بازدیدکنندگان طبق الگوی F ، وبلاگ شما را می‌خوانند

نه ، وبلاگ شما تافته جدا بافته نیست! مهم نیست که درباره چه می‌نویسید و کیفیت نوشته‌هایتان در چه حد است. مهم نیست که صاحب وبلاگی تازه تأسیس هستید و یا اینکه هر روز دست‌کم چند صد بازدیدکننده دارید ، در همه حال خوانندگان نوشته های شما را اسکن می‌کنند ، نباید انتظار داشته باشید که همگی نوشته‌های شما را از ابتدا تا به انتها به دقت مطالعه کنند.

چندی پیش تحقیق جالبی درباره چگونگی رفتار کاربران اینترنت انجام شده بود. در این تحقیق طرز نگاه ۲۳۲ کاربر روی هزاران صفحه وب مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه این تحقیق این بود که اغلب کاربران صفحات وب را را بر اساس الگوی حرف F می‌خوانند:

ابتدا کاربران با حرکت افقی چشم که معمولا مربوط به قسمت بالایی صفحه است ، یک بخش از متن را می‌خوانند و این اولین گام برای تشکیل شکل F فرضی است. سپس کاربر ، با یک حرکت چشمی ، کمی به قسمت پایین‌تر صفحه نگاه می‌کند و بخش دیگری متن را می‌خواند که معمولا محدوده کمتری را نسبت به قبل دربر می‌گیرد و این حرکت بخش دوم شکل F را میسازد و در پایان کاربر از سمت چپ صفحه وب ، به صورت عمودی ، محتوای مطلب را مطالعه می‌کند.

البته برای ما فارسی‌زبان‌ها ممکن است الگوی خواندن تصویر آینه‌ای F باشد. همیشه بازدیدکندگان وبلاگ ها و سایت‌ها این شیوه خواندن و در وقاع اسکن کردن مطالب را در پیش نمی‌گیرند. گاهی کاربران توجه بیشتری روی یک سوم انتهایی مطالب دارند و به این ترتیب الگوی خواندن چیزی شبیه به حرف E می‌شود. گاهی هم فقط بخش ابتدایی مطلب را می‌خوانند تا الگوی خواندنی شبیه به L برعکس به وجود بیابد.

در مورد زمانی که خوانندگان در وبلاگ شما می‌مانند ، نتوانستم تحقیق و آمار معتبری پیدا کنم ، اما چیزی که مسلم است این است که زمانی که خوانندگان در وبلاگ می‌گذراند ، بسیار کمتر از انتظار شماست و در بهترین حالت از دو دقیقه تجاتوز نخواهد کرد. یک وبلاگ‌نویس با استفاده از آمارگیر  site meter ، زمان متوسط ۹۶ ثانیه را به دست آورده است ، تازه این در حالتی است که قبلا وبلاگ شما مشهور شده باشد و خوانندگان با آن آشنایی داشته باشند و گرنه بازدیدکنندگان برای ارزیابی ارزش یک سایت یا وبلاگ بیشتر از چند ثانیه به شما وقت نمی‌دهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بنابراین:

– شما حتما باید در نوشتن پاراگراف و خطوط اول مطبتان دقت کنید. در خطوط اول مطلب باید به سرعت موضوعی را که قصد نوشتن درباره آن را دارید معرفی کنید و خوانندگان را راغب کنید که به خواندن مطلب شما ادامه بدهند. بهتر است کلمات مهم و کلیدی نوشته‌تان را برجسته یا بولد کنید. استفاده از دست‌کم یک عکس حتی در مورد نوشته‌های انتزاعی بسیار مفید خواهد بود.

منبع : ترجمه مطلب را در آخرین شماره هفته‌نامه ارتباط دیدم و بعد منبع اصلی را با جستجو پیدا کردم. این پست خلاصه آن ترجمه با  تغییرات و اضافات است.


   
8 نظرات
 1. john nash می گوید

  سلام خیلی جالب بود، حتما استفاده خواهم کرد!، لینک وبلاگتون را هم توی وبلاگم گذاشتم خوشحال میشم سر بزنید، یه سوالی اگه امکانش هست بهم جواب بدید خیلی ممنون میشم، چرا blogrolling وبلاگ خودم را پینگ نمیکنه ولی مال شما و دیگران را میکنه؟ کار خاصی باید انجام داد؟

 2. آرمان می گوید

  اطلاعات واقعا جالبی بود…
  جالبه وقتی فکر می کنم می بینم من خودم هم بیشتر از الگوی اف پیروی می کنم تا ای یا ال!!!
  خیلی متشکرم از مطلبتون.

 3. محمد میرزائی می گوید

  بسیار عالی بود. با تشکر فراوان

 4. سولوژن می گوید

  ممنون! جالب بود. (:

 5. a-sh می گوید

  سلام و تشکر از زحماتتون… من هم در ۲۹ فروردین ۱۳۸۵ در وبسایت فارس تک، همین گزارش را ترجمه/نوشته بودم شاید بدرد بخوره..Jakob Nielsen (ژاکوب نیلسن) مبتکر این ایده است..لینکش اینه:

  http://farstec.com/show.asp?num=1145400347

 6. سيمين می گوید

  اینه تحقیق برای کاربرانی است که از زبانهایی که از چپ براست خوانده می شوند استفاده می کنند و نه برای فارسی زبان ها که از راست به چپ می خوانند و طببیعتا حرف اف را دنبال نمی کنند

 7. ُسهند می گوید

  جالب بود ، ممنون 🙂

 8. پلنگ زخمی می گوید

  جالبناک بود…

نظرات بسته شده است.