روش جلوگیری از بارداری: قرصهای صبح روز بعد

در ادامه ترجمه پست‌های وبلاگ دکتر رضوی در این پست ، مطلبی از ایشان را درباره “قرص‌های روز بعد” برای جلوگیری از بارداری ترجمه می‌کنم.

اتفاقا یکی دو روز قبل در وبلاگ بلوط هم مطلبی تحت همین عنوان دیدم ، نویسنده این وبلاگ سؤالات و ابهاماتی در این زمینه داشت. فکر می‌کنم خواندن این پست جوابی باشد برای این سؤالات. نخست به ترجمه من توجه کنید ، بعد چند نکته را توضیح خواهم داد :

قرص صبح روز بعد

[در آمریکا] ، تصویب شده است که قرص‌های صبح روز بعد “morning after pill” یا قرص‌های پلن B  ، بدون نیاز به نسخه پزشک به هر فرد بالای ۱۸ سال فروخته شود.

پلن B  یک روش جلوگیری از بارداری است که که برای جلوگیری از حاملگی‌های ناخواسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از دو قرص ۰.۷۵ میلی‌گرمی لوونرژسترول استفاده می‌شود.

لوونرژسترول یک ترکیب پروژسترونی است که در بعضی از قرص‌های کنترل حاملگی استفاده می‌شود.

قرص اول باید در کوتاه‌ترین فاصله زمانی ممکن بعد از مقاربت مورد استفاده قرار گیرد. تأثیر قرص وقتی در ۳ روز بعد از فعالیت جنسی مورد استفاده
قرار گیرد ، بیشتر است و وقتی بیشترین کارایی را دارد که در ۲۴ ساعت اول استفاده شود.

قرص دوم باید ۱۲ ساعت بعد از قرص اول خورده شود.

اگر قرص‌ها در این فاصله زمانی مصرف شوند ، احتمال حاملگی ۸۹ درصد کاهش پیدا می‌کند. مکانیسم دقیق تأثیر قرص ناشناخته است ، ولی این قرص‌ها با
تداخل در تخمک‌گذاری و یا لقاح (یکی شدن تخمک و اسپرم) ، از حاملگی جلوگیری می‌کنند. اگر زن حامله باشد ، قرص‌ها مؤثر نیستند و باعث القای سقط هم نمی‌شوند.

عوارض جانبی قرص‌ها تهوع ، استفراغ و حساسیت در پستانها است. گزارشی از بدشکلی‌های کشنده متعاقب مصرف این قرص‌ها وجود ندارد. هزینه استفاده از این قرص‌ها ۲۰ تا ۴۰ دلار است.

روشی که توضیح داده شد یعنی پلن B با استفاده از RU486  که بعد از وقوع حاملگی به کار می‌رود ، متفاوت است.

قرص‌های پلن B در ایالات متحده تا انتهای امسال در دسترس خواهند بود و در ایالت‌های کالیفرنیا ، هاوائی ، آلاسکا ، مین و نیومکزیکو از قبل وجود دارند. گرچه خرید آنها نیاز به نسخه پزشک نخواهد داشت ولی این قرص‌ها در جایگاه پزشک داروساز فروخته خواهند شد ، بنابراین باید آنها را از داروساز بخواهید.

منبع : The Medical Letter, February 2, 2004; (1175) pp. 10-11
and January 24, 2000; (1070) p. 10. Treatment Guidelines from the Medial Letter,
August, 2004; (24) pp. 55-62.

استفاده از این مقاله‌ها برای مشترکان این سایت‌ها امکانپذیر است.

منبع عکس : backupyourbirthcontrol.org

ترجمه شده از : Dr. Razavi’s Good to Know Info

قرص‌های روز بعد در ایران چیز جدیدی نیستند ، سال‌هاست که به کلیه پزشکان و پرسنل بهداشتی این روش “اورژانسی” جلوگیری از حاملگی آموزش داده می‌شود.

– موانعی که بر سر آموزش و استفاده از این روش در ایران وجود دارد :  تمرکز این آموزش‌ها روی “زوج‌ها” و نه همه افراد در سنین باروری – عملکرد پایین بعضی واحدها و افراد و متأسفانه وجود نداشتن فرهنگ استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری در ایران. هیچ کدام از اینها را نمی‌توان انکار کرد.

– بدیهی است که این روش به هیچ عنوان جانشین روش‌های جلوگیری از بارداری مطمئن نیست ، تنها یک روش اورژانس است و بس.

– توجه کنید که اگر قرص‌ها درست هم خورده شوند ، در ۱۱ درصد موارد ، احتمال حاملگی وجود دارد.

– هیچ چیز جای مشاوره با پزشکتان را به صورت حضوری نمی‌گیرد.

– اما طبق دستور‌العمل‌های رسمی در ایران ، در روش اورژانس جلوگیری از بارداری از قرص‌های HD و یا LD استفاده می‌شود.

– فاصله زمانی استفاده از این قرص‌ها همانی است که در ترجمه بالا توضیح داده شد، اما در مورد تعداد قرص‌ها :

– ۲ قرص HD باید با هم در اولین فرصت بعد از تماس مشکوک استفاده استفاده شود و به فاصله ۱۲ ساعت مجددا ۲ قرص HD با هم خورده شود.

– در مورد قرص LD باید ۴ قرص در هر نوبت استفاده شود.

– توجه کنید که ترکیب قرص‌های LD و HD تفاوت چندانی با قرص‌های مورد استفاده در سایر کشورها ندارد.

– در فارماکوپه ایران قرص HD شامل  ۰.۲۵ میلی‌گرم لوونرژسترول و ۰.۰۵ میلی‌گرم اتینیل استرادیول و یا ۰.۵ میلی‌گرم نورژسترول و ۰.۰۵ میلی‌گرم ایتینیل استرادیول است.

– قرص LD ، شامل ۰.۱۵  میلی‌گرم لوونرژسترول و ۰.۰۳ میلی‌گرم اتینیل استرادیول و یا ۰.۳ میلی‌گرم نورژسترول و ۰.۰۳ میلی‌گرم اتینیل استرادیول است.

 
6 نظرات
 1. سولوژن می گوید

  خیلی خوب شد که این مطلب را نوشتید. نوشته‌ی بلوط و کامنت‌های‌اش مرا سردرگم کردند.
  چند سوال داشتم:
  ۱) اگر فرض کنیم اتینیل استرادیول تاثیر منفی بر عمل‌کرد قرص نداشته باشد، قرص‌های LD و HD معادل همان پلن B می‌شوند با دوز پایین‌تر، درست است؟ پس آیا هیچ مزیت‌ای در استفاده از قرص‌های مخصوص EC نیست؟
  ۲) باردارشدن کی رخ می‌دهد؟ پس از ارتباط جـنـسی، چه میزان طول می‌کشد تا تخمک بارور شود؟ با توجه به مکانیزم این قرص‌ها (که جلوگیری از تخمک‌گذاری و لقاح می‌کنند) به نظر می‌رسد اسپرم ممکن است تا چند روز در رحم باقی بماند و یا این‌که تازه پس از چند روز واکش رخ دهد. آیا این تفسیر من درست است؟

  ممنون! (:

 2. reza می گوید

  علیرضا جان فکر کنم ولی کلا ترکیبات پروژسترونی اصولا نقش اصلی شون جدای از مانع تخمک گذاری شدن اینه که مان لانه گزینی میشن … یعنی در واقع لقاح اتفاق می افته ولی تخمک بارور شده از بین میره ! تو خود سایت مورنینگ افتر پیل دات اورگ هم این قضیه رو نوشته واست کپی میکنم …. http://www.morningafterpill.org/mapinfo1.htm

 3. reza می گوید

  در واقع فرق با RU486 در اینه که اونجا تخمک لانه گزینی میکنه ولی بعد از لانه گزین شدن از محل جدا و سقط میشه …. به سولوژن: اسپرم حداکثر در رحم ۷۲ ساعت میتونه زنده بمونه و در محیط بیرون هم حداکثر ۲۴ و نهایتا ۴۸ ساعت … در نتیجه بعد از ۷۲ ساعت اصولا امکان بارداری وجود نداره …

 4. مجيد می گوید

  khob bood

 5. نگاه می گوید

  عجیبه . من تا حالا فکر میکردم ترکیب استروژن قرصهای مصرفی در ایران به عنوان کانتراسپشن بعد اینترکورسه که مانع لقاح میشه . گمون نمیکردم پروژسترون هم قابلیت مشابه داشته باشه . مرسی از اطلاعات .

 6. majd می گوید

نظرات بسته شده است.