ریشه‌‌‌‌های لغت مافیا : استفاده از واژه مافیا از کی مرسوم شد و به چه معنا است؟

16

اخیرا کتاب جالبی به نام تاریخ و عملکرد مافیا از شوی انتشارات روشنگران چاپ شده است. نکته جالب اینجاست که اسم نویسنده این کتاب مشخص نیست. نویسنده ناشناس در مقدمه کتاب نوشته است که از بیم مافیا، ترجیح داده ناشناس بماند!

این کتاب به صورت مشروح در مورد تاریخ سسیل، مافیا، سلسله مراتب در مافیا و نحوه عضوگیری مافیا توضیح می‌دهد.

اما در یکی از فصول کتاب در مورد خود واژه مافیا توضیحات جالبی داده شده است. به راستی مافیا به چه معنی است و از چه زمانی این واژه ساخته شد؟

به هر تقدیر، واژه مافیا در تمام گویش‌‌‌‌ها و زبان‌‌‌‌های دنیا وارد شده‌‌‌‌است. ولی کمتر کسی ریشه و اصل این لغت را می‌‌‌‌داند.

۱- مافیا به معنای چیز محشر و مملو از زیبایی: «در نیمه اول سالهای ۱۸۰۰ و تا اواخر سال ۱۸۶۳ کلمه مافیا در پالرمو و اطراف آن برای بیان زیبایی، فتوّت و کرم، خوبی و والامقامی به‌‌‌‌کار می‌‌‌‌رفت؛ مثلا اگر کسی بسیار شیک لباس می‌‌‌‌پوشید و تروتمیز و معطر بود، دیگران با فریاد تحسین و شگفتی می‌‌‌‌گفتند: چه مافیایی! یک دختر زیبا و با شخصیت و امتیازات بسیار را می‌‌‌‌گفتند: مافیا دارد! و یا مافیایی است. اگر خانه‌‌‌‌ای در یک کوچه معمولی تمیز و مرتب و آراسته بود، می‌‌‌‌گفتند: این یک خانه مافیایی است! حتی کفشهای بسیار شیک و خوش‌‌‌‌فرم را که در مغازه‌‌‌‌ها می‌‌‌‌فروختند، می‌‌‌‌گفتند: وای! کفشهای مافیایی!
با ایده زیبایی و کیفیت عالی و برتر، بیان واژه مافیا نشان‌‌‌‌دهنده برتری و ارزشمندی در همین معنای کلمه، و شاید چیزی بیشتر مانند شجاعت، وجدان انسانی، امنیت روانی و ایمان بود. ولی هرگز معنای قانون‌‌‌‌شکنی و خودنمایی با حس منفی و هرگز به معنای وقاحت و بی‌‌‌‌شرمی و غرور و نخوَت نیامده‌‌‌‌است».


۲- خلق مافیا در یک نمایشنامه: در سال ۱۸۶۳ یک هنرمند درام‌‌‌‌نویس پالرمویی به نام جوزف ریتزوتو، به همراه گاسپار موسکا که یک معلم مدرسه ابتدایی بود و با همکاری پشت پرده رهبر کاموریست‌‌‌‌ها به نام ژواخین داآنجلو ملقب به فون چاتزا (پوزه‌‌‌‌خوکی، به خاطر لبهای کلفت و خمیده‌‌‌‌اش) کوشیدند تا از زندگی کاموریست‌‌‌‌هایی که در زندان ویکاریای پالرمو به‌‌‌‌سر می‌‌‌‌بردند یک نمایشنامه طنز بنویسند. این نمایشنامه طنز با افشاگری‌‌‌‌های واقعی درباره زندان ویکاریا و کاموریست‌‌‌‌هایی که در آنجا حبس بودند و با لهجه‌‌‌‌ای خاص بر روی صحنه آمد (این گویش در فرهنگ لغت و ادبیات ایتالیا وجود ندارد و یا اگر هم باشد، بطور غیرمتعارف از آن استفاده می‌‌‌‌شود). به این شکل نمایشنامه تنظیم و اجرا گردید، قهرمانان این کمدی به شرح زیر از این قرارند:
−ژواکین فونچاتزا: رئیس کاموریست‌‌‌‌ها
−مینیکوکیان تدا: کاموریست مالک (خان)
−ریکو بالتادا: عضو عوضی
−توریدو لوماتسی کوسو: کاموریست
−توتو لوسپانوکیاتو: کاموریست
−دُن لئورنادو: یک زندانی
−دُن نوتنزیو: جاسوس پلیس
−یک ناشناس: زندانی سیاسی (فرانچسکو کریسپی)
−یک زندانبان
−اوستا پاسگال آردی‌‌‌‌کلا: کاموریست مالک
−سربازان و نگهبانان و محبوسینی که حرف نمی‌‌‌‌زنند.

پرده اول و دوم این نمایشنامه در سال ۱۸۵۴ در پالرمو در زندان ویکاریا (که امروز به آن اُوچاردونه می‌‌‌‌گویند) می‌‌‌‌گذرد. قسمت سوم در سال ۱۸۶۰ در خانه ژواخین فونچانزا اتفاق می‌‌‌‌افتد.

مسئله توطئه و دسیسه‌‌‌‌کاری کاموریست‌‌‌‌ها و نزاع بین آنها، سرقت از یکدیگر در زندان، کشته شدن جاسوس پلیس و قضاوت و داوریهای رهبر کاموریست‌‌‌‌‌ها، همه و همه نویسندگان داستان را بر آن داشت که نام داستان را کاموریست‌‌‌‌های ویکاریای پالرمو بگذارند. بعدا اسم مافیایی را به آن اضافه کردند. بلافاصله پس از اتمام داستان، یک روز برحسب تصادف، نویسنده شاهد یک نزاع خیابانی بود؛ دو نفری که با یکدیگر مشاجره می‌‌‌‌کردند یکی از آنها با لهجه محلی به دیگری گفت: «می‌‌‌‌خوای با من رفتار مافیایی کنی؟» با شنیدن این جمله از دهان یکی از آن دو نفر طرف دعوا، ریتزوتو تصمیم گرفت نام سناریو را به جای کاموریست‌‌‌‌های زندان ویکاریا، «مافیایی‌‌‌‌های زندان ویکاریای پالرمو» بگذارد. اگرچه در این نمایشنامه کلمه‌‌‌‌های مافیا و مافیایی هیچ ارتباطی به موضوع نداشتند. زیرا در سراسر کمدی فقط راجع به کاموریست‌‌‌‌ها صحبت شده و اسم آنها به میان می‌‌‌‌آمد.

بله، به ‌‌‌‌این ‌‌‌‌صورت موسکا و ریتزوتو، نویسندگان این نمایشنامه چندسال پیش‌‌‌‌تر از سردبیران روزنامه‌‌‌‌های امروز کلمه مافیا را به کار بردند تا برای تبلیغات و فروش روزنامه‌‌‌‌ها مطالبی را که هیچ ربطی به جریان مافیا ندارند، برای بازارگرمی با تیتر مافیا منتشر کنند. با همین روش مولفین این کمدی برای جذب بیشتر مردم به تئاتر، از واژه مافیوزی برای نام نمایشنامه استفاده کردند. درحالیکه هرگز از مافیا و مافیایی سخنی به میان نیامده ‌‌‌‌است.
این نمایشنامه موفقیتهای بزرگی چه در پالرمو و چه در سیسیل و در تمام ایتالیای جنوبی و حتی در رُم به‌‌‌‌ دست آورد و در عرض چندسال واژه مافیا، قدرتمندانه جای خود را در زبان ایتالیایی باز کرد و مترادف واژه بریگانتاژ (به معنی دزدی و راهزنی)، کامورا (به معنی دغل‌‌‌‌باز و دسیسه‌‌‌‌کار) و مالاندریناژ (به معنی بدذاتی و بدجنسی یا اوباشگری) قرارگفت، بی‌‌‌‌آنکه هیچ رابطه‌‌‌‌ای با این اعمال داشته‌‌‌‌باشد. زیرا مفهوم بریگانتاژ یک مبارزه علنی با قوانین اجتماعی، کامور به معنی درآمد حرام در معاملات و قراردادهای تجاری و اقتصادی (رانت‌‌‌‌خواری) و مالاندریناژ خاص مردمان شرور، اوباش و بی‌‌‌‌فرهنگ بود. بدیهی است که بعد از این همه، در فضای محزون و محقری که عبارت مافیا −واژه‌‌‌‌ای که تا دیروز به معنای خوبی و کمال و بی‌‌‌‌گناهی بود− به این شکل محکوم شد، امروز نیز محکوم است و تمام بدی‌‌‌‌ها را شامل می‌‌‌‌شود.


مافیا

۳- در ادامه فهرستی از اخبار و اکتشافات درست و نادرست را درباره ریشه لغت مافیا بیان می‌‌‌‌کنیم. به‌‌‌‌عنوان مثال:
“Morte Alla Francia Italia Anela”
«مرگ بر فرانسه، زنده باد ایتالیا»

می‌‌‌‌گویند این شعاری بوده که مردم درطی انقلاب وسپرو که در سال ۱۲۸۲.م اتفاق افتاد، فریاد می‌‌‌‌زدند و شایع است با حروف اول این کلمات، کلمه مافیا MAFIA ساخته شده. سوال اینجاست که در آن سال عملا ایتالیایی وجود نداشته (۱۲۸۲ میلادی) و آیا مردم سیسیل باید این کلمات را به زبان می‌‌‌‌‌آوردند؟ همان مردمی که تا زمان ورود گاریبالدی هرگز اسمی از ایتالیا نشنیده بودند؟!

۴- در سندی که در سال ۱۶۵۸ توسط نویسنده‌‌‌‌ای به نام لئورنادوشاشا کشف شده، اینطور آمده که زن جادوگری به نام کاترینالا لیکاتیزا وجود داشته که لقب مافیا را به او داده بودند، این تنها مدرک مربوط به سال ۱۶۵۸ می‌‌‌‌باشد که در آن کلمه مافیا نوشته شده و از آنجا که این عبارت به شخص مربوط می‌‌‌‌‌شود، دلیلی است مبنی بر اینکه از سال ۱۶۵۳ عبارت مافیا برای بیان کیفیت، چه درباره انسان و چه درباره شیء، به کار می‌‌‌‌رفته،

۵- همچنان که جوزف پیتره در جمع‌‌‌‌بندی تحقیقاتش می‌‌‌‌گوید:
مافیا مشتق از کلمه عربی مَهیاص به معنای لاف‌‌‌‌زن می‌‌‌‌باشد. اما به نظر این حقیر، لاف‌‌‌‌زنی هیچ ارتباطی با مافیا ندارد، زیرا که مافیایی‌‌‌‌ها هرگز لاف‌‌‌‌زن نبودند.

مافیا از کلمه مرکب عربی mu.afa می‌‌‌‌باشد که در آن ریشه mu به معنای «سلامتی، شجاعت و قدرت» و afa به معنای «نگهدارنده» است. اما باز مافیا چیز دیگری است.

۶ – دیگر اینکه بعضی از غارها و معادن نزدیک مارسالا را مافیا می‌‌‌‌نامند. برای آنکه در آنجا دوستان و طرفداران گاریبالدی دور هم جمع می‌‌‌‌شدند و مردم آنها را مانند مافیا و مافیایی‌‌‌‌ها می‌‌‌‌دانستند که حتی این هم به‌‌‌‌صورت مستند در هیچ نوشته‌‌‌‌ای نیامده.

۷- و با: MAZZINI, AUTORIZZA, FURTI, INCENDI, AVVELENAMENTI (ماتزینی، سرقت‌‌‌‌ها و آتش‌‌‌‌افروزی‌‌‌‌ها و مسمومیت‌‌‌‌ها را سازماندهی می‌‌‌‌کند.) از حروف اول این کلمات هم عبارت مافیا MAFIA ساخته می‌‌‌‌شود.
بیچاره جوزپه ماتزینی تا به کجا درباره‌‌‌‌اش بد قضاوت شده!

مافیا در ویکی‌پدیا

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند. دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم: راهی…

برآورد میزان موفقیت قرارهای عاشقانه زوج‌ها با هوش مصنوعی و اندازه‌‌گیری میزان همسانی پاسخ‌های سیستم…

در حین یک قرار آشنایی پاسخ‌های فیزیولوژیکی دو نفر حین گفتگو و دیدار با هم هماهنگ می‌شود، این پدیده‌ای است که از آن با نام همسانی فیزیولوژیکی یاد می‌شود. درجه این همگامی با تعامل در مکالمه و کیفیت همکاری همبستگی دارد و بنابراین می‌تواند…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار ۵ دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است. محققان نوشته‌اند: «ما از ۱۱ فرد سالم…

۲۵ آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

16 نظرات
 1. مسعود زمانی می گوید

  سلام
  چه جالب… این چند وقته زوم کرده ام روی سریال “سوپرانوز” و دقیقاً برام سئوال شده بود این مافیا واقعاً یعنی چه… حقیقتاً دستتون درد نکنه… خیلی زحمت کشیدید… ولی خداییش هیچ جوری به فکرم نمیرسید که یه عده به گاریبالدی هم ربطش بدند… اون مفهومی که ما از مافیا تو ذهنمون (بیشتر تحت تاثیر پدرخوانده) داریم سالهاست که عوض شده و الان مناسبات شکل خیلی متفاوتی گرفته… یعنی بنظر نمیاد اونجور تشکیلاتی تو دنیای امروز کابرد داشته باشه… الان تقریباً این حالت قومیت ژرایی افراطی دیگه از بین رفته و اون چیزی که تو فیلمها میبینیم نشون میده ایتالیایی و روس و سیاه پوست و کلمبیایی و … همه با هم هستند… راستی چرا اینقدر که مافیا ایتالیایی جذابه گروهای گنگستری روسی مثل اونهایی که تو فیلم “وعده های شرقی” نشون داده میشند جذاب نیستند؟

 2. دختر نارنج و ترنج می گوید

  خیلی جالب بود برام این مطلب. خب البته هیچ وقت فکر نکرده بودم که این لغت به عنوان لقب برای این گروه یه روزی برگزیده شده باشه. فکر می کردم همیشه این اسم رو داشتن.. نمی دونم! شاید هم اصلاً فکرشو نکرده بودم. به هر شکل برام خیلی جالب بود. ممنون…

 3. قلم زن می گوید

  یه کتاب خوب دیگه هم قبلاً در رابطه با مافیا منتشر شده به اسم قدم اول: مافیا، انتشارات شیرازه
  از بابت معرفی این کتاب هم ممنون!
  زنده باد

 4. رضا می گوید

  در سندی که در سال ۱۶۵۸ توسط نویسنده‌‌‌‌ای به نام لئورنادوشاشا کشف شده، اینطور آمده که زن جادوگری به نام کاترینالا لیکاتیزا وجود داشته که لقب مافیا را به او داده بودند، این تنها مدرک مربوط به سال ۱۸۶۵ می‌‌‌‌باشد که در آن کلمه مافیا نوشته شده و از آنجا که این عبارت به شخص مربوط می‌‌‌‌‌شود، دلیلی است مبنی بر اینکه از سال ۱۶۵۳ عبارت مافیا برای بیان کیفیت، چه درباره انسان و چه درباره شیء، به کار می‌‌‌‌رفته

  تاریخ ها رو اشتباه نوشتی دکتر جان
  ۱۶۸۵
  ۱۸۶۵

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   عین ترجمه نوشته شده. احتمالا در حین تایپ ترجمه اشتباه رخ داده. به هر ترتیب اصلاح شد.

 5. صادق صادقی می گوید

  مفید بود. متشکر.

 6. حميدرضا-كاغذ پاره می گوید

  عالی بود اگر پیدا بشه البته

 7. فرزاد می گوید

  از شوی نه ، از سوی (خط اول)

 8. صمد می گوید

  والله دروغ چرا،من هیچوقت علاقه ای به شناختن مافیا نداشتم…
  الانم گزری وبلاگتون رو دیدم و خوشم اومد برای همین نظر دادم…
  امیدوارم به منم سر بزنین…

 9. امیر می گوید

  حس میکنم مطلب و کپی پیس کردید وگرنه شما اهله غلط املایی نیستی..
  از سوی نه از ..

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این مطلب تایپ شده. بی‌انصافی است که من را اهل کپی پیست دانستید.

 10. دوست می گوید

  جالب بود
  مثل کلمه “رند” که یه زمانی بار مثبت داشته و یه زمانی منفی

 11. امیر می گوید

  داشتیم دکتر؟
  من اومدم ثواب کنماا

  روزی یکی دوبار نیام اینجا که دلم میگیره دیگه فرقه کپی و تایپ ..

  گفتم یه جور این غلط و رایتش کنیم!!
  موفق باش

 12. m می گوید

  سلام //میخواستم بگم اگه سایت عضوگیری مافیا دارید بزارید میخوام عضو بشم//دونفرهستیم//قصدشوخی ندارم//فقط مال گروه سیسیل امریکا

  1. Sani می گوید

   برای ورود به مافیای سیسیل ،باید شجره سیسیلی داشته باشی مگر در موارد خاص ،ولی شاخه های دیگر مافیا ایتالیا چنین قوانینی نداره ،ولی بی شک قوانین و عواقبی دارن همشون ،

 13. محمدرضاکیانی می گوید

  شاید دریک یورش یاغیان دریک تاریخی درایتالیا مادری به دختر ازدست داده خود گفت ؟مافیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5