عشق از دید نوروساینس

دوست داشتن زیاد یا عشق از منظر نوروساینس چه تأثیری روی مغز می‌گذارد؟!

در یک تحقیق جالب که در نشریه «ساینتیفیک امریکن» انعکاس یافته است، مغز افرادی که به گفته خود به گرفتار عشق شده بودند، با MRI عملکردی مورد بررسی قرار گرفت.

به این ترتیب مناطقی خاصی از مغز که از خود میانجی‌های عصبی خاص ترشح می‌کردند مشخص شد، همچنین مشخص شد که در این بین، خون بیشتری روانه مناطقی از مغز می‌شود که مسئول جاذبه و لذت هستند.

عشق

از لحاظ میانجی‌های عصبی، کورتیزول، اکسی توسین و وازپرسین افزایش می‌یابند و سروتونین کاهش می‌یابد که هر یک باعث تغییرات مختلفی از لحاظ روانپزشکی می‌شوند.

شاید این تحقیق را بیشتر یک کنجکاوی صرف، تصور کنید ولی شاید نتایج این تحقیق به روانشناسان در درمان بیماران  افسرده یا سرخورده کمک کند.

از سوی دیگر، این تحقیق مشخص کرد که اعمال شناختی هم در فرایند عشق تحت تأثیر قرار می‌گیرند، این تغییرات شناختی باعث تغییراتی می‌شود که همه از آن مطلع هستند: زیبا دیدن یار و افزایش توجه به وی و شناخت هر چه بیشتر علایق او!

تصویر را می‌توانید در ابعاد بزرگ‌تر در اینجا ببینید.

نظرات

 1. سلام جناب مجیدی
  بابت این مطلب خوتون ممنونم
  این مطلب منو یاد خانم هلن فیشر انداخت که مدتی فبل یک کلیپ ازشون دیده بودم و چنذی بعد هم متوجه شدم از ایشون کتابی با عنوان:”چراعاشق می شویم” هم ترجمه و منتشر شده است آأرس کلیپ سخنرانی ایشون هم:
  http://www.ted.com/talks/lang/per/helen_fisher_tells_us_why_we_love_cheat.html

  و ازتون درخواستی که دارم اینکه در رابطه با مغز و کارکردش مطالب بیشتر و به روز و همچنین با توضیحات راون و قابل فهم بذارید. باتشکر فراوان از شما

 2. با سلام
  ایا عشق به فرزند هم حسابه؟ منظورم دوست داشتن نیست ……..

  • بله، در متن خود مقاله هم اشاره شده بود بهش که عشق مادر و پدر به فرزند هم لحاظ شده.

   • همانطور که خانم یا آقای مهر هم اشاره کردن، خانم هلن فیشر هم دقیقاً این پژوهش را انجام دادن و نتایجشون را به‌صورت چند تا سخنرانی در Ted و مصاحبه با اشپیگل و کتاب منتشر کردن
    اونجا ایشون اشاره میکنن که عشق یعنی دوست‌داشتن و توجه فراوان غیر ارادی و جن…سی به‌طوریکه تمام طول روز و هرلحظه فقط به اون یک‌نفر فکر کنی و ضمناً وقتی این افراد توی دستگاه اسکن مغزی بودن هم عکس افراد معمولی و هم عکس عشقشون را بهشون نشون میدادن تا در هردوحالت عملکرد مغز را ثبت کنن… بنابراین به‌نظر می‌رسه عشق پدرومادر به فرزند یکجور محبته و از مقوله عشق و چیزی که در این پژوهش انجام شده نیست.. در تمام نمودارها هم از واژه Partner استفاده شده.
    با تشکر

 3. ممنون. مطلب جالبی بود. همچنین مطلب موسیقی از دید نوروساینس که قبلا نوشته بودید

 4. ای جانمم فکر کن

 5. آقای مجیدی چرا بعضی از دیدگاهای منو تایید نمیکنی؟ چرا اینجا واسه خودت دیکتاتوری راه انداختی و فقط دوست داری به جز گل و بلبل چیزی کسی نگه؟ این سومین بار هست که من نظر میدم و تایید نمیکنی
  *************************************************
  (…)

  به من بگید کجای این دیدگاه مشکل داشت که تاییدش نکردین؟

  • نظر شما ایراد خاصی نداره. ولی عنایت داشته باشید که شکل گرفتن یک وبلاگ در عرض پنج سال صورت می‌گیره و محو شدنش با یک کلیک صورت می‌گیره به همین خاطر ترجیح می‌دم که در تایید کامنت‌ها بسیار رعایت جوانب کار را بکنم. در نظر داشته باشید که خوشبختانه یا بدبختانه بعضی از پست‌های این وبلاگ بازتاب زیاد پیدا می‌کنند و هستند کسانی که بخواهند برداشت خاص از مطالب یا کامنت‌ها بکنند. این رویه مورد تأیید و دلخواه من نیست ولی مطمئن باشید که من همه کامنت‌های شما را می‌خوانم و به همه آنها احترام می‌گذارم. خوانندگان بزرگ‌ترین سرمایه این وبلاگ هستند.

 6. ازصدای سخن عشق نشنیدم خوشتر
  یادگاری که دراین گنبد دواربماند

 7. سلام.مطالب خوبی بود.
  من به نورو ساینس علاقه دارم.اگه لطف کنید و یه سری منبع در رابطه با نورو ساینس به من معرفی کنید ممنون میشم.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.