«دیگ» در چرخه تکامل اینترنت

2

سایت «دیگ» یکی از جلوه‌های مسلم انقلاب وب ۲.۰ است، اما به تازگی بر اساس اخبار منتشرشده، کوین رز -مؤسس این سایت- کارش را در دیگ متوقف کرده است، به علاوه نوشته‌های متعددی هم در اینترنت این روزها در مورد افول ستاره اقبال این سایت دیده می‌شود.

این قانون تکامل است که قوی‌ترها و تازه از راه رسیده‌ها، منجر به محو شدن و به حاشیه کشیده ضعیف‌ترها و قدیمی‌ترها می‌شوند.

زمانی که دیگ در سال ۲۰۰۴ راه افتاد، اینترنت با پدیده‌ای مواجه شد که پیش از آن هرگز تجربه نکرده بود. دیگ در این مدت منجر به مطرح شدن بسیاری از سایت‌ها شد، حتی زمانی که خبری از یک وبلاگ یا سایت در دیگ داغ می‌شد، بازدیدکننده وارد شده از دیگ به آن سایت، آنقدر بالا می‌رفت که منجر به کم آوردن سرورها و اتمام پهنای باند سایت می‌شد!

بسیاری، تصمیمات راهبردی ضعیف را عامل ضعف دیگ می‌دانند. تغییرات اخبر در دیگ، منجر به مهاجرت دست جمعی کاربران آن به سایت‌های مشابه مثل Reddit شده است و برآوردها نشان می‌دهند که بازدیدکننده ماهانه این سایت از ۱۶ میلیون نفر به ۸.۲ میلیون نفر رسیده است، البته خود «رز»، آمار جداگانه‌ای را قبول دارد. Reddit در حال حاضر، ۱۴ میلیون نفر بازدیدکننده ماهانه دارد.

دیگ، سایتی که تا به حال چهل میلیون دلار درآمد برای صاحبانش به ارمغان آورده است، در سال ۲۰۰۸ با پیشنهاد دویست میلیونی گوگل برای خرید مواجه شد. البته در آخرین دقایق، گوگل از معامله کنار کشید، چون تصور می‌کرد که تیم دیگ بعد از خرید، چندان برای کار در گوگل مناسب نیستند. از همین زمان، کوین رز، بیشتر در دیگ به عنوان یک مشاور کار می‌کرد تا یک رئیس.

پهلوان‌ها نمی‌میرند
ترافیک دیگ، یک چهارم گذشته است، اما آیا این حقیقت مترادف با مرگ دیگ است؟

باید در نظر داشت که خیلی از غول‌های فناوری علیرغم ضعیف شدن، هیچگاه نمی‌میرند. زمانی که گوگل یاهو را محو کرد، خیلی‌ها تصور می‌کردند که یاهو نیست خواهد شد، اما این سایت هنوز زنده است و کلی هم پول درمی‌آورد. زمانی هم اینترنت پهن‌باند را قاتل AOL‌ می‌داستند، برآوردی که درست نبود، AOL هنوز فعال است و حتی وبلاگ‌های محبوب را می‌خرد.

به اعتقاد من فرهنگ «دیگ»‌ای مهم‌تر از خود دیگ است. دیگ یکی از نخستین سایت‌هایی بود که فرهنگ مشارکت و دموکراسی اینترنتی را جا انداخت و وقتی هنوز هم کلون‌های این سایت، از گوشه و کنار اینترنت سربرمی‌آورند، نمی‌توانیم واقعا با اخبار غلوآمیز مرگ دیگ موافق باشیم.

موفقیت را نباید فقط در پول جست، جا انداختن یک فرهنگ و باز کردن یک دریچه و نشان دادن یک زاویه دید متفاوت، گاهی مهم‌تر از همه چیز است.

منابع: + و +

 
2 نظرات
 1. Saeed می گوید

  سلام

  نمیدونم این فقط مشکل منه یا برای همه دوستان این طوریه ، فونت های سایت شما تو گودر اصلا به دل نمیشنه نمی دونم من باید کاری کنم که این فونت به تاهما تغییر کنه یا شما باید یه دستی به تنظیمات سایتون بکشید
  ولی بنظرم در اولیل فرصت به این مسئله رسیدگی کنید

 2. بـــیگانــــــــه می گوید

  بسیار عالی بود. فرهنگ مهم هست اما در کنارش پول هم عنصر قابل توجهی است.
  در هر صورت «دیگ» هنوز زنده است و تا اطلاع ثانوی به زندگی اش ادامه می دهد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.