برازوکا، توپ جام جهانی برزیل: بازگشت به توپ‌های کلاسیک فوتبالی

5

شهریار نوبهار: از جام‌جهانی 1970 مکزیک به بعد ، شرکت آدیداس مسئولیت تامین توپ برای برگزاری مسابقات را بر عهده گرفته‌ است.در طول این سال‌ها فیفا همواره یک نگرانی بزرگ داشته است. این که تعداد گل‌ها در رقابت‌ها همواره رو به افزایش باشد. آدیداس هم برای پاسخ به این نگرانی برنامه‌ی ساده‌ای را دنبال کرده است.طراحی توپ‌های سبک‌تر با تکه‌های کمتر.توپ‌های جام‌جهانی 2006 و 2010 را می‌توان نقطه عطف چنین روندی دانست. توپ‌هایی به شدت سبک که برای ضربه زدن نیاز به قدرت بیشتری داشتند. نتیجه هم این بود که میانگین سرعت شوت‌ها در این دو جام به حدود 80 کیلومتر بر ساعت رسیده بود.

اما دوران و چرخش‌های عجیب و غیرقابل پیش‌بینی توپ‌ها صدای انتقاد مربیان، دروازه‌بانان و حتی مهاجمین را هم بلند کرده بود. شاید جالب‌ترین انتقاد درباره این توپ به اظهار نظر خولیو سزار دروازه‌بان برزیلی مربوط می‌شد که جابولانی ( توپ جام‌جهانی 2010 ) را با توپ‌های درجه چندم سوپرمارکت‌ها مقایسه کرده بود.

و حالا به نظر می‌رسد که انتقادات شدید مربوط به دو جام‌جهانی قبلی باعث تغییر نگرش فیفا و آدیداس شده است.فیفا هنوز هم نگران تعداد گل‌های مسابقات است. اما نمی‌خواهد که این گل‌ها صرفا بر اساس ایرادات فنی توپ‌ها و اقبال بلند بازیکنان به ثمر برسد. و آدیداس مدعی‌ست که با طراحی توپ جدید جام‌جهانی 2014 ، برازوکا ( Brazuca ) ، مشکلات پیشین را حل کرده است. اما یا این ادعا درست است؟ برازوکا چه تغییراتی نسبت به توپ‌های قبلی خود دارد؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

6-6-2014 9-50-08 AM

برازوکا : نامگذاری و مشخصات

برازوکا دوازدهمین توپی است که توسط آدیداس و به طور ویژه برای مسابقات جام‌جهانی طراحی شده است. و برای اولین بار در طول تاریخ نامگذاری آن توسط طرفداران فوتبال انجام شده است. طی یک رای‌گیری آنلاین برازوکا با کسب 77.8 درصد آرا به عنوان نام توپ جدید رقابت‌ها انتخاب شد. برازوکا اصطلاحی عامیانه است که به غرور ملی ، سبک زندگی و نگرش برزیلی‌ها اشاره دارد.نوع پوشش رنگارنگ و سرگرم‌کننده‌ی برزیلی‌ها هم در طراحی این توپ کاملا مشخص است. استفاده از روبان‌ها در رنگ‌های مختلف ، این توپ را به یکی از نمونه‌های کاملا متفاوت از همتایان قبلی خود تبدیل کرده است.

برازوکا از شش قطعه ملخی شکل تشکیل شده که با گرما و بدون دخالت دست انسان به هم متصل شده‌اند. به نظر می‌رسد با این تکه‌های کمتر برازوکا باید توپ نرم‌تر و سبک‌تری هم باشد. اما این طور نیست. شکل هندسی درزها و نوع دوختن آنها در تعیین میزان نرمی و سختی توپ‌ها بسیار موثر است. در اینجا مهندسین آدیداس دست به ابتکار جالبی زده‌اند. آنها برازوکا را با درزهایی عمیق‌تر و طولانی‌تر طراحی کرده‌اند که همین برازوکا را به توپ‌های قدیمی‌تر فوتبال نزدیک‌تر می‌کند و این یعنی اصطکاک بیشتر و انحراف کمتر.

6-6-2014 9-56-10 AM

این توپ 437 گرم وزن داشته و در طول باران شدید هم تنها دو دهم درصد آب به خود جذب می‌کند. رقمی که بسیار کمتر از استاندارد 10 درصدی مخصوص فیفاست.

همچنین برازوکا دو نسخه ویژه هم دارد. توپی مخصوص با روبان‌های طلایی و سبز که برای مسابقه فینال در ریودوژانیرو طراحی شده است تا در همراهی با رنگ جام قهرمانی ، مسابقه فینال را به اتفاقی ویژه تبدیل کند. توپ مخصوص دیگری با شش دوربین بر روی آن به نام Brazucam نیز طراحی شده که می‌تواند با فیلمبرداری از زاویه یک توپ ، صحنه‌های ویژه و جالبی را از زاویه دید یک توپ به ما نشان بدهد.

روند طراحی، تولید و کسب مجوز فیفا

ماتیاس مکینگ مدیر واحد فوتبال کمپانی آدیداس درباره روند تولید برازوکا می‌گوید:

“هدف ما بسیار ساده است.تولید بهترین محصولات برای هر چیزی که به فوتبال مربوط می‌شود. برازوکا هم از این قاعده مستثنی نیست.”

این میل به تکامل و ساده‌سازی در روند تولید این توپ نیز مشخص است. مکینگ می‌گوید که شکل بیرونی برازوکا شبیه یک پازل سه بعدی است. آنها با شش تکه ملخی شکل یکسان به این توپ فرم ساده‌ای داده‌اند.اما برای به حداقل رساندن ایرادات فنی، در روند تولید این محصول با استفاده از ماشین‌های مخصوص، دخالت دست را به حداقل‌ترین شکل ممکن کاهش داده‌اند. آنها حتی برای آزمون‌های مربوط به حرکت توپ هم یک پای روباتیک مخصوص را طراحی کردند تا حالات مختلف شوت‌زنی و پاس را به دلخواه خود تنظیم کنند. مکینگ در این باره می‌گوید: ” ما با دوربین‌های مخصوص فریم به فریم تصاویر مربوط به ضربات توپ را مشاهده کرده و روند حرکتی آن را با نتایج تحقیقات خود مقایسه می‌کردیم. حتی یک میلی‌متر از حرکت توپ هم برای ما مهم بود. این آزمون‌ها را در شرایط آب و هوایی مختلف و حتی با کفش‌های متفاوت انجام دادیم تا همه جزییات را بدانیم.”

6-6-2014 9-49-41 AM

اما تست‌های انسانی این توپ بیشترین انرژی را از مهندسین آدیداس گرفت. آنها برای سه سال در ده کشور مختلف از ششصد بازیکن برای کار با این توپ دعوت به عمل آوردند.در جام قهرمانی زیر بیست‌ساله‌های جهان در ترکیه این توپ برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفت. برازوکا نخستین توپی است که پیش از معرفی رسمی، در یک تورنُمنت برای آزمایش شرکت داده شده است.علاوه بر این در فینال جام حذفی آلمان و در چند دیدار دوستانه مختلف هم از این توپ استفاده شد. تا در نتیجه این آزمون و خطاها اشکالات توپ به حداقل ممکن برسد.

اما هنوز یک مرحله دیگر هم باقی‌مانده و آن هم رد شدن از آزمایش‌های مخصوص فیفاست. کلیه لوازم ورزشی مورد استفاده در جام‌جهانی باید مورد تایید فیفا قرار بگیرند. توپ مخصوص مسابقات هم یکی از آنهاست. در آزمایشگاه فیفا این توپ تحت آزمون‌های متفاوتی قرار گرفت. به طور مثال در یکی از این آزمایش‌ها دوام توپ به این صورت بررسی می‌شود که با استفاده از یک ماشین توپ نزدیک به 2000 بار به طور مداوم به دیوار کوبیده می‌شود. بعد از آن شکل فیزیکی، فشار و باد توپ با حالت اولیه آن مقایسه می‌شود. استفاده از توپ در دماهای بالای 40 تا زیر0 صفر درجه سانتی‌گراد هم یکی دیگر از آزمایش‌هاست. در نهایت بعد از سال‌ها آزمایش‌های داخلی آدیداس و بررسی در آزمایشگاه مخصوص فیفا ، در دسامبر 2013 این توپ مهر تایید نهایی را گرفت و به عنوان توپ رسمی مسابقات معرفی شد.

6-6-2014 9-55-52 AM

چرا برازوکا توپ مناسب‌تری نسبت به جابولانی است؟

بعد از انتقادات سنگین از جابولانی به نظر می‌رسد که کسی در آدیداس و فیفا نباید از آن دفاع کند.  اما مدیر واحد فوتبال آدیداس هنوز هم از این محصول راضی است: “ما در آدیداس هنوز هم به جابولانی افتخار می‌کنیم.در آن دوره پیشرفته‌ترین توپی که می‌توانستیم تولید کنیم همان بود.”

شاید آنها نخواهند به شکست دو محصول قبلی خود اعتراف کنند اما تغییر رویکرد فیفا و آدیداس در تولید توپ جدید مشخص است. جابولانی نسبت به نمونه‌های قبلی توپ سبک‌ و نرمی بود. به دلیل همین نرمی در سرعت‌های پایین به هدف نمی‌رسید. بنابراین بازیکنان مجبور بودند با قدرت بیشتری به آن ضربه بزنند. همینطور آنها باید کمترین کات را به توپ می‌دادند. چرا که به دلیل همین نرمی و سرعت بالای جابولانی، رفتارهای آن غیرقابل پیش‌بینی بود و هر گونه کات اضافی دادن به آن ممکن بود که به کلی این توپ را از مسیر مدنظر خارج کند. هم‌چنین اصلی در طراحی توپ‌ها داریم که می‌گوید اگر توپی پوسته زبر و محکمی نداشته باشد، بسیار بیشتر تحت تاثیر مقاومت هوا و نیروهای آیرودینامیکی قرار می‌گیرد.

6-6-2014 9-49-55 AM

برازوکا اما برخلاف جابولانی بیشتر به توپ‌های قدیمی و 32 تکه فوتبال شبیه است. در نتیجه بازیکنان لازم نیست برای فرستادن توپ به مقصد موردنظر، بیهوده سرعت و قدرت بیشتری به آن بدهند. نتایج آزمون‌های آدیداس نشان می‌دهد که میانگین سرعت توپ جدید چیزی در حدود 48 کیلومتر بر ساعت است و از لحاظ کمک به بازیکنان در افزایش دقت نشانه‌گیری‌ها، این توپ بهبود بسیار بیشتری داشته است. این کمک بزرگی به بازیکنانی است که مهارت و تکنیک بالایی در حفظ و ضربه‌زنی به توپ دارند.بنابراین می‌توانیم امیدوار باشیم که نسبت به دو جام‌جهانی قبلی شاهد شوت‌ها و ضربات واقعی‌تری به توپ باشیم.

آیا با برازوکا مسابقات بهتری خواهیم دید؟

در مراسم معرفی برازوکا در دسامبر 2013 استون جرارد کاپیتان انگلستان نکته مهمی را یادآوری کرد: ” نشانه‌ی یک توپ خوب این است که کسی درباره آن صحبتی نمی‌کند .برازوکا توپ ساده و قابل اطمینانی است. این‌ها تمام چیزی است که من از یک توپ می‌خواهم.”

ما طرفداران فوتبال هم چیزی فراتر از همین استانداردهای ساده و مشخص را نمی‌خواهیم.همه ما می‌خواهیم که بازیکنان تکنیکی و با مهارتی مانند مسی، رونی، اینیستا، پیرلو، کریستیانو رونالدو و… بتوانند به راحتی کیفیت خود را به نمایش بگذارند. مهندسین آدیداس با طراحی توپ برازوکا مدعی‌اند که پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین محصول خود را تولید کرده‌اند.آنها می‌گویند که همه در برزیل فوتبالی واقعی‌تر را خواهند دید و دیگر شکی نیست که اگر ضربه‌ای مهلک و جذاب به گل تبدیل شده، ناشی از مهارت بازیکن بوده است.و شانس کمترین دخالت ممکن را دارد.

6-6-2014 9-55-31 AM

آیا واقعا چنین است؟ آیا برازوکا می‌تواند به بهترین شکل مهارت بازیکنان بزرگ فوتبال را به ما نشان بدهد؟یاید منتظر باشیم و ببینیم…


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

عکس‌های بسیار جالبی از روز‌های اولیه هوانوردی، دهه‌های 1890-1930

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، جهان شاهد تغییر ژرفی در فناوری شد. رویاپردازانی مانند برادران رایت، اتو لیلینتال و آلبرتو سانتوس-دومونت که با میل سیری ناپذیر برای تسخیر قلمرو‌های ناشناخته پرواز می‌کوشیدند، با جسارت و عزم تزلزل ناپذیر داستان…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

اگر این شخصیت‌های سینمایی و تلویزیونی به صورت گربه تصور می‌شدند

این کاری است با هوش مصنوعی انجام آن نستا ساده شده است. اما به یاد دارم که در سالیان دور برای همانند نشان دادن برخی سگ‌ها با شخصیت‌ها انسانی خاص، عکاس و روتوش کار چه زحمتی کشیده بود و این سری عکس‌ها را در شماره ظاهرا نوروزی یک شماره مجله…

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

مهندسان بامزه با اختراعات و ابداعات عجیب و غریب و کارا ! گالری عکس

بسیار پیش می‌آید که برای انجام کاری تنها دو راه داریم، یا خرید یک محصول گران و استفاده از آدم‌های کاربلد برای راه‌اندازییا اینکه خودمان با یک سری ابتکار و به صورت به اصطلاح زمخت ولی کارراه‌انداز، تقریبا بدون هزینه کار را انجام بدهیم.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
5 نظرات
 1. Minoo می گوید

  ممکنه به این سوال من جواب بدید که چرا توپهای ادیداس در پاکستان تولید میشه؟ مثل همین برازوکا

  1. آیدین می گوید

   سلام
   آدیداس لاین های مختلف محصولات خودشو در کشورهای چین، ویتنام، اندونزی، هند، کامبوج و پاکستان تولید میکنه. که دلیلش کاملا واضحه: هزینه پایین نیروی انسانی
   محصول ساخت آلمان امروزه تقریباً نایابه. فقط بعضی محصولات خاص و خیلی گرانقیمت در آلمان تولید میشه.
   به عنوان مدیر یکی از نمایندگیهای آدیداس در ایران همیشه با مشتری مشکل توضیح این مساله که محصولات ما اصله و فیک نیست رو داریم.

 2. محمد حسن می گوید

  ممنون مطلب جالبی بود..

 3. یه نفر ! می گوید

  از حرف جرارد خیلی خوشم اومد !

 4. ماداکتو می گوید

  سلام
  نمونه این توپ ها رو تو ی سایت ایرانی دیدم خیلی جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.