ابرهای مصنوعی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؟!

10

دانشمندان قطری ادعا کرده‌اند که راهی برای مشکل گرمای طاقت‌فرسای ورزشگاه‌هایشان در جام جهانی ۲۰۲۲ پیدا کرده‌اند: ایجاد سایه به کمک ابرهای مصنوعی!

در جریان مسابقات فوتبال در ایام جام جهانی در قطر، ممکن است دما تا پنجاه درجه سانتیگراد بالا برود و طبعی است که در این گرما، نه تماشاگران لذتی از فوتبال خواهند برد و نه بازیکنان، می‌توانند مهارت‌های خود را به خوبی به نمایش بگذارند.

البته حرف‌هایی در مورد انتقال زمان مسابقات به زمستان مطرح است، ولی فیفا از سوی کشور‌هایی که صاحب لیگ‌های معتبر هستند، تحت فشار قرار گرفته است که این انتقال زمانی صورت نگیرد، چون لیگ‌های فوتبال را دچار آشفتگی می‌کند.

البته ما هنوز سر درنیاورده‌ایم که چگونه فیفا از بین این همه کشور شایسته و مناسب برای جام جهانی قطر را انتخاب کرد و هنوز ادعاهای قطری‌ها را فراموش نکرده‌ایم که وعده داده بودند با کمک سیستم‌های تهویه بی‌نظیری دمای استادیوم‌ها را بهاری خواهند کرد! اما دمای سوزان بیابان‌های قطر در مقام عمل، حتما مشکلات فنی برای قطری‌ها به بار خواهند آورد و رام کردن طبیعت کار آسانی نخواهد بود. بنابراین گرچه قطری‌ها گفته بودند که انرژی لازم برای سیستم‌های تهویه را می‌تواند با انرژی خورشیدی، تأمین کنند، اما باید در حرفشان شک کرد.

اما به تازگی ایده جدید از سوی قطری‌ها مطرح شده است، آنها در حال بررسی امکان تولید ابرهای مصنوعی و شناور کردن آنها بر فراز استادیوم‌ها هستند تا با ایجاد سایه، دمای ورزشگاه‌ها را پایین بیاورند و حاضران را از تابش مستقیم آفتاب مصون نگاه دارند. این ابرها در واقع، اجسامی ساخته شده از فیبرهای کربن و مواد بسیار سبک ساختمانی هستند که با هلیوم پر می‌شوند و با چهار موتور خورشیدی حرکت داده می‌شوند و به روی ورزشگاه ثابت نگاه داشته می‌شوند. هزینه ساخت هر «ابر»، ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود، این ابرها که در واقه نوعی بالون هوایی هستند، به منظور ایجاد سایه‌ای با وسعت بیشتر با ضخامت کم و طول و عرض زیاد طراحی می‌شوند.

سطح زیرین این ابرها، جای خوبی برای نمایش تبلیعات و جبران هزینه ساخت آنها خواهد بود.

این ایده خیلی علمی تخیلی به نظر می‌رسد، شاید مسقف کردن استادیوم‌ها و تمرکز بر سیستم‌های تهویه، کار عملی‌تری باشد و شاید تا سال ۲۰۲۲، سرانجام لیگ‌های فوتبال با اکراه به تغییر زمان بازی‌های جام جهانی رضایت بدهند.

منبع

 
10 نظرات
 1. يك پزشك ديگر می گوید

  زمستان پایان و سکوت میگرفت/ و دو پاره ابر از دوسوى آسمان/ به حرکت آمدند./ شلاق ناپیداى نسیمى شوق زده، آن دو را به روى هم مىراند…/ دوپاره ابر آرام و خوشاهنگ/ به سراغ هم آمدند، ناگهان برقى زد و قهقهه دیدارى/ دو نیمه سیب سقراطى یک سیب شد و باریدن گرفت/ ونخستین بهار آغاز شد.
  آقاى دکترو فرانک خوشفکر و عزیز، سال نو مبارک وپرازموفقیت

 2. علی می گوید

  مشکل اساسی گرمای شرجی قطره که سایه ایجاد کردن هم کمک چندانی به قابل تحمل کردنش نمی کنه.

  1. علی می گوید

   البته در مورد کیفیت برگزاری بازی ها من شک ندارم که قطر یکی از بهترین جام های جهانی تا اون موقع رو برگزار خواهد کرد. اتفاقا تجربه جام ملت های آسیا و بازیهای آسیایی نشون داده که قطر خیلی هم انتخاب مناسبی می تونست باشه.

 3. محمد حسین می گوید

  دکتر جان این تخیل بشر که اون رو میسازه نه تفکرش
  به نظرم اگر بشر به سوی تخیلاتش پیش بره زودتر پیشرفت می کنه
  من همیشه دلیل موفقیت اپل رو تخیل گراییش می دونستم
  به نظرم قطر برای ما خاطره ساز خواهد شد

 4. Triumph می گوید

  حساب کن اگه خراب بشه وسط بازی بیفته وسط زمین.

 5. وحید می گوید

  خود فیفا رسما اعلام کرده که از برگزاری جام جهانی تو زمستان منصرف شده

 6. پیچ گوشتی می گوید

  سلام
  ممنون بابت مطالب خوبتون
  فقط دوتا نکته هست که باید اشاره کنم:

  این ابره ثابت نیست و توسط کنترل کنندش جا به جا میشه (یعنی قراره بشه) تا متنساب با زاویه آفتاب سایه بندازه

  رشته خودم برقه؛ چیزی به نام موتور خورشیدی فکر نکنم داشته باشیم. بهتر بود بگید موتور الکتریکی با انرژی خورشید.

  پیروز باشید

  لینک همین مطلب در سایت خودم

 7. محسن می گوید

  اگه باد شدید بشه ، بازم اینا سر جاشون میتونن وایسن ؟!!!!

 8. سیب پزشکی می گوید

  به نظر من هم ایده مسقف کردن استادیوم و تامین تهویه مناسب میتونه عملی تر و احتمالا کم هزینه تر باشه

 9. هامون می گوید

  چرا بگیم قطر نمی تونه؟ گاهی اوقات مرز بین واقعیت و تخیل خیلی کمه و همین باعث پیشرفت میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.