ریشه‌‌‌‌های لغت مافیا : استفاده از واژه مافیا از کی مرسوم شد و به چه معنا است؟

16

اخیرا کتاب جالبی به نام تاریخ و عملکرد مافیا از شوی انتشارات روشنگران چاپ شده است. نکته جالب اینجاست که اسم نویسنده این کتاب مشخص نیست. نویسنده ناشناس در مقدمه کتاب نوشته است که از بیم مافیا، ترجیح داده ناشناس بماند!

این کتاب به صورت مشروح در مورد تاریخ سسیل، مافیا، سلسله مراتب در مافیا و نحوه عضوگیری مافیا توضیح می‌دهد.

اما در یکی از فصول کتاب در مورد خود واژه مافیا توضیحات جالبی داده شده است. به راستی مافیا به چه معنی است و از چه زمانی این واژه ساخته شد؟

به هر تقدیر، واژه مافیا در تمام گویش‌‌‌‌ها و زبان‌‌‌‌های دنیا وارد شده‌‌‌‌است. ولی کمتر کسی ریشه و اصل این لغت را می‌‌‌‌داند.

1- مافیا به معنای چیز محشر و مملو از زیبایی: «در نیمه اول سالهای 1800 و تا اواخر سال 1863 کلمه مافیا در پالرمو و اطراف آن برای بیان زیبایی، فتوّت و کرم، خوبی و والامقامی به‌‌‌‌کار می‌‌‌‌رفت؛ مثلا اگر کسی بسیار شیک لباس می‌‌‌‌پوشید و تروتمیز و معطر بود، دیگران با فریاد تحسین و شگفتی می‌‌‌‌گفتند: چه مافیایی! یک دختر زیبا و با شخصیت و امتیازات بسیار را می‌‌‌‌گفتند: مافیا دارد! و یا مافیایی است. اگر خانه‌‌‌‌ای در یک کوچه معمولی تمیز و مرتب و آراسته بود، می‌‌‌‌گفتند: این یک خانه مافیایی است! حتی کفشهای بسیار شیک و خوش‌‌‌‌فرم را که در مغازه‌‌‌‌ها می‌‌‌‌فروختند، می‌‌‌‌گفتند: وای! کفشهای مافیایی!
با ایده زیبایی و کیفیت عالی و برتر، بیان واژه مافیا نشان‌‌‌‌دهنده برتری و ارزشمندی در همین معنای کلمه، و شاید چیزی بیشتر مانند شجاعت، وجدان انسانی، امنیت روانی و ایمان بود. ولی هرگز معنای قانون‌‌‌‌شکنی و خودنمایی با حس منفی و هرگز به معنای وقاحت و بی‌‌‌‌شرمی و غرور و نخوَت نیامده‌‌‌‌است».


2- خلق مافیا در یک نمایشنامه: در سال 1863 یک هنرمند درام‌‌‌‌نویس پالرمویی به نام جوزف ریتزوتو، به همراه گاسپار موسکا که یک معلم مدرسه ابتدایی بود و با همکاری پشت پرده رهبر کاموریست‌‌‌‌ها به نام ژواخین داآنجلو ملقب به فون چاتزا (پوزه‌‌‌‌خوکی، به خاطر لبهای کلفت و خمیده‌‌‌‌اش) کوشیدند تا از زندگی کاموریست‌‌‌‌هایی که در زندان ویکاریای پالرمو به‌‌‌‌سر می‌‌‌‌بردند یک نمایشنامه طنز بنویسند. این نمایشنامه طنز با افشاگری‌‌‌‌های واقعی درباره زندان ویکاریا و کاموریست‌‌‌‌هایی که در آنجا حبس بودند و با لهجه‌‌‌‌ای خاص بر روی صحنه آمد (این گویش در فرهنگ لغت و ادبیات ایتالیا وجود ندارد و یا اگر هم باشد، بطور غیرمتعارف از آن استفاده می‌‌‌‌شود). به این شکل نمایشنامه تنظیم و اجرا گردید، قهرمانان این کمدی به شرح زیر از این قرارند:
−ژواکین فونچاتزا: رئیس کاموریست‌‌‌‌ها
−مینیکوکیان تدا: کاموریست مالک (خان)
−ریکو بالتادا: عضو عوضی
−توریدو لوماتسی کوسو: کاموریست
−توتو لوسپانوکیاتو: کاموریست
−دُن لئورنادو: یک زندانی
−دُن نوتنزیو: جاسوس پلیس
−یک ناشناس: زندانی سیاسی (فرانچسکو کریسپی)
−یک زندانبان
−اوستا پاسگال آردی‌‌‌‌کلا: کاموریست مالک
−سربازان و نگهبانان و محبوسینی که حرف نمی‌‌‌‌زنند.

پرده اول و دوم این نمایشنامه در سال 1854 در پالرمو در زندان ویکاریا (که امروز به آن اُوچاردونه می‌‌‌‌گویند) می‌‌‌‌گذرد. قسمت سوم در سال 1860 در خانه ژواخین فونچانزا اتفاق می‌‌‌‌افتد.

مسئله توطئه و دسیسه‌‌‌‌کاری کاموریست‌‌‌‌ها و نزاع بین آنها، سرقت از یکدیگر در زندان، کشته شدن جاسوس پلیس و قضاوت و داوریهای رهبر کاموریست‌‌‌‌‌ها، همه و همه نویسندگان داستان را بر آن داشت که نام داستان را کاموریست‌‌‌‌های ویکاریای پالرمو بگذارند. بعدا اسم مافیایی را به آن اضافه کردند. بلافاصله پس از اتمام داستان، یک روز برحسب تصادف، نویسنده شاهد یک نزاع خیابانی بود؛ دو نفری که با یکدیگر مشاجره می‌‌‌‌کردند یکی از آنها با لهجه محلی به دیگری گفت: «می‌‌‌‌خوای با من رفتار مافیایی کنی؟» با شنیدن این جمله از دهان یکی از آن دو نفر طرف دعوا، ریتزوتو تصمیم گرفت نام سناریو را به جای کاموریست‌‌‌‌های زندان ویکاریا، «مافیایی‌‌‌‌های زندان ویکاریای پالرمو» بگذارد. اگرچه در این نمایشنامه کلمه‌‌‌‌های مافیا و مافیایی هیچ ارتباطی به موضوع نداشتند. زیرا در سراسر کمدی فقط راجع به کاموریست‌‌‌‌ها صحبت شده و اسم آنها به میان می‌‌‌‌آمد.

بله، به ‌‌‌‌این ‌‌‌‌صورت موسکا و ریتزوتو، نویسندگان این نمایشنامه چندسال پیش‌‌‌‌تر از سردبیران روزنامه‌‌‌‌های امروز کلمه مافیا را به کار بردند تا برای تبلیغات و فروش روزنامه‌‌‌‌ها مطالبی را که هیچ ربطی به جریان مافیا ندارند، برای بازارگرمی با تیتر مافیا منتشر کنند. با همین روش مولفین این کمدی برای جذب بیشتر مردم به تئاتر، از واژه مافیوزی برای نام نمایشنامه استفاده کردند. درحالیکه هرگز از مافیا و مافیایی سخنی به میان نیامده ‌‌‌‌است.
این نمایشنامه موفقیتهای بزرگی چه در پالرمو و چه در سیسیل و در تمام ایتالیای جنوبی و حتی در رُم به‌‌‌‌ دست آورد و در عرض چندسال واژه مافیا، قدرتمندانه جای خود را در زبان ایتالیایی باز کرد و مترادف واژه بریگانتاژ (به معنی دزدی و راهزنی)، کامورا (به معنی دغل‌‌‌‌باز و دسیسه‌‌‌‌کار) و مالاندریناژ (به معنی بدذاتی و بدجنسی یا اوباشگری) قرارگفت، بی‌‌‌‌آنکه هیچ رابطه‌‌‌‌ای با این اعمال داشته‌‌‌‌باشد. زیرا مفهوم بریگانتاژ یک مبارزه علنی با قوانین اجتماعی، کامور به معنی درآمد حرام در معاملات و قراردادهای تجاری و اقتصادی (رانت‌‌‌‌خواری) و مالاندریناژ خاص مردمان شرور، اوباش و بی‌‌‌‌فرهنگ بود. بدیهی است که بعد از این همه، در فضای محزون و محقری که عبارت مافیا −واژه‌‌‌‌ای که تا دیروز به معنای خوبی و کمال و بی‌‌‌‌گناهی بود− به این شکل محکوم شد، امروز نیز محکوم است و تمام بدی‌‌‌‌ها را شامل می‌‌‌‌شود.


مافیا

3- در ادامه فهرستی از اخبار و اکتشافات درست و نادرست را درباره ریشه لغت مافیا بیان می‌‌‌‌کنیم. به‌‌‌‌عنوان مثال:
“Morte Alla Francia Italia Anela”
«مرگ بر فرانسه، زنده باد ایتالیا»

می‌‌‌‌گویند این شعاری بوده که مردم درطی انقلاب وسپرو که در سال 1282.م اتفاق افتاد، فریاد می‌‌‌‌زدند و شایع است با حروف اول این کلمات، کلمه مافیا MAFIA ساخته شده. سوال اینجاست که در آن سال عملا ایتالیایی وجود نداشته (1282 میلادی) و آیا مردم سیسیل باید این کلمات را به زبان می‌‌‌‌‌آوردند؟ همان مردمی که تا زمان ورود گاریبالدی هرگز اسمی از ایتالیا نشنیده بودند؟!

4- در سندی که در سال 1658 توسط نویسنده‌‌‌‌ای به نام لئورنادوشاشا کشف شده، اینطور آمده که زن جادوگری به نام کاترینالا لیکاتیزا وجود داشته که لقب مافیا را به او داده بودند، این تنها مدرک مربوط به سال 1658 می‌‌‌‌باشد که در آن کلمه مافیا نوشته شده و از آنجا که این عبارت به شخص مربوط می‌‌‌‌‌شود، دلیلی است مبنی بر اینکه از سال 1653 عبارت مافیا برای بیان کیفیت، چه درباره انسان و چه درباره شیء، به کار می‌‌‌‌رفته،

5- همچنان که جوزف پیتره در جمع‌‌‌‌بندی تحقیقاتش می‌‌‌‌گوید:
مافیا مشتق از کلمه عربی مَهیاص به معنای لاف‌‌‌‌زن می‌‌‌‌باشد. اما به نظر این حقیر، لاف‌‌‌‌زنی هیچ ارتباطی با مافیا ندارد، زیرا که مافیایی‌‌‌‌ها هرگز لاف‌‌‌‌زن نبودند.

مافیا از کلمه مرکب عربی mu.afa می‌‌‌‌باشد که در آن ریشه mu به معنای «سلامتی، شجاعت و قدرت» و afa به معنای «نگهدارنده» است. اما باز مافیا چیز دیگری است.

6 – دیگر اینکه بعضی از غارها و معادن نزدیک مارسالا را مافیا می‌‌‌‌نامند. برای آنکه در آنجا دوستان و طرفداران گاریبالدی دور هم جمع می‌‌‌‌شدند و مردم آنها را مانند مافیا و مافیایی‌‌‌‌ها می‌‌‌‌دانستند که حتی این هم به‌‌‌‌صورت مستند در هیچ نوشته‌‌‌‌ای نیامده.

7- و با: MAZZINI, AUTORIZZA, FURTI, INCENDI, AVVELENAMENTI (ماتزینی، سرقت‌‌‌‌ها و آتش‌‌‌‌افروزی‌‌‌‌ها و مسمومیت‌‌‌‌ها را سازماندهی می‌‌‌‌کند.) از حروف اول این کلمات هم عبارت مافیا MAFIA ساخته می‌‌‌‌شود.
بیچاره جوزپه ماتزینی تا به کجا درباره‌‌‌‌اش بد قضاوت شده!

مافیا در ویکی‌پدیا


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر!چنین منظره‌ای دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
16 نظرات
 1. مسعود زمانی می گوید

  سلام
  چه جالب… این چند وقته زوم کرده ام روی سریال “سوپرانوز” و دقیقاً برام سئوال شده بود این مافیا واقعاً یعنی چه… حقیقتاً دستتون درد نکنه… خیلی زحمت کشیدید… ولی خداییش هیچ جوری به فکرم نمیرسید که یه عده به گاریبالدی هم ربطش بدند… اون مفهومی که ما از مافیا تو ذهنمون (بیشتر تحت تاثیر پدرخوانده) داریم سالهاست که عوض شده و الان مناسبات شکل خیلی متفاوتی گرفته… یعنی بنظر نمیاد اونجور تشکیلاتی تو دنیای امروز کابرد داشته باشه… الان تقریباً این حالت قومیت ژرایی افراطی دیگه از بین رفته و اون چیزی که تو فیلمها میبینیم نشون میده ایتالیایی و روس و سیاه پوست و کلمبیایی و … همه با هم هستند… راستی چرا اینقدر که مافیا ایتالیایی جذابه گروهای گنگستری روسی مثل اونهایی که تو فیلم “وعده های شرقی” نشون داده میشند جذاب نیستند؟

 2. دختر نارنج و ترنج می گوید

  خیلی جالب بود برام این مطلب. خب البته هیچ وقت فکر نکرده بودم که این لغت به عنوان لقب برای این گروه یه روزی برگزیده شده باشه. فکر می کردم همیشه این اسم رو داشتن.. نمی دونم! شاید هم اصلاً فکرشو نکرده بودم. به هر شکل برام خیلی جالب بود. ممنون…

 3. قلم زن می گوید

  یه کتاب خوب دیگه هم قبلاً در رابطه با مافیا منتشر شده به اسم قدم اول: مافیا، انتشارات شیرازه
  از بابت معرفی این کتاب هم ممنون!
  زنده باد

 4. رضا می گوید

  در سندی که در سال ۱۶۵۸ توسط نویسنده‌‌‌‌ای به نام لئورنادوشاشا کشف شده، اینطور آمده که زن جادوگری به نام کاترینالا لیکاتیزا وجود داشته که لقب مافیا را به او داده بودند، این تنها مدرک مربوط به سال ۱۸۶۵ می‌‌‌‌باشد که در آن کلمه مافیا نوشته شده و از آنجا که این عبارت به شخص مربوط می‌‌‌‌‌شود، دلیلی است مبنی بر اینکه از سال ۱۶۵۳ عبارت مافیا برای بیان کیفیت، چه درباره انسان و چه درباره شیء، به کار می‌‌‌‌رفته

  تاریخ ها رو اشتباه نوشتی دکتر جان
  1685
  1865

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   عین ترجمه نوشته شده. احتمالا در حین تایپ ترجمه اشتباه رخ داده. به هر ترتیب اصلاح شد.

 5. صادق صادقی می گوید

  مفید بود. متشکر.

 6. حميدرضا-كاغذ پاره می گوید

  عالی بود اگر پیدا بشه البته

 7. فرزاد می گوید

  از شوی نه ، از سوی (خط اول)

 8. صمد می گوید

  والله دروغ چرا،من هیچوقت علاقه ای به شناختن مافیا نداشتم…
  الانم گزری وبلاگتون رو دیدم و خوشم اومد برای همین نظر دادم…
  امیدوارم به منم سر بزنین…

 9. امیر می گوید

  حس میکنم مطلب و کپی پیس کردید وگرنه شما اهله غلط املایی نیستی..
  از سوی نه از ..

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این مطلب تایپ شده. بی‌انصافی است که من را اهل کپی پیست دانستید.

 10. دوست می گوید

  جالب بود
  مثل کلمه “رند” که یه زمانی بار مثبت داشته و یه زمانی منفی

 11. امیر می گوید

  داشتیم دکتر؟
  من اومدم ثواب کنماا

  روزی یکی دوبار نیام اینجا که دلم میگیره دیگه فرقه کپی و تایپ ..

  گفتم یه جور این غلط و رایتش کنیم!!
  موفق باش

 12. m می گوید

  سلام //میخواستم بگم اگه سایت عضوگیری مافیا دارید بزارید میخوام عضو بشم//دونفرهستیم//قصدشوخی ندارم//فقط مال گروه سیسیل امریکا

  1. Sani می گوید

   برای ورود به مافیای سیسیل ،باید شجره سیسیلی داشته باشی مگر در موارد خاص ،ولی شاخه های دیگر مافیا ایتالیا چنین قوانینی نداره ،ولی بی شک قوانین و عواقبی دارن همشون ،

 13. محمدرضاکیانی می گوید

  شاید دریک یورش یاغیان دریک تاریخی درایتالیا مادری به دختر ازدست داده خود گفت ؟مافیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.