به جای ۱۰ هزار ساعتی که می‌گفتند برای یادگیری مهارت‌های جدید لازم است، فقط در 20 ساعت به اندازه کافی بیاموزید!

3

احتمالا با قانون «۱۰ هزار ساعت» مالکوم گلدول (Malcolm Gladwell) آشنایی دارید. قانونی که می‌گوید اگر می‌خواهید یک مهارت پیچیده مانند گلف‌بازی یا نواختن ویولون را یاد بگیرید؛ باید ساعت‌های طولانی تمرین کنید.

مالکوم گلدول می‌گوید باید ۱۰ هزار ساعت تمرین برای یادگیری مهارت‌های جدید داشته باشید اما این روزها واقعا چه کسی می‌تواند این تعداد ساعت را صرف یادگیری خود کند؟

قانون «۱۰ هزار ساعت» برای سال‌های طولانی محل بحث و تبادل نظر نویسندگان و محققان بوده است. برخی با او موافق هستند و اعتقاد دارند هیچ مهارت جدیدی در ذهن فرد نهادینه نمی‌شود جز اینکه تمرین زیادی روی آن داشته باشد.

برخی محققان همه‌چیز را وابسته به استعداد افراد می‌دانند و اعتقاد دارند اگر فردی در یک زمینه یادگیری مستعدتر باشد؛ نیازی به اجرای قانون «۱۰ هزار ساعت» نیست.

در این میان، یک نویسنده به نام «جاش کافمن» (Josh Kaufman) کتابی تحت عنوان «The First 20 Hours: How to Learn Anything . . . Fast) نوشته و قانون مالکوم گلدول را به طور کامل رد می‌کند.

او که اخیرا ایده‌اش را در یک سخنرانی TED نیز بیان کرده؛ می‌گوید با ۴۵ دقیقه تمرین در روز به مدت یک ماه و رعایت ۴ اصل کلی می‌توانید یک مهارت جدید یاد بگیرید و نیازی به ۱۰ هزار ساعت تمرین نیست.

اصول ۴ گانه کافمن در قانون «۲۰ ساعت نخست» به شرح زیر هستند:

۱- تکه تکه کردن مهارت

در گام نخست باید تصمیم بگیرید چه مهارتی را می‌خواهید یاد بگیرید. سپس، آن را به قطعات کوچک‌تر و قابل کنترل تقسیم کنید.

فرض کنید می‌خواهید یاد بگیرید چگونه برای خودتان نان بپزید. این مهارت را می‌توانید به چند بخش ساختن خمیر، تخمیر خمیر، ورز دادن، شکل دادن و پختن با فر تقسیم کنید.

شما کافی است مهارت‌ها و ابزارهای هر بخش را شناسایی و یاد بگیرید تا آن بخش را انجام دهید.

۲- مفاهیم اولیه را یاد بگیرید ولی نه با وقت تلف کردن

حالا شما نیاز به یادگیری دارید اما پیش از اینکه شروع به انجام تمرین‌های عملی کنید؛ باید مقداری تئوری و مفاهیم اولیه مهارت مورد نظرتان را بدانید.

باید درک کنید پشت هر مهارت و تمرین شما چه اصول و قواعدی وجود دارد و چرا باید این مهارت به این شکل انجام شود.

نکته کلیدی این است که نباید وقت خود را زیاد برای یادگیری این مفاهیم اولیه و تئوری تلف کنید. بسیاری از افراد ساعت‌های طولانی و پشت سر هم فقط مطالعه می‌کنند بدون اینکه کار عملی آغاز شود.

باید بر وسوسه خود بر فهمیدن و مطالعه بیشتر غلبه کرده و به اندازه کافی یاد بگیرید. کافمن پیشنهاد می‌کند فقط ۳ تا ۵ منبع درباره آن بخش از مهارت خود مطالعه کنید. این منبع می‌تواند کتاب، دی‌وی‌دی، فیلم آموزشی آنلاین یا هر چیز دیگری باشد.

۳- موانع یک تمرین کوتاه را بردارید

انسان‌ها به طور طبیعی و ذاتی دوست دارند یادگیری مهارت جدید یا تمرین کردن را به تعویض بیندازند.

شما باید فقط ۴۵ دقیقه در طول روز روی یک تمرین یا مهارت جدید خود تمرکز کنید. پس، هر سد و مانع احتمالی را از سر راه خود بردارید. مثلا، در هنگام تمرین، اسمارت‌فون خود را گوشه‌ای بیندازید و به آن توجه نکنید.

با دوستان قرار نگذارید یا ازشان بخواهید در آن ساعت با شما تماس نگیرید و درب خانه‌تان نیایند. سعی کنید تمرین را برای خود ساده و شاد کنید.

۴- به ۲۰ ساعت متعهد باشید

کافمن می‌گوید سعی کنید به انجام ۲۰ ساعت تمرین در ماه متعهد باشید. برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی خود را طوری بچینید که در پایان هر ماه حداقل ۲۰ ساعت برای مهارت جدید خود تمرین کرده باشید و آن قطعه از مهارت کامل یاد بگیرید.

زمانی شما در یادگیری پیشرفت می‌کنید و ناامید نخواهید شد که بتوانید به طور مداوم درگیر یادگیری باشید.

مطمئنا ۲۰ ساعت تمرین در ماه از هیچ فردی یک حرفه‌ای آن مهارت نمی‌سازد ولی شما پیشرفت کافی خواهید داشت و به هدف نزدیک‌تر می‌شوید.

اگر شما انگیزه و استعداد لازم برای یادگیری مهارت جدید خود را داشته باشید و روزی ۴۵ دقیقه، ماهی ۲۰ ساعت صرف کرده باشید؛ هر چیزی امکان‌پذیر می‌شود.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه. فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم. اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد. اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده. آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید! مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد. اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

داستان واقعی اسکینر: روانشناس مشهور دهه ۱۹۴۰- آیا او واقعا دخترش را در داخل یک جعبه برای آزمایشاتش…

بوروس فردریک اسکینر معروف به بی‌اف اسکینر یک روانشناس، رفتارشناس، نویسنده، مخترع و فیلسوف اجتماعی آمریکایی بود. او در ۲۰ مارس ۱۹۰۴ در Susquehanna در پنسیلوانیا به دنیا آمد و در ۱۸ اوت ۱۹۹۰ در کمبریج، ماساچوست درگذشت. اسکینر بیشتر به خاطر…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

3 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  قانون ده هزار ساعت برای رسیدن به درجه استادی هست، نه یاد گرفتن صرف. وگرنه به یادگیری در زمان کمتر از ۲۰ ساعت هم شاید بشه دست پیدا کرد!

  1. سحر می گوید

   دقیقا
   خیلی موافقم

 2. سحر می گوید

  خیلی راهکار جالبی نیست
  خیلی باید زمان صرف کرد و نمیشه با 20-30 ساعت واقعا چیز جدیدی یاد گرفت!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5