رقیب فیلم فروشنده اصغر فرهادی را در اسکار امسال ببینید – پیشنهاد فیلم و کتاب مردی به نام اوه

5

همان طور که برخی از فیلم‌ها ذاتا با خط فکری و سلیقه ما سازگار هستند و همه آن مؤلفه‌های دوست‌داشتنی مورد نظرمان را دارند، برخی فیلم‌ها هم در هماهنگی با شرایط مزاجی و حال و هوای روزمان قرار می‌گیرند.

آدم است دیگر و هر روز نوع خاصی فیلم طلب می‌کند: تریلر، معمایی، علمی-تخیلی، تاریخی، رمانتیک و …

امروز که به خاطر بیماری انفلوآنزا در منزل استراحت می‌کردم، در اینستاگرام می‌گشتم که دیدم مترجم کتابی مردی به نام اوه A Man Called Ove که این روزها در ایران خیلی پرفروش شده، کتاب و فیلم را دارد توصیه می‌کند.

2-1-2017 7-25-02 PM

در سال ۲۰۱۲ فردریک بکمن سوئدی کتاب پرفروش مردی به نام اوه را نوشت. که بسیار فراتر از انتظار، ترقی کرد و با شمارگان بالا به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شد.

در ایران هم دست‌کم دو ترجمه فارسی از آن وجود دارد، یکی توسط فرناز تیمورازف ترجمه شده و توسط نشر نون وارد بازار کتاب شده است و ترجمه دیگر کار انتشارات تندیس و محمدعباس آبادی است.

در فرصتی که تا اسکار وجود دارد، با خودم قرار گذاشته‌ام که کلیه فیلم‌های نامزد جایزه را ببینم. ویدئوی کوتاه اینستاگرامی فرناز تیمورازف انگیزه‌ای شد تا شروع کنم به دیدن فیلم.

2-1-2017 7-16-15 PM

باید بگویم که شما با یک فیلم دوست‌داشتنی و سرراست که کاملا با سبک زندگی شرقی ما سازگار است و مناسب مشاهده عمومی خانوادگی است، روبرو هستید.

بر این باورم که وقتی شما از ژرفای قلب خودتان بدون استفاده مصنوعی از صنایع ادبی و تکنیک‌های مصنوعی بنویسید، بیشتر اوقات نتیجه کارتان خیلی قابل تأمل می‌شود.

کتاب و فیلم مردی به نام اوه هم چنین شرایطی را دارند. البته متذکر می‌شوم که من هنوز فرصت خواندن کتاب را پیدا نکرده‌ام، اما مثل همیشه می‌توان حدس زد که در متن‌های کتاب‌های همیشه ظرایف و نکاتی وجود دارند که قابل تبدیل و گنجانده شدن در یک فیلم دو ساعته نیستند.

باید اعتراف کنم که فیلم مردی به نام اوه، با همه سادگی و شیرینی‌اش، از جهاتی می‌تواند فیلم فروشنده فرهادی را با چالش مواجه کند. کسی چه می‌داند شاید هیئت داوران هم از یک فیلم دوست‌داشتنی و صمیمی بیشتر از فیلمی از یک کشور خاورمیانه‌ای با پیچیدگی‌هاص خاص خودش، خوششان بیاید.

فیلم زندگی پیرمرد تا حدی چاق را به تصویر می‌کشد که در دنیای ماشینی و روباتیک‌شده، دیگر نیازی به او در یک کارخانه نیست. او که به تازگی همسر خود را به خاطر سرطان از دست داده، دیگر باید بیشتر وقت را در خانه صرف کند.

این پیرمرد، پوسته‌ای مقرراتی دارد و در بیشتر اوقات سعی می‌کند مهربانی و رقیق‌القلب بودن خود را در پشت منش مقرراتی و دیسیپلین شدید خود پنهان می‌کند.

کاری که البته خیلی راحت با اضافه شدن یک زوج ایرانی- سوئدی، دیگر نمی‌تواند به آن ادامه بدهد و وقتی سررشته تظاهر به «سنگی» بودن از دست این پیرمرد، خارج می‌شود، دیگر در طول فیلم شاهد مهربانی‌های او هستیم.

2-1-2017 7-17-18 PM

در ورای داستان ظاهری سرخوشانه و گاه ملودارم فیلم، فیلم گوشزد و هشداری است به ما:
اینکه ما چطور گاهی شتاب‌زده و نسنجیده از روی ظاهر افراد در موردشان قضاوت می‌کنیم و نمی‌خواهیم به گوهر وجود آنها دست پیدا کنیم. بعد از دیدن فیلم شاید این حال و هوا به شما دست بدهد که قدری پوسته و ظاهر تصنعی آدم‌های مقرراتی و خشک و عصا قورت داده‌ یا درونگرایی را که سال‌هاست، متهم به بی‌مهری می‌شوند، بشکنید و با آنها وارد تعامل مثبت شوید.

به عبارتی اگر من بخواهم فیلم مردی به نام اوه را خلاصه کنم باید بگویم، فیلم در ستایش گفتگو و مهربانی‌های کوچک ساخته شده است.

رولف لاسگارد که نقش پیرمرد را در این فیلم بازی می‌کند، بازی در خور احترامی از خود ارائه کرده است. ضمن اینکه خانم بهار پارس، هنرپیسه سوئدی ایرانی‌تبار هم نقش فرعی فیلم را بسیار باورپذیر و راحت بازی کرده است.

برای کسانی که با دیدن جلوه‌هایی از ایران، در هر چیزی خشنود می‌شوند باید بگویم در فیلم دیالوگ‌های کوتاه به زبان فارسی وجود دارد که گرچه کلیدی نیستند اما شنیدن آنها برای خودش لطف خاصی دارد.

پس به صورت خلاصه اگر می‌خواهید یک فیلم با داستان سرراست، سرخوشانه با معیارهای شرقی خودمانی ببینید، در این غوغای فیلم‌های تازه پیچیده، فیلم مردی به نام اوه، انتخاب کاملا مطمئنی است.

باید منتظر بمانیم تا ببینیم که آیا هانس هولم -کارگردان فیلم- می‌تواند در اسکار موفق‌تر از فرهادی باشد یا اسکار بهترین فلیم خارجی نصیب یک فیلم ثالث خواهد شد.

2-1-2017 7-14-35 PM

کتاب مردی به نام اوه را به صورت کاغذی می‌توانید از دیجی‌کالا یا سایت جیحون سفارش بدهید.

در ضمن از طریق فیدیبو و یا سایت طاقچه می‌توانید کتاب الکترونیک را بخرید و مطالعه بفرمایید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چگونه طولانی مدت درس بخوانیم و کمتر خسته شویم؟

مطالعه برای ساعات طولانی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین راهبرد وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ تمرکز و جلوگیری از خستگی از آن‌ها استفاده کنید: استراحت کنید: هر ۴۵ تا ۵۰ دقیقه یک بار استراحت کنید تا مغز خود را شارژ کرده و از…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

مجموعه دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده را با هم مرور کنیم

هر چقدر عکس‌های تاریخی را با هم مرور کنیم، کم است. همان طور که قبلا هم نوشته بودم احتمالا بیشتر این عکس‌ها اگر در دوره خود در نشریه‌ای منتشر می‌شدند، خیلی عادی به نظر می‌رسیدند، اما حالا بعد از گذشت دهه‌ها یا حدود یک قرن، برای ما عجیب و…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند. دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟! در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم. دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

آگهی متنی در «همه» صفحات
عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

5 نظرات
 1. یلدا می گوید

  من اول کتاب رو خوندم و بعد بلافاصله فیلم رو دیدم. اگر بخوام “مردی به نام اوه” رو توی یه کلمه توصیف کنم، اون کلمه، “دلنشین” هست!
  همون طور که شما اشاره کردید و طبق معمول همه ی فیلم های اقتباسی از کتاب ها، برای کسی که کتاب رو خونده باشه، فیلم اون قدر ها قابل قبول نیست. خیلی از نکات و مخصوصا عقاید و تفکرات “اوه” رو فقط با خوندن کتاب میشه کاملا درک کرد. و اینکه در فیلم “سوتی” هایی هم وجود داره. در کل کتاب رو خیلی بیشتر دوست داشتم. اما فیلم برای تثبیت کتاب توی ذهن بسیار مناسبه و اینکه به دلیل سانسور، قسمتی از کتاب نامفهومه، که با مشاهده فیلم اون قسمت ها هم روشن میشن.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون به خاطر کامنت شما که من را در خواندن کتاب مصمم‌تر کرد.

 2. آلامتو می گوید

  امیدوارم آقای فرهادی یک بار دیگه بتونه برنده بشه.
  ممنون از یک پزشک عزیز.

 3. ل می گوید

  من کتاب را خوندم، تحت تاثیر تبلیغات نیویورک تایمز … سوئدی ها اخیرا این مدل کتاب ها را زیاد می نویسند … کتاب خسته کننده ای بود …

 4. محمد می گوید

  سلام.
  من زیاد با فیلم های آقای اصغر فرهادی رابطه خوبی ندارم.
  فیلم های این کارگردان عزیز مثلا رئالیسم هست یعنی واقعیت گرا ولی چیز هایی که توی فیلمش نشون میده جز بدبختی و خاک بر سری ایرانی ها نیست جالب اینجاست که یه سری دوستان روشن فکر هم را میشن میرن فیلم هاش رو میبینن نهایتن وقتی فحش رو روی سرشون کشید بلند میشن و براش دست میزنن. عجیبه
  نمیدونم بخدا نیت آقای فرهادی عزیز چیه ولی اینو بدونید که هرکس که یه دوربین دست بگیره و بدبختی و بیچارگی و عقب افتادگی رو توی ایران نشون بده جایزه جشنواره رو میگیره
  به قول اقای اکبر عبدی میگفت اسم این فیلما، فیلم های جشن پارگی هست یعنی خودتو پاره میکنی و پاره جلوه میدی تا بهت جایزه بدن.
  بازم قضاوت با دوستان.
  ممنون میشم نظرم رو منتشر کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5