شب‌هایی که دیگر هیچ وقت کاملا تاریک نیستند‌- یکی از خطرهای پنهان فناوری برای سلامتی ما

24

شب‌های ما هر سال که می‌گذرد روشن‌تر از سال پیش می‌شوند، شاید عکاس‌های نجومی بیش از هر کس دیگری بدانند که چقدر آلودگی نوری در شب‌ها بالاست.

1-10-2014 12-09-59 AM

اگر زمانی فقط نورهای چراغ روشنایی داخل خانه یا سطح شهر و تبلیغات شب‌هایمان را روشن می‌کرد، الان دیگر ما می‌توانیم فهرست بلندبالایی از چیزهایی را ارائه بدهیم که حتی در دقایقی قبل خواب و حین خواب هم، شب‌هایمان را روشن می‌کنند.

ما تا آخرین لحظه‌ای که بیدار هستیم، چشم از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود برنمی‌داریم، حین خواب هم وضعیت بهتر نیست، خیلی‌ها در اتاق خوابشان کامپیوترشان را روشن نگاه می‌دارند، تا چیزی دانلود شود، ساعت الکتریکی کنار بستر هم نور ملایمی از خود ساطع می‌کند، تجهیزات دیگری مثل گیرنده‌های تلویزیونی و دستگاه‌های پخش DVD هم ممکن است در اتاق خواب باشند که هر یک از آنها نور کم، اما در مجموع قابل ملاحظه‌ای را ساطع می‌کنند. تازه ممکن است شما بدخواب شوید، و وقتی دقایقی برخاسته‌اید، با خودتان فکر کنید، چقدر خوب است به جای «شمردن گوسفندها»، با تبلت کتابی بخوانید یا وب‌گردی کنید و ناگهان نور صفحه نمایش که مناسب شرایط روز تنظیم کرده بودید، با شدت تمام به چشم‌های شما می‌تابد.

1-10-2014 12-01-07 AM

ممکن است بگویید که مگر چه می‌شود، شب‌هایتان کمی روشن شود، یا اینکه با این نورها انطباق دارید و به گمان شما، مزاحمتی برای شما ندارند.

اما باید بگویم که مسئله جدی‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

فیزیولوژی بدن انسان‌ها در طی هزاران سال، با دو نور طبیعی خود را هماهنگ کرده است: نور خورشید در طی روز و نور ماه در طی شب. در بدن رفته رفته یک ریتم شبانه‌روزی یا circadian شکل گرفته است، این ریتم چیزی نیست که بشود بدون پرداخت هزینه تغییرش داد.

در حدول زیر میزان روشنایی در شرایط مختلف را بر اساس واحد لوکس می‌بینید. توجه داشته باشید که لوکس، یک واحد اندازه‌گیری لگاریتمی است.

1-10-2014 12-24-17 AM


نور چگونه روی بدن ما تأثیر می‌گذارد؟

وقتی نور به چشم‌های شما برخورد می‌کند، پیام‌های عصبی از طریق عصب بینایی به هسته‌های سوپراکیاسماتیک در هیپوتالاموس می‌رسند، این هسته‌های مسئول تنظیم ریتم شبانه‌روزی هستند. وقتی نور مصنوعی شب به این هسته‌ها برسد، آنها تقریبا شبیه شرایط روز به نور واکنش نشان می‌دهند، مثلا دمای بدن را بالا می‌برند و هورمون کورتیزول ترشح می‌کنند.

هورمون کورتیزول باید به طور طبیعی در طی شب کمتر از وقت روز ترشح شود، ترشح نابجای آن در طول شب باعث مشکلاتی مثل چاقی، مقاومت به انسولین و مستعد شدن به دیابت، و تغییر واکنش التهابی بدن می‌شود.

از سوی دیگر وقتی محیط تاریک نباشد، هورمون مهمی به نام ملاتونین، به میزان کمتری از غده پینه‌آل مغز ترشح می‌شود، این هورمون در طول شب، فشار خون، دمای بدن و میزان قند خون ما را پایین می‌آورد. پس نورهای مصنوعی شبانه از این محور هم باعث، اختلالاتی در بدن ما می‌شوند.

1-10-2014 12-09-43 AM

1-10-2014 12-12-10 AM


پژوهش‌ها نشان داده‌اند که حتی روشن بودن معمول اتاق‌ها در طول شب‌ها، طول زمان ترشح ملاتونین را 90 دقیقه کمتر می‌کند و اگر اتاق در حین خواب به اندازه کافی تاریک نباشد، ترشح هورمون 50 درصد دیگر هم کاهش می‌یابد.

حالا بماند که استفاده شبانه از تبلت و گوشی‌های هوشمند، چقدر می‌توانند اختلال ایجاد کنند.

1-10-2014 12-08-21 AM


آبی زیان‌آور!

جالب است بدانید که نور آبی، نسبت به نورهای دیگر بیشتر باعث اختلال در ریتم شبانه‌روزی ما می‌شود، چون این طیف نور، بیشتر رنگدانه ملانوپسین شبکیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از آنجا که سلول‌های حاوی این رنگدانه در تنظیم ریتم شبانه‌روزی نقش مهمی دارند، در نتیجه نور آبی باعث اختلال ریتم شبانه‌روزی بیشتری می‌شود.

1-10-2014 12-22-46 AM

البته از یاد نبرید که محتوای خود وب‌گردی یا پیام‌های دریافتی با گجت‌ها، می‌توانند باعث ایجاد تنش ذهنی در ما شوند و خوابمان را مختل کنند و بنابراین علاوه بر مکانیسم نوری، گجت‌ها با شیوه دیگری هم مزاحم سلامت ما هستند.


نورهای مصنوعی و خطر سرطان

اما موضوع جدی‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید:

مطابق یک تحقیق 10 سال که روی 1670 زن انجام شد، مشخص شد آنهایی که بیشتر در معرض نورهای مصنوعی شبانه هستند، 22 درصد بیشتر احتمال دارد که مبلا به سرطان پستان شوند. گمان می‌رود که سرکوب ترشح هورمون ملاتونین اینجا هم عامل قضیه باشد.

در یک مطالعه دیگر، محققان، بافت سرطان سینه را به موش‌ها پیوند زدند و متوجه شدند که اگر خون زنانی را به بدن این موش‌های وارد کنند که در معرض نور شبانه بیشتر بوده‌اند، میزان رشد تومور بیشتر می‌شود.

کسانی که شغل‌های شبانه دارند و شیف کاری‌شان ثابت نیست و چرخشی است، مثل پرستاران، باز هم احتمال ابتلاشان به سرطان پستان بالا می‌رود.


خبر بد این است که حتی اگر نور تبلت و گوشی هود را کم کنید، خطرها کم نمی‌شود، چون ثابت شده که برخورد طولانی و مزمن با نورهای کم در همسترها باعث بروز علایمی شبیه افسردگی در آنها می‌شود. گمان می‌رود که عامل ایجاد افسردگی در این مورد، پروتئینی به نام TNF باشد.

تحقیقات باز هم تأکید کرده‌اند که نور آبی به میزان بیشتری می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود. نور شبانه می‌تواند خلق اشخاص و حتی یادگیری ما را تحت تأثیر قرار دهد.

از سوی دیگر مهم است بدانید که ملاتونین نقش مهمی در فرایند سالخوردگی دارد، این هورمون می‌تواند تنش‌های اکسیداتیو بدن را کم کند، بنابراین اختلال در ترشح آن می‌تواند روند سالخوردگی را شتاب دهد، حتی بین سرکوب ترشح ملاتونین و بروز بیماری‌های قبلی – عروقی هم روابطی کشف شده‌اند.


چه باید کرد؟

– اتاق خوابتان را تا جایی که می‌توانید تاریک کنید.

– ساعتی قبل از خواب، نور اتاق‌هایتان را کم کنید.

– عادت مطالعه قبل از خواب با تبلت یا کار با گوشی‌های هوشمند را کنار بگذارید و رو به کتاب کاغذی یا کتابخوان‌هایی با جوهر الکترونیک بیاورید.

– کامپیوتر و یا وسایلی که به هر ترتیب نوری از خود پخش می‌کنند، مخصوصا آنهایی را که نور آبی دارند، از بستر خود دور نگاه دارید.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته به ویلایی لوکس در «بالی» تبدیل شد

یک بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته که بر روی صخره‌ای در بالی قرار گرفته، به ویلایی لوکس تبدیل شده است. شرکت Hanging Gardens قرار است در‌ آوریل این ویلا را افتتاح کند. ایده این کار زاییده فکر کارآفرینی به نام فلیکس دنیم است. دنیم در حال حاضر هتل‌های…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

بال‌های پرنده نورثروپ: کاوشی در هواپیمای XB-۳۵ افسانه‌ای با عکس‌های کمتر دیده شده

نورتروپ XB-۳۵ گواهی‌ای بر روح پرشهامت نوآوری در صنعت هوانوردی در اوایل دهه ۱۹۴۰ بود.XB-۳۵ که توسط شرکت نورتروپ Northrop با همکاری نیروی هوایی ارتش ایالات متحده توسعه یافت، یک هواپیمای آزمایشی بود که مرز‌های مهندسی هوانوردی را جابجا کرد.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
24 نظرات
 1. مجید صالح پور می گوید

  متاسفانه من شب ها بیدارم و در روز فقط 4 تا 6 ساعت میخوابم

 2. Saeed می گوید

  عالی و کارآمد.
  زحمت کشیدید آقای مجیدی.

 3. سعید می گوید

  عملا من مُردم پس…
  الان که این کامنتو میزارم ساعت ۶ و ۲۰ دقیقس
  نه اینکه صبح شده باشه و بیدار باشم، از شب بیدارم

  (اگه ترافیک روزانه اینقدر گرون نبود احتمالا من اینطوری نمیشدم …)

 4. maryam می گوید

  تازه گیا عادت کرده بودم از 3،4صبح بشینم وبگردی،با این لیست بیماری که این مقاله رو کرد تا نمردم بهتره ترک عادت کنم.جالب بود ،ممنون.

 5. سعيد می گوید

  یه برنامه ای هم هست به نام f.lux که از شب به بعد متناسب با ساعت، میاد نور آبی مانیتور رو کم میکنه و قدری میتونه به کاربر کمک کنه.

  (این برنامه رایگانه و علاوه بر ویندوز و مک، نسخه مخصوص آی او اس هم داره)

 6. آرش... می گوید

  خیلی خوب و حرفه ای نوشتید در عین حال مطلب بسیار بسیار بسیار مهمی رو شرح دادید. سپاسگزارم

 7. امیرحسین می گوید

  بابای من که از ترس پول برق میره شبا از فیوز تو خونه کلا قطع میکنه =)))

 8. habib می گوید

  اقای دکتر بسیار ممنون

  قبلا که کوچکتر بودم اوایل توجوانی یادمه جایی خونده بودم که خواب بین ساعت 10تا2شب باعث میشه که افرادی که در دوران رشد قرار دارند میزان هورمون(البته فکرکنم هورمون گفته شده بود)بیشتری در بدنشون ترشح بشه

 9. Mehdi می گوید

  ممنون از اطلاعات مفیدتان

 10. فرشاد می گوید

  واقعاً ممنون از این هشدار جدی! یکی از مهمترین چیزهایی که نیاز دارم تو زندگیم اصلاحش کنم همین عادت دیر خوابیدن، با نور خوابیدن، و زود پاشدن از همون خواب سخت بدست اومده هست…

 11. 123 می گوید

  ممنون از مطلبتون

 12. Minu می گوید

  دلم برای نور مهتاب تنگ شده!

 13. حامد رحمتی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .
  واقعا مطلب مفید و البته ارزنده ای بود …!
  شما با این مطلبتون به خیلی از ما ها که عادت های بد دیر خوابیدن دارن؛ کمک کردید ..، واقعا جای تشکر داره! این کار میتونه خیلی توی روحیه ی ما تأثیر مثبت داشته باشه …، شاید اگر بدون خوندن این مطلب میخواستم این عادت شب بیداری رو ترک کنم؛ اصلا نمی تونستم خودم رو قانع کنم؛ در نتیجه هم اینکه نمی تونستم این عادت بد رو ترک کنم! به هر حال خیلی خیلی از شما و تیم زحمت کش شما ممنونم …؛ واقعا لطف بزرگی در حق ما جوون های ایرانی میکنید …
  یا علی مدد .

 14. فرزاد می گوید

  واقعا مقاله ی جالبی بود.
  در مورد نور آبی هم اخیرا یه نرم افزار اومده که بر اساس موقعیت جغرافیایی و غروب خورشید نور قرمز رو تو صفحه نمایش PCها و idevice ها بیشتر می کنه که موقع مطالعه تو شب اسیب کمتری به چش وارد شه
  به این لینکش سر بزنینُ نرم افزار خوبیه:
  http://justgetflux.com/

 15. على می گوید

  خیلى ممنون . خیلى مفید بود

 16. مجید می گوید

  طول موج رنگ آبی نیز بی تاثیر نیست. تا حدودی به طیف نور روز میرسه. فکر کنم برای همین چراغهای شب خواب معمولا قرمز(با طول موج کمتر) هستند

 17. خشايار می گوید

  من تازه هفته پیش رفتم یک لامپ کم مصرف ٨٠ وات خریدم !
  روشنش که میکنم اطاقم از صبح روشن تر میشه 🙂

  راستی قبل از “چه باید کرد ” فکر کنم منظورتون بیماری های قلبی عروقی هست !نه قبلی عروقی 😉

 18. دامون می گوید

  درود بر شما، و ممنون از مطلب ارزنده ای که گذاشتید.

  هر چند مطلبی که نوشتید با منبع اون از نظر ترجمه مطابقت داره. ولی لاکس (تلفظ صحیحش لاکس هست) یک واحد غیر لگاریتمی هست و شباهت زیادی به وات بر متر مربع دارد با این تفاوت که با حساسیت بینایی انسان برای طیف مرعی امواج الکترو مغناطیس سنجیده میشه.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Lux
  توضیح ساده و خوبی توی این زمینه داره.
  یک پیشنهاد هم دارم و اون استفاده یکپارچه از لغت سرصان پستان هست هر چند تخصص من هیچ ارتباط مستقیمی به پزشکی نداره ولی دیدن لغت سرطان سینه حد اقل برای من یاد آور کوته فکری هست که حتی باعث سانسور علمی میشه.
  در پایان باز هم از مطلب جالبی که منتشر کردید و به طور کلی از سلیقه خوبتون در انتخاب موضوعات ارزشمند و جالب تشکر میکنم

 19. ali می گوید

  تو چه باید کرد:
  “- عادت مطالعه قبل از خواب با تبلت یا کار با گوشی‌های هوشمند را کنار بگذارید و رو به کتاب کاغذی یا کتابخوان‌هایی با جوهر الکترونیک بیاورید.”
  کتاب کاغذی احتیاج به نور برای مطالعه و کتابخوان هم خودش نور ساطح میکنه دوباره همون مشکل وجود نور هنگام خواب پیش میاد که

  (با وجود نور ها شاید استفاده از چشم بند مناسب باشه)

 20. eskandari می گوید

  ممنون از متن مفیدتون. اگرچه دنیای سینتتیک هیچ وقت نمی تونه جایگزین کاملی باشه، اما نظرتون راجع به قرص های ملاتونین (که یک نمونه اش توسط شرکت natur made امریکا تولید می شه) چیه؟ با توجه به اعتبار شرکت سازنده، فکر می کنید بتونه تو سیکل شبانه روزی کمک خوبی محسوب بشه؟

 21. خرید شارژ ایرانسل می گوید

  خیلی ممنون واقعا مفید بود

 22. مینا می گوید

  همین امروز صبح داشتم به یک مراجع در مورد ملاتونین و اثراتش و اینکه تنظیم ساعت خواب و بیداریشو بتدریج بدست بیاره میگفتم و حالا این مطلب داده هامو کامل کرد خیلی ممنونم، مسیر ترشح و اثر ملاتونین جالب توجه بود،باز هم ممنون
  به امید موفقیت روز افزون

 23. همراه سنتر می گوید

  واقعا مطلب مفیدی بود ممنون

 24. آموزش الکترونیک می گوید

  آره واقعا .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5