ساخت کلیه مصنوعی توسط پژوهشگران

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۱۳ شهریور ۱۳۸۹
 • ۸ دیدگاه

با افزایش تعداد مبتلایان به دیابت و پرفشاری خون، هر ساله بر میزان کسانی که مبتلا به نارسایی مزمن کلیه می‌شوند، افزوده می‌شود. درمان این عارضه هم جز با پیوند کلیه یا چند جلسه همودیالیز در طول هفته ممکن نیست. در طی همودیالیز، خون به یاری پمپ‌ها به بیرون از بدن هدایت شود تا در آنجا به کمک فیلترهایی از مواد زاید خالی شود، اما این کار هم از لحاظ اقتصادی به بیماران فشار می‌آورد وهم از لحاظ بدنی.

تخمین زده می‌شود که در امریکا، سالانه ۷۵ هزار دلار صرف دیالیز هر بیمار مبتلا به نارسایی مزمن کلیه شود و از آنجا که در آمریکا ۳۵۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند، ۶ درصد از کل بودجه درمانی آمریکا را تنها صرف درمان این بیماران می‌شود.

به همین خاطر مدت‌هاست که پوژهشگران در فکر ساخت نمونه اولیه یک کلیه مصنوعی قابل پیوند به بدن هستند. این نمونه اولیه همین هفته توسط پژوهشگران دانشگاه سانفرانسیسکو، به نمایش درآمد. این وسیله حاصل همکاری مهندسان، زیست‌شناسان و پزشکان مراکز تحقیقاتی در سراسر کشور آمریکا است.

تصور می‌رود که این وسیله بیشتر مزایای پیوند کلیه را داشته باشد و در شرایطی که هر سال از تعداد اهداکنندگان کلیه کاسته می‌شود، این وسیله تا حد زیادی رنج بیماری را در مبتلایان کاهش دهد.

کلیه مصنوعی به اندازه یک فنجان است و در آن هزاران فیلتر میکروسکوپی و یک واکنشگر زیستی تعبیه شده است و به این ترتیب این وسیله می‌تواند کنترل توازن سوخت و ساز و حجم آب بدن را در کسانی که کلیه‌شان از کار افتاده، به عهده بگیرد.

در مرحله اول، این مدل روی حیوانات آزمایش خواهد شد.

منبع : cnet

نظرات

 1. خیلی خوب میشه اما واقعا چقدر میتونه به بدن انسان جواب بده فکر کنم برای این حرف من زوده باید صبر کرد تا نتایجش روی حیوانات معلوم بشه… ایشالله خدا همه بیماران رو شف بده

 2. خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوشحالم که این وسیله درست شده، خیلی از نزدیکانم بر اثر همین دیالیز و … دوام نیاورده اند، خیلی خوشحالم

 3. …mamnun misham age yekam bishtar matalebe pezeshki benevisin

 4. ممنون از شما که مطالب خوب را در این سایت گذاشته اید.
  سؤال:
  در ایران چه زمانی کلیه مصنوعی رواج پیدا خواهد کرد؟
  آیا مجددا فردی که تحت جراحی کلیه مصنوعی قرار می گیرد مانند پیوند کلیه دارو باید مصرف کند؟
  چه داروهایی باید استفاده کند؟
  لطفا راهنمایی و پاسخ دهید.
  با تشکر

 5. سلام این دستگاه خوبه ولی دراستفاده برای عوام مخصوصا ایرانیان دور از انتظار است

 6. خوب خبر خوبی بود، ولی حیف که ایده طراحی و ساخت کلیه مصنوعی ایده دوست منم بود،نمیدونم اگر این خبر را بهش بدم ناراحت میشه یا خوشحال؟
  راستی محمد گفته دور از دسترس ایرانی هاست،راست میگه و به همین خاطر امیدوارم که دوستم دست از تلاشش برنداره و شاید منم بتوانم کمکش کنم

 7. خیلی خیلی خیلی خوشحال شدم کلی به زندگی در کنار دوستم امیدوار شدم! خواهش میکنم بیشتر توضیح بدین. کی نتیجه قطعی مشخص میشه؟ خواهش میکنم ما رو بی اطلاع ندارید….! اصلا آیا امیدی به این دستگاه هست؟ یعنی اگه کسی پیوند کلیه براش ریسک باشه میتونه کلیه مصنوعی بذاره؟ تو رو خدا زود جوابمو بدین. حتی اگه تو امریکا نتیجه داد خوااااااااااااااااااااااهش میکنم…….

 8. خیلی خوبه ولی خواهشا زود عجله و پیگیری کنید چون دارم میمیرم.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.