سرویس پولی پرداخت نکرده بودیم که طلبکارشون باشیم اما خوب دیگه…

 25. حسین می گوید

  یک قالب Stylish هم برای فیدلی هست که متن های راست به چپ رو خوب نشون میده.

  Persian (farsi) Feedly

  http://userstyles.org/styles/89738/persian-farsi-feedly

  اینم بقیه استایل ها :

  http://userstyles.org/styles/browse/feedly

 26. ناشناس می گوید

  مرسی دکتر،
  اما چرا انقدر دیر این پستُ منتشر کردین؟!!
  شما که اینهمه زحمت کشیدین،ای کاش یه اسکرین شات از داخل هر کدوم از اینا میزاشتین که اگر ما توی بعضیاش عضو نیستیم بدونیم محیط داخلش چه جوریه.بازم مرسی.

 27. خاطرات رونیک می گوید

  سلام…
  اول مطلب رو که خوندم …
  اسنگیت رو نصب کردم و شروع به ضبط فیلم کار….
  ضبط کار با گوگل ریدر …
  و الان هنوز هم داره ضبط می‌کنه…
  که بماند یادگاری …
  بعدشم که اومدم این صفحه …
  سیو می‌کنم و بعدن ازش استفاده می‌کنم …

 28. ds می گوید

  احتمالا کابران یوتیوب متوجه شده اند چند روزی است که گزینه “توقف” از لیست کلیک راست ویدیوهای این وب سایت حذف شده،این تصمیم حتی دادِ کاربران کشورهایی که از نظر سرعت با ما فاصله زیادی دارند را هم درآورده…واقعا معلوم نیست گوگل به دست چه کسانی افتاده؟؟؟ به نظر می رسه واقعا این شرکت کم کم در حال ورود به سرازیری است

 29. Saeed می گوید

  درود بر شما

  فیدلی خوبه ولی بعضی فیدهارو نمیاره و capacity is over رو میده البته روی نسخه iOS ولی رو سایتش کار میکنه.

  دیگ هم اصلا تعداد فیدهای خوانده نشده را کنار هر فید نمی نویسه و وقتی همه پستهای یه فید را خواندید از لیست فیدها حذف نمیشه و متوجه نمیشید که با پست جدیدی آپدیت شده یا نه و وقتی مراجعه می کنید می بینید که خالیه.

  کلا دیگ تازه اول راهه.

  فکر می کنم خیلی از شرکتها هم ایرانی بازی درآوردن و تازه شب امتحان یادشون افتاده که باید جایگزینی برای گودر بسازند و خیلی برنامه ها بتاست در صورتی که فکر کنم حدود 4-5 ماه فرصت داشتند.

 30. mehrad می گوید

  آپدیت امروز inoreader از راست به چپ هم پشتیبانی میکنه

 31. choir master می گوید

  در مورد inoreader:
  مشکل راست بچ چپ بودن فیدها تو آپدیتی که امروز دادند برطرف شده.
  مشکل کند لود شدن هم دیروز با انتقال به سرور جدیدشون بکلی برطرف شد.
  مشکل پس و پیش بودن پستها از لحاظ زمانی هم بیش از یک هفته است که برطرف شده.

  تغییرات inoreader رو از این فید میتونید دنبال کنید:
  https://www.inoreader.com/stream/system/changelog

  *فکر میکنم در حال حاضر شبیه‌ترین و راحتترین سایت همین اینوریدر هست خصوصا که زبانهای راست به چپ رو به درست ساپورت میکنه.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنونم

  2. احسان می گوید

   اینوریدر نسخه اولیه اپ اندرویدش رو ریلیز کرد :

   https://www.inoreader.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=666

   هر چند که خود اینوریدر این روزا خیییلی کند شده متاسفانه

 32. امیرحسین م می گوید

  سلام
  واقعا ببینید چقدر وابسته به گوگل و گودر شدیم که با بسته شدن این سرویس همه احساس آوارگی می کنیم 🙁

  الان نمی دونم این وابستگی خیلی زیاد و بد هست و یا این بسته شدن این سرویس گوگل!

  ماجرایی هست که باید بررسی شود

 33. بهرام می گوید

  فیدلی خوبه ولی اخیرا که امکان وارد کردم فیدهای گوگل ریدر رو اضافه کرده و مثل و اوایل از خود گوگل ریدر متن ها رو نمی آره دیگه نمی تونه آدرس های فیل..ر شده رو باز کنه و بنابراین Error 403 میده. این مشکل باعث شد من فیدلی رو کنار بزارم و برم سراغ Aol Reader. ابزارهای اشتراک گذاری و… رو بهتر از فیدلی کرده

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در این مورد پاسخ من به کامنت‌های بالایی را ببینید.

 34. سعيد می گوید

  با تشکر. من فیدلی، دیگ و AOL رو بررسی کردم.

  فیدلی مشکلی که داره اینه که فیدهای فـ**** شده رو نمایش نمیده که البته در چند کامنت بالاتر آقای مجیدی راه حلش رو گفتن

  دیگ هم تعداد آیتم های خونده نشده رو نمیدونم چرا نمایش نمیده. حتی تو تنظیماتش هم که این گزینه رو فعال میکنم باز هم اتفاقی نمیفته (هر چند که بهرحال این اشکالیه که برطرف میشه)

  در کل از بین این 3 تا Aol Reader رو انتخاب کردم. البته مشکل جزئی ای که داشت (نمیدونم هنوز هم داره یا نه) اینه که وقتی سایتی مطلب جدیدی رو اضافه کرد بالافاصله آپدیت نمیشه حتی اگه رفرش هم بزنیم اینطور نیست و چند دقیقه ای طول میکشه

 35. بیز می گوید

  ممنون از جمع بندی خوب.
  من قرار گذاشتم که از هایو (hive) استفاده کنم، از محیط فیدلی خوشم نمیاد. به نظرم خصوصیات اجتماعی هایو خیلی میتونه گودر رو برای ما مجسم کنه. البته یک سری کمی و کاستی هنوز داره ولی به نظرم بهتر از فیدلیه! gooder.us هم هست راستی که کاملا نمونه یک گودر فارسیه..

 36. احسان می گوید

  سه سوال
  inoreader و digg هر دو ظاهرن به اکانت های گوگل دسترسی دارن و میشه با اکانت گوگل ازشون استفاده کرد.
  کسی میتونه توضیح بده که چه طور ممکنه؟

  1. دريا می گوید

   و سوال من اینه که از نظر امنیت مشکل نداره؟
   چرا فیدلی هربار که لاگین میکنیم، اون قسمت سوالات اجازه دسترسی رو می پرسه و هی اکسپت میکنه؟

 37. احسان می گوید

  ببخشید میخواستم بنویسم یه سوال

 38. ناشناس می گوید

  دکتر در فیدلی نمیشه اکانت ساخت؟منظورم اینه که آیا فقط از طریق ج یمیل باید لاگین کرد؟وقتی گوگل ریدر خاموش شه درست کار می کنه؟!چون بازم باید از طریق گوگل لاگین کرد!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   با اکانت گوگل وارد می‌شین، تعطیلی گودر که خللی در اکانت گوگل شما ایجاد نمی‌کنه.

   1. دريا می گوید

    نسخه جدید فیدلی تحت وب (چه تحت وب چه افزونه کروم) امروز فیدها رو اصلا نمیاره. کسی به این مشکل برنخورده؟
    این در حالیه که من قبلا لاگین کرده بودم و فیدهام رو اورده بود!!!!

 39. جعفر محمدی می گوید

  سلام جناب مجیدی،
  مطلب خیلی کاملی بود، فقط جای اپ newsify خالی بود. newsify الان به فیدلی هم وصل شده و تمامی امکانات reeder (و حتی بیشترش) رو هم می‌ده.

  خودم یه چند ماهیه از reeder به newsify کوچ کردم، و الان هم خوشحالم که خاصیت ابری بودن رو با newsify دارم، در حالی که reeder الان اینو نداره و همه چی رو تو خودش نگهداری می‌کنه.

  یکی از مزیت‌های اصلی newsify نسبت به اپ خود فیدلی هم اینه که مطالب رو آفلاین هم نگه می‌داره.

 40. جعفر محمدی می گوید

  کاش به gooder.us هم یه اشاره‌ای می‌شد.

 41. جعفر محمدی می گوید

  یه نکته‌ دیگه‌ای هم که برای خیلی‌ها می‌تونه جذاب باشه، تبدیل «فیدهای تنها دارای خلاصه مطالب» به «فیدهای با مطالب کامل» هست. بخصوص در مورد سایت‌های ف…تر شده، این امر حیاتی‌تره.

  بهترین سرویسی که من برای این کار پیدا کردم fulltextrssfeedه. کار باهاش هم خیلی راحته، حتی لازم نیست تو سایتش هم بره آدم. کافیه http:// اول آدرس فید مورد نظر رو با عبارت زیر جایگزین کنه:
  http://fulltextrssfeed.com/

 42. جواد رمزی می گوید

  با سلام و ممنون از سایت خوب
  کاش از OPML هم میگفتید.
  اگر امکانش هست OPML خودتون که استفاده میکنید یا دوستانی که اهل وبگردی هستند رو اینجا میذاشتید.

 43. علی حسینی می گوید

  من از روزی که گوگل گفت می‌خواد گودر رو ببنده اکثر فیدریدرهای مطرح رو امتحان کردم، به نظر من بین فیدریدر های خارجی فیدلی واقعا بهترین و میشه گفت چند وقت اخیر حتی از گودر هم بهتر شده.
  ولی گودر ایرانی هم می‌تونه گزینه خوبی باشه، مخصوصا که از نوشته‌های فارسی پشتیبانی ویژه‌ای می‌کنه.

 44. j@vad می گوید

  عالی بود

 45. Blue می گوید

  ممنون میشم استایلیش برای دیگ ریدر هم بذارید

 46. مهدی می گوید

  ولی این https://www.commafeed.com از همه بهتره.
  پروژه آزاده ، واسه همین خیلی بهتر و سریع‌تر توسعه پیدا میکنه.
  از صفحه کاملا بهینه استفاده شده.

  الان تنها مشکلش اینه که نسبت به گوگل‌ریدر یکم کندتر رفرش میکنه.

 47. مصطفی می گوید

  من برای خواندن فیدها از بیش از یک دستگاه و در جاهای متفاوت استفاده می‌کنم، به طور مثال بر روی مرورگرهای مختلف و کامپیوترها، گوشی‌ها و تبلت‌های مختلف فیدگردی می‌کنم. الان این ویژگی در کدام فید خوان جلوه کرده است؟ یعنی فیدخوانی معرفی کنید که هرجا رفتم در کامپیوتر شخص دیگری، کافی نت و … مثل گوگل ریدر تنها با وارد کردن یوزر و پسورد بتوانم وارد فید شوم. البته مثل فیدلی نباشد که من را فقط وابسته به موزیلا و کروم بکند و اجازه استفاده از فید را در مرورگرهای دیگر ندهد.
  لطفا جواب تان را به ایمیل هم ارسال فرمائید تشکر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   الان فیدلی دیگر با مرورگرهای دیگر هم قابل استفاده است.

 48. سعید می گوید

  با سلام

  یه سوال ذهن من رو مشغول کرده؛ اگر این سرویس گوگل بسیار محبوب و کاربردی بوده پس چرا گوگل تعطیلش کرده؟

 49. amir می گوید

  با تشکر از پست جامع شما
  من از ino reader استفاده میکنم و چندتا سوال برام پیش اومده:
  1 درسته مشکل راست به چپ کردن بعضی فیدها حل شده اما اونایی که نوشته فارسی و انگلیسی باهم دارن بازم اشکال داره چطوری میتونم این مشکلو حل کنم؟
  2من میخوام فیدهای بعضی پیج های فیسبوکو داشته باشم باید چکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

 50. amir2012 می گوید

  با تشکر از پست جامع شما
  من از ino reader استفاده میکنم و چندتا سوال برام پیش اومده:
  1 درسته مشکل راست به چپ کردن بعضی فیدها حل شده اما اونایی که نوشته فارسی و انگلیسی باهم دارن بازم اشکال داره چطوری میتونم این مشکلو حل کنم؟
  2من میخوام فیدهای بعضی پیج های فیسبوکو داشته باشم باید چکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   یکی باید یک استایل براش بنویسه.

 51. رضا می گوید

  ممنون . از امروز من هم به جمع فید خوان ها پیوستم!
  لطفا لینک قابل دانلود feedly رو برای اندروید بزارین

 52. صادق می گوید

  بچه ها کسی میدونه چرا “دیگ ریدر” مثل بقیه فیدخوانها نشون نمیده تعداد فیدهای خوانده نشده رو …

  توی تنتظیمات هم میریم هرکاری میکنم نمیشه ….
  Show unread counts for RSS feeds
  Yes-No

  واسه همه اینجوریه آیا ؟

  1. ابی می گوید

   واسه منم اینجوریه.

 53. مهدی می گوید

  سلام
  syndifeed رو هم سایت آی کلاب معرفی کرده

  http://www.iclub.ir/syndifeed-google-reader

 54. علیرضا ملیحی می گوید

  من اپلیکیشن digg رو روی آیپد نصب کردم و خیلی راحت همه فیدهام رو از گودر ایمپورت کردم. با فارسی هم سازگاره و پستها رو از راست به چپ نشون می‌ده و اون مشکل ف.ی.ل.ت.ر رو هم نداره. ولی متاسفانه فقط به صورت آن‌لاین می‌شه ازش استفاده کرد. برای فیدخوانی در حال حاضر از اپلیکیشن MrReader استفاده می‌کنم. واقعا معرکه‌ست. در عرض دو دقیقه همه فیدهام به روز می‌شوند و در طول روز در حالت آف‌لاین به راحتی ازش استفاده می‌کنم. دو سه روز پیش هم آپدیت شده و شما می‌تونید از فیدلی هم فیدهاتون رو واردش کنید.
  لینک دانلود mr reader:
  https://itunes.apple.com/us/app/mr.-reader/id412874834?mt=8
  لینک دانلود digg:
  https://itunes.apple.com/us/app/digg/id362872995?mt=8

 55. بهنام می گوید

  به نظر من AOL Reader از همه بهتره. هم پیشتیبانش قویه، هم سرعتش فوق العادس. Dig رو هم امتحان کردم. رابط کاربری دیگ خیلی ضعیفه. در بین فید خوان ها هیچ کدوم در مورد رابط کاربری به پای AOL نمیرسن. Feedly هم با شلوغ کردن بیشتر باعث دلزدگی کاربر میشه. AOL حتی برای فید هایی که نمایش میده از CSS خودش استفاده میکنه.
  فقط دوتا کاستی داره: 1- امکانات اجتماعی نداره (که برای من مهم نیست) 2- نمیشه از لیست فید ها خروجی گرفت (ای رو گفتن به زودی اضافه میکنن)
  یه ایراد هم داره که اون نمایش نادرست فید های راست به چپه. (که این با استایل درست میشه)

  در مورد فید و RSS من قبلا یه مطلبی نوشته بودم که اگر دوستان خواستن میتونن بخونن:
  http://goo.gl/bS1jy

 56. Dee می گوید

  من goodnoowsً را نیز معرفی می‌کنم.

 57. ابی می گوید

  من از اینوریدر استفاده میکنم. یه قابلیت خوبی که داره اینه که میتونید علاوه بر گرفتن فید به ایمیلتون هم نوتیفیکیشن بده و مطلب مهم رو براتون بلافاصله بفرسته
  واسه اونایی هم که سرعتشون کمه از تم کلاسیک استفاده کنین خیلی سرعت لود بهتر میشه.

 58. امیر می گوید

  درود بر پزشک منحصر بفرد در وب (:
  نزدیک یکسال است که از http://www.netvibes.com استفاده می کنم و بسیار راضی هستم هرچند که با توجه به ظاهر گرافیکی حتما نیاز به یک اینترنت پر سرعت ! دارد.
  البته پارسال هم شما یک مقاله گذاشته بودید و این فید را معرفی کرده بودید.
  شاد باشید (:

 59. مجید می گوید

  دیگ ریدر اپ آندروید نداره
  نظرتون درمورد greader چیه؟

 60. ruhollah می گوید

  خیلی ممنون.
  یه امکان جالب فیدلی اینه که توی حالت “title only view” (همون “list view” گودر) یه گزینه داره:
  Mark as read and hide
  چیزی که گودر هیچوقت(!) نداشت…
  دیگه لازم نیست تا اون پایین بری و آخرش بزنی: Mark all as read
  از هر عنوانی که خوشِت نیومد، همون لحظه ناپدیدش کن 🙂
  —–
  بین چند تا فیدخون جایگزین “دیگ ریدر” که خوب نبود! توی آپدیت فیدها از بقیه عقب تر بود!
  —–
  یه سوال:
  چرا گودر هنوز هست؟!

 61. بتول می گوید

  این گوگل فکر کنم همه ملت رو سر کار گذاشته! هنوز گودر باز میشه و کار می کنه!

  من کم کم دارم به فیدلی عادت می کنم … حتی سرعت خوبی هم داره و کلی گزینه های جالب.

  1. ناشناس می گوید

   گودر در واقع نوشته بود که ما “بعد” از اول جولای دیگه در دسترس نیستیم!یعنی از دوم به بعد،که میشه بعد از ظهر یازدهم تیر ماه…

 62. مریم می گوید

  سلام،
  گودر ویژگی خوبی که داشت این بود که آرشیوی از وبلاگ هایی که حذف شدند رو هم ارائه می داد یعنی به پست هاش می شد دسترسی داشت. آیا راهی برای ذخیره ی اون پست ها وجود داره؟
  با مهاجرت به فیدلی اون وبلاگ ها چیزی ازشون دیده نمی شه.

  و مورد دیگه به پست های قدیمی و خوانده شده ی مثلا دو سه ماه پیش سایت ها دسترسی نمی شه داشت. یک قسمت هست برای پست های اخیرا خوانده شده که تعداد محدودی از پست های اخیر رو نشون می ده…

  1. آرش می گوید

   منم الان همین مشکل رو دارم. در واقع یه سری وبلاگ ها بودن که اصلاً بسته شده بودن یا مسدود شده بودند, (غیر از ف.تر شدن) ولی توی گودر میشد بازم خوندشون, حالا چطوری میشه به اونها دسترسی پیدا کرد؟ فکر کنم دیگه کار از کار گذشته, مگه نه؟

 63. احسان می گوید

  سرکاریم ؟؟؟
  گودر هنوز کار می کنه ، اون پیغام اولش هم نمیاد !

 64. گودر می گوید

  خب درست در این لحظه که این کامنت رو می نویسم گودر به پایان رسید 🙁
  https://www.google.com/reader/about
  6 سال قسمتی از زندگی آنلاین من بود که هر روز به عنوان اولین تب مرورگر باز میشد :((

 65. ناشناس می گوید

  دکتر این استایلهایی که می نویسن در استایلیش،از نظر امنیتی ممکنه مشکلی داشته باشه یا می تونیم با خیال راحت نصب و استفاده کنیم؟

 66. محسن می گوید

  سلام، من دو ساله که از سرویس Taptu در کنار گودر استفاده میکنم و ازش راضی هستم. به خصوص که اپ موبایل هم داره.
  لطفا این رو هم بررسی کنید.
  http://www.taptu.com

  1. میم می گوید

   سلام محسن
   این سرویس taptu خیلی از بقیه ریدرها متفاوت به نظر می‌رسد. ظاهرا خیلی هم کامل است. استریم‌های از قبل آماده گسترده و متنوعی هم دارد.
   اما چیزی که هست من هنوز نتوانستم در آن فید جدیدی ادد کنم!
   می‌توانید کمی راهنمایی کنید؟

 67. امین می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود.
  من تمام مطالب سایت ها رو با فید دنبال میکنم، حتی مطالب سایت شما رو.
  اما من بعد از اعلام گوگل برای تعطیلی گودر، خیلی از مواردی رو که اینجا معرفی کردین رو امتحان کردم و با همشون یک سری مشکلات رو داشتم. مهمترین اونها، برای من که مطالب سایت های فارسی رو دنبال میکنم:
  – راست به چپ نشون دادن مطالب
  – فونت مناسب خواندن
  – انداره فونت
  – مسدود نبودن
  – سریع و سبک
  – استفاده کمتر از موس

  تو تمام این سایت ها به نظر من
  http://www.commafeed.com از همه بهتر کار کردن، هم سبک هست و سریع و هم مطمئن (به خاطر استفاده از SSL) و اینکه مشکلی با کاربران داخلی ایران از نظر مسدود بودن وجود نداره
  با سایت های هم که مسدود شدن هم مشکلی نداره فید اونها رو نمایش میده، این خیلی خوبه.
  مثل گودر میانبر برای خودن مطالب بعدی وقبلی و حتی باز کردن اصل مطلب تو تب جدید مرورگر داره (به ترتیب: J K B)
  بخشی هم در تنظیمات سایتش داره که امکان سفارشی کردن محیط برنامه با CSS وجود داره که خود من برای راست به چپ کردن و تغییر فونت و اندازه نمایش فونت از کد زیر استفاده کردم
  body {
  font-family: “B Mitra”;
  }
  .entry-body-content
  {
  direction:rtl;
  font-size: 18px;
  font-family: “B Mitra”;
  font-size: 20px;
  }
  .entry-heading .shrink {
  padding-right: 20px;
  }

  حتی این امکان رو هم گذاشته که شما میتونید قالب سفارشی خودتون رو براش آپلود کنید و از همه مهمتر کد منبع این سایت هم تو GitHub هم هست. گزینه های هم برای شییر کردن تو توییتر و فیسبوک و گوگل پلاس هم داره.
  این سایت به زبان فارسی هم ترجمه شده، برای اونایی که دوست دارن همه چی فارسی باشه.
  به نظر من CommaFeed جایی بیشتری برای معرفی میتونه داشته باشه.

 68. محمود می گوید

  با سلام.

  وقتی گودر بود می‌شد اون رو در بلاگ هم گذاشت و وقتی بلاگ رو باز می‌کردی می‌تونستی از اون‌جا فیدها رو دنبال کنی. الان کدوم یک از این فیدخوان‌ها می‌تونند لینکشون رو بدن بذاریم توی بلاگ مثلن؟

 69. زهرا - ف می گوید

  سلام آقای دکتر
  ممنون برای پست خوب و مفید
  مشکلی که من با netvibes دارم اینه که هر چی پست از ازل تا به الان هست رو unread نشون میده. وقتی هم که اونا رو به صورت خونده شده در میارم، باز هم در اتصال بعدی میتونم بگم نصف بیشترشون به صورتی که گفتم درمیان.
  درضمن مطالبی که خونده شده رو مثل گوگل ریدر پنهان نمیکنه و من میمونم و یه لیست بلند بالا که باید مرتب توش بگردم ببینم کدوم یکی از اینها پست جدیده و کدوم یکی مال دو سه سال پیشه …
  اولا راه حلی برای برطرف کردن این مشکل هست؟
  ثانیا آیا فیدخوان دیگه ای وجود داره که این مشکلات رو نداشته باشه و عملکردش به گوگل ریدر مرحوم شباهت بیشتری داشته باشه؟

  1. ali می گوید

   من با oal reder این مشکل را ندارم

 70. لیشام می گوید

  سلام 🙂
  یه ویژگی گودر این بود که می‌شد بر اساس یه فولدر خاص که پابلیک تعریف می‌شد بلاگ‌رولینگ تعریف کرد. بلاگ‌رول وبلاگ من هم از گودر استفاده می‌کرد. با تعطیلی گودر طبعا اون هم تعطیل شد. آیا در هیچ کدوم از این سرویس‌ها می‌شه همچین کاری کرد؟
  من تمام کامنت‌ها رو خوندم و امیدوار هستم که این سوال‌م تکراری نباشه

 71. پوریا می گوید

  درود بر شما
  من از سال ها قبل از سرویس دسکتاپ نرم افزار فید ریدر استفاده می کنم و خیلی هم خوب و روان کار می کنه و داخل خودش هم یک مرورگر خیلی خوب داره و با فونت فارسی تاهوما و راست چین کردن آنها خیلی خیلی می توان از این نرم افزار لذت برد
  این هم لینک وب سایت
  http://www.feedreader.com

 72. jam.e.tala می گوید

  فیدلی چرا امروز فیدها رو نشون نمیده؟ من قبلا با اکانتم وارد شده بودم و کار کرده بودم باهاش و فیدهام رو هم اورده بود، امروز هیچی نمیاره؟ چی شده؟ کسی مشکلی باهاش نداره؟
  اگه فیدلی اذیت نکنه و قابلیت شر کردن خوب و کامل مطالب داخل پلاس رو داشته باشه، بنظرم باید به همینها رضایت بدیم: فیدخوانی با فیدلی و شر کردن داخل پلاس.

  INOREADER رو هم باهاش کار کردم خوشم نیومد. بعیده بشه داخلش یک کامیونیتی مثل زمان گودر خدابیامرز درست کرد. امکان شر کردنش داخل پلاس هم که خیلی کنده.
  برای فید خوندن هم قابلیت بهتری به نسبت فیدلی نداره.
  فیدلی اپ موبایلش با اینکه یه کم کنده ولی خوبه.

  این Netvibes رو هم اومدم توش ساین آپ کنم، هرچی به عنوان یوزرنیم بهش میدم؛ میگه قبلا انتخاب شده، حتی ترکیب تصادفی حرف و عدد رو.
  فکر کنم امروز همه قاطی پاتی کردن.
  منتظر درست شدن فیدلی می مانم.

 73. ali می گوید

  استایل aol که راست به چپ را درست نشان می دهد
  http://userstyles.org/styles/89866/aol-reader-with-persian-font-no-ads

 74. لئون می گوید

  توی فیدلی (نسخه وبی) هر کاری می‌کنم یک فید رو پاک کنم میزنه Removed اما چیزی پاک نمی‌شه – این مشکل رو نداشتین؟
  Import نداره توی دیگ ریدر؟ همه فیدها رو باید یکی یکی وارد کنیم؟

 75. پویا می گوید

  این برای مشکل چپچین راستچین دیگ ریدر
  https://www.facebook.com/heshzad/posts/330330893767580

 76. ramin می گوید

  سلام
  من یه مشکلی با aol دارم، وقتی فایل opml رو آپلود کردم
  بعضی از فولدرها که داشتم تو گودر رو خالی میاره
  یعنی اسمش هست ولی داخلش خالیه یا همشون نیست!
  ولی تو فایل opml هستن

 77. غزاله می گوید

  سلام
  ممنون از همه راهنماییهاتون دکتر مجیدی عزیز
  من گودر را با گوشی اندرویدم میخونم ( میخوندم) و معمولن فیدها را آپدیت می کردم و بعد آفلاین در مترو میخوندمشون
  فیدلی که Error میده و نمیشه باهاش کانکت شد
  دیگ ریدر هم نسخه اندوریدش نیومده
  بقیه سایتها هم برای اندورید اپ ندارن
  inoreader و the old reader هم اصلن پوشه ها را به شکلی که در گودر بودن، نشون نمیدن
  خلاصه که من فعلآ فایل فیدهام رو روی دوشم گذاشتم و در حالت آوارگی هستم

  1. حمید می گوید

   سلام .
   من هم کاملا شرایط شما را دارم و از صبح چندین اپ اندرویدی را امتحان کردم ولی متاسفانه هیچکدوم جالب نیستن.عمده مشکلات این اپلیکیشنها عبارتند از:
   1-سایتهای جالب معرفی شده مثل inoreader و the old reader و digg reader و بقیه سایتها برای اندورید اپ ندارن.
   2- اپهای موجود معمولا مشکل ساپورت فارسی به خصوص راست به چپ بودن مطالب رو دارن
   3- اکثرا وارد کردن آدرس از فایل opml تهیه شده از گودر را ندارن و باید فیدها را تک تک و دستی واردشون کرد که خیلی زمان بره و اصلا کار راحتی نیس. تازه یه چند تای محدودی هم که دارن آدرس opml را از روی وب میخوان و نمیشه آدرس فایل لوکال موجود روی تبلت یا گوشی را بهشون داد.
   4-تقریبا هیچکدوم پوشه ها را به شکلی که در گودر بودن، یا نشون نمیدن و یا باید دوباره بصورت دستی پوشه و دسته و تگ تعریف کرد و ادرس فیدها را درون اون دسته ها وارد کرد که وقتی تعداد فیدها زیاد باشد خیلی سخت و عملا غیر ممکنه.
   4-قابلیت نشون دادن فیدها به صورت لیستی و شاخه ای

   1. حمید می گوید

    سلام. با تموم کمبودها برای یک اپ خوب که بالا گفتم در مجموع به دلایل زیر خودم اپ press را برای اندروید انتخاب کردم.
    ۱-ساپورت کامل فارسی با قابلیت انتخاب فونت(البته فونتهاش تقریبا مثل هم هستن)
    ۲-قابلیت ذخیره آفلاین و خواندن کامل همه فیدها به صورت آفلاین
    ۳-طراحی راحت و ساده و دوستانه اپ
    ۴-نمایش فیدها به صورت لیستی و پوشه بندی در سه حالت :خوانده شده. خوانده نشده. ستاره دار
    ۵-نمایش تعداد آیتمهای خوانده شده و نشده هر فید

    اما مشکلات:
    ۱-نیاز به لاگین کردن با اکانت فیدلی دارد که اونهم به طبع نیاز به لاگین با اکانت گوگل دارد. یعنی پیش نیازش داشتن یوزر فیدلی است. و نمیتوان به صورت مستقل بهش آدرس فید یا فایل opml داد
    ۲-سرعت سینک شدن و لود فیدها نسبتا کند میباشد که با توجه به سرعت کم اینترنت کمی خسته کننده و زمان بر هست.
    ۳-قابلیت ارسال به pocket reader و یا instapaper و همچنین به اشتراک گذاری با سایرین را ندارد.

    ولی در مجموع به دوستان توصیه اش میکنم. اگر اپلیکیشن اندرویدی بهتری دوستان میشناسند معرفی کنند لطفا.

   2. امین می گوید

    1- commafeed اپ اندروید داره
    2- با چند خط کد css تو خود سایت میشه این مشکل رو رفع کرد

   3. غزاله می گوید

    ممنون از توضیحات کاملتون. والا من همچنان کوله فیدهای گودرم روی دوشمه و در حال جستجو هستم.
    دیشب با theoldreader نشستم روی لپتاپ یه سری از پستها را خوندم.
    همونطور که گفتید مشکل فارسی خواندن و وارد نکردن فیدها وجود داره.
    آفلاین خوندن هم آرزوی محالی شده!!!

  2. احسان می گوید

   سلام
   خب منم همین مشکلو دارم . فعلا اپ جی ریدر از همه بهتره . هم می تونه با فیدلی سینک بشه و هم اولد ریدر . فقط مشکل فیدلی و اولد ریدر اینه که با اکثر فیدهای ایرانی مخصوصا سایت های خبری مشکل دارند .
   تا امروز که اکثر این سایت های فیدخوانی رو امتحان کردم ، اینو ریدر از همه بهتر بوده و فیدهارو بدون تاخیر زمانی میاره . خودش هم که گفته اپ اندروید با آفلاین ساپورت بیرون میده پس باید منتظر همین باشیم
   یه راه دیگه اینه که به جی ریدر یا حتی پرس (که دوستمون اشاره کرده) فیدبک بدیم که اینوریدر هم به اپ اضافه کنند . با وجود کد API که همه این فیدخوان ها دارند کار ساده ای برای نویسندگان اپ هاست.

   و در آخر : من به شدت به AOL امید بستم . به خاطر شرایط خوبش از نظر سرورها به نظرم آینده بهتری داره . قراره اپ اندروید هم بده . امید آینده برای من اینه 🙂

 78. علی می گوید

  این استایلو برای فیدلی درست کردم، فک کنم یه کم فیدخونی رو توش راحت‌تر و قشنگ‌تر می‌کنه!

  http://userstyles.org/styles/90037/better-feedly-tweaked-for-persian-users

 79. زهرا می گوید

  سلام.ممنون از پاسخ. مشکل من اندرویده .چیکار کنم توروخدا؟ خیلی بد شده

 80. مصطفی می گوید

  سلام
  برخی سایت ها هستند که به هر دلیلی در خود سایت فید یا RSS تعبیه نکرده اند. آیا ترفندی هست که مطالب جدید آنها را هم در فیدخوان خاصی مشاهده کرد؟ یا باید به RSSخوان های واسطه پناه برد؟ بهترین آنها کدام است؟ تشکر.

  1. ali می گوید

   بهترین سایت و راحتترین این می باشد
   http://www.page2rss.com
   http://fulltextrssfeed.com

 81. ali می گوید

  مشکل تداخل عنوان تیتر و فید با این استایل برای
  https://www.inoreader.com
  حل شد. کلیه ی متون به فونت تاهوما و رنگ وکادر مناسب تغییر کرد

 82. MehdiMaster می گوید

  یک استایل زیبا نوشتم برای فیدلی که دیگه کار رو راحت کنه 🙂
  سعی کردم شبیه گودر درش بیارم
  http://userstyles.org/styles/90080/persian-feedly-green-gooder

 83. رامین می گوید

  سلام من فیدلی رو برای ipad ذانلود کردم .فید ها رو نشون نمیده میشه راهنمای کنید

 84. جواد می گوید

  سلام
  من با اکانت گوگل ریدر وارد شدم اما فیدهای قبلی در گوگل ریدر را نیاورد؟ چه کار کنم؟

 85. sam می گوید

  من به یه مشکلی برخوردم توی دیگ وقتی رو مطلب کلیک می کنم نمیاره مطلب رو فقط اگر رو زمان کلیک کنم منو می بره تو خود سایت اصلی اون مطلب.به خاطر اینترنت افتضاح ایرانه یا چیز دیگه؟

 86. رضا می گوید

  من یه مشکلی دارم تو فیدلی واونم اینه که من مثلاً سایت ایسنا رو اضافه میکنم بعدش وقتی مراجعه میکنم به فیدلی مثلاً 200خبراومده من دراینجا همه رو مارک میکنم تا دیگه از بین بره ولی بعد هنوز برروی ایسنا 200تا خبر وجود داره هرچی مارک میکنم دوباره وجود دارند.مشکل کار کجاست راهنمایی کنید

 87. مریم می گوید

  سلام. ممنون از همه ی اطلاعات مفیدی که با ما به اشتراک گذاشتین. یه سوال داشتم.
  یکی از فواید گودر این بود که می شد با استفاده ازش لیست وبلاگ ها و سایت های به روز شده رو کنار وبلاگ داشت. اما الان با حذف گودر واقعا این سوال به وجود اومده که آیا میشه با فیدخوان های دیگه هم این لیست رو درست کرد؟
  می شه به من کمک کنین؟ مرسی 🙂

 88. شيرين می گوید

  سلام دکتر جون من موفق نشدم هیچ کدومو نصب کنم یاف ی ل ت ر بودن یا…آ او ال هم ارور میده که پس یا ایمیلت اشتباهه درحالیکه اینطور نیس میشه کمکم کنید یه دنیا ممنون

 89. فرزانه می گوید

  سلام اگریک سایت rss نداشت چطورازمطالب آن استفاده کنیم یا اصلا به آن این مزیت رااضافه کنیم؟اورژانسی ست لطفاسریع جوابم رابدهید ممنون ازسایت خوبتان

 90. فرزانه می گوید

  ولی من اولین باربودبرای لین سایت نظرگذاشتم تونظرات قیلی هم جوابم رانگرفتم که پرسیدم

 91. ahvC hdvhksg می گوید

  جالب بود، باید امتحان کنم.

 92. yoosefy می گوید

  من theoldreader رو انتخاب کردم با اینکه قبلا فیدلی کار می کردم اونم به خاطر اینکه مطالب خیلی قدیمی تر رو هم وارد می کنه
  مثلا تو قیدلی برای یه فید تا یک ماه پیش ولی theoldreader تا هفت ماه پیش رو میاره .

 93. احمد می گوید

  لطفا یه اپ اندرویدی خوب پیشنهاد بدین. لینک دانلودش هم بگین.
  ممنون

 94. همراه سنتر می گوید

  واقعا ممنون خیلی مطلبه جالب و کاملی بود خیلی دوست داشتم از فید استفاده کنم ولی تاحالا آموزشه به این کاملی نخونده بودم
  ممنون

 95. امیر می گوید

  سلام ممنون از مطلبتون!
  واقعا فید یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای هدفمند کردن وبگردیه!!!

 96. مینا می گوید

  سلام . ممنون مفید بود .

  تشکر

 97. tonometers می گوید

  I was able to find good advice from your blog posts.

 98. امین می گوید

  بسیار عالی
  ممنون

 99. صفایی‌نژاد می گوید

  ممنون از اطلاعات خوبتان

 100. emad می گوید

  سلام سرویس pocket گرچه کمی با این ها فرق داره ولی امتحان ضرری نداره stambleupon هم خوبه
  راه دیگه سایت های social bookmark هست مثل digg

 101. جراحی زیبایی بینی می گوید

  با تشکر از سایت شما

 102. محمد می گوید

  سلام
  چطوره که فید وبلاگ شما در فیدبرنر فیلتر نیست و راحت دیده میشه ولی فید وبلاگ بنده نمیشه؟
  میشه راهنمایی بکنید چیکار باید بکنم؟

 103. محمد می گوید

  جواب من چی شد؟

 104. رضا معصومی راد می گوید

  خیلی ممنون جناب مجیدی ، بسیار مفید و عالی بود ، ممنون بابت مقاله بلند بالاتون . خسته نباشید

 105. Elmira می گوید

  ممنونم از راهنماییتون عالی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.