چه کسانی باید واکسن سرطان دهانه رحم -گاردازیل- را بزنند؟

نوشتن مطالب پزشکی برای مخاطب عام و اطلاع‌رسانی در این زمینه ، شاید آسان به نظر برسد ولی به تجربه دریافته‌ام این کار از نوشتن یک مقاله تخصصی دشوارتر است ، چرا که باید در عین بیان نکات و مسائل به زبان ساده ، به فکر درستی و دقت نوشته‌ها هم بود و از سوی دیگر باید مراقب بود که جملات طوری نوشته شوند که از آنها برداشت نادرست نشود. شاید خیلی از نکاتی که برای پزشکان بدیهی به نظر می‌آید ، جزو نادانسته‌های مردم باشد.

متأسفانه در ایران کمتر سایتی را می‌توان یافت ، که به این مهم بپردازد. از طرفی به علت وقت‌گیر بودن نوشتن مطالب پزشکی و انرژی فوق‌العاده‌ای که طلب می‌کنند ، کمتر پزشکی را در اینترنت می‌توان یافت که در این راه وقت صرف کند.

با پیشنهاد دکتر رضوی به اینجانب ، که در پست گذشته وبلاگم با ایشان آشنا شدید ، سعی می‌کنم تا جایی که امکان داشته باشد ، ترجمه‌هایی از مطالب خوب وبلاگ ایشان را داشته باشم.

مطلب امروز در مورد واکسن سرطان دهانه رحم است. خبر تهیه این واکسن توسط پژوهشگران استرالیایی چند ماه پیش در رسانه‌ها آمد. نوشته دکتر رضوی حاوی نکات خوبی است که شما را در جریان موفقیت اخیر دانش پزشکی -که به جرأت می‌توان آن را یکی از مهمترین پیشرفت‌های دانش پزشکی در دو سه سال اخیر نامید- قرار می‌دهد:

واکسن سرطان دهانه رحم

بیشتر موارد سرطان دهانه رحم در دنیا به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. اخیرا FDA (اداره غذا و داروی آمریکا) ، واکسنی را بر علیه این ویروس به نام گاردازیل Gardasil تأیید نموده است. برنامه ایمن‌سازی ملی CDC به نام NIP و کمیته مشورتی فدرال درباره اقدامات ایمن‌سازی ACIP ، توصیه کرده‌ است که این واکسن به دختران ۹ تا ۲۶ ساله داده شود.

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV چیست؟

HPV جزء خانواده‌ای از ویروس‌هاست که شامل بیش از ۱۰۰ ویروس هستند و می‌توانند از طریق جنسی منتقل شوند. در هر بازه زمانی ۲۰ تا ۴۰ میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا هستند و بروز عفونت با این ویروس در حال افزایش است. بسیاری از موارد دچار عفونت هیچ‌گونه علامتی از خود بروز نمی‌دهند و بسیاری از موارد خود به خود بهبود می‌یابند. البته بعضی از موارد HPV ممکن است باعث زگیل‌های تناسلی و مقعدی شوند و بقیه موارد ممکن است منجر به سرطان راست‌روده ، مقعد و دهانه رحم شوند. ممکن است ۵ تا ۱۰ سال طول بکشد تا ضایعات به سرطان تبدیل شوند. نقش کاندوم در جلوگیری از عفونت محدود است ، چون از همه تماس‌های پوستی در هنگام سکس جلوگیری نمی‌کند.

چه کسی باید از واکسن استفاده کند؟

توصیه میِ‌شود که دختران ۹ تا ۲۶ ساله از واکسن سرطان دهانه رحم استفاده کنند ، اگر واکسن قبل از عفونت با ویروس داده شود ، مؤثرتر خواهد بود. این واکسن از همه انواع HPV جلوگیری نمی‌کند، بنابراین با وجود استفاده از این واکسن ، انجام تست اسمیر پاپ ، هنوز الزامی خواهد بود. (برای خانم‌ها از این لحاظ متأسفم) واکسن در ۳ دوز و در طی یک دوره ۶ ماهه داده می‌شود( نوبت اول ، دو ماه بعد از نوبت اول و ۶ ماه بعد از نوبت اول) و ۳۶۰ دلار هزینه خواهد داشت.

آیا استفاده از واکسن سرطان دهانه رحم ایمن است؟

در این مورد FDA می‌گوید :”ایمنی واکسن تقریبا در ۱۱ هزار مورد ارزیابی شده است و بیشترین آثار جانبی واکسن در شرکت‌کنندگان در مطالعه درد و تندرنس در محل تلقیح واکسن بوده است.” واکسن به هیچ عنوان شما را مبتلا به ویروس نمی‌کند ، چون این واکسن از نوع واکسن‌های نوترکیب است و ویروس زنده ای ندارد.

واکسن سرطان دهانه رحمچه مدت مؤثر خواهد بود؟

از آنجا که این واکسن ، واکسن تازه‌ای است ، تا به حال طول مدت تأثیر آن نامشخص است ولی تا به حال مشخص شده که بیش از ۵ سال مؤثر خواهد بود. اطلاعات بیشتر با گذشت زمان به دست خواهد آمد.

آیا تستی برای HPV وجود دارد؟

اسمیر پاپ (پاپانیکولائو) ، وجود ویروس را مشخص می‌کند. از آنجا که شیوع عفونت با HPV در زنان جوان بسیار بالاست و از سوی دیگر این عفونت خود به خود برطرف می‌شود ، توصیه می‌شود این تست در زنان ۳۰ ساله و مسن‌تر برای غربال‌گری بیماری انجام شود.

آیا واکسن سرطان دهانه رحم میِتواند به مردان به منظور جلوگیری از زگیل‌های مقعدی و دهانی داده شود؟

پژوهش‌هایی به این منظور در حال انجام است.

لینک به مطلب اصلی


   
2 نظرات
  1. سبا می گوید

    این اطلاعات پزشکی با این شیوه ی بیان بنظرم خیلی مفیدند!عروقت امکانش رو داشتید از ما دریغ نکنید!

  2. taraneh razavi می گوید

    Salam Moji jan
    Yadam neest keh een ra baraheh shoma ferestadam ya nah. Belakhareh yeki ro peyda kardam keh komak koneh beh tarjomeh kardan

    Fekr meekoneed keh khoob tarjomeh shodeh. Lotfan beh man khabar bedeedh?.=

نظرات بسته شده است.