دارپا در حال ساخت یک روبات بسیار کوچک برای ماموریت‌های نجات و امداد است

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (دارپا) چالش جدیدی برای خودش تعریف کرده است و می‌خواهد روباتی بسیار کوچک با قابلیت‌هایی بسازد که دیگر روبات‌ها دنیا نمی‌توانند انجام دهند.

دارپا همیشه یکی از پیشگام‌ترین نهادهای فناوری در دنیا بوده است. از اختراع اینترنت تا GPS و حالا روباتی به نام SHRIMP که می‌خواهد کارهایی غیرممکن انجام دهد.

پروژه SHRIMP (مخفف SHort-Range Independent Microrobotic Platforms) روی ساخت یک میکرو روبات امدادگر برای مواقع بحرانی و حساس متمرکز شده است و براساس سستم‌های MEMS توسعه داده می‌شود.

این روبات وزنی کمتر از یک گرم و اندازه‌ای کوچک‌تر از یک سانتی‌متر خواهد داشت. دارپا ساخت این روبات را به مسابقه گذاشته و در آینده می‌خواهد مسابقه‌ای میان روبات‌های ساخته شده برگزار کند.

این روبات‌های بسیار کوچک و میکرو باید بتوانند اجسامی را حمل و جابه‌جا کنند، از موانع و بلندی‌ها عبور کنند و در سطوح غیرهموار به سوی هدف بروند. همین‌طور، این روبات‌ها باید بتوانند در آب شنا کرده و ماموریت خود را انجام دهند.

بریدن یک کابل در اعماق دریا، باز کردن یک لوله با قطر بسیار کم و صعود به مکان‌هایی با مشخصات خاص برخی اهداف تعریف شده برای این روبات‌ها است.

لشکری از روبات‌های امدادگر

اما ساخت چنین روباتی اصلا ساده نیست و باید به چندین چالش بزرگ غلبه کرد. این روبات‌های کوچک نیازمند سیستم‌های محرک و انرژی مخصوصی هستند و باید به اندازه کافی نوآوری و قدرتمندی برای انجام ماموریت‌ها داشته باشند.

به همین دلیل، دارپا از تمام تیم‌های تحقیقاتی و سازنده روبات دعوت کرده است پیشنهادات خود را حداکثر تا ما سپتامبر برای این مجموعه ارسال کنند.


دامنه و هاست ایران

دارپا برای پروژه SHRIMP سرمایه‌ای نزدیک به ۳۲ میلوین دلار تصویب کرده است تا در تمام مراحل تحقیقات و ساخت روبات استفاده شود. برنامه زمانی این آژانس تحقیقاتی نیز ساخت روبات‌های SHRIMP در مدت زمانی ۳ ساله است و باید تا سال ۲۰۲۱ برای استفاده عملی آماده باشند.

روبات‌های امدادگر به طور گسترده‌ای در حوادث طبیعی به کار گرفته می‌شوند. در فاجعه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما، در چندین واقعه آتش‌سوزی و همین‌طور اخیرا در ماجرای گرفتار شدن یک تیم دانش‌آموزان تایلندی در غار از روبات‌های امدادگر استفاده شده است ولی گاهی اوقات نیاز به روبات‌های بسیار کوچکی با توانایی‌ها و استعدادهایی است که روبات‌های دیگر نمی‌توانند انجام دهند.

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.

اینستاگرام ما را لطفا دنبال کنید!

پیشنهاد می‌کنیم