بانداژ هوشمندی که زخم‌های مزمن را کنترل و در صورت نیاز دارو تزریق می‌کند

زخم‌های مزمن یا زخم‌هایی که به طور آهسته بهبود پیدا می‌کنند؛ مشکلات زیادی در سراسر دنیا برای پزشکان و بیماران ایجاد کردند.

به همین دلیل، یک تیم از محققان دانشگاه تافتس ایالات متحده دارند نوعی باند هوشمند را می‌سازند که می‌تواند وضعیت زخم را بررسی و زیر نظر بگیرد. این بانداژ می‌تواند در صورت لزوم به طور خودکار و بدون نیاز به پزشک، دارو را در محل زخم رها کند.

نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه تافتس تحت یک مقاله در journal Small منتشر شده است. هدف از این تحقیق، بهبود زخم‌های مزمن با نوعی بانداژ هوشمند و مخصوص است. در این مقاله آمده است: «محیط اطراف زخم‌ها پویا است ولی بهبود زخم می‌تواند با مدیریت درمان در زمان مناسب انجام شود.»

این باند هوشمند می‌تواند دما و pH محیط زخم را اندازه‌گیری و کنترل کند. اگر تغییری در این پارامترها مشاهده شد، مشکل را تشخیص داده و در صورت لزوم دارو را توزیع می‌کند.

این فرآیندها و واکنش‌ها توسط یک پردازنده کنترلی مدیریت و اعمال می‌شوند. پزشکان می‌توانند این تراشه را برنامه‌ریزی کنند تا براساس نوع زخم و وضعیت درمانی آن؛ بتواند زخم را مدیریت و مشکلات را تشخیص دهد.

این بانداژ به یک سیستم رهایش دارو حساس به محرک مجهز شده است. این سیستم رهایش دارو دو بخش دارد. بخش اول، حامل‌های دارویی هیدروژلی حساس به دما است و بخش دوم، یک گرم‌کن الکتریکی انعطاف‌پذیر است تا در صورت نیاز، دارو را در محل زخم رها کند.

این باند می‌تواند وضعیت زخم را از طریق بلوتوث برای گوشی تلفن همراه یا تبلت پزشکان ارسال کند. یکی از وظایف این بانداژ؛ مانیتور مداوم زخم و گزارش وضعیت آن است تا در زمان صحیحی دارورسانی انجام یا از ادامه درمان جلوگیری شود.

کاهش آمار قطعی عضو

زخم‌های مزمن یکی از دلایل قطعی عضو در انسان‌ها هستند. باندهای هوشمند انعطاف‌پذیر و گزارش‌دهنده وضعیت زخم و کنترل مراحل درمانی آن، می‌توانند آمار قطعی عضو بدن افراد در زمان صلح را کاهش دهند.

محققان امیدوار هستند که این نوع بانداژ بتواند مانع عفونت محیط اطراف زخم شود و اطلاعات بیشتری از فرآیندهای درمانی به دست پزشک معالج برساند.


دامنه و هاست ایران

باندهای هوشمند در علم پزشکی تازگی ندارند. تا کنون، انواع باندهای هوشمند با فناوری‌های مختلف ساخته شده‌اند. این باندها وعده‌های زیادی دادند و عمده آن‌ها روی قابلیت توزیع و رهاسازی خودکار دارو تمرکز دارند تا کمتر منتظر واکنش پزشک شوند.

فعلا هنوز یک باند هوشمند واقعی و کاربردی وارد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نشده است و بیشتر، طرح‌های تحقیقاتی بودند که به تولید انبوه نرسیدند اما محققان دانشگاه تافتس تصمیم دارند این باند هوشمند را روی حیوانات آزمایش کنند و پس از تایید؛ برای کاربری انسان‌ها آماده سازند.

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.

اینستاگرام ما را لطفا دنبال کنید!

پیشنهاد می‌کنیم