تاریخی‌ترین عکس‌های فتوشاپی‌شده

عکاسی سال‌هاست که معصومیت خود را از دست داده است. در سال ۱۹۳۰ تنها اندکی پس از اینکه نخستین مدل های تجاری دوربین عکاسی وارد بازار شد، استالین دشمنانش را از عکس‌های دست جمعی که قبلا با آنها گرفته بود، حذف کرد، البته همانطور که در خارج از محیط عکس، این کار را با مهارت انجام می‌داد!

با ورود دوربین‌های دیجیتال با وضوح بالا، کامپیوترهای شخصی و نرم‌افزارهای ویرایش عکس، دستکاری عکس‌ها معمول‌تر شد.

در این پست نمونه‌های جالبی از دستکاری عکس‌ها را در رسانه‌ها و در دنیای سیاست می‌توانید ببینید. 

حدود سال ۱۸۶۰ : این پرتره شاخص و معروف آبراهام لینکلن، در واقع با ترکیب کردن سر لینکلن و بدن سیاستمدار اهل جنوب آمریکا -جان
کالهان- ایجاد شده.

به تاریخ ایجاد این عکس دقت کنید! ، نخستین عکس دائمی در سال ۱۸۲۶ گرفته شد و شرکت Eastman Dry Plat که بعدها به «کداک» معروف شد، در سال ۱۸۸۱ تأسیس شد!

حدود سال ۱۸۶۵ : در عکس زیر عکاس مشهوری به نام متیو برادی، ژنرال شرمن در جلوی ژنرال‌هایش ژست گرفته است. عکس ژنرال فرانسیس بلیر (درسمت راست) بعدا به عکس اصلی اضافه شد.

حدود سال ۱۹۳۰ : استالین به صورت معمول، تصویر دشمانش را از عکس‌های مشترک حذف می‌کرد. عکس کمیسر کنار استالین بعد از اینکه استالین علاقه‌اش را به او از دست داد، حذف شد:

سال ۱۹۳۶ : مائو تسه تونگ (نخستین فرد سمت راست) عکس «پو کو» (نخستین فرد سمت چپ) را حذف کرده است:

سال ۱۹۳۷ : هیتلر، عکس گوبلز (دومین نفر از سمت راست) را حذف کرده است.

سال ۱۹۴۲ : بنیتو موسولینی برای اینکه یک تصویر قهرمانه از خود ارائه کند، عکس شخصی را که دهانه اسب را گرفته، حذف کرده است.

سال ۱۹۵۰ : تصور می‌شود که این عکس در آن «میلارد تایدنیگ» در حال صحبت با «ارل بوردر» – رهبر کمونیست‌های آمریکایی- است، حاصلدستکاری عکس این دو نفر باشد.

سپتامبر ۱۹۷۱: صدر اعظم آلمان غربی-ویلی برانت– با لئونید خروشچف دیداری داشت. این دیدار جوی دوستانه داشت و این دو در این دیوار می‌نوشیدند و سیگار می‌کشیدند. اما نشریات روسی، عکس بطری‌های شامپاین را از روی میز حذف کردند:

ژانویه ۲۰۰۳: در کاور اصلی آلبوم Abbey Road بیتل‌ها، پل مک‌کارتنی سیگاری در دست دارد. ولی شرکت‌های تهیه و پخش پوستر بدون اجازه مک‌کارتنی و یا شرکت تولیدکننده این آلبوم، سیگار را حذف کردند.

مارس ۲۰۰۴: این عکس تبلیغاتی جورج بوش برای مبارزات ریاست جمهوری آمریکا، فتوشاپی است. در عکس اصلی جورج بوش، حضور ندارد:

مجموعه کاملی از این عکس‌های جالب را در اینجا ببینید.

 
4 نظرات
 1. astm1834 می گوید

  وااای ..آدم چی بگه..ینی لجن مدرنیسم تا کجا میخواد پیش بره؟…ینی من الان خودمم یا یکی دیگم؟!!!…به آینه ها میتوان اعتماد نمود آیا؟…

 2. هادی می گوید

  مثل همیشه عالی بود.
  اینجا میشه مطالب داغ و دسته اول رو گیر آورد
  خدا قوت

 3. احسان می گوید

  دمت گرم من با فوتو شاب زنده هستم اگه ورژن این برنامه روزی تموم بشه عمر منم تموم شده

  حتماً به یایتم سر بزنید جیگرتونو عشق است.کارتون جداً عالی هستش

 4. mitra می گوید

  hitler and gobelz never had problem, did they?
  why in that photo hitler needed to make that change?!

نظرات بسته شده است.