همکاری تاریخی اپل و IBM به معنای اهمیت بالای زیبایی نسبت به کارایی نرم‌افزار است

7

 

apple-business_large

همکاری اپل و IBM می‌تواند معنای خاصی برای تحلیلگران فناوری و اطلاعات داشته باشد. رقابت این دو شرکت پیش‌ازاین بوی دشمنی می‌داد ولی اکنون به همکاری تبدیل‌شده است. این همکاری به ما نشان می‌دهد که طراحی زیبا و کاربرپسند نه‌تنها در دستگاه‌های معمولی مثل گوشی‌های موبایل، بلکه در نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای سازمانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اپل و IBM در دو حوزهٔ مختلف فناوری کار می‌کنند ولی اکنون دست به یک «همکاری تاریخی» زده‌اند تا بازار نرم‌افزارهای سازمانی را زیر و رو کنند. در این همکاری IBM تجربه و تخصصش را در حوزهٔ اطلاعات و تحلیل ارائه می‌دهد. اپل نیز تجربهٔ ساخت نرم‌افزار و سخت‌افزار زیبا و کاربرپسند را به میدان می‌آورد تا با کمک سرویس‌های اطلاعاتی IBM در بازار رایانه‌های سازمانی وارد شود. این همکاری می‌تواند چالش جدیدی برای مایکروسافت ایجاد کند. چون مایکروسافت برندهٔ بی‌رقیب بازار رایانه‌های سازمانی است و اکنون بیش‌ازپیش بر روی برنامه‌های سازمانی و سرویس‌های رایانش ابری تمرکز کرده است.

apple_IBM_iPad_IT

در این همکاری IBM به مشتریان حقوقی‌اش آیفون و آیپد می‌فروشد که در ابتدا به نرم‌افزارهای سازمانی موردنیازشان مجهز شده‌اند. این نرم‌افزارها که از سرویس‌های بسیار قوی اطلاعاتی و رایانش ابری IBM (و احتمالاً سرویس iCloud اپل) بهره می‌برند توسط اپل طراحی خواهند شد. گفته‌شده این نرم‌افزارها از پاییز امسال آمادهٔ عرضه خواهند بود و در سال ۲۰۱۵ عرضهٔ آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. اپل همچنین گفته می‌خواهد سرویسی به نام AppleCare برای مشتریان سازمانی راه‌اندازی کند. این سرویس پشتیبانی شبانه‌روزی به کاربران و اداره‌های IT ارائه خواهد کرد.

تیم کوک مدیرعامل اپل در مصاحبه‌ای بیان داشت اگر اپل بخواهد برنامه‌ای تولید کند که تمام انتظارات یک نرم‌افزار سازمانی را برآورده کند می‌بایست از توانایی‌های خارج از این شرکت کمک بگیرد. او گفت «ما در ساخت دستگاه‌ها و ایجاد تجربه‌های ساده به‌خوبی عمل می‌کنیم ولی برآورده کردن نیازهای سازمانی به تخصص حرفه‌ای نیازمند است که در شرکت ما نیست ولی در شرکت IBM هست.»

البته اپل هم‌اکنون به‌خوبی توانسته در میان سازمان‌ها و شرکت‌ها نفوذ کند. کسب‌وکارهای Fortune 500 شامل ۵۰۰ شرکت برتر آمریکایی ازلحاظ درآمد است که هرسال در مجلهٔ Fortune به چاپ می‌رسد. گفته‌شده در ٪۹۸ از این شرکت‌ها هم‌اکنون از آیفون و یا آیپد استفاده می‌شود.

همکاری با IBM می‌تواند جایگاه اپل را فراتر نیز ببرد. تیم کوک ادعا می‌کند سطح بالاتری در فضای کسب‌وکار وجود دارد که اپل به‌تنهایی نمی‌تواند به آن برسد. او می‌گوید نوعی روح خویشاوندی بین اپل و IBM پیداکرده است. جینی رومتی، مدیرعامل IBM می‌گوید که از همکاری با اپل خوشحال هستند. او می‌گوید «تولیدات اپل تغییرات بسیاری در زندگی ما ایجاد کرده که به آن بی‌توجه هستیم ولی نمی‌توانیم زندگی بدون آن‌ها را تصور کنیم. اتحاد ما با اپل می‌تواند به همین صورت در نحوهٔ کار کردن افراد، عملکرد صنعت‌ها و طرز کار شرکت‌ها تغییر ایجاد کند.»

این همکاری برای کدام‌یک از دو شرکت مهم‌تر است؟

بریجت ون کرالینگن، معاون ارشد سرویس‌های تجارت جهانی IBM در نشریهٔ Bloomberg گفت: ما باهم متوجه شدیم که می‌توانیم بیشتر از بقیهٔ شرکت‌ها به تحقق استراتژی‌های یکدیگر کمک کنیم و هیچ تضادی هم بین ما وجود ندارد.

ممکن است تضادی وجود نداشته باشد ولی راهی که اپل و IBM طی می‌کنند و موقعیت آن‌ها ازنظر اقتصادی کاملاً متفاوت است. اپل ازنظر اقتصادی شرایط خوبی را طی می‌کند و ثروت آن روند افزایشی دارد ولی IBM با بیش از ۲ سال پیاپی کاهش درامد روبرو است. لذا این قرارداد برای IBM می‌تواند مهم‌تر از اپل باشد.

2b77cedbca8c3b3dcf966724546642d3

 

این قرارداد به اپل دسترسی به مشتریان سازمانی و قابلیت‌های تحلیل اطلاعات IBM را می‌دهد. IBM نیز دستگاه‌های زیبا و کاربرپسند خواهد داشت که بفروشد. نحوهٔ بیان این همکاری در وب‌سایت دو شرکت نیز این سخن را تأیید می‌کند: در صفحهٔ Mobile First در وب‌سایت IBM اولین چیزی که بعد از نماد همکاری IBM و اپل دیده می‌شود، یک جمله از توماس واتسون بنیان‌گذار IBM است که می‌گوید: «طراحی خوب، تجارت خوب است.» در وب‌سایت اپل نیز نوشته‌شده: «بازتعریف برنامه‌های سازمانی موبایل» این عبارت بالای یک پاراگراف است که توضیح می‌دهد چگونه این همکاری جهانی منحصربه‌فرد، یک گروه جدید از برنامه‌ها را پدید می‌آورد که آسان‌تر و کاراتر از همیشه کاربر را به منابع عظیم اطلاعاتی و تحلیلی IBM متصل می‌کنند.

IBM می‌خواهد سخت‌افزار و نرم‌افزار اپل را بفروشد که به سرویس‌های اطلاعاتی و تحلیلی IBM دسترسی دارند. به عبارتی IBM دارد خودش را تبدیل به یک فروشندهٔ اپل می‌کند.

یکی دیگر از نشانه‌های اینکه این قرارداد برای IBM از اپل مهم‌تر است، طرز قرار دادن خبر آن بر روی وب‌سایت‌های دو شرکت است. در وب‌سایت IBM یک صفحهٔ درجهٔ ۲ (مستقیماً بعد از صفحهٔ اصلی وب‌سایت) به معرفی این همکاری اختصاص داده‌شده درصورتی‌که در وب‌سایت اپل یک صفحهٔ درجهٔ ۳ زیرمجموعهٔ بخش iPad به معرفی این قرارداد می‌پردازد.

این‌گونه تحلیل می‌کنیم که طراحی و زیبایی محصولات اپل برای این شرکت سود و موفقیت بسیار زیادی به همراه داشته ولی منابع عظیم اطلاعاتی و تحلیلی IBM نتوانسته آن‌قدر برای این شرکت مفید باشد و اکنون برای طراحی سخت‌افزار و نرم‌افزار به رقیب قدیمی‌اش احتیاج پیداکرده است.

ولی چگونه ممکن است طراحی مهم‌تر از کارایی یک نرم‌افزار باشد؟ آیا غیرازاین است که حضور رایانه در کسب‌وکار، صنعت و تجارت بر اساس کارایی و سودآوری است نه زیبایی و خوشایند بودنش برای کاربر؟

باید توجه داشته باشیم طراحی یک نرم‌افزار تنها آن چیزی که نیست که از به چشم می‌آید. طراحی، شیوهٔ واقعیت یافتن عملکرد نرم‌افزار است. هربرت سیمون می‌گوید: حل یک مسئله به‌طور ساده یعنی آن را به‌گونه‌ای بیان کنیم که راه‌حل آن معلوم شود. این‌گونه نیست که IBM تیم طراحی قوی نداشته باشد و نتواند از طراحان توانمند بهره ببرد، بلکه اپل توانسته هنر معلوم کردن راه‌حل برای کاربران را بهتر از دیگر شرکت‌ها به دست آورد.

البته اپل نیز به قدرت سرویس‌های اطلاعاتی و مشتریان IBM نیاز دارد تا بتواند جای پایش را در صنعت و کسب‌وکار محکم کند. Siri یک دستیار بااستعداد در iOS است ولی ازلحاظ اطلاعات به‌پای واتسون (نرم‌افزار پاسخگوی IBM که به زبان انسان به سؤالات گوش می‌دهد و پاسخ می‌گوید) نمی‌رسد. Siri‌ برای پخش یک موزیک، فرستادن پیام به دوستان یا پیدا کردن یک مکان بر روی نقشه مناسب است ولی برای کارهای سازمانی و اداری مناسب نیست. اگر همکاری اپل و IBM به‌خوبی پیش برود، iPad می‌تواند به جایگاهی برسد که هم‌اکنون رایانه‌های ویندوز در جهان دارند. جان لیوید می‌گوید شرکت من پر از کامپیوترهای PC است که به خاطر منابع رایانه‌ای بازمانده از قبل از آن‌ها استفاده می‌کنیم. ولی من به‌عنوان رئیس شرکت تا حدودی تمام‌کارهایم را با محصولات اپل (آیفون، Macbook Air و Mac Pro) انجام می‌دهم.

نقش طراحی در موفقیت یک نرم‌افزار اطلاعاتی و سازمانی

نقش توسعه و طراحی در نرم‌افزارهای سازمانی هرروز پررنگ‌تر از قبل می‌شود. هرچند که کارایی یک نرم‌افزار خیلی مهم و حیاتی است ولی در آخر طراحی نرم‌افزار است که کارایی را به کاربر ارائه می‌دهد. اگر یک نرم‌افزار اطلاعات بسیار زیادی را در اختیار کاربر قرار دهد ولی کاربر نداند چگونه می‌بایست از آن بهره ببرد، فایده ندارد. در این صورت هزینهٔ زیادی پرداخت‌شده و بهره‌وری کم خواهد بود. Mary Meeker تحلیلگر فناوری و رایانه می‌گوید ٪۳۴ از اطلاعات سرویس اطلاعاتی Digital Universe قابل‌استفاده است ولی تنها ٪۷ از این اطلاعات تگ گذاری شده و تنها ٪۱ از آن تحلیل می‌شود. در اینجا شاهد هستیم تلاش بسیار زیادی انجام می‌شود، هزینهٔ بسیار زیادی نیز صرف می‌شود و در آخر بهرهٔ چندانی به کاربر نمی‌رسد.

IBM متوجه شده که سرویس‌های سازمانی، اطلاعاتی و تحلیلی خود را با طراحی خوب می‌تواند به دست مشتریان برساند. ازاین‌رو به طراحان خود اکتفا نکرده و دست به همکاری با اپل زده است تا نه‌تنها در کارایی و اطلاعات، بلکه در طراحی و سخت‌افزار نیز عملکرد عالی داشته باشد.

منابع: + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی که به ما جلوه‌ای عجیب و جالب از دوره ویکتوریایی و ادواردین در انگلیس می‌دهند

دورهٔ ویکتوریا یا دورهٔ ملکه ویکتوریا، که گاهی دورهٔ ویکتوریایی نیز گفته می‌شود، دورهٔ اوج انقلاب صنعتی در بریتانیا و اوج امپراتوری بریتانیا بود.پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

تصاویر تخیلی از سلبریتی‌ها در حال خواب – اما چرا اصلا می‌خوابیم؟!

خواب یک فرآیند فیزیولوژیک اساسی است که برای عملکرد صحیح بدن و ذهن ما ضروری است. اگرچه هدف دقیق خواب به طور کامل شناخته نشده است، دانشمندان چندین نظریه برای توضیح اینکه چرا ما می‌خوابیم ارائه کرده‌اند.  برخی از دلایل اصلی مهم بودن خواب:…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

تراژدی ایگناتس زملوایس: پزشکی که پیشگام شستن دست ها بود

نزدیک به ۱۵۰ سال از اقدامات پیشگامانه لوئی پاستور و رابرت کخ می‌گذرد که به پایه‌گذاری نظریه میکروب بیماری کمک کرده است. با این حال، متقاعد کردن ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی برای جدی گرفتن شستن دست‌ها هنوز یک چالش است. مراکز کنترل و…

هوش مصنوعی نشان می‌دهد که سلبریتی‌ها در دهه‌های بعد چگونه به نظر می‌رسند

یک عکاس از هوش مصنوعی برای ایجاد مجموعه‌ای از پرتره‌ها استفاده کرده که نشان می‌دهند برخی از سلبریتی‌ها ممکن است چند دهه آینده چه چهره‌ای پیدا کنند. عکاس و وکیل ترکیه‌ای به نام Alper Yesiltas این پروژه رو انجام داده. او به دلیل کارهای…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
7 نظرات
 1. شهریار می گوید

  نرم‌افزار سازمانی یعنی چه نرم‌افزاری؟

  1. آترین می گوید

   نرم افزار هایی هستن که برای هر شرکت به صورت اختصاصی درست میشن برای ذخیره و تجزیه و تحلیل اطلاعات، مدیریت، بانک اطلاعاتی، و خیلی کارهای دیگه. مثلا یه گارسون رستوران میتونه یه تبلتی داشته باشه که منو تویه اون باشه و از همون جا سفارش رو ثبت بکنه و از طریق شبکه آشپزخونه اون سفارش رو ببینه. و یا یه شرکت بیمه اطلاعات کارمندان، مشتریان و همه چیز رو تویه یه نرم افزار داشته باشه. IBM تخصصش تویه ساخت چنین نرم افزارهاییه و از شرکت ها قرارداد میبنده برای ساخت. و اپل بهترین تبلت ها و موبایل ها رو داره که بهترین گزینه برای کسب و کار هست. یه سیستم عامل عالی داره با امنیت بالا و سخت افزارهایی که تو دنیا تکن

   1. مصطفی می گوید

    ببخشید چی تکه!؟
    قطعاتی که اپل توی محصولاتش استفاده میکنه رو چین تولید میکنه. همون قطعاتی که ایسوس و الجی و… استفاده میکنند.

 2. حسن می گوید

  زیبایی… دقیقا همان چیزی که در نرم افزارهای سازمانی ایرانی اصلا اهمیت ندارد!!

  1. pejman می گوید

   بعضیاشون که به جای داس و پیزینت با پرینتر سوزنی با ویندوز اکس پی کار میکنند سوپر مدرن بوده و دیگه آخر تکنولوژی و سیستم عامل اند ..

 3. محمد می گوید

  با تیتر بشدت مخالفم. اهمیت طراحی از کارایی بیشتر نیست!

 4. مصطفی می گوید

  دکتر جان! خواهش میکنم یک جوری مطلب ننویسید که انگار IBM و Microsoft با هم دشمنند!
  قطعا این دو تا باهم خیلی به دوستی شایسته تر هستند تا IBM و Apple.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.