topnews دوربین‌ها گجت‌ها

نحوه‌ی عملکرد سنسور دوربین در گوشی گلکسی S5

samsungisocell

سامسونگ در سپتامبر سال گذشته از یک تکنولوژی جدید عکاسی به نام سنسورهای ISOCELL رونمایی کرد و اکنون آن را در گوشی‌های Galaxy S5 بکار برده است تا عموم مردم از آن بهره ببرند.

galaxys5-handson-21

سنسور ISOCELL یکی از ایرادات سنسورهای CMOS معمولی را برطرف می‌کند و تصاویر زیباتر و طبیعی‌تر ثبت می‌کند. اگر این سنسور در گوشی بکار رود می‌توان لنز را نزدیکتر به سنسور نصب کرد و ضخامت گوشی را کاهش داد.

برای دانستن نحوه‌ی کار این سنسور باید کمی از نحوه‌ی کار سنسورهای معمولی بدانیم. در هر سنسور عکاسی دیجیتال به تعداد پیکسلی که ضبط می‌کند، فتودیود وجود دارد که شدت نور را اندازه گیری کرده و به صورت سیگنال الکتریکی به پردازنده‌ی دستگاه ارسال می‌کند. در سنسورهای FSI، نوری که وارد سنسور می‌شود از میکرولنز، فیلتر رنگ، و لایه‌های سیم‌کشی سنسور عبور می‌کند تا به فتودیود برسد. در این حین مقداری از نور در لایه‌های سیم کشی بازتاب شده و در حقیقت مقداری از تصویر قبل از رسیدن به فتودیود تلف می‌شود. این سنسورها در قدیم استفاده می‌شدند و امروزه بیشتر از سنسورهای BSI استفاده می‌شود.

FSI_image_en_1

در سنسورهای BSI فتودیود مستقیماً بعد از فیلتر رنگ نصب می‌شود. لذا نور مستقیماً وارد فتودیود می‌شود. در سنسور BSI نسبت به FSI نور بیشتری وارد فتودیود می‌شود لذا تصویر بهتری ضبط خواهد شد.

BSI_image_en_1

مشکلی که در این سنسور وجود دارد این است که مقداری از نور واردشده به هر فتودیود به فتودیود کناری نشت می‌کند. در نتیجه دقت رنگ هر پیکسل پایین می‌آید و نویز در تصویر ظاهر می‌شود. در صورتی که این اتفاق در سنسورهای FSI به خاطر لایه‌های سیم‌کشی به وجود نمی‌آید.

isocell (1)

در سنسور ISOCELL نوعی دیواره بین هر فتودیود با فتودیود کناری قرار داده شده است که از تداخل نور میان آن‌ها جلوگیری می‌کند. لذا به خاطر اتلاف نشدن نور می‌توان در تاریکی تصاویر بهتری ضبط کرد. علاوه بر این نویز تصویر کاهش می‌یابد و رنگ‌ها طبیعی‌تر و زیباتر می‌شوند و تصویری با دقت و کیفیت بیشتر ایجاد خواهد شد.

isocell (7)

در سنسورهای BSI نمی‌توان لنز را خیلی به سنسور نزدیک کرد چون تداخل نور در فتودیود باعث پایین آمدن کیفیت تصویر می‌شود. در سنسورهای جدید ISOCELL این مشکل وجود ندارد. با این کار می‌توانیم تصویر عریض‌تر ضبط کنیم و درعین‌حال دوربینی باریک‌تر داشته باشیم و ضخامت گوشی را کاهش دهیم.

نحوه‌ی کار این سنسور را می‌توانید در این فیلم مشاهده کنید:

 isocell

منبع

۲۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری