فیلم غرور و تعصب‌: بررسی و تحلیل – Pride & Prejudice

خسته از تماشای بازیهای غالبا تشریفاتی و خسته‌کننده دور سوم جام جهانی دیشب فرصتی پیش آمد که فیلم «غرور و تعصب» Pride & Prejudice را ببینم.

فیلم اقتباسی است از رمان بسیار مشهور «جین آستن» ، وی این داستان را در سال ۱۷۹۶، در حالی که تنها ۲۱ سال داشت، نوشت. اما چاپ آن تا سال ۱۸۱۳ به طول کشید. جالب است بدانید این کتاب، در ابتدا با نام «تاثرات اولیه» ، نوشته شده بود و تا مدتها توسط ناشران رد می‌‌شد و وقتی به چاپ رسید، به جای نام آستن ، نام «یک خانم» به عنوان نام نویسنده روی جلد به چشم می‌‌خورد.

در اینجا می‌توانید متن اصلی رمان را به انگلیسی ببینید ، در اینجا هم توضیحات خوبی درباره رمان و شخصیتها و انگیزه‌هایشان داده شده است. رمان اخیرا به وسیله «رضا رضایی» ترجمه مجدد شده است.

«در این رمان، بازیگوشی و انضباط، جنب و جوش و خویشتن‌داری، ارزش‌های رمانتیک و فضیلت های کلاسیک و بسیاری ویژگی‌های دیگر در تقابل و تعادل قرار گرفته‌اند. نهایتاً غرور جای خود را به سجایای والاتر می‌دهد و تعصب و پیش‌داوری نیز در سیر داستان رنگ می‌‌بازد.»

اولین بار نیست که از روی این رمان سریال و فیلم تلویزیونی و سینمایی ساخته می‌شود ، اما آخرین اقتباس سینمایی این رمان به یاری کارگردانی «جو رایت» و در سایه موسیقی و فیلمبرداری مناسب و نماهای زیبای مجالس رقص و طبیعت و از همه اینها مهمتر بازیگری عالی «کیرا نایتلی» ، بدل به بهترین اقتباس از این اثر کلاسیک و به باور پاره‌ای از منتقدین «بهترین اقتباس ادبی چند سال اخیر» ، شده است.

پیش از این از «کیرا نایتلی» بازی فوق‌العاده ای ندیده بودم . ژاکت ، شاه آرتور و دزدان دریایی کارائیب ، فیلمهایی هستند که من از وی به یاد دارم. «ژاکت» را اخیرا دیدم که چندان نظرم را جلب را نکرد ، ولی فکر کنم بعدا درباره‌اش بنویسم.

کیرا نایتلی آنقدر در این فیلم خوب بازی کرد که نامزد دریافت جایزه بهترین هنرپیشه زن در سال گذشته شد ، هر چند نهایتا رقابت را به «ریس ویترسپون» برای بازیگری در فیلم «دست از پا خطا نمی‌کنم» ، واگذار کرد.

میمیکهای صورت «نایتلی» در این فیلم عالی هستند ، در حالی که در پاره‌ای از اوقات حالت صورت وی بازیگوشی و شادابی یک دختر جوان را منعکس می‌کند ، در سایر اوقات سرسختی و لجاجت از چهره وی دریافت می‌شود.

فیلم غرور و تعصب‌

هنرپیشه‌های مکمل همه خوب هستند ، البته به نظر من کاراکتر آقای دارسی که «ماتیو مک‌فادین» ایفاگر نقش است ، به خوبی پرداخت نشده است. رمان اصلی را نخوانده‌ام ، ولی احساس می‌کنم بعد از دیدن فیلم کاراکتر کلی آقای دارسی برایم تعریف نشده است.

داستان فیلم در انگلستان سال ۱۷۹۷ شروع می‌شود. مادری می‌کوشد تا پنج دخترش- جین، الیزابت، مری، لیدیا و کیتی- را آماده یافتن! شوهری مناسب نماید.

تکنیکهای شوهریابی و اشتیاق زایدالوصف این دخترها برای رفتن به خانه بخت به خصوص در دقایق اولیه فیلم ممکن است ، شما را مبهوت و چه بسا فیمنیست‌های محترم را منزجر کند! مادر خانواده ازدواج را تنها راه دستیابی یک زن به رفاه و آسایش می‌داند. زمانی که سر و کله جوان ثروتمند و خوش سیمایی به نام بینگلی و دوستش آقای دارسی در همسایگی آنها پیدا می‌شود، هیجان بر خانه خانواده بنت ، مستولی می‌شود. به زودی جین با آقای بینگلی دوست می‌شود و به نظر می‌رسد که الیزابت نیز به آقای دارسی نظر دارد. اما رفتار آقای دارسی مغرور چندان به مذاق الیزابت باهوش که در سایه تعالیم پدر فردی جسور و مستقل بار آمده، خوش نمی‌آید ، از این رو به زودی جنگ میان مردها و زنها آغاز می‌شود ، تلقی متفاوت «الیزابت » از زندگی و نگاه متفاوتش نسبت به رویدادها در مقایسه با خواهرهایش جالب توجه است. فیلم نهایتا با پایانی خوب ، به اتمام می‌رسد.

در وبلاگستان ، مطالبی درباره این فیلم خوانده بودم ، ولی الان با جستجو در گوگل پیدایشان نمی‌کنم.

لینکهای مرتبط :

– سایت کیرا نایتلی

– سایت فیلم غرور و تعصب

– لینک دانلود یک کاغذدیواری زیبا از این فیلم

– یکی از نماهای زیبای فیلم

 
3 نظرات
 1. پسرشجاع می گوید

  فیلم فوق‌العاده‌است، من که طی یک هفته دو بار دیدم‌ش و هنوز هم خواهم دید! شدیدا منتظرم کتابشو گیر بیارم. البته در کتابخونه‌ی صوتی librivox هم این کتاب پیدا می‌شه
  http://librivox.org/pride-and-prejudice-by-jane-austen-solo-project
  اما ترجمه (که امیدوارم روون باشه) چیز دیگری است…
  نایت‌لی در فیلم مفرح Love Actually هم بازی کرده که هرچند کوتاهه اما بازهم دیدنیه..

 2. amir می گوید

  این عنوان من رو به یاد دبیرستان می اندازه و موقعی که هنوز کلاس زبان می رفتم. باید یک لکچر از این کتاب ارائه می کردیم. من با خوندن صفحات اول خیلی ازش خوشم اومد. با این نوشته شما حالال باید حتما فیلمش رو ببینم. الالن فکر کنم چیز زیادی از قصه تو ذهنم نمونده

 3. ترانه می گوید

  این فیلم یکی از بهترین فیلم هاییه که من دیدم.کتابش هم فوق العاده است.لحظه هایی که لیزی و دارسی با هم اند واقعا جالبه!متیو مک فادین نقش دارسی رو خوب اجرا کرده.من دو بار سینما رفتم ۱۶ بار هم دی وی دی شو دیدم(بازم کمه!)

نظرات بسته شده است.