فناوری

طراحی پارالاکس: نمونه‌های خوب و بد – چه وقت باید از این طراحی استفاده کنیم؟

نمی‌دانم آیا با طراحی Parallax آشنا هستید یا نه.

Parallax در معنای لغوی به معنی اختلاف منظر است و براساس تعریف به جابجایی آشکار بین دو نقطه یا جابجایی یک شیء بین دو نقطه غیر واقع بر یک خط راست گفته می‌شود. ولی در طراحی وب به معنای تکنیک‌های پیمایش در صفحه برای عمق بخشی به سایت تلقی می‌شود.

از میان تمام شیوه‌های طراحی وب، بعد از دوران طلایی وب ۲، به جرئت میتوان گفت “پارالاکس” یکی از قدرتمندترین و شگفت‌انگیزترین گرایش‌ها بوده است.

تکنیک جلب نظر کاربر البته یک تکنیک تازه نیست، ولی این تکنیک به سرعت به یک روش محبوب برای علاقه‌مندسازی کاربر به یک موضوع تبدیل شد.

در یک سال اخیر ما نمونه‌های متعددی از طراحی پارلاکس را دیده‌ایم.

اما سؤال اینجاست که این طراحی، یک طراحی مانا خواهد بود؟ آیا هم‌رده گرایش‌هایی مثل طراحی فلت یا ریسپانسیو است؟

نظر شخصی من این است که طراحی پارالاکس کاربرد محدودی دارد.

طراحی پارالاکس برای ساختن یک سایت مناسبتی یا سایت یک رویداد خیلی مناسب است. مثلا تصور کنید که می‌خواهید برای روز کتابخوانی، سایتی درست کنید یا دهمین سال تأسیس شرکت خود را جشن بگیرید، در این صورت طراحی پارالاکس مناسب است.

اما مسلما این طراحی، برای یک سایت خبری یا یک سایت شخصی که کاربر باید هر روز به آن مراجعه کند اصلا مناسب نیست.

به عبارتی کاربر از اینکه گاه غافلگیر شود و با اسکرول کردن روتین، فرایندهای متفاوتی را ببینید و برخلاف روتین به تناسب اسکرول صفحه و اجزایش جابجا نشود، خشنود می‌شود. اما اگر ما بیاییم و هر روز  او را مجبور کنیم که یک سایت خبری را با این هیأت ببیند، مسلما خواهد رنجید!

سایت‌های زیادی با طراحی پارالاکس طراحی شده‌اند، بعضی از آنها طراحی شده‌اند که پارالاکس باشند، اما در طراحی بعضی هم هوشمندی خالصی دیده می‌شود، یعنی طراح آمده و از پارلاکس به عنوان یک ابزار استفاده کرده و به خوبی از آن برای تحت تأثیر قرار دادن و بیان مفهومی یک محصول، کارهای یک شرکت، فرایند یا مقصود بهره برده است.

بیایید به سایت Sony Discover برویم. در اینجا طراح به خوبی توانسته پیچیده بودن روند طراحی صنعتی و آمیخته بودن مهندسی و هنر را با یک طراحی پارالکس به ما نشان بدهد.

5-20-2014 11-30-30 PM

توصیه می‌کنم حتی اگر حوصله خواندن پست‌های اینچنینی را ندارید، از این سایت بازدید کنید، چون حتما برایتان سرگرم‌کننده خواهد بود.

این سایت Sam خیلی بامزه طراحی شده است!

سایت Hydraulic باز با خلاقیت طراحی شده است. Cycle Moon  هم!

5-20-2014 11-24-38 PM

سایت To Young To Wed طراحی ساده‌تری دارد، اما به خوبی توانسته با طراحی پارالاکس، توجه مخاطب‌ها را جلب کند. اگر شما هم دوست دارید مفهوم و مقصودی را به صورت تأثیرگذار بیان کنید، شاید طراحی پارالاکس برایتان مفید باشد.

5-20-2014 11-23-56 PM

حالا یک نمونه طراحی پارالاکس بد، در این سایت با اسکرول عمودی به صورت افقی جابجا می‌شوید و این به اعتقاد من یعنی ایجاد سرگیجه برای کاربر!

نمونه‌ای از طراحی پارالاکس غیرضروری (+). به نظر من که اصلا لازم نبود این سایت پارالاکس طراحی می‌شد.

اما در این سایت می‌بینید که برای نمایش اعمال مختلف یک اپلیکیشن چگونه به خوبی از طراحی پارالاکس استفاده شده است.

در انتها نگاهی بیندازید به طراحی زیبا سایت لکسوس.

5-20-2014 11-23-40 PM

من طراح وب نیستم و اصولا تنها آشنایی با من طراحی وب، دید زدن سایت‌هاست ولی فکر می‌کنم اگر مشتری و طراحی‌ای تنها به قصد داشتن یک طراحی پارالاکس، یک پروژه را سفارش بدهد و تصور کند با یک طراحی متفاوت می‌تواند چشم‌ها را به خود خیره کند، سخت اشتباه کرده است.

برای مؤثر بودن یک طراحی پارالاکس، شما ابتدا باید روی مفهوم مورد نظر خود کار کنید، ببینید آیا مفهومی که می‌خواهید برسانید، یک مفهوم چندلایه‌ای است یا نه. اگر بود می‌توانید در مرحله بعد با یک گرافیست و طراح وب باهوش بنشینید و کاری کنید که کاربر در حین پیمایش در صفحه شما با هر اسکرول جنبه‌ای از مفهوم را بگیرد.

۱۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری