چه کسانی باید واکسن سرطان دهانه رحم -گاردازیل- را بزنند؟

نوشتن مطالب پزشکی برای مخاطب عام و اطلاع‌رسانی در این زمینه ، شاید آسان به نظر برسد ولی به تجربه دریافته‌ام این کار از نوشتن یک مقاله تخصصی دشوارتر است ، چرا که باید در عین بیان نکات و مسائل به زبان ساده ، به فکر درستی و دقت نوشته‌ها هم بود و از سوی دیگر باید مراقب بود که جملات طوری نوشته شوند که از آنها برداشت نادرست نشود. شاید خیلی از نکاتی که برای پزشکان بدیهی به نظر می‌آید ، جزو نادانسته‌های مردم باشد.

متأسفانه در ایران کمتر سایتی را می‌توان یافت ، که به این مهم بپردازد. از طرفی به علت وقت‌گیر بودن نوشتن مطالب پزشکی و انرژی فوق‌العاده‌ای که طلب می‌کنند ، کمتر پزشکی را در اینترنت می‌توان یافت که در این راه وقت صرف کند.

با پیشنهاد دکتر رضوی به اینجانب ، که در پست گذشته وبلاگم با ایشان آشنا شدید ، سعی می‌کنم تا جایی که امکان داشته باشد ، ترجمه‌هایی از مطالب خوب وبلاگ ایشان را داشته باشم.

مطلب امروز در مورد واکسن سرطان دهانه رحم است. خبر تهیه این واکسن توسط پژوهشگران استرالیایی چند ماه پیش در رسانه‌ها آمد. نوشته دکتر رضوی حاوی نکات خوبی است که شما را در جریان موفقیت اخیر دانش پزشکی -که به جرأت می‌توان آن را یکی از مهمترین پیشرفت‌های دانش پزشکی در دو سه سال اخیر نامید- قرار می‌دهد:

واکسن سرطان دهانه رحم

بيشتر موارد سرطان دهانه رحم در دنيا به وسيله ويروس پاپيلوماي انساني ايجاد مي‌شود. اخيرا FDA (اداره غذا و داروي آمريکا) ، واکسني را بر عليه اين ويروس به نام گاردازيل Gardasil تأييد نموده است. برنامه ايمن‌سازي ملي CDC به نام NIP و کميته مشورتي فدرال درباره اقدامات ايمن‌سازي ACIP ، توصيه کرده‌ است که اين واکسن به دختران ۹ تا ۲۶ ساله داده شود.

ويروس پاپيلوماي انساني يا HPV چيست؟

HPV جزء خانواده‌ای از ويروس‌هاست که شامل بيش از 100 ويروس هستند و مي‌توانند از طريق جنسي منتقل شوند. در هر بازه زماني 20 تا 40 ميليون آمريکايي به اين ويروس مبتلا هستند و بروز عفونت با اين ويروس در حال افزايش است. بسياري از موارد دچار عفونت هيچ‌گونه علامتي از خود بروز نمي‌دهند و بسياري از موارد خود به خود بهبود مي‌يابند. البته بعضي از موارد HPV ممکن است باعث زگيل‌هاي تناسلي و مقعدي شوند و بقيه موارد ممکن است منجر به سرطان راست‌روده ، مقعد و دهانه رحم شوند. ممکن است 5 تا 10 سال طول بکشد تا ضايعات به سرطان تبديل شوند. نقش کاندوم در جلوگيري از عفونت محدود است ، چون از همه تماس‌هاي پوستي در هنگام سکس جلوگيري نمي‌کند.

چه کسي بايد از واکسن استفاده کند؟

توصيه ميِ‌شود که دختران 9 تا 26 ساله از واکسن سرطان دهانه رحم استفاده کنند ، اگر واکسن قبل از عفونت با ويروس داده شود ، مؤثرتر خواهد بود. اين واکسن از همه انواع HPV جلوگيري نمي‌کند، بنابراين با وجود استفاده از اين واکسن ، انجام تست اسمير پاپ ، هنوز الزامي خواهد بود. (برای خانم‌ها از اين لحاظ متأسفم) واکسن در 3 دوز و در طي يک دوره 6 ماهه داده مي‌شود( نوبت اول ، دو ماه بعد از نوبت اول و 6 ماه بعد از نوبت اول) و 360 دلار هزينه خواهد داشت.

آيا استفاده از واکسن سرطان دهانه رحم ايمن است؟

در اين مورد FDA مي‌گويد :”ايمني واکسن تقريبا در 11 هزار مورد ارزيابي شده است و بيشترين آثار جانبي واکسن در شرکت‌کنندگان در مطالعه درد و تندرنس در محل تلقيح واکسن بوده است.” واکسن به هيچ عنوان شما را مبتلا به ويروس نمي‌کند ، چون اين واکسن از نوع واکسن‌هاي نوترکيب است و ويروس زنده اي ندارد.

واکسن سرطان دهانه رحمچه مدت مؤثر خواهد بود؟

از آنجا که اين واکسن ، واکسن تازه‌اي است ، تا به حال طول مدت تأثير آن نامشخص است ولي تا به حال مشخص شده که بيش از 5 سال مؤثر خواهد بود. اطلاعات بيشتر با گذشت زمان به دست خواهد آمد.

آيا تستي براي HPV وجود دارد؟

اسمير پاپ (پاپانيکولائو) ، وجود ويروس را مشخص مي‌کند. از آنجا که شيوع عفونت با HPV در زنان جوان بسيار بالاست و از سوي ديگر اين عفونت خود به خود برطرف مي‌شود ، توصيه مي‌شود اين تست در زنان 30 ساله و مسن‌تر براي غربال‌گري بيماري انجام شود.

آيا واکسن سرطان دهانه رحم ميِتواند به مردان به منظور جلوگيري از زگيل‌های مقعدی و دهانی داده شود؟

پژوهش‌هايي به اين منظور در حال انجام است.

لینک به مطلب اصلی


   
2 نظرات
  1. سبا می گوید

    این اطلاعات پزشکی با این شیوه ی بیان بنظرم خیلی مفیدند!عروقت امکانش رو داشتید از ما دریغ نکنید!

  2. taraneh razavi می گوید

    Salam Moji jan
    Yadam neest keh een ra baraheh shoma ferestadam ya nah. Belakhareh yeki ro peyda kardam keh komak koneh beh tarjomeh kardan

    Fekr meekoneed keh khoob tarjomeh shodeh. Lotfan beh man khabar bedeedh?.=

نظرات بسته شده است.