آیا می‌توان جواب آزمایشات را برای بیماران، قابل فهم‌تر کرد؟

4

در یک آزمایش خون، خون شما گرفته می‌شود، سانتریفوژ می‌شود و مبدل می‌شود به یک سری اعداد، ارقام، واحدها و اصطلاحات. از این طریق همین اعداد، سلامت شما یا احتمال ابتلایتان به بیماری‌ها و نوع و شیوه درمان‌تان مشخص می‌شود.

اما سر در آوردن از این اعداد و ارقام برای همه کار ساده‌ای نیست و در صلاحیت پزشک معالج یا پزشک آزمایشگاه است. خیلی وقت‌ها بیماران تا زمانی که جواب آزمایش را به پزشکشان نشان بدهند، سردرگم هستند و مرتب اعداد و ارقام را با محدوده نرمالی که جلوی هر تست نوشته می‌شود، مقایسه می‌کنند و به خصوص وقتی تستی را در محدوده نرمال نبینند، نگران می‌شوند.

البته این مسئله شایع در ایران، در بسیاری از ایالت‌های آمریکا اصلا رخ نمی‌دهد، چون در این مناطق ارائه پاسخ آزمایشات به صورت مستقیم به بیماران غیرقانونی است و بیماران حتما باید از طریق پزشک به آزمایش‌ها و تفسیر آن، دسترسی پیدا کنند.

ولی راستش را بخواهید با کمی ابتکار، خیلی از آزمایشات را می‌توان برای بیماران قابل فهم‌تر کرد. کافی است کمی توضیح و رنگ و نمودار به ورقه‌های بیروح آزمایشات اضافه شود، تا آنها را برای بیماران و خانواده آنها، بامعنی کند. به علاوه به این صورت حتی می‌توان بیماران را در مدیریت سلامتشان، سهیم کرد.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

نشریه Wired کار جالبی کرده است و از دو نفر از پزشکان دانشکده پزشکی دارتموث خواسته است که با مشارکت تعدادی طراح و گرافیست، صورت دیگری به آزمایشات بدهند.

پیشنهاد این مجله می‌تواند الگویی برای آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی ما هم باشد.

وقتی داشتم این پست را می‌نوشتم یه یاد آقای افتادم که جراح برایش تست B-hcg درخواست کرده بود (ظاهرا به خاطر توده‌ای که در بیزه داشت) و چقدر برای این آقا برخورنده بود، وقتی شنیده بود که این آزمایش، آزمایش بارداری است!

جواب آزمایشات

برای دیدن بقیه تصاویر به اینجا بروید.


 
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. مسعود زمانی می گوید

  سلام
  خیلی جذاب هستش… راستی اینم دیروز TED گذاشته… بد نیست ببینیدش
  Visualizing the medical data explosion
  http://www.ted.com/talks/anders_ynnerman_visualizing_the_medical_data_explosion.html

 2. Medapple می گوید

  شاید برای بعضی آزمایشها بشه چنین نمودارهایی به بیمار ارائه داد، اما در بسیاری از موارد، آزمایش با توجه به شرایط دیگه ای (مثل همون مثال که زدید) تفسیر میشه و در چنین حالتی همون قوانین آمریکا که اجازه ارائه نتیجه به بیمار رو نمیده منطقی به نظر میرسه
  بارها پیش اومده که بیمار دچار سوء تفاهم شده و حتی توضیح بیشتر هم دردی رو دوا نمی کنه

 3. شاهرخی می گوید

  مرسی جالب بود

 4. شاهرخی می گوید

  خوب بود
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.