تحولی که اپلیکیشن خبری اپل در عرصه تولید و انتشار محتوا ایجاد خواهد کرد

5

[highlight] نه! پاسخ نمی‌دهد! [/highlight]

این را فقط ما بلاگرهای فارسی نمی‌گوییم، بلکه بزرگ‌ترین و معتبرترین تولیدکننده‌های محتوا در دنیا هم این روزها حس می‌کنند به اندازه انرژی‌ای که برای مطالب ژرفشان وقت می‌گذارند، خواننده واقعی موشکاف و خوب ندارند.

مشکل از کجاست؟

بی‌شک یکی از مشکلات محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های ارتباطی است. این رسانه‌ها بیشتر وقت فراغت کاربران را می‌گیرند و آنها را به مصرف مطالب بسیار کوتاه و سطحی، عادت می‌دهند.

کار به جایی رسیده است که خواننده‌های بسیاری به وضوح اعلام می‌کنند که تمرکز خواندن مطالبی بیش از سه جمله را ندارند. تقصیری هم ندارند، چون سیستم عصبی آنها، عادت پیدا کرده که مرتب از مطلبی به مطلب دیگر پرش کند.

اما بالاخره رسانه‌هایی که دغدغه تولید خبر و مطالب تحیلی دارند، باید چه کنند؟ آیا عقب‌نشینی کنند و کارکنانشان رو به کارهای دیگر بیاورند؟

نه شتاب نکنید! تصور نکنید که این معضل چیزی است که فقط ما با آن روبرو بوده‌ایم. اگر به تاریخ بنگریم، می‌بینیم که پیشرفت فناوری، در بازه‌های زمانی گوناگون، شیوه مصزرف محتوا را توسط ما تغییر داده است.

زمانی رادیو، باعث شد که تمرکز مردم از رسانه‌های کاغذی منحرف شود. مردم به جای خرید صفحات موسیقی و روزنامه، به شیوه مدرنی رو به گوش دادن رادیو آوردند.

بعد از مدتی تلویزیون، رادیو را به چالش کشید. در میدان مبارزه‌ای دیگر، سینما به صورت جدی توسط ویدئو و بعد از آن فرمت CDهای ویدئویی و DVD رو به انحطاط گذاشت.

بعد هم که می‌دانید، اینترنت آمد و کلا تعادل را به هم زد.

اما در همه این دوره‌های تاریخی، تولیدکننده‌های محتوا تدریجا یاد گرفتند که بعد از یک دوره گذار، خود را با وضعیت جدید تطبیق دهند. آنها به جای دشنام دادن به زمانه یا ناامیدی، سعی کردند که ذهنیات خود را فرمت‌های جدید عرصه کنند و فرمول‌های مدرن‌تری به سود مالی دست پیدا کنند.

هر کس که موفق به این تطابق شد، پیشرفت کرد و هر کس که بر لجات پای فشرد یا کند و بطئی عمل کرد، زیان دید.

با این مقدمه می‌رسیم، به شرایط حاضر.


[highlight] اپل نیوز [/highlight]

چند روز پیش نسخه بتا یک iOS 9.1، منتشر شد. مهم‌ترین چیز از دید شخصی من، اپلکیشن خبری اپل یا اپل نیوز بود.

در حال حاضر این اپلیکیشن با یک رابط کاربری خوب، مطالب 50 رسانه بزرگ دنیا (که در میان آنها نیویورک تایمز، رویترز، بلومبرگ و CNN هم دیده می‌شود) را به صورت کامل به رؤیت کاربرانش می‌رساند.

اپل به این ترتیب در کنار توییتر و فیس‌بوک به یک قطب خبری مهم در دنیا تبدیل خواهد شد.

اپل نیوز را جدی بگیرید، چون با این اپلیکیشن به ناگاه میلیون‌ها نفر در دنیا، به منبع خبری جدی‌ای روی خواهند آورد.

9-14-2015 2-07-50 AM

سود ناشران در این میان چیست؟

در انتهای هر مقاله، آگهی‌هایی به نمایش خواهد شد. به این ترتیب تولیدکننده‌های محتوا، بدون نیاز به بازایابی شخصی می‌توانند به برنامه تبلیغی اپل یعنی iAds تکیه کنند، برنامه‌ای که کاربران را به صورت هوشمند، هدف تبلیغات متناسب قرار خواهد داد.

اپل با این کار وارد یک عرصه جدید کاری خواهد شد و می‌تواند به یک توزیع‌کننده مهم خبر و محتوا تبدیل شود.


[highlight] تحلیل شخصی: غولی که هنوز زاده نشده است! [/highlight]

به باور من با وجود انبوهی از اپلیکیشن‌های گردآورنده خبر مانند فلیپ‌بورد، زایت و پریسماتیک، شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیس‌بوک و اپلیکیشن چت مانند تلگرام و علیرغم عرضه اپل نیوز، هنوز که هنوز است یک سامانه/اپلیکیشن تمام‌عیار در عرصه گردآوردن و توزیع خبر، هنوز ایجاد نشده است.

در واقع برای ایجاد چنین غولی ما باید همه خصوصیات مثبت سامانه‌های فعلی را کنار هم بچینیم و آنها را تقویت کنیم تا به خلق یک سیستم خبررسانی جهان‌گستر و تأثیرگذار نزدیک شویم.

ویژگی‌هایی مانند:

– جمع کردن خبر از منابع معتبر متعدد

– توانایی اقناع و چانه‌زنی با تولیدکننده بزرگ برای گرفتن محتوای کامل آنها، نمایش آن و پرداخت پول آگهی به آنها

– داشتن رابط گرافیکی بسیار خوب

– نمایش هوشمند اخبار بر اساس رفتار قبلی و سلیقه‌های کاربران

– تحلیل هوشمند و پیشرفته رفتار کاربران

– تبدیل کردن کاربران به پردازشگران جمعی اخبار، طوری که بر اساس کلیک‌ها (تپ‌ها)، اسکرول کردن آنها و میزان اشتراک مطالب، درجه محبوبیت مطالب سنجیده شود و بعد بر اساس میزان استقبال کاربران از مطالب مختلف، مهم‌ترین آنها نمایش داده شود.

– داشتن هوش ماشینی سرشار

– اجازه دادن کاربران برای تعامل با هم با لایک، کامنت و اشتراک مطالب

سامانه‌ها و اپلیکیشن‌ها فعلی، هر کدام فقط بخشی از ویژگی‌های بالا را دارند. مثلا فلیپ‌بورد با وجود داشتن یک رابط کاربری خوب و پوشش دادن تعداد بسیار زیادی از منابع خبری، به صورت ناقصی، تعامل کاربران با هم را ممکن می‌سازد و رابط کاربری آن، تشویق‌کننده تعامل‌های اجتماعی نیست. به علاوه سیستم نمایش هوشمند آگهی ندارد و نمی‌تواند ناشران را منتفع سازد.

گوگل نیوز می‌توانست زمانی با ادغام با گوگل ریدر، به نوعی به این هدف نزدیک شود. اما مدیران گوگل، این پتانسیل را تشخیص ندادند و با مشغول کردن خود با رؤیای واهی گوگل پلاس، فرصت را از دست دادند.

9-14-2015 2-19-49 AM

و حالا اپل نیوز متولد شده است که باز هم گمان نمی‌رود بتواند همه خصوصیات خوب بالا را، یک‌جا داشته باشد، اما همین حالا هم برتری‌هایی دارد که نمی‌توان چشم از آن پوشید:

– وجود پیش‌فرض آن در همه آی‌دیوایس‌ها

– سیستم نمایش آگهی هوشمند و پرداخت سود به ناشران و تولیدکننده‌های محتوا

– به نمایش گذاشتن مطالب خوب و تمام‌متن از تعداد زیادی از منابع معتبر


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

بهترین کتاب های علمی تخیلی برای پرورش تخیل شما |۶۴ اثر خواندنی

تهیه فهرستی از آثار علمی تخیلی که در ایران ترجمه و منتشر شده باشند و محبوب باشند، دشوار است. کلا وقتی فهرست می‌کنیم هدف ما ترغیب خواننده به بیشتر خواندن است و نه اینکه ادعا کنیم چیز کاملی درست کرده‌ایم.پس این شما و شماری از محبوب‌ترین…

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با نخستین بخش از رشته ماجراهای تن‌تن و میلو نوشته هرژه . به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
5 نظرات
 1. پیمان اسدی می گوید

  جناب دکتر اشتباهی رخ نداده؟ من متوجه نشدم جایی از گوگل و جایی از اپل اسم برده شده.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون. اصلاح شد.

 2. پژمان می گوید

  شما هم مطلب میگذارید توش ؟

 3. صدرا می گوید

  مثل یک ادم مذهبی نسبت به اپل تعصب دارید:))نحوه نگارش مقاله ها داد میزنه…

 4. محسن برجی می گوید

  فرصتی که گوگل با گوگل ریدر داشت، بسیار عالی بود و می‌توانست به قدرت بلامنازع انتشار محتوا در اینترنت تبدیل شود.
  تصور می‌کنم مدیران گوگل 30 سال دیگر که به سن پیری رسیده‌اند، در یک جلسه پیرمردی دور هم می‌نشینند و با حسرت از بلایی که سر گوگل ریدر آوردند، صحبت می‌کنند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.