کاوش نیمه تاریک سیستم تبلیغات هدفمند گوگل در وب

3

همیشه سیستم تبلیغات گوگل و شرکت‌های مشابه با حرف و حدیث‌ها و نارضایتی‌هایی در حوزه حریم خصوصی همراه بوده و زمزمه‌هایی از استفاده روش‌های غیرقانونی و نامشروع بر علیه وب‌گردی‌ها یا دسترسی به اطلاعات حساس و خصوصی آن‌ها و بهره‌برداری‌های تجاری شنیده می‌شود. اما باز هم همیشه هیچ چیزی ثابت نشده است یا اینکه هیچ قانون و مرجعی نتوانسته جلوی خودخواهی‌ها و زیاده‌طلبی‌ها را بگیرد. اما، هفته گذشته محققانی از دانشگاه کارنگی ملون و موسسه بین‌المللی علوم کامپیوتر امریکا با همکاری یکدیگر ابزاری به نام AdFisher ساختند که می‌تواند الگوها و الگوریتم‌های کاری سیستم تبلیغات هدفمند گوگل روی سایت‌های ثالث را پویش کند و اطلاعاتی درباره نیمه تاریک این سیستم و احیاناً سیستم‌های مشابه به دست دهد. برآیند گزارش‌های این ابزار موجب پدید آمدن نگرانی‌های جدید و جدی خطرناکی درباره این سیستم شد.

 همه‌ی ما می‌دانیم شرکت‌هایی مانند گوگل با ردگیری فعالیت‌های ما در وب و اینکه روزانه از چه سایت‌هایی با چه نوع محتوایی بازدید می‌کنیم؛ برای مقاصد تجاری و تبلیغاتی استفاده می‌کنند. اما این شرکت‌ها چگونه اطلاعاتی درباره ما جمع‌آوری می‌کنند؟ راه‌های کسب اطلاعات آن‌ها چیست؟ از چه الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند؟ و مهم‌تر اینکه چگونه از این اطلاعات استفاده می‌کنند؟ کسی درست و دقیق جواب این پرسش‌ها را نمی‌داند. ابزار AdFisher چند الگوریتم استفاده شده در سیستم تبلیغات هدفمند گوگل را یافته است. مثلاً این سیستم تعداد کاربران جعلی مردی که به دنبال کار پردرآمدی می‌گردند را دو برابر بیشتر از تعداد جویندگان کار زن نمایش می‌دهد. دلیل این وضعیت چیست؟ وقتی شما وارد یک سایت می‌شوید تا خبرهای جدید را بخوانید؛ تبلیغات پیشنهاد کار مشاغل اجرایی با مبالغ حقوقی بالای بیشتری برای مردان ببینید.

اصلاً معلوم نیست که سیستم تبلیغات هدفمند گوگل از چه الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند چون بسیار پیچیده است.

همچنین ابزار AdFisher نشان می‌دهد که گوگل از یک ابزار کاملاً مشخص و عمومی به نام ads settings استفاده می‌کند که امکان مشاهده و دست‌کاری علاقه‌مندی‌های شرکتی که به دنبال اطلاعات کاربران است را فراهم می‌کند. بنابراین، به طور بالقوه ممکن است همیشه اطلاعات حساس شما انعکاس داده نشود و اطلاعات دیگری از شما مطابق میل و علاقه شرکت‌های آگهی‌دهنده گزارش شود. مثلاً سایت‌های مختلف و میان بازدیدکننده‌های مختلف برای اطلاعات و افرادی که به دنبال ترک اعتیاد و درمان سوءمصرف مواد مخدر هستند بگردند ولی بعد تبلیغاتی درباره بازتوانی‌های جنسی نمایش دهند. جالب است این ابزار گوگل نیز هیچ‌گونه دست‌کاری یا تغییر را نشان نمی‌دهد.

آنوپم داتا، استادیار دانشگاه کارنگی ملون که در توسعه ابزار AdFisher مشارکت داشته است، دراین‌باره می‌گوید اصلاً معلوم نیست که سیستم تبلیغات هدفمند گوگل از چه الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند چون بسیار پیچیده است. گوگل از اطلاعات کاربران برای نمایش تبلیغات هدفمند استفاده می‌کند در حالی که خریداران تبلیغات باید تصمیم‌هایی درباره جمعیت مورد علاقه، علاقه‌مندی‌ها و منابع فعالیت‌های آنلاین کاربران برای بهره‌گیری از بیشترین تبلیغات و درصد موفقیت بیشتر در نمایش تبلیغات اخذ کنند. مشکل دقیقاً اینجا است که هیچ قانونی حریم خصوصی سیاست‌های گوگل را مورد بررسی و مواخذه قرار نمی‌دهد تا مشخص شود آیا گوگل اطلاعاتی که ارائه می‌دهد با واقعیت انطباق دارند یا خیر. این استاد دانشگاه می‌گوید به ابزارهایی نیاز داریم تا نشان بدهند چگونه شرکت‌های تبلیغاتی آنلاین میان مردم تفاوت قائل می‌شوند.

حتا شرکت‌هایی که مجری شبکه‌های تبلیغاتی آنلاین هستند ایده خوبی درباره نحوه کارکرد این سیستم‌‌ها و چگونگی استخراج اطلاعات کاربران و استفاده از آن‌ها ندارند.

داتا از نقطه‌نظر اجتماعی ادامه می‌دهد: «من فکر می‌کنم یافته‌های ما با ابزار AdFisher به وضوح از این تبعیض و تفاوت در برخورد با کاربران وب خبر می‌دهند. حداقل در بخشی از اکوسیستم تبلیغات آنلاین عدم شفافیت وجود دارد.» او می‌گوید سیستم‌های تبلیغات آنلاینی مانند گوگل با استفاده از ابزارها و نفوذ خود اطلاعات حساسی درباره کاربران جمع‌آوری و بعد براساس این اطلاعات به جای کاربران تصمیم‌گیری می‌کنند که مثلاً چه آگهی‌هایی را ببینند یا وارد چه سایت‌هایی بشوند. داتا می‌گوید ما دقیقاً می‌خواهیم بدانیم این سیستم‌ها چگونه از این اطلاعات استفاده و تصمیم‌گیری می‌کنند. حتا شرکت‌هایی که مجری شبکه‌های تبلیغاتی آنلاین هستند ایده خوبی درباره نحوه کارکرد این سیستم‌‌ها و چگونگی استخراج اطلاعات کاربران و استفاده از آن‌ها ندارند. گروه توسعه‌دهنده AdFisher همکاری‌هایی را با شرکت مایکروسافت برای توسعه این ابزار و استفاده از آن در این شرکت شروع کرده‌اند تا بتوانند الگوهای تبلیغاتی نگران‌کننده استفاده شده روی موتور جست‌وجوی بینگ را شناسایی کنند.

google-inc-algorithms-target-specific-ads-and-genders

 وقتی این محققان در اواخر سال گذشته با شرکت گوگل تماس گرفتند، این شرکت پاسخگو نبوده است ولی متوجه شدند در ماه ژوئن گوگل با افزودن بندهایی به صفحه ابزار ads settings، سلب مسئولیت کرده است. اکنون، با استفاده از این ابزار فقط می‌توانید آگهی‌هایی که می‌بینید، را کنترل کنید و جایی برای شرکت‌های ثالت در جهت ساختن علاقه‌مندی‌های خودشان و نحوه استفاده از اطلاعات وجود ندارد. داتا می‌گوید این محدودسازی‌های گسترده چندماهه در این ابزار از اطلاعات و پروسه‌های پشت‌پرده‌ای حکایت می‌کند که گوگل دوست ندارد فاش شوند. آندریا فِویل، سخنگوی گوگل در یک ایمیل این‌طور توضیح می‌دهد: «می‌توانید در میان تبلیغات دست به انتخاب بزنید تا گروه مخاطبان بهتری را هدف قرار دهید. ما سیاست‌هایی برای کمک و راهنمایی انواع تبلیغات مبتنی بر علاقه‌مندی کاربران داریم که شرکت‌ها می‌توانند ازشان استفاده کنند. ما با ابزارهایی مانند ads settings و بخش راهنمای Why This Ad سعی کردیم در این زمینه شفافیت‌سازی کنیم. همچنین، امکان انصراف از تبلیغات مبتنی بر علاقه‌مندی کاربران وجود دارد.» کلی‌گویی‌های سخنگوی گوگل نشان می‌دهد این شرکت به دنبال زمان خریدن و متدهایی برای توجیه و قابل درک کردن یافته‌های جدید درباره سیستم تبلیغات هدفمندش است.

ابزار AdFisher با خروجی‌های ارسال شده صدها یا هزاران مرورگر وب خودکار کار می‌کند تا به طور مطلوب و باکیفیتی بتواند کل وب را پویش کرده و روش‌هایی که شبکه تبلیغاتی هدفمند آنلاین برای یافتن علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌ها به کار می‌گیرند را شناسایی کند. سپس، این ابزار آگهی‌هایی از سیستم تبلیغاتی گوگل را که در حین بازدید خودکار از سایت‌های خبری مختلف نمایش داده می‌شوند را رکورد می‌کند. همزمان هر تغییری در ابزار ads settings را شناسایی و ردگیری خواهد کرد. در برخی از آزمایش‌های انجام گرفته توسط AdFisher به وضوح تنظیمات ads settings دست‌کاری شده و تغییراتی دارند. مثلاً برخی تغییرات با این هدف است که به طور خاص بازدیدکننده‌های مرد یا زن را هدف قرار دهند. AdFisher هرگونه تغییری براساس گروه‌های جمعتی هدف، جنسیت، گروه‌های علاقه‌مندی خاص و غیره را گزارش‌گیری می‌کند.

کلی‌گویی‌های سخنگوی گوگل نشان می‌دهد این شرکت به دنبال زمان خریدن و متدهایی برای توجیه و قابل درک کردن یافته‌های جدید درباره سیستم تبلیغات هدفمندش است.

سال گذشته، روکسانا جیم‌بازی استادیار دانشگاه کلمبیا به همراه همکارانش ابزار پویش سیستم‌های تبلیغاتی آنلاینی مشابه AdFisher به نام XRay طراحی کردند. این ابزار از روش‌های مهندسی معکوس برای یافتن ارتباط آگهی‌های نمایش داده شده در جی‌میل یا سایت‌های جست‌وجو شده و کلمات کلیدی استفاده شده بهره می‌گرفت. برای مثال، این ابزار متوجه شد افرادی که مشکلات مالی دارند؛ بیشتر مورد هدف تبلیغات وام خودرو قرار می‌گیرند. این استاد دانشگاه نیز روی اهمیت این موضوع که باید بتوانیم الگوهای استفاده شده در سیستم‌های تبلیغاتی را کشف کنیم، تاکید می‌کند اما می‌گوید این ابزارها و نتایج حاصل از آن‌ها بسیار ناقص و در حد مطرح شدن برخی ایده‌ها هستند و نمی‌توانند چیزی را ثابت کنند. وی می‌گوید شما نمی‌توانید به یقین چیزی را استنباط کنید چون به طور کامل مطالعه‌های مورد نیاز صورت نگرفته است. ما نیازمند زیرساخت‌ها و ابزارهای پیشرفته بیشتری برای تحقیق در این سیستم‌ها در مقیاس بسیار وسیعی هستیم.

در انتها اجازه بدهید به گزارش کاخ سفید درباره Big Data هم اشاره کنیم. در گزارش سال گذشته این نهاد آمده بود: «تحلیل اطلاعات به طور بالقوه می‌تواند حقوق مدنی را تحت شعاع قرار دهد و موجب استفاده از اطلاعات شخصی در حوزه‌های مختلفی مانند مسکن، موسسه‌های مالی و اعتباری، اشتغال، بهداشت، آموزش و پرورش و بازار شود.» یعنی این گزارش نیز سمت و سویی مشابه ابزار AdFisher دارد و بر این عقیده است که سیستم تبلیغات آنلاین می‌تواند با بهره‌برداری از اطلاعات کاربران و سایر اطلاعاتی که روی وب و شبکه‌های موبایل وجود دارد، حوزه‌های مهم و حساس اجتماع را دست‌خوش تغییراتی کند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

اگر این سلبریتی‌ها به همان سبک و سیاق و بزرگسالی کوچک می‌شدند

البته سلبریتی‌ها مسلما عکس‌های اصلی دوران کودکی دارند. هر چند در مورد برخی ممکن است این عکس‌های کودکی اندک یا کم‌کیفیت باشند.اما تصور کنید برای بازتاب دادن وجود همان عوالم بزرگسالانه در دنیای کودکی یا همان اجزای مهم چهره، چهره بزرگسالان…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

راز تابلوی جیغ ادوارد مونش،۱۸۹۳

مدت‌هاست چهره‌ای که مونش در تابلوی جیغ تصویر کرده، به مثابه کهن‌الگوی هراس و وحشت جا افتاده است. هنوز هم پس از بیش از یک‌ قرن که از خلق این اثر گذشته است اذهان عمومی آن را نماد وحشت قلمداد می‌کند. تابلوی جیغ ملهم از صورتی مومیایی شده از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
3 نظرات
 1. mehdi می گوید

  چه کسی را یارای مقابله با این امپراطوری عظیم است!؟
  در ابرقدرت بودن شرکت هایی بزرگی همچون گوگل هیچ شک و تردیدی وجود نداره،اما آیا واقعا این امکان وجود دارد که به عنوان محقق و استاد دانشگاه به رموز و برنامه های آنها پی برد؟

 2. علی می گوید

  به نظر می رسه کیفیت این ترجمه خیلی بالا نیست. من یه جاهایی نفهمیدم چی می گه مراجعه کردم به متن اصلی و به نظرم اشتباه وجود داره.
  عینا کپی می کنم
  (Researchers from Carnegie Mellon University and the International Computer Science Institute built a tool called AdFisher to probe the targeting of ads served up by Google on third-party websites. They found that fake Web users believed by Google to be male job seekers were much more likely than equivalent female job seekers to be shown a pair of ads for high-paying executive jobs when they later visited a news website.)
  و ترجمه شده این
  (مثلاً این سیستم تعداد کاربران جعلی مردی که به دنبال کار پردرآمدی می‌گردند را دو برابر بیشتر از تعداد جویندگان کار زن نمایش می‌دهد.)

  دو برابر از کجا اومده ؟ دو برابر نشون می ده ؟ شاید مفهوم کلی شبیه باشه ولی ترجمه با دقتی نیس

 3. نیما می گوید

  سلام
  لطفاً کیفیت ترجمه و املای مطالب رو بهتر کنید. این همه استفاده از “را” بعد از فعل‌ها و غلط‌های املایی و ویراستاری‌های سلیقه‌ای مثل ‌”حتا” در خور وبسایت خوبی مثل ۱پزشک نیست. موارد مربوط به ترجمه رو هم که دیگر خواننده‌ها اشاره کرده‌اند.
  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.