topnews گوناگون

مسابقه گرافیکی فرشته تنهای آرزومند – مسابقه «فعلا» ۲٫۵ میلیون تومانی طراحی لوگوی یک پزشک

خب، حق با شماست! لوگوی یک سایت نباید زیاد تغییر کند، اما راستش را بخواهید «یک پزشک» در مسیر برند شدن نیاز به لوگویی دارد که هویت خاصی را بلافاصله به ذهن مخاطب القا کند. لوگویی که بتواند چند مفهوم را بلافاصله القا کند و بتوانم سال‌های سال بدون تغییر از آن استفاده کنم.

پس از کار با گرافیست‌های قبلی من به این نتیجه رسیدم که ارائه سفارش به یک گرافیست واحد، هیچگاه منجر به گرفتن نتیجه لازم نخواهد شد.

می‌دانید مشکل اصلی کجاست؟

هنرمندی را در نظر بگیرید که می‌خواهد پرتره کسی را بکشد یا عکاسی را که می‌خواهد عکس پرتره از فردی بگیرد. تا زمانی که این نقاش یا عکاس با روحیات و شخصیت و زاویای مختلف چهره شخص از نظر فیزیکی آشنا نباشد، نمی‌تواند پرتره‌ای خوب از او بکشد. ثبت پرتره به معنی گرفتن یک عکس فوری نیست.

به شیوه مشابهی، لوگو هم به این ترتیب است. یک فرد ممکن است خیلی ساده نام «یک پزشک» را بشنود و یک گوشی پزشکی را طرح بزند. اما من می‌خواهم لوگو در آن واحد جلوه‌ای از تخیل، بیم و امید و اشتیاق، کتاب و فناوری را نمایش بدهد! و پیداست که طراحی یک لوگو مثل این کار دشواری است.

به همین خاطر به ذهنم رسید که مسابقه‌ای ترتیب بدهم که با یک تیر دو نشان بزنم، هم احتمال دریافت یک لوگوی زیبا را افزایش بدهم و هم یک مسابقه هنری خوب ترتیب بدهم.


دعوت اسپانسر

فعلا مجموع هزینه جوایز که من و اسپانسرها متقبل می‌شویم دو میلیون و ششصد هزار تومان است. اما همین جا از صاحبان کالاها و خدمات دعوت می‌کنم که اسپانسر این مسابقه بشوند تا من بتوانم مبلغ جایزه را بالا ببرم و به نفرات برتر دیگری هم که برنده جایزه نخست نشده‌اند، مبلغ یا کالایی هدیه کنم.

این یک فرصت تبلیغاتی بسیار عالی و استثنایی است، چون به تناسب طرح‌هایی که دریافت می‌کنم، در یک یا چند پست، طرح‌های برتر را نمایش خواهم داد و در همان پست از اسپانسر یا اسپانسرهای احتمالی یاد خواهم کرد.

مشخص است که این نوع تبلیغ، تأثیر بسیار بیشتری نسبت به یک تبلیغ خشک و خالی روتین دارد.

لطفا اشخاص یا شرکت‌هایی که تمایل به اسپانسر شدن دارند، با من تماس بگیرند و در عنوان ایمیل حتما بنویسند: اسپانسری یک پزشک.


شرایط مسابقه:

از آنجا که دوست ندارم خوانندگان عزیز  را مشغول یک دغدغه شخصی کنم، مسابقه را طوری طراحی کرده‌ام که حتی اگر هیچ تمایلی به دیدن طرح‌های لوگوی یک پزشک ندارید، باز هم رغبت زیادی به خواندن و مشاهده پست‌های مربوط پیدا کنید.

گرافیست‌ها و علاقه‌مندان عزیز لطفا به توضیحات من در مورد لوگو توجه کنند:

در این مسابقه شما باید دو طرح ارائه بدهید:

۱- یک لوگو که مناسب کار در یک پزشک باشد و نیز به عنوان یک فاوی‌آیکون هم بشود از همین طرح استفاده کرد (یا با تغییرات اندک بشود استفاده کرد.)

۲- یک طرح گرافیکی بزرگ. در این طرح شما باید از همان عناصر گرافیکی لوگو استفاده کنید. منتها در اینجا محدودیت فضا ندارید و می‌توانید طراحی خود را بسط بدهید، جزئیات بیشتری به آن بیزایید، از عناصر گرافیکی بیشتری استفاده کنید. از این طراحی دوم شما در سربرگ فیس‌بوک و گوگل پلاس یک پزشک استفاده خواهم کرد.

و پیداست که دیدن این طراحی دوم برای خواننده‌ها شاید جاذبه بیشتری داشته باشد.


موضوع لوگو:

اما من بعد از مدتی تفکر به این نتیجه رسیدم که یک مسابقه با طراحی آزاد، هیچ وقت منجر به یک رقابت چالشی جذاب نخواهد شد.

پس با خودم فکر کردم بهتر است موضوع لوگو و عناصر گرافیکی را که دوست دارم، کاملا مشخص کنم و خیلی دقیق در مورد چیزی که باید کار کنید، توضیح بدهم.

– همان طور که گفتم لوگو و طرح گرافیکی باید به یک پزشک، در جهت «برند» شدن کمک کنند.

– طراحی‌های انجام‌شده باید روح کلی یک پزشک را بازتاب بدهند: متفاوت اندیشیدن، کنجکاوی، بیم و امید توأم، تخیل، فناوری و …

– طراحی‌های باید کیفیت بالایی داشته باشند و شاید بهتر باشد وکتوری انجام شوند تا در بزرگ‌نمایی‌های مختلف کیفیت خود را از دست بدهند.

– اما می‌رسیم به قسمت اصلی توضیحات در مورد لوگو:

حتما همه شما سریال انیمیشن مسافر کوچولو را دیده‌اید!

حالا کاری که شما در لوگو باید انجام بدهید، این است:

یک کره کوچک یا قسمتی از یک کره کوچک را در نظر بگیرید و یک موجود فرشته‌مانند تنها روی این کره بنشانید. این موجود چیزی را در دست گرفته است که می‌تواند یک کتاب باشد و یا یک تبلت یا گوشی موبایل.

این موجود به نقطه‌ای بین کتاب/تبلت خود و فضای بالای خود نگاه می‌کند، گویی که مردد است و در حال اندیشه.

در همان افق دید موجود فرشته‌مانند، یک ستاره سرخ مشخص است.

فکر کنم دیدن این دو تصویر تا حدی به شما کمک کند که بفهمید، مقصودم چیست. (فقط برای دریافت فضای کلی طرحی که باید بزنید، بدیهی است که با این جزئیات نمی‌شود لوگو کار کرد!)

6-2-2014 6-26-23 PM

6-2-2014 6-15-33 PM

حالا بقیه چیزها به تخیل و توانایی گرافیکی خودتان بستگی دارد:

– اینکه چطور همه این چیزها را روی یک لوگوی کوچک دربیاورید، طوری که قسمت اعظم این حس و حال مشخص باشند.

– اینکه موجود فرشته‌مانند را چطور طراحی کنید، به صورت اسطوره‌ای یا به شکل ساده‌تر و کارتونی. این فرشته قامت و هیئت یک زن را داشته باشد یا یک کودک و …

– اینکه رنگ‌ پشت‌زمینه و رنگ سیاره کوچک چه باشد.

– اینکه امکان درج عناصر گرافیکی دیگری هم باشد یا نه.

– من فعلا یک تایپوگرافی نو و مناسب در دست دارم، اما اگر دوست دارید می‌توانید یک تایپوگرافی هم ارائه دهید که متناسب با لوگوی ارسالی شما باشد.

– در طراحی بزرگ‌تر که همان طور که گفتم برای درج در سربرگ فیس‌بوک و یا گوگل پلاس استفاده خواهد شد، دست شما بازتر است.

در اینجا شما محدودیت فضا ندارید و می‌توانید با الهام از همان کاری که در لوگو انجام داده‌اید، یک تصویر گرافیکی بزرگ با جزئیات بسیار بیشتر و نمای بازتر انجام بدهید.

اگر حس می‌کنید توضیحات من ناقص هستند یا سؤالی دارید با من در میان بگذارید.

من بسیار امیدوارم این مسابقه هم مشکل فعلی یک پزشک را حل کند و هم یک رویداد هنری و فرهنگی خوب در فضای وب شود.

پس منتظر نظرات شما عزیزان هستم، لطفا با به اشتراک گذاشتن این پست در شبکه‌های اجتماعی و نیز اطلاع دادن آن به گرافیست‌هایی که سراغ دارید، به من کمک کنید.

طرح‌ها و یا پیشنهاد اسپانسری خود را به آدرس ایمیل alirezamajidi در جی میل بفرستید.

مهلت ارسال آثار ۱۰ تیر ماه.

۲۷ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری