داستان «فیدلی»، شرکتی که با ۱۲ کارمند که یک شبه راه صد ساله را طی کرد!

شرکت‌های بزرگ در این سال‌ها دو راهبرد عهده داشته‌اند، راهبردهایی که در عین حال متضاد با هم به نظر می‌رسند:

۱- مدیران و مؤسسان آنها که گذشته خود را فراموش نکرده‌اند، خودشان نیک می‌دانند که چطور با پی گرفتن ایده‌های ساده، ظرف یک دهه یا بیشتر از شرکتی نوگام، به یک شرکت چند میلیارد دلاری تبدیل شده‌اند.

از همین رو، هر وقت شرکت‌هایی با ایده‌های درخشان را می‌بینند، نگران می‌شوند، دغدغه آنها این است که نکند این شرکت‌های کوچک در آینده رقیبان آنها شوند، نکند شرکت خودشان با بزرگ و حجیم شدن، دیگر رحمی برای پروراندن ایده‌های ناب نباشد، به همین خاطر سعی می‌کنند شرکت‌های کوچک را ببلعند و با پیشنهاد قیمت‌هایی نجومی آنها را بخرند.

صاحبان شرکت‌های کوچک، خیلی وقت‌های تسلیم می‌شوند و ایده‌شان را می‌فروشند، البته بعضی از آنها آنقدر جاه‌طلبند که پاسخ منفی می‌دهند.

جالب است که هم تسلیم و هم مقاومت شرکت‌ها کوچک، ممکن است باعث سرخوردگی شود، آنهایی که تسلیم شده‌اند، نگران هستند که شانس تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ را از دست داده‌اند، یا می‌هراسند که شرکت‌های بزرگ، روح ایده بزرگ آنها را درک نکرده باشند و فقط در پی کُشتن آنها برآمده باشند.

آنهایی هم که مقاومت می‌کنند، مدام از خود می‌پرسند که آیا شانس کسب مبلغ زیادی پول را از دست نداده‌اند و آیا در دنیای پرتلاطم امروز با سلیقه‌های متغیر کاربران، منطقی بوده که به بخت خود، پشت پا زده‌اند؟

۲- راهبرد دیگر شرکت‌های بزرگ در قبال ایده‌های که خریده‌اند یا خود مستقلا ایجاد کرده‌اند، خراب کردن آنهاست.

شرکت‌های بزرگ فناوری، مثل هر شرکت اقتصادی دیگر، دنبال درآمد بیشتر هستند، به همین خاطر دغدغه پول، در طول زمان زایشگری آنها را تهدید می‌کند.

آنها وقت و نیروی انسانی کافی برای کار روی ایده‌های کوچک و صیقل دادن آنها ندارند، پس جای تعجب نیست که خیلی از ایده‌ها را خراب می‌کنند.

تازه به خاطر پتنت کردن ایده یا اصلا به خاطر جو سرخوردگی و بدبینی ایجاد می‌کنند، در آینده شخص و شرکت دیگری هم شانس پی گرفتن ایده خراب‌شده را پیدا نمی‌کند.

اوه! شرکت فلان نتوانست آن ایده را اجرایی کند، پس من چرا وقتم را تلف کنم؟!


با این مقدمه می‌رسیم به داستان کوتاه موفقیت سایت فیدلی:

در ۱۳ مارس سال ۲۰۱۳، گوگل اعلام کرد که قصد پایان دادن به خدمات سرویس گوگل ریدر را دارد، میلیون‌ها نفر آواره شدند، اما ادوین خدابکچیان و دیگر مؤسس سایت فیدلی -سیریل موتران- خوشحال بودند، این خبر برای آنها بسیار نویدبخش بود.

خدابکچیان، پیش از آن سایت و سرویس‌های تازه زیادی را به صورت سریالی درست کرده بود، فیدلی که در ابتدا Feeddo نامیده می‌شد، ۴ سال پیشتر ایجاد شده بود.

2-16-2014 11-08-16 AM

در نوامبر سال ۲۰۱۲، این سرویس مبدل به یک خبرخوان هوشمند شد که قابلیت رقابت با محصول گوگل را داشت، طیف کاربران این سایت وسیع بود، از یک کاربر عادی که می‌خواست به سرعت در زمینه‌های مختلف به‌روز شود، تا پژوهشگران مغز و اعصاب.

در حال حاضر ۴۰ میلیون نفر با فیدلی، خبر می‌خوانند و هر ثانیه دو هزار مقاله جدید، توسط این خبرخوان سینک می‌شوند.

اما در مارس ۲۰۱۳، هنگام اعلام خبر تعطیل شدن گوگل ریدر، فیدلی تنها کمی بیشتر از یک میلیون کاربر داشت، اما مسلما تعطیلی گوگل ریدر، کاربران انبوهی را به صرافت پیدا کردن خانه تازه می‌انداخت. پس مدیران فیدلی سعی کردند، فیدلی را به عنوان یک جایگزین خوب معرفی کنند. اقدام نخست این بود که انتقال فیدها را گوگل ریدر به فیدلی را آسان کنند.

در پشت پرده، گروه مهندسان فیدلی به سرپرستی خدابکچیان، سخت مشغول بودند تا سرورهای سایت را آماده و فعال و پاسخگو نگاه دارند.

به گفته خدابکچیان، ۸۰ درصد کاربران گوگل ریدر، فیدلی را انتخاب کردند و ناگهان کاربران این سایت ۱۵ برابر شد و به ۱۵ میلیون نفر رسید.

2-16-2014 11-07-14 AM

فدیلی به سرعت سرویس ابری اطلاعات را ساخت و API خود را به توسعه‌دهندگان عرضه کرد، اما ۱۵ برابر شدن کاربران، چه سود اقتصادی می‌توانست در بر داشته باشد؟

مدل اقتصادی فیدلی، مثل Evernote، مدل freemium است، یعنی کاربران با پرداخت مبلغ اندکی، می‌توانند به نسخه Pro سایت دسترسی پیدا کنند، برخلاف برآورد اولیه، میزان استقبال از نسخه Pro زیاد بود و درآمد حاصل از آن هم به تناسب، قابل توجه. یک شبه تعداد کاربران نسخه Pro سایت، به میزان قابل توجهی رسید، خود مقامات فیدلی حدس می‌زدند ظرف ۱۰ ماه اینقدر کاربر Pro پیدا کنند!

2-16-2014 11-05-50 AM

قیمت پیشنهادی اولیه این بود: ۵ دلار برای یک ماه – ۴۵ دلار برای یک سال و ۹۹ دلار برای همه عمر!

ساعت ۱۱ شب بود که این قیمت‌ها و افتتاح نسخه Pro اعلام شد، خدابکچیان این خبر و نرخ‌ها را ساعت ۱۱ شب در سایت گذاشت و بعد خوابید!

ساعت شش صبح او از خواب بیدار شد، ناگهان شوک‌زده شد، در طول شب نسخه Pro فیدلی، ۵۰۰ هزار دلار فروخته بود!

فیدلی در حال حاضر ۱۴ هزار مشترک پولی دارد، هزینه اشتراک مادام‌العمر فیدلی در حال حاضر ۲۹۹ دلار است.

با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که اگر همه این ۲۴ هزار نفر، نرخ آبونمان سالانه را بپردازند، شرکت یک میلیون دلار در سال کاسبی می‌کند و این برای شرکت کوچکی که تنها ۱۲ کارمند دارد، مناسب است.

فیدلی کاربران موبایل زیادی دارد، کاربران موبایل، در هر جلسه، ۲۰ دقیقه فیدها را می‌خوانند. کاربران دسکتاپ، به طور متوسط زمان بیشتری را صرف می‌کنند و ۵۵ دقیقه فید می‌خوانند. بیشتر کاربران، ۵ روز از ۷ روز هفته، از فیدلی استفاده می‌کنند.

2-16-2014 11-06-20 AM

خدابکچیان دلیل این کاربری وسواس‌گونه را در ماهیت فیدلی می‌داند، فیدلی محصولی برای افزایش بهره‌وری است و یک اپلیکیشن برای سرگرمی نیست.

فیدلی از نظر ماهیتی و کیفیت، چیزی بین فلیپ‌بورد و سرویس پالس است.

فیدلی به رشد خود ادامه می‌دهد و در جستجوی سرمایه‌گذارهایی برای این کار است.

آیا احتمال دارد که در آینده یک شرکت بزرگ، فیدلی را بخرد؟

واقعیت این است که انصراف گوگل از داشتن یک سرویس فیدخوان، باعث تردید شرکت‌های بزرگ دیگر هم شده است، اما خدابکچیان فعلا دوست دارد به فروختن شرکت‌اش فکر نکند:

«این سومین شرکت من است و به خارج شدن از آن فکر نمی‌کنم.»

2-16-2014 11-06-57 AM

منبع

قبلی «
بعدی »

نظرات

 1. خیلی وقته دارم از فیدلی استفاده میکنم. کار باهاش خیلی لذت بخشه و تمام فیدهام از جمله یک پزشک رو با استفاده از فیدلی میخونم.

 2. این دوستمون احتمالا ایرانی نیست؟ به نظر میرسه فامیلیش خدابخشیان بوده باشه

  • احتمال کمی داره ایرانی‌تبار باشن یا مثلا ارمنی! ولی واقعا مهم نیست، یک زمانی برای من مهم بود، اما در دنیای امروز اینگونه مرزها از بین رفته و واقعا چه اهمیتی داره که ما از اینکه DNA یک دانشمند ایرانی است، خوشحال بشویم.
   چیز مهم اون اتمسفری است که شرایط را برای خلاقیت و شهامت پیگیری ایده‌ها مناسب میکنه و نیز اکوسیستم اقتصادی که این انجام این پروژه‌ها را از نظر اقتصادی به صرفه می‌کنه.

 3. یک میلیون دلار اصلاً پول قابل توجهی نیست. اگر این شرکت فقط کارمند دارد، قاعدتاً باید همه‌ی آن‌ها برنامه‌نویس، طراح یا sysadmin باشند. حقوق یک برنامه‌نویس در آمریکا حدود ۸۰ هزار دلار در سال است[۱]. با این حساب حدود ۹۶% از درآمد آن‌ها صرف حقوق می‌شود و برای هزینه‌ی سرورها و بازاریابی و بیمه و مالیات و … فقط ۴۰ هزار دلار در سال باقی می‌ماند. با این وصف شرکت باید شدیدا‌ً زیان‌ده باشد مگر این که از راه‌های جانبی مانند تبلیغات درآمد قابل توجهی داشته باشد.

  [۱] http://money.usnews.com/careers/best-jobs/computer-programmer/salary

  • من هم فکر می‌کنم تکیه بر درآمد نسخه پرو برای فیدلی کافی نیست، البته درآمدهای جانبی هم غالب این شرکت‌ها دارند، اولین چیزی که به نظر آدم می‌رسد که این است که مثلا فیدلی با این تعداد کاربر می‌تواند متناسب با محتویات مورد علاقه هر کاربر، در گوشه‌ای آگهی نمایش بدهد، مثل همان کاری که گوگل با آگهی‌های متنی خود می‌کند.

  • ۸۰ هزار دلار درآمد یک مهندس نرم افزاره نه برنامه نویس. این دو تا کارشون کاملا با هم فرق داره. فرقشون مثل معمار و کارگر ساختمانه.
   ضمنا، ۸۰ هزار دلار پول نسبتا زیادی هست که فقط به مهندس های با سابقه یا مهم و توسط شرکت های بزرگ، برای جلوگیری از رفتن به شرکت های دیگه پرداخت میشه.

   ضمنا، فکر نمیکنم همزمان نیاز به ۱۲ مهندس یا حتی ۱۲ برنامه نویس توی یک شرکتی در حد فیدلی باشه. یک شرکت نیاز به منشی، حسابدار، پشتیبانی فنی کاربران، مسئول مدیریت سرور، مسئول مدیریت پایگاه داده، افرادی که کیفیت نرم افزار رو از نظر باگ و … بررسی میکنن (QC) و … هم داره که حقوق اینها هم خیلی از حقوق مهندس نرم افزار کمتره.

   مثلا توی لینکی که خودتون گذاشتید، متوسط حقوق یک توسعه دهنده وب، حدود ۶۰ هزار دلار هست.
   همچنین حقوق منشی حدود ۲۵ هزارتاست.

   ضمنا، حتما لازم نیست خیلی از اینها رو تمام وقت استخدام کرد، میشه به صورت پاره وقت آورد تا کار رو با قیمت پایین تری انجام بدن.

   نمی دونم فیدلی چه طور کار میکنه، اما هزینه های کارمندهاش رو با حدود ۴۰۰ هزارتا در سال و هزینه های سرورها برق و اجاره و … رو با ۳۰۰ هزار تا می تونه ببنده. و در آخر ۳۰۰ هزارتا سود خالص سالیانه خواهد داشت.

 4. بعد از اخرین باری که ریدر گوگل بهم یاداوری کرد که دیگه تعطیل میشه، فهمیدم که واقعا واقعا واقعا باید دیگه باهاش خداحافظی بکنم بعد از این همه سال…
  فک کردم خودم یه دونه بنویسم و کار خودم رو راه بندازم!…
  بعدش رفتم یه بار دیگه کلاینت هایی که رو سیستمم نصب میتونستن بشن و رو موبایل و لپ‌تاپ و تبلت سینک میشدن رو بررسی کردم…!!
  در نهایت، بهترین گزینه فیدلی و یه سایت دیگه بود که جفتشون مثل هم بودن برام…
  بعد از چند ساعت که نتونستم تصمیم بگیرم، توی فیس بوکم پرسیدم که بین فیدلی و اون یکی(واقعا اسمش یادم نیست:( ) کدوم؟ هدفم این بود فقط کسانی جواب بدن که میدونن این دوتا چین! و فقط یه جواب گرفتم که نوشته بود قطعا فیدلی!…
  و اینجوری شد که من الان یکسالی هست که استفاده میکنم و راضی هم هستم و اصلا یادم هم نیست که گوگل ریدر چطوری بود! 🙂

 5. بالاخره از شر اون تبلیغ مزاحم کنار صفحه راحت شدیم 🙂

 6. داستان جالبی بود
  من از فیدلی هم در اندروید و هم در دیسکتاپ استفاده میکنم و فیدخوان بسیار مناسبی است، با اینکه داغ گودر هنوز پابرجاست!

 7. سلام. جناب دکتر من هم از فیدلی استفاده می کردم ولی به دلایلی ترجیح دادم به InoReader کوچ کنم. یکی از دلایلش هم پولی بودن برخی از امکاناتی است که در InoReader کاملا رایگان است. مثلا اینو ریدر https دارد، کاملا فارسی و راست چین است، (البته زبان های بسیار دیگری را هم پشتیبانی می کند). بسیار سبک است. خیلی از ایرادات فیدلی را که قبلا با آن مواجه بودیم را ندارد.
  لطفا InoReader.com را هم امتحان کرده و در وبلاگ معرفی فرمایید.

  با احترام

 8. با سلام
  من در دسکتاپ از inoreader استفاده میکنم به همین دلیل که دوستمون گفتن سبک هست ولی در موبایل ترجیح میدهم از feedly استفاده کنم چون ino همه اخبار رو نشون نمیده و فقط اخبار خونده نشده رو نشون میده.
  ولی باز هم با فیدلی یه مشکل دارم که بعضی فیدها مثل فید یک پزشک رو که میزنم پیغام میده feedly will be back soon. چرا اینطور میشه؟ یه جا خوندم باید فید رو توی پوشه بگذاریم و روی پوشه تپ کنیم ولی من نمیخوام اینکارو بکنم.
  ایا دوستانی که استفاده میکنن این مشکل رو داشتن و راه حلی دارن؟

 9. رابط کاربری فیدلی بسیار عالی طراحی شده

 10. سلام من از فیدلی خوشم میاد اما مدتی هست که از سرویس دیگری به نام FeedSpot استفاده میکنم و برام خیلی راحت تر و لذت بخش تر بوده کار باهاش

 11. منم از فیدلی استفاده می کنم. تقریبا دو هفته مونده بود به تعطیلی گودر. ی فیلم هم از روز آخر کار با گودر گرفتم که یادم نره چطوری بود.
  اما با کاری که گودر کرد الان هرروز منتظرم اینبار که به فیدلی سر میزنم بگه تا چند وقته دیگه این هم بسته میشه.
  واقعیت اینه که فیدلی هم یک روز بسته میشه.
  بنظرم باید فیدخوان رو بذارن جزو قابلیت های مسلم یک سیستم عامل. و بعد فقط لازم باشه با یه چیزی مثل فیدلی اون فیدها رو بخونی. اگه یه روزم فیدلی یا هر شرکت دیگه ای خواست بره خوب بره. چرا من باید مشوش بشم؟

 12. این همان کاری است که سایت یک پزشک بعد از حذف سایت نارنجی دارد انجام می دهد. به هر حال مجموعه این اتفاقات به نفع ما خوانندگان وب سایتها تمام خواهد شد.

 13. ولی در کل
  من دارم از aol .reader استفاده می کنم و محیطش رو هم خیلی دوست دارم
  بعد از گوگل ریدر سرویس های زیادی رو امتحان کردم از جمله فیدلی
  ولی aol رو دوست دارم

 14. من بعد از گودر از فیدلی استفاده میکردم ولی اصلا محیطش و کاربری آن را نپسندیدم الان هم از inoreader استفاده می کنم که در سایت یک پزشک معرفی شد.به نظرم در بعضی از امکاناتش از گودر هم بهتر است.

 15. سلام علیرضا جان
  مقاله ای که درباره فیدلی نوشتی بسیار عالی بود
  مرسی

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.

اینستاگرام ما را لطفا دنبال کنید!

پیشنهاد می‌کنیم