چگونه اپلیکیشن روبیکا به پدیده نوروز امسال تبدیل شد؟

47

اگر نوروز امسال فقط چند ساعتی پای برنامه‌های شبکه‌های مختلف صداوسیمای ملی نشسته باشید؛ حتما نام اپلیکیشن «روبیکا» را شنیدید و تبلیغات گسترده آن در ابتدای سریال‌های مهم یا ویژه‌برنامه‌های نوروزی و تحویل سال را مشاهده کردید.

احسان علیخانی در برنامه «بهارنارنج» مفصل درباره این اپلیکیشن تبلیغ کرد چون اسپانسر اصلی برنامه‌اش بود. حتی علیخانی بارها از میهمان‌هایش قول می‌گرفت که سریعا پس از برنامه، این اپ را نصب و استفاده کنند.

در سریال «پایتخت ۵» نیز چند دقیقه‌ای به طور غیرمستقیم این اپلیکیشن تبلیغ می‌شود. در تبلیغات میان‌برنامه‌ها نیز بارها و بارها نام روبیکا پخش می‌شود.

روبیکا اپلیکیشنی است که می‌توانید با آن فیلم و سریال تماشا کنید، شارژ بخرید و امور مالی و پرداخت‌های غیرآنلاین خود را انجام دهید، یک شبکه تعاملی داشته باشید، موسیقی گوش کنید، آموزش ببینید و ده‌ها کار دیگر. در تبلیغات تلویزیونی نیز روی این موضوع تاکید شده که اپلیکیشنی است که همه کاری برای شما انجام می‌دهد.

همان‌طور که گفتیم، این اپلیکیشن با برنامه‌ریزی چندماهه؛ تبلیغات گسترده‌ای را در شبکه‌های تلویزیونی صداوسیما تدارک دیده است. حتی مشترکان اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در صورت استفاده از دیتا می‌توانند حجم دانلود رایگان داشته باشند. یعنی استفاده از این اپ هیچ هزینه‌ای برای کاربران نداشته و حتی حجم اینترنت موبایل آن‌ها را مصرف نمی‌کند!

شروع ماجرای شبهات امنیتی روبیکا

اما هنوز دو سه روزی از شروع سال جدید نگذشته بود که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند در کدهای این برنامه، کدهای نرم‌افزار تلگرام دیده می‌شود. این کاربران این‌طور برداشت کردند که اپلیکیشن روبیکا به اطلاعات روی تلگرام کاربران دسترسی پیدا می‌کند و به نوعی نقض حریم خصوصی کرده است.

به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها خبر جاسوسی و ناامن بودن این اپلیکیشن پخش شد و حتی برخی سایت‌ها به کاربران هشدار دادند که این اپ را نصب نکنند یا در صورت نصب؛ سریعا پاک کنند.

مانند تمام موضوع‌های داغ دنیای مجازی، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سریعا با یک توییت واکنش نشان داد و نظرش را درباره روبیکا بیان کرد.

وزیر ارتباطات در توییت خود گفت گزارش‌های مردمی و جوابیه سازندگان اپلیکیشن روبیکا را برای مرکز ماهر ارسال کردند تا این مرکز به طور تخصصی موضوع را بررسی و گزارش کند.

جوابیه شرکت سازنده روبیکا به درخواست وزیر ارتباطات به شرح زیر است:

«استفاده از کدهای اوپن سورس مرسوم هست، تلگرام اوپن سورس هست و ما در روبیکا بخشی از کد تلگرام را برای مدیریت بهتر صفحه‌های برنامه استفاده کردیم (BaseFragment) تا روبیکا هم مثل تلگرام در گوشی های قدیمی روان اجرا شود و به دلیل کمبود وقت فرصت حذف قسمت‌های اضافی کد تلگرام که نیازی نبود را نداشتیم که در ورژن بعدی حذف خواهند شد.

روبیکا هم در هنگام نصب هیچ دسترسی حساسی از شما نمی‌خواهد و تنها دسترسی به حافظه گوشی را برای آپلود عکس پروفایل و آن هم در هنگام اجرا درخواست می‌کند و در صورتی که اجازه دسترسی ندهید روبیکا امکان دسترسی به حافظه شما را هم ندارد. پس این که قسمتی از کد تلگرام در برنامه استفاده شود هیچ ارتباطی به جاسوسی از تلگرام ندارد»

اما جوابیه سازندگان روبیکا هم نتوانست موج به راه افتاده بر علیه این اپلیکیشن را فرو بنشاند و باز هم شاهد بودیم که کاربران در فضای مجازی یکدیگر را نسبت به نصب این اپلیکیشن هشدار داده و منع می‌کردند.

اطلاعیه مرکز ماهر

اپلیکیشن روبیکا، تنها برنامه‌ای نبود که برخی شبهات امنیتی درباره‌اش مطرح شد. اپلیکیشن «توسکا» که اتفاقا باز هم از صداوسیما معرفی و تبلیغ شده، باز هم حاوی کدهای تلگرام است و این‌طور به نظر می‌رسد که دارد به اطلاعات تلگرامی کاربران دسترسی پیدا می‌کند.

هشتم فروردین ماه، مرکز ماهر درباره روبیکا اطلاعیه‌ای صادر کرد که خلاصه‌اش این می‌شود: «این نرم‌افزار حریم خصوصی کاربران را نقض نمی‌کند.»

در اطلاعیه مرکز ماهر تاکید شده علی‌رغم استفاده کامل از کدهای برنامه تلگرام در روبیکا ولی فقط از برخی کلاس‌های واسط گرافیکی آن استفاده می‌شود و سایر قسمت‌ها قابل حذف هستند. روبیکا قابلیت‌هایی نظیر تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی را ندارد و اساسا نمی‌تواند به اطلاعات برنامه دیگری دسترسی داشته باشد.

مرکز ماهر به عنوان یک نهاد رسمی تخصصی رای به عدم نقض حریم خصوصی کاربران توسط اپلیکیشن روبیکا داده است ولی کماکان برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این برنامه بی‌اعتماد هستند.

کاربران قانع نشدند

در سایت این اپلیکیشن اطلاعات کامل و واضحی از توسعه‌دهنده‌ها یا سازندگان‌اش درج نشده است. همین‌طور، خبری از نمادها و مجوزهای معمول مانند نماد اعتماد الکترونیکی یا دیگر مجوزهای نشر الکترویک، ساماندهی سایت‌های فضای مجازی و غیره وجود ندارد.

افراد یا حامیان مالی پشت‌سر این اپلیکیشن مشخص نیستند. مطمئنا یک اپ برای حضور در برنامه‌های لحظه تحویل سال، سریال مهمی مانند پایتخت و ساخت تیزرهای تبلیغاتی با حضور بازیگران مطرح باید حامیان بزرگی داشته و از پس هزینه‌های بسیار بالای این حجم از تبلیغات بربیاید. تنها توجیهی که برای مدل اقتصادی این اپ می‌شود تصور کرد این است که روبیکا تصور می‌کند که توانایی جلب عده‌ای انبوهی از کاربران برای تبادلات مالی را از طریق ویژگی‌های جانبی که ارائه می‌کند، خواهد داشت و از همین محل هزینه‌های تبلیغاتی سنگینی که انجام شده را جبران خواهد کرد و به سود خواهد رسید.

موضوع قابل تامل بعدی، اصولا هدف و خدماتی است که این اپلیکیشن ارایه می‌دهد. به نظر نمی‌رسد خلاقیت، نوآوری یا ایده جدیدی در پشت این برنامه باشد و فقط چند سرویس که هریک اپ‌های معروف ایرانی خوبی در بازار دارند را یک‌جا گردآوری کرده است. البته، خود این می‌تواند یک ایده باشد و کاربران را از نصب چند اپلیکیشن دیگر برهاند.

به علاوه باز هم باید نگرانی خود را از آپارتاید مصرف پهنای باند که تبدیل به یک چیز عادی شده، ابراز کنیم. اینکه یک توسعه‌دهنده یا سایت بتواند از پنهای باند رایگان استفاده کند و دیگری نه، واضحا به معنی سوق دادن کاربران به یک سو و محروم کردن توسعه‌دهندگان دیگر از این کاربران زیاد است.

ضمن اینکه اگر قرار باشد جایی شرکت‌های بزرگ ارتباطی تخفیف عمده‌ای برای مصرف پهنای باند ارائه دهند، باز هم به باور من خوب بود این پهنای باند رایگان صرف اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های اینترنتی می‌شد که مقاصد آموزشی خالص و واضح داشتند. مثلا ابزاری برای دسترسی رایگان به دوره‌های رایگان آموزشی ارائه شده توسط دانشگاه‌های بزرگ ایران و خارج کشور.

روبیکا می‌خواهد ره صد ساله را یک شبه و فقط در دوره تعطیلات نوروزی طی کند و احتمالا سازندگان و حامیان‌اش انتظار دارند پس از نوروز با چند صد هزار کاربر روبرو باشند بدون اینکه نوع کسب‌وکار، منابع سرمایه‌گذاری، سازوکارهای اعتمادسازی کاربران و اصول اولیه توسعه یک اپلیکیشن رعایت شده باشد.

به هر حال، در این مقطع نمی‌توان با قطعیت گفت روبیکا چه آینده‌ای دارد و آیا کاربران آن را نصب کنند یا خیر. چقدر از آن استقبال می‌شود و نسبت به این حجم وسیع تبلیغات آیا برنده بازی خواهد بود؟

شاید در آینده یکی از موفق‌ترین اپ‌های ایرانی باشد و شاید هم خیلی زود همان‌طور که بر سر زبان‌ها افتاد و یکی از پدیده‌های نوروز ۹۷ لقب گرفت، به فراموشی سپرده شود.

ما در یک پزشک خیلی مشتاق هستیم نظر کاربران و خواننده‌ها درباره این اپلیکیشن را بخوانیم.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چگونه طولانی مدت درس بخوانیم و کمتر خسته شویم؟

مطالعه برای ساعات طولانی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین راهبرد وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ تمرکز و جلوگیری از خستگی از آن‌ها استفاده کنید:استراحت کنید: هر 45 تا 50 دقیقه یک بار استراحت کنید تا مغز خود را شارژ کرده و از…

کارخانه متروکی در پرتغال با ماشین‌های کلاسیک قدیمی در آن کشف شد و سوژه عکاسی شد

متروک بودن هم زیبایی خاص خودش را دارد. خانه و هتل و امارت متروک انگار یک تونل زمان است. یک موزه خاک گرفته دست نخورده.اما این بار کارخانه‌ای با ده‌ها ماشین کلاسیک رها شده در پرتغال با کوشش عکاسان سوژه شده.«داخل این ساختمان صنعتی دو…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
47 نظرات
 1. پویا می گوید

  https://twitter.com/iAminNajafi/status/978246708470665216?s=19

  کاشکی در مورد لوگو هم یه بررسی می کردین ، گویا مورد بحثه

 2. محمد می گوید

  من از این اپ استفاده نکردم و احتمالا هم نمیکنم!

 3. حسین قربانی می گوید

  سلام
  طبق گفته شما بنده هم معتقدم که توسعه دهنده این اپ از امتیازات خاصی برخوردار بوده که هر کسی نمیتونه این امتیازات رو داشته باشه و این مطمئنا در اعتماد مردم به آن و استقبال از آن در بلندمدت تاثیرگذار خواهد بود.
  بنده هم تاکنون نصب نکرده ام و نصب نخواهم کرد تا کلیه ابهامات در مورد افراد و یا ارگان توسعه دهنده این اپ رفع شوند.

 4. safilo می گوید

  یا سلام
  بنده این اپلیکیشن رو نصب کردم و استفاده کردم ،
  هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی داره
  جمع اوری تمامی اپلیکیشن های تقریبا کاربردی در یکجا واقعا کاربردی و همچنین اینترفیس قابل قبول و کاربر پسندی از نظر شخصی من داره ولی اینکه گفته شده مصرف حجم دیتا رایگان و صفر می باشد من تست کردم اینگونه نبود و ترافیک و کندی بسیار زیادی داره ( من با نسخه ای او اس و شبکه تری جی ) استفاده کردم و یک فیلم ٩٠ دقیقه ای از تلوزیون رو تماشا کردم با تاخیر و کندی زیادی روبرو شدم

 5. داود می گوید

  به نظر من با توجه به اینکه لینک دانلود از ۷۸۰ میاد و در سایت نوشته اطلاعات بانکی به شرکت pec ارسال می شود
  خوب دو شرکت پرداخت الکترونیک پارسیان و ۷۸۰ پشت این قضیه هستند.

 6. مرتضی می گوید

  متاسفانه در کشور ما تصور توسعه چنین اپلیکیشنی بدون پشتیبانی توسط نهادهای خاص مشکله. کاربرا به امنیت اپلیکیشن های این چنینی مشکوکن و صد البته حق هم دارن.

 7. حسین رسولی می گوید

  سلام اینترنت مصرف می کند واقعا برای خودمان باید متاسف باشیم که عده ایی به دروغ وبا این تبلیغات ترم افزار را در رسانه ملی تبلیغ می کنند برای اطلاع از دانستن مقدار مصرف اینترنت باید به قسمت مصرف اینترنت در گوشی مراجعه بکنند

  1. محسن محمدی می گوید

   باهوش معلومه که باید اطللاعاتی از فضای مجازی وارد گوشی شود که در آن قسمت مقدار دریافتی اینترنت از فضای مجازی را می نویسد.شما یک بار بدون داشتن شارژ و یا اینترنت قسمت دیتای گوشیتان را روشن کنید و وارد برنامه شوید. البته این در صورتی است که سیم کارت شما ایرانسل یا همراه اول باشد.

  2. علیرضا جمشیدی می گوید

   عزیزم نت که معلومه مصرف میشه، ولی حجم مصرفی رایگان هست. اونم فقط با نت ایرانسل و همراه اول. سایر نت ها مشمول رایگانی نمیشه.

  3. یاسر می گوید

   ۱۴- در شرایطی که در حال استفاده از هرکدام از خدمات ارائه شده در اپلیکیشن روبیکا از فیلتر ‏شکن استفاده نمایید مستلزم هزینه خواهید شد .

   حین استفاده از خدمات روبیکا اگر تلگرام، مرورگرها و سایر نرم‌افزارهای موجود در تبلت و گوشی تلفن همراه شما باز یا در حال فعالیت ‏باشند ، از حجم اینترنت شما کسر خواهد شد و حجم مصرفی ارتباطی با ‏روبیکا نخواهد داشت‎ .

   در صورتی که هنگام استفاده از روبیکا، فیلترشکن شما خاموش باشد و همچنین تمامی نرم‌افزارهای خود را غیرفعال ‏کرده باشید، حجمی از شما کسر نخواهد شد

   ‏۱۵.‏ خدمات کسب و کاری روبیکا به

 8. محسن می گوید

  اگه نرم افزار امنیه چرا هنوز و مارکت گوگل نذاشتنش ؟

 9. هیچکس می گوید

  اگه بدونید چه قراردادی بین شرکت توسکا و صدا سیما بسته شده، از تعجب شاخ درمیارید. رقم قرارداد اونقدر بالاست که شاخ درمیارید اگه بشنوید. در ضمن توسکا انجصار تبلیغات مرتبط با خدمات ارزش افزوده و کدهای دستوری رو گرفته و برای همینه که دیگه تبلیغ دیگه ای در این زمینه نمی بینید.

 10. میلاد می گوید

  من هم این برنامه رو هیچوقت نصب نمیکنم و در کل به هیچ برنامه ارتباطی ایرانی اعتماد ندارم

  1. من می گوید

   روبیکا یه برنامه ارتباطی نیست

 11. Hadi می گوید

  در اندروید (یا آی او اس) هیچ اپلیکیشنی نمیتونه به اطلاعات اپلیکیشن دیگه دسترسی داشته باشه
  این اپلیکیشن سرورهای ضعیفی داره با وجود این همه تبلیغ عجیبه که پیش بینی این همه کاربر رو نکردند به‌نظر می‌رسد سرورها پاسخگوی استفاده کاربران نیستند. برای مثال موقع پخش برنامه های تلویزیون قطعی و کندی زیادی همراه با کیفیت نامناسب تصویر دیده می شد که ابتدا من فکر می‌کردم بخاطر اینترنت هست اما وقتی با اپلیکیشن آیو مقایسه کردم متوجه شدم مشکل از این اپلیکیشن و سرور‌های اون هست

 12. امیر می گوید

  اوضاع یجوریه که اعتماد به خود مراجع برسی مثل مرکز ماهر هم یجور ریسکه! کلا حریم خصوصی و احترام به انتخاب مخاطب تو این مملکت یعنی …
  جای خالی رو خودتون پر کنید:)

 13. من می گوید

  سلام
  روبیکا برای کنسرسیوم توسکا هست
  این کنسرسیوم از مهر سال گذشته مسئول درآمدهای ارزش افزوده صدا و سیما شده
  در واقع با یه قرار کلی و سنگین تعهد چند هزار میلیاردی درآمد در ۵ سال رو به صدا و سیما داده
  و از اون تاریخ هر تبلیغ کننده ای باید به توسکا مراجعه کنه
  پس کل ظرفیت تبلیغ رسانه ملی در اختیار این شرکته و دلیل تبلیغات گسترده هم واضحه
  ظاهرا قرار بر این است روبیکا تا زمان شروع جام جهانی به سطح بالایی از یوزر برسه و قاعدتا این تبلیغات تا اون زمان ادامه پیدا میکنه

 14. محمد می گوید

  من این اپ رو نصب نکردم و در شبکه های اجتماعی هم فعال نیستم و در موردش چیزی نشنیدم. فقط یک مسئله، اینکه وقتی یک نرم افزار از کدهای یک نرم افزار اوپن سورس استفاده میکنه طبق یک سری شرایط باید استفاده کنه. یکی از این شرایط اینه که باید نرم افزار جدید هم اوپن سورس باشه. این یکی از قوانین استفاده از نرم افزارهای اوپن سورس هست که در لایسنس نرم افزار به صراحت ذکر شده. وقتی روبیکا از کد تلگرام که اوپن سورس هست استفاده کرده باید کد های روبیکا رو هم به صورت اوپن سورس منتشر کنه، که متاسفانه چنین کاری نکرده.
  تلگرام تحت مجوز GNU General Public License v2.0 انتشار پیدا کرده:
  https://github.com/DrKLO/Telegram/blob/master/LICENSE

 15. شهاب‌الدین می گوید

  همانطور که دوستان گفتند، روبیکا اشکالات متعددی داره. از دزدیدن لوگوی TheRightBytes گرفته تا عدم رعایت حق و حقوق کدهای اپن سورس و داشتن باگ و اشکالات فنی! این موارد آدم رو به این نتیجه میرسونه که با عده ای کلّاش در این برنامه مواجه هستیم! خواه ناخواه، بار کج به مقصد نمیرسه و من آینده ای برای اون متصور نیستم. این رسوایی ها موجب این خواهد شد که سایر کلّاش ها نیز درس بگیرند و به رغم میل باطنی مجبور بشن به صراط مستقیم روی بیارند!

 16. Shahin می گوید

  من روبیکا رو نصب کردم. واقعا دیتا مصرف نمیکنه. وقتی بسته فعالی با ایرانسل نداشتم و هیچ سایت و اپلیکیشنی کار نمیکرد، قسمتهای مختلف روبیکا کاملا قابل استفاده بود. در مورد پشتیبان های اون باید بگم که من قبل از اینکه روبیکا بیاد یه برنامه داشتم به نام «آوای اول» متعلق به همراه اول. برنامه ای که در کنار اول مارکت و ستاره سه مربع (حامیان دورهمی) بهمراه پیامک‌های ارسالی ستاره سه مربع معرفی شد و لینک نصب اون ارسال شد تا بواسطه اون امتیازهای تراکنشها لحاظ بشه. چند وقت پیش که روبیکا اومد، برنامه «آوای اول» با بروزرسانی به «روبیکا» تبدیل شد. پس بنظر میرسه متعلق به همراه اول باشه.
  البته بنده بعد از این موج خبری در مورد ناامنی برنامه، اون رو سریعا پاک کردم.

 17. حسین ارشد می گوید

  روبیکا همان برنامه‌ای هستش که در زمان جشنواره وب و موبایل ۹۶ برای انجام رای گیری مردمی معرفی شد و از کافه بازار دریافت میشد.
  نام قبلی روبیکا در اون زمان “رسانه اول” بود به آدرس resane1.ir که الان متصل میشه به دامنه روبیکا!

 18. نجیب می گوید

  من نرم افزار لنز ایرانسل را با این تصور غلط که اینترنتش رایگان هست نصب و استفاده کردم و فهمیدم که ادعاشون دروغ بود، در نتیجه حذفش کردم. از اون به بعد از هیچ نرم افزاری که چنین ادعایی داشته باشه استفاده نخواهم کرد.

 19. سهیل می گوید

  سلام
  من یک تولید کننده و برنامه نویس 25 ساله در حوزه دات نت و اندروید هستم موضوع خیلی مشکوک هست بنظرم این تبلیغ رایگان برای رفع باگهای نرم افزار و کسب نام در بازار نرم افزار است شک نکنید بعد از مدتی که مشکلاتشان با کمک کاربران حل شد (کله کچل و سلمانی) منتظر دریافت هزینه آبونمان و دریافت هزینه باشید در واقع با ترفند رقبای با کیفیت را از بازار حذف خواهند کرد نکته جالب بخش رایگان اینترنت است که نشان از سهامداران بزرگ دولتی دارد و همین بخش باعث وسوسه کاربران به نصب خواهد شد

 20. علیرضا می گوید

  برنامه بسیار عالییییی هست مشکل شما چیه ؟ حالا که یکی پیدا شده یه حالی بهتون بده اینترنت مفت میده ، کار فرهنگی میکنه ، اینترنت سالم در اختیارتون گذاشته باورتون نمیشه حتما باید پول بدید تا خوب باشه؟

  1. محمد می گوید

   برنامه خوبی. ولی موقع دیدن فیلم از روبیکا نتم تموم شد. و جایی برای بررسی یا پیگیری نداره متاسفانه

 21. سوسن می گوید

  من استفاده می کنم خیلی هم خوبه
  توی گوشیمم‌ اطلاعات سری کشور نیست که بخواد کسی سرقت کنه

 22. علی می گوید

  اینترنت رایگان مثل برق و نفت و ….. مجانی اوایل انقلابه ، حالا هی گول بخورید . این برنامه رو سپاه و مجموعه تحت امرش هدایت و حمایت میکنه اونهم بخاطر جاسوسی و پیگیری افراد در فضای مجازیه

 23. عزیز می گوید

  سلام چرا روبیکا حالا من یک بار نصب کردم رایگان بود ولی دوباره نصب ش کردم از بسته کم میکنه لطفا جواب بدهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.