شگفت‌زده می‌شوید اگر بدانید برنامه‌‌های دقیق برای کشف همه انواع سرطان‌های مخفی، چیزهای سودمندی نیستند!

6

بحث غربالگری به خصوص در ایران پر از تناقض و کژفهمی‌هاست.

 • از یک سو با دسته بزرگی از مردم روبرو هستیم که مرتب از پزشکان آزمایش به اصطلاح چک‌آپ می‌خواهند و وقتی چند آزمایش خونشان، نرمال می‌شود، آسوده‌خاطر می‌شوند که در سلامت کامل هستند. غافل از اینکه کشف بیماری‌ها و سرطان‌ها، فرایندی است که نیازمند به شرح‌حال‌گیری دقیق، معاینه و روش‌های تشخیصی خاص است و یک آزمایش مفصل خون بی‌ربط، در موارد زیادی کمک خاصی به شما نمی‌کند.
 • از سوی دیگر ما هیچ برنامه جامع و مدون و تحت پوشش بیمه، برای انجام آزمایش‌های غربالگری نداریم. به خود ما و خانواده‌مان هم معمولا کسی توصیه نمی‌کند که در پی انجام این آزمایش‌های غربالگری باشیم. مثلا برای غربالگری سرطان پستان در خانم‌ها، توصیه می‌شود در سن بالای 40 سال و به قولی دیگر، بالای 50 سال، هر دو سال یک بار ماموگرافی گرفته بشود. واقعا در خانواده شما، آیا همه بانوان یا حتی دسته خیلی محدودی از آنها تا حالا (البته بدون اینکه مشکل ظاهری مثل لمس توده داشته باشند) این کار را کرده‌اند؟
  چه زمانی باید برنامه مدونی برای این کار فراهم شود؟ یا چنین کارهایی که ریشه‌ای‌تر از برنامه پوسته‌ای ارزان کردن تعرفه‌ها هستند، زمانی اجرایی می‌شوند؟ از سوی دیگر آیا فناوری کنونی و تعداد پزشکان متخصص تفسیرگر آزمون‌های غربالگری به اندازه کافی است و بیمه‌ها آیا هیچگاه چنین برنامه‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهند؟

اما در این پست چنان که در عنوان آن خواندید، می‌خواهیم مطلب ظاهرا متناقضی را معرفی کنیم:

اینکه برنامه‌های کشوری جستجو برای پیدا کردن زودهنگام «همه» انواع سرطان که در ظاهر باید چیز خیلی خوبی، همه وقت مفید و سودمند نیستند!

فرض کنید، بیماری یک جاندار باشد و پریدن این پرنده از قفس به مانند مرگ بیمار باشد.

ما سه نوع جاندار را در نظر می‌گیریم:

 • پرنده: پرنده آنقدر سریع است که به مجرد باز شدن در قفس به هوا می‌پرد. این تشبیهی است از سرطان بسیار مهلکی که اصولا چه زود تشخیص داده شوند و چه دیر، در هر حال بیمار را می‌کشند و شما فرصتی برای مداخله ندارید.
 • لاک‌پشت: در قفش لاک‌پشت را باز بگذارید. لاک پشت آنقدر کند است که شاید هیچکاه از قفسش بیرون نرود! این نشبیهی است از سرطان‌هایی که خیلی کند پیشرفت می‌کنند و بیماران «با» این نوع سرطان می‌میرند و نه «به خاطر» آن.
 • خرگوش: اگر زود بجنبید، می‌توانید قبل از فرار خرگوش، در قفس را ببندید. این تشبیهی است از سرطان‌هایی که ارزش تشخیص دارند. سرطان‌هایی که اگر زود تشخیص داده شوند، می‌توانند معالجه شوند.

آزمایش‌ها و برنامه‌های غربالگری باید روی سرطان‌های نوع سوم متمرکز شوند. مثلا انجام پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم و کولونوسکوپی برای تشخیص سرطان روده بزرگ، چنین حالتی را دارند.

اما جالب است که خیلی وقت‌ها در کشورهای مختلف، هزینه زیادی صرف آزمون‌های غربالگری لاک‌پشت‌گونه شده است.

تصریح می‌کنم که منظورم این نیست که بیمار و پزشک نباید به صرافت تشخیص سرطان‌های کند با میزان مرگ و میر پایین باشند. بلکه منظورمان این است که برنامه‌های کشوری غربالگری نباید به این سو حرکت کنند.

مثالی می‌آورم:

در سال 1999، دولت کره جنوبی، یک برنامه کشوری برای تشخیص زودهنگام سرطان تیروئید را اجرا کرد. این برنامه شامل سونوگرافی برای کشف توده‌های مخفی و انجام بیوپسی سوزنی به دنبال آن بود.

در نتیجه این برنامه 40 هزار مورد سرطان تیروئید تشخیص داده شد که 15 برابر بیش از میزان کشف سرطان تیروئید قبل از این برنامه بود.

در نتیجه این برنامه، سرطان تیروئید شایع‌ترین سرطان کره جنوبی شد.

ظاهرا پیشرفت بسیار خوبی رخ داده بود. پزشکان کره جنوبی در گام بعد مشغول درمان این بیماران شدند. شیوه درمان این بیماران برداشتن تیروئید آنها با جراحی (تیروئیدکتومی) و جایگزین کردن هورمون تیروئید بود. خب مشخص است که وقتی به خاطر سرطان تیروئید، تیروئید بیماری برداشته می‌شود، او تا آخر عمر نیاز به تجویز دوز دقیق هورمون تیروئید خواهد داشت. در طی این مدت باید مدام از بیمار شرح حال گرفته شود که علایم تجویز کم یا زیاد هورمون را نداشته باشد.

از سوی دیگر خود عمل تیروئیدکتومی عارضه جانبی مهم آسیب به اعصاب ناحیه و در نتیجه آن فلج طناب‌های صوتی و مشکل گفتاری را در بر دارد.

در گام نخست پزشکان کره جنوبی خوشحال شده بودند که توانسته‌اند این همه مورد سرطان تیروئید را کشف و درمان کنند.

اما کمی که گذشت، آنها متوجه شدند که میزان مرگ و میر به خاطر سرطان تیروئید، هیچ فرقی با قبل نکرده! تنها چیزی که عاید شده بود، هزاران بیماری بودند که با عوارض عمل یا عوارض تجویز دوز نامناسب هورمون تیروئید دست به گریبان بودند.

و اینجا بود که تازه مقامات بهداشت و درمان کره جنوبی متوجه شدند که اجرای یک برنامه کشوری غربالگری برای سرطان تیروئید چیز اشتباهی بوده است.

اما جالب است بدانید که قضیه تنها مختص کره جنوبی نبوده است، پیش از این کشورهای متعددی مثل فرانسه، ایتالیا، کرواسی، چین، استرالیا، کانادا، جمهوری چک همه این مسئله را آزمایش کردند و میزان سرطان تیروئید تشخیص‌داده‌شده‌شان دو برابر شد. در آمریکا هم میزان سرطان تیروئید تشخیص‌داده شده، سه برابر شد. در مقابل میزان مرگ به خاطر سرطان تیروئید هیچ فرقی نکرد.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

داستان متفاوتی در مورد سرطان پروستات هم وجود دارد:

در سال 1970، ریچارد آلبین، استاد پاتولوژی دانشگاه آریزونا- آزمایش PSA را ابداع کرد. PSA به صورت خلاصه آنزیمی است که توسط غده پروستات ساخته می‌شود.

در گام نخست، پزشکان تنها برای تشخیص عود سرطان پروستات از آن استفاده می‌کردند. اما کمی که گذشت آنها خواستند از آن برای غربالگری سرطان پروستات استفاده کننند. اگر PSA مردی بالاتر از نرمال بود، به او توصیه می‌شد که متخصص اورلوژی مراجعه کند و بیوپسی پروستات از او برداشته شود. در صورت تشخیص هم روش‌های درمانی مثل برداشتن پروستات یا رادیوتراپی توصیه می‌شد.

در امریکا، اگر سرطان پوست را در نظر نگیریم، سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطانی است که «تشخیص داده می‌شود.»

اما تشخیص زودهنگام سرطان پروستات چه اثری رو میزان مرگ به خاطر این بیماری دارد؟

هیچ! در طی 10 سال گذشته، هیچ تغییری در میزان مرگ بیماران دارای سرطان پروستان ایجاد نشده است.

اصلا نیمی از مردان بالای 60 سالی که تشخیص سرطان پروستات برایشان داده شده، به خاطر بیماری دیگر می‌میرند! در بالای 85 سال، این عدد به 75 درصد می‌رسد.

این را هم باید در نظر بگیریم که تشخیص بیش از حد سرطان پروستات، تعداد موارد بیماران دچار عوارض عمل پروستات را بیشتر می‌کند. عوارضی مثل بی‌اختیاری یا اختلال نعوظی.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

در مورد ماموگرافی چه می‌توانیم بگوییم؟

در آمریکا از نیمه دهه 1970، ماموگرافی روتین شد. اما سؤال همیشگی این بود که ماموگرافی برای غربالگری سرطان پستان از چه سنی باید شروع شود و چقدر از نظر اقتصادی به صرفه است.

در سال 2012، در مجله NEJM، نتایج سودبخشی سه دهه ماموگرافی در آمریکا منتظر شد.

مشخص شد که در نتیجه این برنامه‌ها، میزان تشخیص سرطان پستان دو برابر شده است و از 112 مورد در 100 هزار نفر به 234 مورد در 100 هزار مورد رسیده است

در عین حال تعدادی زنانی که در مرحله پیشرفته بیماری تشخیص سرطان پستان برایشان داده می‌شد، از 102 مورد در 100 هزار نفر به 94 مورد در 100 هزار نفر سیده است.

به عبارت دیگر، برنامه ماموگرافی باعث شده بود که از هر 100 هزار زن، 8 مورد با ماستکتومی (برداشتن پستان)، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی سود ببرند و به مرحله پیشرفته بیماری نرسند و بقیه به سود قابل توجهی نمی‌رسیدند.

از سوی دیگر باید در نظر گرفت که که کاهش میزان مرگ و میر به خاطر سرطان پستان، تا حدود زیادی به خاطر بهتر شدن شیوه‌های درمانی بود و نه کارایی غربالگری.

در ضمن طی این سه دهه 1.3 میلیون سرطان پستان هم تشخیص داده شده بود که این سرطان‌ها منجر به مرگ بیماران نشده بودند.

همه این آمارها و اعداد باعث شد که در برنامه توصیه‌ای برای غربالگری سرطان پستان، تغییراتی داده شود. پیش از این به خانم‌های بین 40 تا 74 سال توصیه می‌شد که هر دو سال یک بار ماموگرافی کنند. اما حالا در آمریکا، توصیه می‌شد که ماموگرافی برای غربالگری سرطان پستان از 50 سالگی شروع بشود.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

در پایان می‌خواستم سایت بسیار جالبی را به شما معرفی کنم. سایتی به نام Choosing Wisely.

این سایت را جمعی از متخصصین داخلی فیلادلفیا ایجاد کرده‌اند. هدف از ایجاد این سایت افزایش آگاهی‌بخشی به بیماران بوده. طوری که بتوانند تصمیم بگیرند در هر شرایطی انجام کدام فرایندهای تشخیصی یا درمانی، ضروی یا غیرضروری است یا اصلا متناسب با قدرت اقتصادی آنهاست یا اصولا بی‌جهت درخواست شده است.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سری جدیدی از عکس‌های جذاب مقایسه‌ای زمان قدیم و جدید مکان‌ها و شهرها

عکس‌های «قبل و بعد» یا عکس‌های یک مکان بعد از گذشت زمان مدید، به چند دلیل جالب از آب درمی‌آیند:دگرگونی دیداری: انسان‌ها به طور طبیعی به سمت تغییرات و دگرگونی‌های بصری گرایش دارند. عکس‌های قبل و بعد تصویری واضح و قابل توجه از پیشرفت،…

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

جوزف ساموئل: مردی که نمی‌توانست به دار آویخته شود!

جوزف ساموئل یک جنایتکار بزرگ بود نبود، فقط از منازل سرقت می‌کرد. در وهله اول،هیچ چیز قابل توجهی دیگری در مورد زندگی او جالب نبود. با این حال، وقتی قرار شد او را اعدام کنند، همه چیز عجیب و غریب شد.جوزف ساموئل در سن چهارده سالگی در سال…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
6 نظرات
 1. علی رضا پناه علیپور می گوید

  به نظرم اینجا یک سوال بسیار مهم وجود داره
  هدف یک پزشک چی هست؟ اقتصاد یا نجات جان؟ ایا نجات دادن جان یک انسان باید توجیه اقتصادی داشته باشه؟این سوال بسیار مهمه و جواب اون مهمتر
  اگر فقط یک خانوم اضافه تر بخاطر غربالگری تست سینه در سن پایینتر نجات پیدا کنه آیا ارزشش رو داره یا به همین سای بگیم توجیه اقتصادی نداره؟
  ایا اون خانوم اگر خواهر یا دختر یا مهمتر از اون شریک زندگی ما باشه برامون موضوع توجیه اقتصادی مهم خواهد بود یا وقتی خواهر کس دیگه ای هست میتونیم بنشینیم و به راحتی درباره توجیه اقتصادیش حرف بزنیم.
  به نظر من نگارنده قبل از اینکه مطلبی رو به این راحتی ترجمه کنه و بگذاره قبلش باید به این سوالات پاسخ بده.

 2. zhilevan می گوید

  بسیار عالی و قابل تحسین. هر چند کامنتم رو زیر اون پست تایید نکردید در حالی که چیز خاصی توش نبود جز کمی انتقاد از اون پست ولی این پست بی نقص و عالی بود. چیزهای مفیدی برای گفتن و آموختن و حتی انتقال داشت. سپاس

 3. خوش به حال می گوید

  حقیقتیه که برای خودشون دکونی باز کردند.
  به هر حال هم تکنولوژی باید مفید واقع بشه، هم پزشک‌ها نباید بیکار بمونند و پیشرفت کنند! اصلا، مداخله و کنکاش بیش از حد در هر چیزی یکسری نتایج و عواقب غیر قابل انتظار رو به همراه داره، که خودش باعث پیشرفته و دری جدی بسوی علم باز میکنه!
  هم دولت پاسخگوی متقاضیان جویای کار میشه، و هم خیری از طرف مردم به دولت میرسه.
  نگه داشتن مردم در ترس و نگرانی همیشه منفعت به همراه داشته، و یقینا خواهد داشت؛ مثل از آب گل آلود ماهی گرفتن.
  کوتاه اینکه، همه چیز دست به دست هم میده، تا مردم رنگ آرامش رو نبینند؛ البته وقتی هرکسی بدنبال قدرت و قدرت طلبی باشه – حتی مردم ضعیف و ناتوان هم در حد توانشون، تلاششون رو میکنن، خوب آخه این خصلت آدمیه! – باید به تور هم بیفتیم و بعد هر بار تلاش کنیم به تور دیگری نیفتیم، و البته..!

 4. عرفان می گوید

  خیلی جالب بود
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.