کاربران نیکوکار بازی FarmVille

1

FarmVille یک بازی اجتماعی است که توسط Zynga ایجاد شده است و در فیس‌بوک و یا به صورت یک اپلیکیشن در آیفون می‌توان آن را بازی کرد. کاربران آن می‌توانند زراعت کنند، محصولاتشان را رشد دهند و به فروش برسانند و حتی گاو و گوسفند پرورش دهند، البته به صورت مجازی!

این بازی تا سپتامبر سال میلادی پیش، بیشتر از ۶۲ میلیون کاربر فعال داشته است و محبوب‌ترین بازی فیس‌وبک به شمار می‌رود.

البته در این بین انتقادات زیادی هم به این بازی وارد شده است چرا که در مراحل مختلف بازی کاربران مجبور هستند، پرسش‌نامه‌هایی را پر کنند یا در تست‌هایی تعیین ضریب هوشی شرکت کنند که در واقع راهی برای دستیابی به آدرس ایمیل و ارسال اسپم به آنهاست. همچنین کاربران گاهی مجبور می‌شوند که برای به دست آوردن اعتبار مالی مجازی، عضو سایت‌هایی مثل نت‌فلیکس شوند، حتی اگر خودشان مایل نباشند. خیلی‌ها فیس‌بوک را متهم می‌کنند که به خاطر منافع مالی، چشمش را بر روی این حقایق بسته است.

ظاهرا Zynga در سال پیش کوشیده است، تا حدی وجهه تخریب‌شده خود را بازی‌سازی کند. خبر زیر مؤید این مطلب است:

سازمان تغذیه جهان یا WFP از کشاورزان مجازی محبوب‌ترین بازی فیس‌بوک، یعنی FarmVille تشکر کرد. چرا که آنها  یک و نیم میلیون دلار برای زلزله‌زدگان هاییتی جمع‌آوری و ارسال کرده‌اند.

قریب به یک سال از زلزله ویرانگر هاییتی گذشته است و طی این مدت علاوه بر این مبلغ، این شرکت ۴ میلیون دلار دیگر هم به مردم هاییتی کمک کرده است. این پول برای بازسازی مدرسه‌های تخریب شده و تأمین غذا برای آنها استفاده شده است.

از ژانویه سال پیش شرکت Zynga ، به کاربرانی که در حین بازی مبالغی صرف امور خیریه و کمک به هاییتی کمک کنند، اجازه دسترسی به نسخه غیرمحدود بازی را می‌دهد و مبلغ یادشده از همین طریق جمع‌آوری شده است.

این مسئله نشان می‌دهد که حتی بازی‌های اجتماعی که هدردهنده وقت به نظر می‌رسند، بالقوه توانایی ایجاد تغییر برای بهتر کردن زندگی آدم‌ها را دارند، اگر خود کاربرها بخواهند و یا سازندگان آنها کمی بازتر فکر کنند و لحظه‌ای به جای سود مالی آنی، به چیزهای دیگر اندیشه کنند.

منبع

   
1 نظر
  1. مسعود می گوید

    این بازی را به دوستانی که می خواهند کشاورزی و دامداری یاد بگیرن پیشنهاد می کنم !!! خیلی آموزنده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.