مهار نشت نفت به سبک روسی

2

در حالی که بریتیش پتریلیوم، خود را آماده می‌کند که یک سازه فلزی ۴ طبقه ۷۰ تنی را در محل نشت نفت در خلیح مکزیک قرار دهد، روس‌ها که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان در حال حاضر هستند، توصیه عجیب و جالبی به آمریکایی‌ها کرده‌اند: در محل نشت، یک انفجار اتمی انجام دهید!

پراودا که پرفروش‌ترین روزنامه روسیه است، در گزارشی به این مطلب اشاره کرده است که در زمانی که رژیم شوروی هنوز برقرار بود، چنین نشت‌هایی اتفاق می‌افتاد و با انفجار‌های زیرزمینی اتمی کنترل می‌شد. این انفجارها صخره‌ها را تکان می‌دادند و کانال‌های چاه‌های نفت را تحت فشار قرار می‌دادند و در نهایت باعث مهار نشت نفت می‌شدتد.

بر اساس اسناد موجود، مقامات شوروی ۵ بار، از این روش استفاده کردند. نخستین مورد آن در ازبکستان در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۶۶ رخ داد، این نشتی با انفجاری با قدرت یک و نیم برابر انفجار بمب اتمی که در هیروشیما مورد استفاده قرار گرفت، کنترل شد. بمب در یک و نیم کیلومتری سطح زمین منفجر شد.

آخرین بار در سال ۱۹۷۹، از انفجار اتمی استفاده شد. یک بار هم در جریان نشت گاز در «خارکف» در اوکراین، انفجار اتمی نتوانست، جلوی نشت را بگیرد.

البته استفاده از انفجارهای اتمی محدود به نشتی‌های چاه‌های نفت نبود، در حقیقت مقامات شوروی ید طولایی در استفاده از بمب‌های اتمی داشتند و در طول حیات این رژیم،  ۱۶۹ بار از این روش برای مقاصدی همچون ایجاد مخزن‌های زیرسطحی گاز و بنا کردن کانال‌ها استفاده شد!

روس‌ها براورد می‌کنند که احتمال عدم موفقیت مهار نشت نفت بعد از انفجار اتمی در خلیح مکزیک تنها ۲۰ درصد باشد، بنابراین آنها به آمریکایی‌ها توصیه کرده‌اند که از این روش استفاده کنند.

از بیستم آوریل امسال، یعنی زمانی که دکل حفاری شرکت پیمانکاری «ترنس اوشن» وابسته به بریتیش پترولیوم آتش گرفت و ۲ روز بعد غرق شد، نشت نفت در خلیج مکزیک شروع شد. روزانه حدود ۲۱۰ هزار گالن نفت از این محل وارد دریا می‌شود، به عبارت دیگر هر ۳ روز، معادل حجم آب استخر المپیک، نفت نشت می‌کند. اگر نشت کنترل نشود، تا یک ماه بعد، این نشت مبدل به بزرگ‌ترین فاجعه نشت نفت در تاریخ آمریکا خواهد شد.

اما اگر بخواهیم فهرستی از نشت‌های بزرگ نفت در دریا ارائه دهیم، باید به این موارد اشاره کنیم:

۱- سال ۱۹۹۱، کویت: ۵۲۰ میلیون گالن
۲- سال ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ در مکزیک: ۱۴۰ میلیون گالن
۳- سال ۱۹۷۹، ترینیداد و توباگو: ۹۰ میلیون گالن
۴- سال ۱۹۹۴، ازبکستان: ۸۴ میلیون گالن
۵- سال ۱۹۸۳، خلیج فارس: ۸۰ میلیون گالن
۶- سال ۱۹۸۹، ساحل آلاسکا، حادثه نشت نفت از نفت‌کش اکسون والدر: ۱۱ میلیون گالن

هر بشکه ، حدود ۱۱۷ لیتر و هر گالن حدود ۳.۷۸ لیتر است.

۴۷ درصد جمعیت ایالت لوئیزیانا که در مجاورت خلیج مکزیک قرار داد در ساحل زنگی می‌کنند . ۲۷ هزار نفر در این ایالت به صورت مستقیم از ماهیگیری ارتزاق می‌کنند.

 
2 نظرات
  1. parsboy می گوید

    بعلت نشت نفت و آلودگی آب دریا و در نتیجه آلودگی ماهی ها دولت اعلام کرده تا ۱۰ سال آینده هرگونه صید و ماهیگیری صنعتی -تجاری – تفریحی در این منطقه ممنوع است
    هر کسی هم که تخلف انجام بده با شدیدترین جریمه ها مواجه خواهد شد

  2. L4 می گوید

    تازه این که چیزی نیست . این ها فقط آمار نشتی های نفت روی سطح دریا هستند . اگر بخواهید یک نشتی جزیی از اتصالات خطوط انتقال رو حساب کنید ( مثلا یک قطره در ثانیه ) که روی زمین چکه میکنه و در طولانی مدت میتونه آبهای زیر زمینی اون منطقه رو آلوده کنه ، شاید بتونیم هر کدام از موارد بالا رو با یکی از این نشتی های جزئی نسبت بدیم . در صورتی که هیچ کس به نشتی در حد چکه توجه نمیکنه . و یه چیز دیگه ، اگر این نوع آلودگی ها در ایران عزیزمان باشه اصلا مهم نیست و شاید هیچ جا عنوان نشه …. نمونش توی شرکت ما یک شب یک و نیم میلیون لیتر گازوییل از مخزن خارج شد و آب هم از آب تکون نخورد ……… تا حالا دریاچه گازوییل دیدید ، اصلا جالب نیست !!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.