عکسی از خورشید که پیش‌تر هرگز ندیده بودیم!

9

ناسا امروز امروز اعلام کرد که برای اولین بار می‌تواند تمام سطح خورشید را در یک نمای کامل ۳۶۰ درجه رصد کند.

این موفقیت به یاری دو کاوشگر دوقلو به نام STEREO حاصل شده است که هم اکنون هر کدام در یک سمت خورشید قرار گرفته‌اند و هر کدام از سمتی به خورشید می‌نگرند.

تلاش‌هایی که منجر به این موفقیت شد، از سال ۲۰۰۶ آغاز شد. در این زمان دو کاوشگر به فضا پرتاب شدند، از هم جدا شدند و هر یک به سمتی از خورشید رفتند.

البته عکس‌هایی که این دو کاوشگر از سطح گوی مملو از پلاسما و آکنده از جریان‌های مغناطیسی نیرومند خورشید می‌فرستند، عکس‌های عادی نیستند، این عکس‌ها، سطح خورشید را در ۴ طول موج فرابنفش، به تصویر می‌کشند.

این موفقیت، لحظه بزرگی در فیزیک مطالعه خورشید، محسوب می‌شود و کاربردهای زیادی برای ما می‌تواند در برداشته باشد.

سابق بر این یک منطقه فعال خورشید می‌توانست دور از چشم ما در سمت پنهان خورشید، به وجود آید و ناگهان با چرخش خورشید، طوفان‌های خورشیدی را به سمت زمین ارسال کند. اما حالا دیگر چنین چیزی مجددا رخ نخواهد داد.

ما می‌توانیم شراره‌ها، سونامی‌ها و جریان‌های فروزان را در تمام سطح خورشید ببینیم و به این ترتیب پیش‌بینی آب و هوا دقیق‌تر انجام خواهد شد و کار خطوط هوایی، شرکت‌های تولید انرژی و اپراتورهای ماهواره‌ها با مخاطره کمتری مواجه خواهند شد.

این پیشرفت حتی درصد موفقیت ماموریتهای فضایی به مریخ و سیارک‌ها و عطارد را بیشتر خواهد کرد.

منبع


   
9 نظرات
 1. حمیدرضا می گوید

  سلام

  خیلی ممنون

  واقعا به قدرت خدای مهربون پی می بریم

 2. یک مهندس می گوید

  بسیار جالب.
  به فکر آن روزی هستم که منظومه شمسی برای انسان ها تنگ و کوچک باشد.

 3. somayeh می گوید

  کارتان بسیار جدی و حرفه است.امیدوارم همیشه باقی باشید.

 4. kohan می گوید

  با تشکر از جنابعالی که با همت والایتان این سایت را راه اندازی نموده اید
  همکار محترم گهگاهی مطالب اموزشی در سایتتان می بینم اما شما با اینهمه دانش و اگاهی حیف است که انرا به دیگزان منتقل نکنید البته مطالب ارائه شده توسط شما هم بیشتر جنبه تخصصی دارد یعنی باید در ان زمینه اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید از مطلب استفاده نماید {خصوصا ددر زمینه برنامه های کامپیوتر ی }غرض اینکه مطالب اموزشی تان را در صورت امکان با پیش نیاز کمتری ارائه بفرمایید من برای شما احترام زیادی قائلم و شما را میستایم

 5. گلکار می گوید

  این عکسی که شما نشان دادید تازه یکی از هزاران منظومه کهکشانی هست که خداوند عزوجل آنها را خلق کرده که به قدرت آن پی ببریم اما …

 6. misssdandelion می گوید

  زیباستتتتت

 7. مهدی می گوید

  سلام . آقا من خیلی در مورد کاینات و بزرگی خدا فکر میکنم . یه ایده ای که من دارم و دوست دارم که شما هم کمی بهش فکر کنید اینه که آیا ممکنه موازی با کایناتی که ما توش از یه ذره ی میکروسکوپی هم کمتریم کاینات یا کاینات های دیگری باشند !!!! ؟؟؟؟ واقعا که ما انسانها چقدر در اوج قابلیت و توانایی ، ضعیف و کم اطلاع هستیم … درود بر شما .

 8. mahdi می گوید

  خیلی مطب جالبی بود

 9. مصطفی می گوید

  تصویر فوق العاده جدید و زیبایی بود.راهتان پر رهرو باد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.